>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Mekkora teljesítményű Thermona THERM EL elektromos kazánra van szükségem a házamhoz?

Miért kulcsfontosságú a kazán helyes teljesítményének kiválasztása

Amikor a Thermona THERM EL elektromos kazán mellett dönt, az egyik első és legfontosabb kérdés így hangzik: mekkora teljesítményre van tulajdonképpen szükségem? Egyszerű kérdésnek tűnik, a gyakorlat azonban mást mond. A valóságban mindkét szélsőséges esettel találkozunk – alulméretezett kazánokkal, amelyek alacsony külső hőmérsékleten sem győzik felfűteni a házat, és túlméretezett kazánokkal is, amelyek percenként kapcsolnak be és ki, gyorsabban kopnak, és egyáltalán nem működnek gazdaságosan.

Az elektromos kazán teljesítményének helyes méretezése nem csupán a kényelemről szól. Elsősorban energetikai és gazdasági hatékonyságról van szó. Az elektromos energia ma a piac legdrágább hőforrása, ezért minden felesleges kilowatt, amelyet a kazán szükségtelenül elfogyaszt, közvetlenül megjelenik a villanyszámlán. A helyesen megválasztott teljesítmény lehetővé teszi, hogy teljes mértékben kihasználja a fokozatos teljesítményszabályozást (amelyről külön cikkben is írunk: Fokozatos teljesítményszabályozás a Thermona THERM EL kazánoknál – hogyan működik és miért fontos), és hosszú, egyenletes égési ciklusokat tartson fenn, amelyek mind a kazán, mind a fűtési rendszer számára a legkedvezőbbek.

Az épület hőveszteség-számításának alapelvei

A kazán teljesítményének fedeznie kell az épület úgynevezett hőveszteségét – vagyis azt a hőmennyiséget, amelyet a ház a számítási külső hőmérsékleten a környezetébe veszít. Szlovákiában a legtöbb területre –15 °C számítási külső hőmérsékletet vesznek figyelembe (hegyvidéki területeken –18 °C-tól –22 °C-ig). A hőveszteség több tényezőtől függ egyszerre, és soha nem csak az alapterületről szól.

A hőveszteség pontos számítását az STN EN 12831 szabvány szerint végzik, ahol minden építészeti részletet figyelembe vesznek. A kazán méretezésének gyakorlati céljaira azonban mindenekelőtt a főbb változókat kell megérteni, amelyek az eredményt befolyásolják.

Tényezők, amelyek a hőveszteségről döntenek

  • Az építmény kora és típusa – a 60-as és 70-es évek szigeteletlen falazott házainak fajlagos hővesztesége akár 80–120 W/m² is lehet, míg az alacsony energiaigényű szabvány szerinti új építésű ház 20–35 W/m²-t ér el
  • A hőszigetelés vastagsága és típusa – a 15–20 cm EPS-t tartalmazó homlokzati kontakt hőszigetelő rendszer (ETICS) alapvetően megváltoztatja a mérleget; a szigeteletlen és a szigetelt ház közötti különbség a hőveszteségben akár 50–60 % is lehet
  • Az ablakok típusa – a régi egyszerű vagy kettős faablakok és a műanyag háromrétegű üvegezés (Uw ≈ 0,7–1,0 W/m²K) között óriási a különbség; szigeteletlen házaknál az ablakok és ajtók a teljes hőveszteség akár 25–35 %-át is adják
  • A szintek magassága és a beépített alapterület – a kazán nem m²-t fűt, hanem légtérfogatot és a határoló szerkezetek felületeit
  • A ház fekvése és tájolása – a szabadon álló ház minden oldalról veszít hőt, a sorháznak a szomszédok felőli oldala védett
  • Tengerszint feletti magasság és klímazóna – egy pozsonyi és egy liptószentmiklósi ház azonos építménytípus mellett is eltérő teljesítményt igényel
  • Padlófűtés vs. radiátorok – a szükséges vízhőmérsékletet befolyásolja, nem közvetlenül a kazán teljesítményét, de közvetve hat az összhatékonyságra
Fajlagos hőveszteség épülettípus szerint (W/m² alapterület) ~100 Régi ház szigetelés nélkül ~65 Ház szigeteléssel 8 cm EPS ~45 Szokásos új építésű ház ~25 Alacsony energia- igényű ház 0 50 100 W/m² felület

Tájékoztató teljesítményszámítás – gyakorlati módszer a hétköznapi vásárlónak

Bár a pontos hőveszteség-számítás tervező kezébe való, a kazán tájékoztató méretezéséhez elegendő egy meglehetősen megbízható empirikus módszer. Az eredménye nem pontos kilowatt tizedekre, de a THERM EL sorozatból való teljesítményfokozat kiválasztásához teljes mértékben elegendő.

Az alapképlet egyszerű:

Szükséges teljesítmény [kW] = Fűtött alapterület [m²] × Fajlagos hőteljesítmény [W/m²] ÷ 1000

Ahol a fajlagos hőteljesítmény az épület állapotától függ:

  • 20–25 W/m² – passzívház, kiváló szigetelésű, alacsony energiaigényű ház (az ablakok Uw ≤ 0,8, EPS vastagsága 20+ cm)
  • 30–40 W/m² – alacsony energiaigényű új építésű ház vagy jól felújított ház 15 cm szigeteléssel, háromrétegű üvegezéssel
  • 45–60 W/m² – szokásos, 2010 utáni új építésű ház vagy régebbi ház 8–12 cm szigeteléssel és műanyag ablakokkal
  • 65–80 W/m² – 80-as–90-es évekbeli ház, részben felújítva, műanyag ablakokkal, de homlokzati szigetelés nélkül
  • 80–120 W/m² – régi, szigeteletlen falazott ház, egyszerű vagy régi kettős ablakokkal

Példák a gyakorlatból – számítás jellegzetes szlovákiai házakra

1. példa: 120 m²-es családi ház, 2018-as új építés, szokásos szabvány
A ház kétrétegű üvegezésű műanyag ablakokkal, 10 cm EPS homlokzati szigeteléssel és padlófűtéssel rendelkezik. A fajlagos teljesítményt 45 W/m²-re becsüljük.
Számítás: 120 × 45 = 5 400 W = 5,4 kW
Következtetés: Elegendő a Thermona THERM EL 8 8 kW maximális teljesítménnyel, amelynek elegendő tartaléka van a használati melegvíz felfűtéséhez is (ha tároló van csatlakoztatva), és a rendkívül fagyos időszakokat is bírja.

2. példa: 68 m²-es régebbi panellakás, teljesen felújítva
Ablakcsere háromrétegű üvegezésre, homlokzati szigetelés (a társasház külső oldaláról), radiátorok. Fajlagos teljesítmény ≈ 35 W/m².
Számítás: 68 × 35 = 2 380 W = 2,4 kW
Következtetés: Itt is elegendő a THERM EL 8 (8 kW), miközben a kazán a szezon nagy részében alacsonyabb teljesítményfokozaton fog dolgozni, ami gazdaságilag nagyon előnyös.

3. példa: 180 m²-es régebbi falazott ház, szigetelés nélkül, régi faablakokkal
Jellegzetes 60-as évekbeli ház, 38 cm tégla mindenféle szigetelés nélkül. Fajlagos teljesítmény 90 W/m².
Számítás: 180 × 90 = 16 200 W = 16,2 kW
Következtetés: Itt a vásárlónak a Thermona THERM EL 23 (23 kW) után kellene nyúlnia. Egyben ez erős érv az épület hővédelmének átfogó felújítása mellett – 15 cm EPS szigeteléssel és ablakcserével a szükséges teljesítmény 6–8 kW-ra csökkenne, és a villamosenergia-megtakarítás drámai lenne.

4. példa: 280 m²-es nagy családi ház, 2020-as új építés, kiemelkedő szigetelés
20 cm EPS vastagság, háromrétegű üvegezés, hővisszanyerés, padlófűtés. Fajlagos teljesítmény ≈ 28 W/m².
Számítás: 280 × 28 = 7 840 W = 7,8 kW
Következtetés: A nagy alapterület ellenére elegendő a THERM EL 8, vagy legfeljebb a THERM EL 15 tartalékként, extrém fagyok esetére vagy HMV-tároló csatlakoztatásakor.

A szükséges kazánteljesítmény tájékoztató számításának menete 1. Mérje meg a fűtött alapterületet (m²) 2. Határozza meg a fajlagos teljesítményt (W/m²) 3. Számolja ki terület × fajlagos teljesítmény / 1000 4. Válassza ki a THERM EL modellt +20% tartalékkal Ajánlott modellek alapterület és az épület állapota szerint • 80 m²-ig (új építés) / 50 m²-ig (régi ház) → THERM EL 8 • 80–160 m² (új építés) / 50–100 m² (régi ház) → THERM EL 15 • 160–250 m² (új építés) / 100–160 m² (régi ház) → THERM EL 23 • 250 m² felett (új építés) / 160–220 m² (régi ház) → THERM EL 30 / EL 38

A Thermona THERM EL sorozat – az elérhető teljesítmények áttekintése

A THERM EL sorozat öt teljesítményváltozatban érhető el, amelyek gyakorlatilag a családi házak teljes skáláját lefedik a kis bungalóktól a terjedelmes villákig vagy kisebb kereskedelmi objektumokig. Fontos megérteni, hogy egyik modell sem csak teljes teljesítményen működik – a fokozatos szabályozásnak köszönhetően a kazánok csökkentett teljesítményen dolgoznak, ami kulcsfontosságú az üzem hatékonysága szempontjából.

  • Thermona THERM EL 8 – maximális teljesítmény 8 kW, jól szigetelt, 150–200 m²-ig terjedő házakhoz, 280 m²-ig terjedő új építésű házakhoz, lakásokhoz alkalmas
  • Thermona THERM EL 15 – maximális teljesítmény 15 kW, szokásos szabvány szerinti, jellegzetes 120–200 m²-es családi ház, vagy nagyobb, alacsony energiaigényű ház
  • Thermona THERM EL 23 – maximális teljesítmény 23 kW, nagyobb, régebbi 150–250 m²-es ház vagy nagy modern ház nagy HMV-tárolóval
  • Thermona THERM EL 30 – maximális teljesítmény 30 kW, terjedelmes objektumok, 200 m² feletti, szigeteletlen régebbi házak, magasabb HMV-igényű objektumok
  • Thermona THERM EL 38 – maximális teljesítmény 38 kW, 250 m² feletti, gyengébb hőszigetelési szabványú nagy családi házak, kisebb üzemi objektumok

Használati melegvíz felfűtése – az elfeledett többletterhelés

Az elektromos kazán méretezésének egyik leggyakoribb hibája, hogy a vásárló csak a fűtésre gondol, és megfeledkezik a használati melegvízről (HMV). Ha a kazánhoz HMV-tároló (bojler) csatlakozik, a kazánnak ezt a terhelést is fedeznie kell. És itt jelentkezik a probléma – a tároló felfűtése és a fűtés általában nem egyidejű, de a tároló felfűtése idején a kazán csak a HMV-re dolgozik, és a fűtés átmenetileg visszaeshet.

Gyakorlati szabály HMV-tárolóval rendelkező házakhoz:

  • 1–2 fős háztartás, 80–120 l-es tároló – a ház kiszámított hőveszteségéhez adjon hozzá 1,5–2 kW-ot
  • 3–4 fős háztartás, 150–200 l-es tároló – adjon hozzá 2,5–3,5 kW-ot
  • 5+ fős háztartás vagy 300+ l-es tároló – adjon hozzá 4–6 kW-ot, egyes esetekben fontolja meg a tároló külön felfűtését

Példa: A vásárló háza 7 kW hőveszteségű, és egy 4 fős család számára 150 l-es tárolót szeretne táplálni. Az összes szükséges teljesítmény = 7 + 3 = 10 kW. A THERM EL 15 lesz a helyes választás jó tartalékkal, míg a THERM EL 8 extrém körülmények között nem győzné.

Számítási hőmérséklet és Szlovákia klímazónái

Szlovákia klimatikus adottságok szempontjából változatos. Ami Dunaszerdahelyre igaz, az a Magas-Tátrára nem. A kazán méretezésénél fontos ismerni az adott helyszín számítási téli hőmérsékletét, mert éppen ez az érték határozza meg, milyen teljesítményre kell képesnek lennie a kazánnak a leghidegebb időszakban.

Tájékoztatásul közöljük a jellemző számítási hőmérsékleteket Szlovákia egyes régióira:

  • –12 °C – délnyugat-Szlovákia (Pozsony, Nagyszombat, Nyitra – alföldi területek)
  • –15 °C – Közép- és Kelet-Szlovákia nagy része (Trencsén, Zsolna, Besztercebánya, Eperjes, Kassa)
  • –18 °C – hegyvidéki területek, medencék (Liptószentmiklós, Poprád, Rózsahegy)
  • –22 °C és annál kevesebb – Árva, Kiszuca, magashegyi területek

Ha háza –18 °C számítási hőmérsékletű területen áll, a hőveszteséget pedig –15 °C-ra számították ki, ajánlott a kiszámított teljesítményt kb. 15–20 %-kal megemelni. Ez egy további ok arra, hogy a kiválasztásnál mindig enyhe teljesítménytöbbletet javasolunk – nagyjából 10–20 %-ot a kiszámított érték felett.

A számítási hőmérséklet hatása a szükséges kazánteljesítményre Példa: 150 m²-es ház, fajlagos hőveszteség 45 W/m² –15 °C-on 5,7 kW –12 °C délnyugat SK 6,75 kW –15 °C Közép-SK 8,1 kW –18 °C hegyek, medencék 9,9 kW –22 °C Árva, Kiszuca 0 kW 7 kW 10 kW

Miért nem garancia a kényelemre a túlméretezett kazán

Sok vásárló így érvel: „Inkább veszek nagyobbat, legyen tartalék." Ennek a logikának van létjogosultsága, de csak bizonyos mértékig. A 20–30 %-os enyhe teljesítménytöbblet rendben van – a kazánnak van tartaléka a HMV-re, a nagyon hideg napokra és a fűtési rendszer esetleges bővítésére. A jelentősen túlméretezett kazán azonban valódi problémákat hoz.

A túlméretezett elektromos kazán a szezon túlnyomó részében csak a legalacsonyabb teljesítményfokozaton dolgozik, ami önmagában nem probléma. A gond akkor jelentkezik, ha a kazán helytelenül van beállítva, és a vízhőmérséklet szabályozása túl magasra van állítva. A kazán ilyenkor túl gyorsan éri el a kívánt hőmérsékletet, kikapcsol, gyorsan lehűl, és újra bekapcsol. A rövid égési ciklusok (az úgynevezett „rövid ideig tartó égések") terhelik az elektromos áramköröket és a kapcsolókat, és felesleges hőmérséklet-ingadozásokat okoznak a fűtési rendszerben.

Ráadásul – a nagyobb THERM EL 38 kazán beszerzése drágább, mint a THERM EL 15. Ha a háznak valóban nincs szüksége 38 kW-ra, a vásárló feleslegesen fizet jelentősen többet a készülék beszerzéséért mindenféle gyakorlati haszon nélkül. Ezért a pontos méretezés gazdaságilag is valóban fontos.

Amikor a számítás nem elég – mikor kell tervező

Az ebben a cikkben leírt tájékoztató számítás a legtöbb jellegzetes családi ház és szokásos helyzet esetében elegendő. Vannak azonban esetek, amikor elengedhetetlen szakmai energetikai auditot vagy az STN EN 12831 szabvány szerinti hőveszteség-számítást készíttetni:

  • Atipikus házak nagy üvegezett felületekkel (télikertek, üvegtetők)
  • Történelmi épületek nem szabványos építészeti szerkezetekkel
  • Vegyes hasznosítású objektumok (lakás + üzemeltetés)
  • Extrém klimatikus körülmények közötti házak (1000 m feletti tengerszint feletti magasság)
  • Kombinált rendszerek fűtése (pl. THERM EL hőszivattyú tartalékaként)
  • Bármely, 500 m² alapterületet meghaladó objektum

Minden más szokásos családi ház esetében az ebben a cikkben leírt eljárás teljes mértékben elegendő a THERM EL sorozat modelljének helyes kiválasztásához. Részletesebb kiválasztási kritériumokat, beleértve a további műszaki paramétereket, a Hogyan válasszunk Thermona THERM EL elektromos kazánt – teljesítmény, a tér mérete és további szempontok című cikkben is talál.

Gyakorlati táblázat – ajánlott THERM EL modell alapterület és az épület állapota szerint

Az épület állapota 80 m²-ig 80–150 m² 150–220 m² 220–300 m² 300 m² felett
Passzív / alacsony energiaigényű ház (20–30 W/m²) EL 8 EL 8 EL 8 EL 15 EL 15–23
Új építésű ház, jó szabvány (35–50 W/m²) EL 8 EL 8 EL 15 EL 15–23 EL 23–30
Felújított ház, szigetelés + új ablakok (55–70 W/m²) EL 8 EL 15 EL 15–23 EL 23 EL 30–38
Régebbi ház, műanyag ablakok, szigetelés nélkül (75–90 W/m²) EL 8 EL 15 EL 23 EL 23–30 EL 30–38
Régi ház mindenféle felújítás nélkül (90–120 W/m²) EL 15 EL 15–23 EL 23–30 EL 30–38 EL 38 +

Megjegyzés: A táblázat értékei –15 °C-os klímazónát és HMV-tároló nélküli állapotot feltételeznek. A –18 °C-os és hidegebb területeken, vagy HMV-tároló csatlakoztatásakor válasszon egy fokozattal magasabb modellt.

Az egyes modellek villamos igényei és a csatlakozással szembeni követelmények

A THERM EL elektromos kazánok háromfázisú fogyasztók (400 V, 3×N+PE), ami 8 kW feletti teljesítménynél elengedhetetlen feltétel. Az egyfázisú bekötés nem lehetséges – mindig háromfázisú csatlakozás szükséges. Ez az egyik gyakorlati korlát, amelyet még a vásárlás előtt figyelembe kell vennie. Ha háza csak egyfázisú csatlakozással rendelkezik (230 V), a THERM EL kazán beszerelése nem lehetséges a villamos csatlakozás és a szerelés előzetes módosítása nélkül, amit a Szlovák Villamosenergia-átviteli Hálózattal vagy az illetékes villamosenergia-elosztóval kell rendezni.

Minden modell más kismegszakítót és más bekötőkábel-keresztmetszetet igényel:

  • THERM EL 8 (8 kW) – áramterhelés kb. 11,6 A fázisonként, kismegszakító 3×16 A, kábel min. 4 mm²
  • THERM EL 15 (15 kW) – áramterhelés kb. 21,7 A fázisonként, kismegszakító 3×25 A, kábel min. 6 mm²
  • THERM EL 23 (23 kW) – áramterhelés kb. 33,3 A fázisonként, kismegszakító 3×40 A, kábel min. 10 mm²
  • THERM EL 30 (30 kW) – áramterhelés kb. 43,5 A fázisonként, kismegszakító 3×50 A, kábel min. 16 mm²
  • THERM EL 38 (38 kW) – áramterhelés kb. 55 A fázisonként, kismegszakító 3×63 A, kábel min. 16–25 mm²

Ezek az értékek tájékoztató jellegűek, és a villamos szerelés végleges tervét mindig megfelelő villamos szakképesítéssel rendelkező személynek kell elkészítenie. A villamos követelményekről és a beszerelés folyamatáról bővebben a Thermona THERM EL elektromos kazán beszerelése – az eljárás, a villanyszerelési és felülvizsgálati követelmények című külön cikkben olvashat.

A HDO tarifa és a kazánméret optimalizálásának lehetősége

Sok elektromos kazánnal rendelkező háztartás használja a HDO tarifát (központi távvezérlés) – vagyis az éjszakai, esetleg hétvégi vagy esti olcsó áramot. Ha ezt a tarifát fontolgatja, az befolyásolhatja a kazán méretezését. Ha a kazán éjszaka is dolgozik az olcsó áram idején, és a HMV-tárolóba, valamint a puffertartályba egész napra elegendő hőt halmoz fel, engedheti meg magának az alacsonyabb kazánteljesítményt, amelyet a hosszabb üzemidő ellensúlyoz alacsonyabb árammennyiség-ár mellett.

Másrészről – fagyos napokon, amikor a HDO a kazán üzemét csak néhány órára korlátozza, a kazánnak ebben az ablakban kell kellően felfűtenie a rendszert. Ez fordítva magasabb teljesítmény szükségességéhez vezethet. Ez az a terület, ahol megéri szakemberrel konzultálni, aki az egész rendszert meg tudja tervezni, beleértve a puffertartályt és a tarifa helyes megválasztását.

Vázlat: A THERM EL kazán teljesítményének kiválasztását befolyásoló tényezők A THERM EL kazán teljesítménye Fűtött terület / térfogat Az épület hőszigetelési szabványa Klímazóna (számítási hőm.) HMV felfűtése (tároló) A fűtés típusa (padló / radiátorok) HDO tarifa / hőtárolás

Házfelújítás és a kazánteljesítmény változása – mi változik a szigetelés után

Nagyon gyakorlatias helyzet, amellyel elég gyakran találkozunk: a vásárló megvett egy régebbi házat, fokozatosan tervezi felújítani, most pedig a fűtést oldja meg. Ha a szigetelés és az ablakcsere csak két-három év múlva jön, mi legyen most?

Ilyen esetben ésszerű olyan kazán vásárlásán gondolkodni, amely az épület jelenlegi, nem megfelelő állapotát is lefedi, a felújítás után pedig alacsonyabb teljesítményfokozatokon üzemeltetni. Például egy 160 m²-es ház eredeti állapotában (90 W/m² fajlagos teljesítmény) 14,4 kW-ot igényel – ilyenkor a THERM EL 15-öt választja. A szigetelés után (a fajlagos teljesítmény 50 W/m²-re csökken) ugyanez a kazán csak kb. 8 kW szintjén fog dolgozni, tehát alacsonyabb fokozatokon, ami a fokozatos szabályozásnak köszönhetően továbbra is hatékony üzem.

Ellenkezőleg – kis kazánt venni azzal a kilátással, hogy „majd leszigetelem", hazárdjáték. Amíg a felújítás nem következik be, alulfűtött háza lesz, a kazán pedig folyamatosan maximális teljesítményen fog dolgozni, ami sem a kazán, sem a villanyszámla szempontjából nem ideális.

Padlófűtés vs. radiátorok – hatás a teljesítmény megválasztására

Maga a hőleadó felületek típusa (padlófűtés vagy radiátorok) közvetlenül nem befolyásolja a ház hőveszteségét, és így a szükséges kazánteljesítményt sem. A hőveszteséget az épület szerkezete határozza meg, nem a hőelosztás módja. Van azonban néhány közvetett hatás, amelyet észben kell tartani:

  • A padlófűtés alacsonyabb vízhőmérséklettel (35–45 °C) dolgozik, ami a THERM EL kazán számára a hosszú, nyugodt üzem szempontjából előnyös. A rendszernek nagyobb a hőtehetetlensége, és lassabban reagál a hőmérséklet-változásokra.
  • A radiátorok jellemzően 55–75 °C-os vízhőmérsékletet igényelnek. A kazánnak magasabb hőmérsékletre kell felfűtenie a vizet, ami azonos teljesítmény mellett tovább tart. A radiátoros rendszer gyorsabban reagál a változásokra.
  • A kombinált rendszer (padlófűtés + radiátor a fürdőszobában vagy az előszobában) szokásos, és nem igényel különleges méretezést, csak a rendszer helyes hidraulikai beállítását.

Jól szigetelt házban lévő padlófűtésnél néha előfordul, hogy a vásárló a szükségesnél nagyobb teljesítményű kazánt vásárol, mert attól tart, hogy „a padlófűtés nem lesz elég". Ez téves aggodalom – a padlófűtés helyes tervezés mellett nagyon hatékony, és a THERM EL kazán kitűnően működik vele. A hidraulikai bekötés részleteit a A Thermona THERM EL csatlakoztatása a fűtési rendszerre – bekötési vázlatok és hidraulikai követelmények című cikkben is megtalálja.

A leggyakoribb hibák a teljesítmény kiválasztásánál – amit a gyakorlatban látunk

A gyakorlatban eltöltött évek alatt szinte az összes lehetséges forgatókönyvet láttuk. Íme a leggyakoribb hibák, amelyeket a vásárlók az elektromos kazán teljesítményének kiválasztásakor elkövetnek:

  • A ház teljes bruttó alapterületével való számolás a garázzsal, pincével és a fűtetlen terekkel együtt – fűtött terület csak az, ahol valóban meleget szeretne
  • A szigetelési tényező figyelmen kívül hagyása – két azonos méretű házzal rendelkező vásárlónak drámaian eltérő kazánteljesítményre lehet szüksége
  • A HMV-ről való megfeledkezés – tároló nélkül a HMV-hez szükséges hőt nem számolja ki, és alulméretezett kazánnal végezheti
  • Választás „a szomszéd ajánlása" alapján – minden ház más, és a szomszéd tapasztalata a saját konkrét házával az Ön esetében egyáltalán nem feltétlenül érvényes
  • Kizárólag ár szerinti választás – a legolcsóbb modell nem feltétlenül a helyes az Ön házához, és hosszú távon az üzemeltetés drágább lehet
  • A klímazóna alábecsülése – a hegyvidéki területen álló háznak jelentősen nagyobb teljesítményre van szüksége, mint az azonos méretű háznak Szlovákia délnyugati részén

Gyakori kérdések (GYIK)

Betehetek THERM EL 38 kazánt egy kis, 80 m²-es házba, ha nem vagyok biztos a számításban?

Műszakilag igen, de sem gazdaságilag, sem gyakorlatilag nincs értelme. A THERM EL 38 kazán beszerzése jelentősen drágább, erősebb villamos csatlakozást igényel, és egy kis házban szinte kizárólag a legalacsonyabb teljesítményfokozaton fog dolgozni, ami nem gazdaságos. Egy szokásos szabvány szerinti 80 m²-es házhoz elegendő a THERM EL 8, legfeljebb a THERM EL 15, ha a ház rosszabb hőszigetelési állapotban van, vagy nagy HMV-tároló csatlakozik hozzá.

Hogyan állapítom meg, hogy a házamnak 15 kW-ra vagy 23 kW-ra van szüksége – nagy a különbség közöttük?

A különbség 8 kW teljesítmény, ami elektromos kazánoknál meglehetősen jelentős különbség – más teljesítményfokozatról, más villanyszerelési igényekről és más készülékárról van szó. Ha a számítása alapján a szükséges teljesítmény valahol 12 és 18 kW között adódik, az EL 15 és az EL 23 közötti döntés attól függ, van-e HMV-tárolója, milyen klímazónában lakik, és tervez-e felújítást. Ilyen határhelyzetben inkább az EL 23-at válassza – nagyobb a tartaléka, és az egész rendszer kevésbé lesz megterhelve.

A kazánt az előző tulajdonosoktól örököltem. Valóban túlméretezett a 30 kW a 120 m²-es házunkhoz?

Új építésű vagy jól szigetelt 120 m²-es házhoz a THERM EL 30 (30 kW) jelentősen túlméretezett – a szükséges teljesítmény valószínűleg 5–9 kW. Ha a ház nincs szigetelve, a szükséges teljesítmény 10–11 kW lehet, ami még mindig sokkal kevesebb, mint 30 kW. A kazán szinte kizárólag a legalacsonyabb fokozatokon fog működni. Maga az alacsonyabb teljesítményű üzem nem probléma, gazdasági szempontból viszont elveszett a feleslegesen nagy teljesítményű készülékbe fektetett beruházás. A kazán jövőbeni cseréjekor válasszon helyes méretezést.

Két év múlva tervezem leszigetelni a házat. Most nagyobb vagy kisebb kazánt vegyek?

Azt ajánljuk, hogy a ház jelenlegi állapotának megfelelő kazánt vásárolja meg, esetleg eny

Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >