Milyen teljesítményű Buderus Logamax elektromos kazánra van szükségem a házamhoz
Miért kulcsfontosságú az elektromos kazán helyes teljesítményének kiválasztása
Amikor egy vásárló a Buderus Logamax elektromos kazán mellett dönt, a leggyakoribb kérdés, amit feltesz, egyszerű: „Mekkora teljesítményre van szükségem?" Első pillantásra ez banális ügynek tűnik – veszi a ház alapterületét, megszorozza valamilyen együtthatóval és megvan az eredmény. A valóság sajnos jóval bonyolultabb. Az évek gyakorlata során láttam azonos alapterületű házakat, ahol az egyiknek 6 kW-os, a másiknak 14 kW-os kazánra volt szüksége. A különbség? Az építés éve, a szigetelés vastagsága, az ablakok típusa, a ház tájolása és a használat módja.
Az alulméretezett kazán a fagyos napokon nem képes fedezni az épület hőveszteségét – a ház nem melegszik fel, a komfort csökken, és a kazán folyamatosan maximumon jár, ami rövidíti az élettartamát. A túlméretezett kazán viszont fölöslegesen emeli a beruházási költséget, bár az elektromos fűtésnél ez kevésbé kritikus, mint a gáznál – az elektromos kazánok ugyanis viszonylag elegánsan megbirkóznak a fölös teljesítménnyel a fűtőbetétek kaszkádos kapcsolása révén. Ennek ellenére igaz, hogy a helyes méretezés pénzt takarít meg az áramszámlán és a szereléskor is (a biztosítás és a betápkábel méretezése a kazán teljesítményétől függ).
Ez a cikk részletesen elmagyarázza, hogyan kell a hőteljesítményt kiszámítani, mi mindent befolyásol, és hogyan alkalmazható mindez konkrétan a Buderus Logamax E213 sorozat kazánjaira, amelyek 4, 6, 8, 10 és 14 kW teljesítményben érhetők el.
Alapfogalmak: az épület hővesztesége és a kazán beépített teljesítménye
Maga a számítás előtt érdemes tisztázni néhány alapfogalmat, amelyek a kazánméretezéssel kapcsolatban felmerülnek.
Az épület hővesztesége (a műszaki szabványban tervezési hőveszteségként, ΦHL jelöléssel) az a maximális hőmennyiség, amelyet az épület időegység alatt elveszít a tervezési külső hőmérsékleten. Szlovákiában a legtöbb településre −12 °C tervezési külső hőmérsékletet használnak (a hegyvidéki területeken ez lehet −15 °C vagy −18 °C is). A hőveszteséget wattban vagy kilowattban adják meg, és éppen ez határozza meg a kazán minimális teljesítményét.
A kazán beépített teljesítménye az épület hőveszteségével megegyező vagy annál magasabb kell legyen. Elektromos kazánnál ez általában azt jelenti, hogy a kiszámított hőveszteségnél egy teljesítményfokozattal nagyobb kazánt választunk – egyrészt a biztonsági tartalék miatt, másrészt azért, mert a szigetelések valós értékei és az épület viselkedése kissé eltér az ideális feltételezésektől.
A fajlagos hőveszteség (W/m²) egyszerűsített mutatószám arról, hány wattot veszít az épület négyzetméternyi alapterületenként. Értéke a passzívházak kb. 15–20 W/m² értékétől a régi, szigeteletlen épületek 100–120 W/m² értékéig terjed.
Tájékoztató számítás: gyors módszer az első becsléshez
Ha nem áll rendelkezésére az épület energetikai tanúsítványa, sem a hőveszteség-számítást tartalmazó tervdokumentáció, alkalmazhatja a fajlagos hőveszteségeken alapuló egyszerűsített módszert. Ez csak becslés, de a gyakorlatban meglepően jól működik az első összehasonlításhoz.
Képlet: P (kW) = A (m²) × q (W/m²) / 1000
ahol A a hasznos alapterület m²-ben, q pedig az épület típusától függő fajlagos hőveszteség:
- 15–25 W/m² – passzívház, alacsony energiafelhasználású ház (2016 után, A0–A1 osztály)
- 30–40 W/m² – 2010 utáni új építésű ház jó szigeteléssel (B–C osztály)
- 45–60 W/m² – a 90-es évekből származó ház, részben szigetelt, műanyag ablakok
- 65–85 W/m² – a 70-es–80-as évekből származó ház, eredeti ablakok, minimális szigetelés
- 90–120 W/m² – régi, szigeteletlen tégla vagy felújítás nélküli panel
Konkrét példák a gyakorlatból: 120 m²-es új építésű ház (fajlagos veszteség 35 W/m²) → 120 × 35 / 1000 = 4,2 kW → tartalékkal a Buderus Logamax E213-6 modellt választjuk. 150 m²-es családi ház a 70-es évekből, részben felújítva (fajlagos veszteség 65 W/m²) → 150 × 65 / 1000 = 9,75 kW → a Buderus Logamax E213-10 modellt választjuk. 180 m²-es régi ház, szigeteletlen (fajlagos veszteség 95 W/m²) → 180 × 95 / 1000 = 17,1 kW → itt az E213-14 már nem elegendő, és két kazán kaszkádban való üzemeltetésén vagy a fűtéscsere előtti szigetelésen kell gondolkodni.
A hőveszteséget valóban befolyásoló tényezők – mit vizsgál a szakember a helyszínen
A fajlagos veszteségekkel dolgozó egyszerűsített módszer jó alap, de a gyakorlatban az eredményt számos további változó befolyásolja. Amikor egy megrendelést a helyszínen mérünk fel, mindig végigmegyünk ezeken a pontokon:
A határoló szerkezet felépítése
A határoló szerkezet – tehát a falak, a tető és a padló – általában a teljes hőveszteség 35–50 %-át adja. Kulcsfontosságú a szerkezet hőellenállása (R-érték). A régi, szigetelés nélküli, 45 cm vastag téglafal R-értéke 1,5 m²K/W körül van, míg a 20 cm ásványgyapottal szigetelt szerkezet eléri az R = 5 m²K/W értéket vagy annál többet. A passzívházak falai R = 7–10 m²K/W értékkel rendelkeznek. Ez a különbség közvetlenül megjelenik a hőveszteségben, tehát a szükséges kazánteljesítményben is.
Ablakok és ajtók
Az ablakok felülete, száma és az üvegezés típusa jelentősen módosítja a számítást. A régi, egyszerű üvegezés U-értéke 5,8 W/(m²K), a meleg kerettel készült kétrétegű üvegezés U = 1,1–1,3 W/(m²K), a háromrétegű 0,5–0,8 W/(m²K). Egy 20 m² ablakfelületű háznál a régi és az új üvegezés közötti különbség a hőveszteségben 1–2 kW teljesítmény körül van – ami elektromos fűtésnél jelentős különbséget jelent az áramszámlán.
A ház tájolása és árnyékolása
A déli tájolású házak az üvegezésen keresztül passzív szoláris nyereséghez jutnak, amely részben kompenzálja a hőveszteséget. A gyakorlatban ez 5–15 %-kal alacsonyabb tényleges kazánteljesítményt jelenthet a tájolás figyelembevétele nélküli számításhoz képest. Ezzel szemben az árnyékban álló házaknál (sűrű fák, északi fekvés, beépítettség) ez a hatás nem érvényesül.
A helyiségek magassága és az épület térfogata
Az egyszerűsített módszer az alapterülettel számol, ám a hőveszteség fizikailag a fűtött tér térfogatától és a burkolófelülettől függ. A szokásos 2,6 m belmagasságú ház hőtechnikai viselkedése más, mint az átriumos vagy 4,5 m-es katedrálismennyezetes házé. Magas mennyezet esetén a tájékoztató teljesítményhez 10–25 %-ot hozzá kell adni.
Földrajzi fekvés és tengerszint feletti magasság
A tervezési külső hőmérséklet Szlovákiában településenként eltér. Pozsony esetében −11 °C, Besztercebánya esetében −13 °C, Poprád esetében −15 °C, a 800 m tengerszint feletti magasság feletti hegyi házaknál akár −18 °C. A tervezési hőmérséklet minden egyes foknyi különbsége 5–10 %-kal módosíthatja a szükséges teljesítményt. Egy hegyvidéki ház esetében tehát lényegesen nagyobb teljesítménnyel kell számolni, mint egy ugyanakkora, Pozsony környéki háznál.
Szellőzés és infiltráció
A szellőzésből eredő hőveszteség jellemzően a teljes veszteség 15–25 %-át teszi ki. A légtömör szerkezetű, hővisszanyerő egységgel felszerelt új építésű házaknál az infiltrációs veszteség minimális, a régebbi, „lélegző" szerkezetű házak hatalmas mennyiségű hőt veszítenek a légtömörtelen helyeken keresztül. Ha a ház 85 %-os hatásfokú hővisszanyeréssel rendelkezik, a szellőzési veszteségek az eredeti érték töredékére esnek – és ez alacsonyabb szükséges kazánteljesítményben jelentkezik.
A fűtött és a fűtetlen rész hőmérséklete
Ha a házban garázs, gépészeti helyiség vagy más olyan terek vannak, amelyeket nem fűtenek vagy alacsonyabb hőmérsékletre fűtenek, az elválasztó szerkezeteken át távozó hőveszteség kisebb. Ezzel szemben, ha az egész házat a pincével együtt 20 °C-ra fűti, a kazán teljesítményének ezt a területet is fedeznie kell.
A Buderus Logamax E213 teljesítménysor: melyik modell mit kínál
A Buderus Logamax E213 sorozat öt teljesítményfokozatot fed le, ami a családi házakhoz szánt elektromos kazánok szegmensének egyik legrugalmasabb kínálatává teszi. Minden modell rendelkezik a fűtőrudak kaszkádos kapcsolásával, így nem dolgozik állandóan teljes teljesítményen – az aktuális hőigény szerint szabályoz.
- Buderus Logamax E213-4 – 4 kW, alkalmas nagyon jól szigetelt, 80–100 m²-ig terjedő új építésű házakhoz, passzívházakhoz, illetve kiegészítő fűtésként kombinált rendszernél
- Buderus Logamax E213-6 – 6 kW, ideális 100–140 m²-es alacsony energiafelhasználású új építésű házakhoz, illetve 100 m²-ig terjedő, jól szigetelt felújított házakhoz
- Buderus Logamax E213-8 – 8 kW, univerzális teljesítmény 140–180 m²-es új építésű házakhoz vagy 100–130 m²-es, szigetelés utáni régebbi házakhoz
- Buderus Logamax E213-10 – 10 kW, robusztus megoldás 180 m² feletti nagyobb új építésű házakhoz vagy 130–160 m²-es, részben szigetelt régebbi házakhoz
- Buderus Logamax E213-14 – 14 kW, a sorozat maximális teljesítménye, 160–200 m²-es, közepes hőveszteségű nagyobb régi házakhoz, illetve a használati melegvíz (HMV) készítésével szemben magasabb igényeket támasztó létesítményekhez
Fontos megjegyezni, hogy a modell kiválasztása nemcsak magának a fűtésnek a hőveszteségétől függ, hanem attól is, hogy a kazán szolgál-e a használati melegvíz (HMV) készítésére. Ha a kazán HMV-tárolót táplál, többletteljesítmény-tartalékkal kell rendelkeznie – általában 2–3 kW-tal az épület hővesztesége felett.
Gyakorlati forgatókönyvek valós megrendelésekből
Az elmélet fontos, de a teljesítményválasztást a legjobban konkrét példákon keresztül lehet megérteni. Íme néhány tipikus helyzet, amellyel a gyakorlatban találkozunk:
1. forgatókönyv: 130 m²-es új építésű ház, alacsony energiafelhasználású szabvány, Záhorie
2019-ben, az alacsony energiafelhasználású épületekre vonatkozó érvényes szabványok szerint épült ház. A határoló falak 20 cm EPS-sel szigetelve, háromrétegű ablakok Uf = 0,7 W/(m²K) értékkel, szellőzés 85 %-os hővisszanyeréssel. A1 osztályú energetikai tanúsítvány. A helyszín tervezési hőmérséklete −11 °C. Kiszámított hőveszteség: 3,9 kW. A HMV készítéséhez 120 l-es tároló, 2 kW tartalékigény. Teljes igény: 5,9 kW. Választás: az E213-6 minimális tartalékkal elegendő, ám az ügyfél az E213-8 modellt választotta a kényelmesebb HMV-készítés érdekében a téli csúcsidőszakokban. Helyes döntés.
2. forgatókönyv: 1985-ös építésű ház, 160 m², Besztercebánya
Téglaépítmény, szigetelés nélküli falak, 10 éve cserélt műanyag ablakok, fűtetlen garázs, fűtetlen tetőtér. Tervezési külső hőmérséklet −13 °C. Tájékoztató fajlagos veszteség: 70 W/m² (részben kompenzálva az ablakcserével). Számítás: 160 × 70 / 1000 = 11,2 kW. Az ügyfél két éven belül a homlokzat részleges szigetelését tervezi. Erre és a HMV-készítésre való tekintettel az E213-14 modellt javasoltuk. A homlokzat szigetelése után a kazán alacsonyabb teljesítménysávban fog dolgozni, ami nem árt neki – a kaszkádos kapcsolás ezt kezeli.
3. forgatókönyv: Lakás társasházban, 68 m², Kassa
Felújított panelház, az ügyfélnek önálló villamos csatlakozása van, és a központi távfűtésről saját elektromos fűtésre szeretne áttérni. A lakást három oldalról szomszédos lakások védik (hőnyereség), csak két külső fala van. A becsült fajlagos veszteség 30 W/m² (a felújított panelnek viszonylag jó a szigetelése). Számítás: 68 × 30 / 1000 = 2,04 kW. Választás: E213-4 jelentős tartalékkal, ideális a lakáshoz 80 l-es HMV-tárolóval együtt is.
4. forgatókönyv: 90 m²-es üdülőház, 700 m tszf., Alacsony-Tátra
A házat egész évben használják, de nem minden nap. 2005-ös szerkezet, részleges szigetelés, régi kétrétegű üvegezés. Tervezési hőmérséklet −18 °C. A becsült fajlagos veszteség 65 W/m². Számítás: 90 × 65 / 1000 = 5,85 kW. De vigyázat – a nyaralóknál szokás, hogy amikor megérkeznek, gyorsan meleget akarnak 8 °C-ról (fagyvédelem) 21 °C-ra. Ez felfűtéskor nagyobb igényt támaszt a kazánnal szemben. Választás: E213-8 a hőmérséklet gyors felfutásához érkezéskor, plusz nagyobb, 150 l-es HMV-tároló.
Az épület energetikai tanúsítványa – a legmegbízhatóbb kiindulási alap
Ha rendelkezik az épület energetikai tanúsítványával, értékes információt talál benne – a fűtési hőigényt kWh/(m²·év) mértékegységben, valamint a maximális tervezési hőveszteséget. Éppen ez a második érték az, amelyet a kazán méretezéséhez keres. A tanúsítvány törvényileg kötelező minden új építésű épületnél, valamint a 2016 utáni eladásnál vagy bérbeadásnál is.
A szlovákiai épületek energiahatékonysági osztályai és a hőigény tájékoztató értékei:
- A0 (passzívház) – kevesebb mint 15 kWh/(m²·év), fajlagos veszteség 10–20 W/m²
- A1 – 15–30 kWh/(m²·év), fajlagos veszteség 20–30 W/m²
- B – 30–60 kWh/(m²·év), fajlagos veszteség 30–50 W/m²
- C – 60–100 kWh/(m²·év), fajlagos veszteség 50–70 W/m²
- D – 100–150 kWh/(m²·év), fajlagos veszteség 70–100 W/m²
- E, F, G – 150 kWh/(m²·év) felett, fajlagos veszteség 100 W/m² felett
Fontos: a kWh/(m²·év) mértékegységű hőigény éves átlagérték, nem teljesítmény. A kazán teljesítményének kiszámításához a tervezési hőveszteséget (ΦHL) kell használni, amely közvetlenül szerepel a tanúsítványban, vagy kiszámítható az STN EN 12831 szabvány szerint.
Számítsa bele a használati melegvíz készítését is
A Buderus Logamax E213 elektromos kazán külső tárolós melegítőn keresztül a HMV-t is fel tudja melegíteni. Ha ez az Ön esete, az épület hőveszteségéhez hozzá kell adnia a tároló felfűtéséhez szükséges teljesítményt. A kazán ugyanis a tároló feltöltésének idején nem fűt (vagy jelentősen korlátozza a fűtést), így az összes rendelkezésre álló teljesítménynek mindkét funkcióra elegendőnek kell lennie.
Tájékoztatásul: egy 150 l-es tárolót 10 °C-ról 55 °C-ra 3 kW teljesítménnyel kb. 1,5–2 óra alatt melegít fel. 6 kW-tal 45–60 perc alatt. Egy 4 fős család számára 200 l-es tárolóval és 6 kW-os kazánnal a feltöltés kényelmes. Nagyobb családoknál vagy nagyobb tárolónál azt javasoljuk, hogy a kazán 2–3 kW tartalékkal rendelkezzen az épület hővesztesége felett.
Erről a témáról bővebben a A Buderus Logamax kazánok táplálása és elektromos igényei – amit tudni kell című cikkben olvashat, ahol az egyes teljesítményekhez tartozó biztosítás- és kábelméretezés is szerepel.
Mikor érdemes nagyobb teljesítményt választani, még ha a számítás mást mond is
A gyakorlatban találkozunk olyan helyzetekkel, ahol ésszerű a magasabb modellhez nyúlni, mint amit a tiszta számítás javasolna:
Tervezett házbővítés: Ha az ügyfél 2–3 éven belül toldaléképület vagy üvegezett terasz építését tervezi, a kazánt a jövőbeni állapotra méretezzük, nem csak a jelenlegire. A kazán néhány kW-tal magasabbra való későbbi cseréje fölösleges költség.
Gyors hőmérséklet-felfutás: Ha a házat rendszeresen fel kell fűteni (pl. hétvégi ház, vagy csak bizonyos napokon otthoni munkavégzés), fontosabb a gyors felfűtéshez való teljesítmény, mint a hosszú távú fenntartó teljesítmény. A nagyobb kazán gyorsabban melegíti fel a házat.
Bizonytalanság a hőveszteségben: Ha nincs energetikai tanúsítványa és a hőveszteséget csak tájékoztató jelleggel becsüli, számoljon 10–20 % biztonsági tartalékkal. Jobb egy fokozattal erősebb kazánt választani, mint egy fokozattal gyengébbet.
Kombináció hőszivattyúval vagy napkollektorral: Ha az elektromos kazán tartalékként vagy kiegészítőként szolgál a hőszivattyú mellett, a teljesítménye lehet alacsonyabb – csak a csúcsokat fedezi, amikor a hőszivattyú nem elegendő. Ebben az esetben egy viszonylag nagy ház számára akár az E213-4 vagy az E213-6 is teljesen elegendő lehet.
Meglévő villamos csatlakozás: A nagyobb kazánteljesítmény erősebb csatlakozást és nagyobb kismegszakítót igényel. Ha meglévő csatlakozása bizonyos teljesítményfelvételre korlátozott (pl. 3×16 A = ~11 kW), az E213-14 modellt nem tudja beszerelni a csatlakozás átalakítása nélkül. Ez műszaki korlát, amelyet a választásnál a villanyszerelő is figyelembe vesz. Ezzel a témával bővebben a A Buderus Logamax kazánok táplálása és elektromos igényei – amit tudni kell című cikk foglalkozik.
Mi történik, ha a kazán túl- vagy alulméretezett
A túlméretezett kazán elektromos fűtésnél nem akkora katasztrófa, mint a gáznál. Az elektromos kazánoknál nem jelentkezik a rövid ciklusok (short cycling) problémája ugyanolyan mértékben, mint a gázkazánoknál, mert a fűtőrudak fokozatosan szabályozhatók. Ennek ellenére a túlméretezett kazán fölöslegesen növeli a beruházási költséget és az elektromos hálózattal szembeni igényeket. Egy E213-14 beszerelése egy 80 m²-es passzívházba egyszerűen erőforrás-pazarlás.
Az alulméretezett kazán komolyabb probléma. A kazán fagyos napokon folyamatosan teljes teljesítményen jár, és mégsem képes tartani a kívánt hőmérsékletet. A fűtőbetét állandóan teljes terhelés alatt van, ami rövidíti az élettartamot. A belső hőmérséklet éppen akkor esik a komfortos szint alá, amikor kint a leghidegebb van. A gyakorlatban az alulméretezett kazánnal rendelkező ügyfelek nagyon elégedetlenek, és az esetek többségében erősebb modellre való csere követi – ami kétszeres beruházás.
Ajánlott méretezési táblázat a szokásos háztípusokhoz
| Épülettípus | Terület (m²) | Aj. teljesítmény | E213 modell |
|---|---|---|---|
| Passzív / A0 ház | 150 m²-ig | 2–4 kW | E213-4 |
| Alacsony energiafelhasználású A1 | 100–150 m² | 4–6 kW | E213-6 |
| B osztályú új építésű ház, 2010+ | 120–180 m² | 5–8 kW | E213-8 |
| Szigetelt ház a 90-es évekből | 100–150 m² | 7–10 kW | E213-10 |
| Régebbi ház részleges felújítással | 130–180 m² | 10–14 kW | E213-14 |
| Szigeteletlen régi épület | 160 m² felett | 14 kW felett | kaszkád vagy szigetelés |
Mikor érdemes két kazán kaszkádját választani egy nagy helyett
Ha a számítás 14 kW feletti teljesítményigényt mutat (ami az E213 sorozat maximuma), vagy ha növelni szeretné a rendszer megbízhatóságát, az egyik lehetőség két kazán kaszkádos beszerelése. Például két darab E213-8 együtt 16 kW-ot ad, miközben mindegyikük függetlenül működik – az egyik meghibásodásakor a rendszer legalább részben működőképes marad. A Buderus Logamax E213 szabályozása támogatja a kaszkádos bekötést. Arról, hogyan működik a kaszkád a gyakorlatban, bővebben a A Buderus Logamax E213 kazán szabályozása és teljesítményvezérlése című cikkben olvashat.
A kaszkád emellett elegáns megoldás a teljesítmény stagnálásánál is – amikor a 14 kW teljesítményű kazán az év nagy részében fölöslegesen erős, de csúcsterhelésnél nem elegendő. Két kisebb kazán váltakozik, és az egyikük enyhe fagyoknál teljesen készenléti üzemmódban marad – ami energetikailag hatékonyabb.
Professzionális hőtechnikai számítás az STN EN 12831 szerint – mikor van rá feltétlenül szükség
A fajlagos hőveszteségekkel dolgozó tájékoztató módszer elegendő az első becsléshez és a szokásos családi házakhoz. Vannak azonban helyzetek, amikor az STN EN 12831 szabvány szerinti professzionális hőveszteség-számítás elkerülhetetlen:
- Nem szokványos épület (régi kőépítmény, gerendaház, faszerkezet)
- Atipikus elrendezésű ház (többszintes átrium, nagy üvegezett homlokzat)
- Kombinált fűtési rendszer (kazán + hőszivattyú + napkollektor)
- Épület szélsőséges tengerszint feletti magasságban vagy fagyos szeleknek kitett területen
- Kereskedelmi és félig kereskedelmi létesítmények (étterem, kisüzem)
- Felújítás, amelynél nem egyértelmű a hőszigetelés valós állapota
A professzionális számítást tervező vagy épületgépész technikus végzi, és az eredménye a pontos ΦHL érték minden egyes helyiségre külön, valamint az egész épületre. Ezt az értéket használják aztán közvetlenül a kazán kiválasztásához – semmi becslés, semmi 30 %-os hibával terhelt együttható. Egy ilyen számítás ára több száz euró körül mozog, de egy évtizedekre szóló fűtési beruházásnál ez elhanyagolható összeg.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Beszerelhetek gyengébb kazánt, és később kicserélhetem erősebbre, ha nem lesz elég?
Igen, műszakilag lehetséges, gazdaságilag azonban nem hatékony megoldás. A kazáncsere költséget jelent a leszerelés, az új beszerelés és az elektromos hálózat esetleges átalakítása miatt. Sokkal olcsóbb megközelítés a kazánt már az elején helyesen méretezni. Ha valóban nem biztos a dolgában, válasszon egy teljesítményfokozattal magasabb modellt – a különbség magának a kazánnak az árában kicsi, a komfortban jelentkező különbség viszont nagy lehet.
Használhatok egy nagy hőveszteségű régi házhoz E213-14 kazánt, és szigetelhetem a házat később?
Igen, és ez bevett gyakorlat. A Buderus Logamax E213-14 régi házban is képes komfortos hőmérsékletet tartani. A ház szigetelése után a kazán alacsonyabb teljesítménysávban fog dolgozni – ez nem zavarja, a fűtőrudak kaszkádos kapcsolása biztosítja, hogy csak részteljesítményen működjön. A kazán tehát a házzal együtt „öregszik", és a szigetelés után néhány évvel is megfelelő marad.
A teljesítmény kiválasztásánál figyelembe kell vennem a melegvízkészítést is, ha van napkollektoros melegítőm?
Ha rendelkezik a nyári szezonra elegendő kapacitású napkollektoros HMV-rendszerrel, a kazán csak télen szolgál tartalékként. Ilyen esetben a HMV-tartalékot 2–3 kW helyett 1–1,5 kW-ra csökkentheti. Ez a napkollektor méretétől, a tárolótól és a háztartás létszámától függ. Mindenesetre javasoljuk a napkollektoros rendszert tervező szerelővel való konzultációt.
Mekkora a különbség a 4 kW és a 6 kW teljesítmény között az éves villamosenergia-költségben?
Attól függ, mennyi ideig és milyen intenzíven dolgozik a kazán. A nagyobb kazán nem fogyaszt több áramot csupán azért, mert nagyobb a beépített teljesítménye – annyit fogyaszt, amennyire a háznak valóban szüksége van. Ha egy 6 kW-os kazánt tenne egy 3 kW hőveszteségű házba, ugyanannyit fogyasztana, mint egy 4 kW-os kazán – csak alacsonyabb teljesítményfokozatban működne. Az éves költséget a ház tényleges hővesztesége és az áram ára határozza meg, nem a kazán beépített teljesítménye.
Igaz, hogy a nagyobb kazán mindig jobb?
Nem egészen. A jelentősen túlméretezett kazán beszerzési ára magasabb, nagyobb igényeket támaszt a villamos csatlakozással szemben (erősebb kábel, nagyobb kismegszakító), és nagyon alacsony hőveszteségnél a szabályozás kevésbé lehet folyamatos. Optimális a kiszámított hőveszteség felett 10–20 % tartalékkal rendelkező kazánt választani, nem 100 % tartalékkal. Szinte mindig fölösleges E213-14 modellt venni olyan házba, ahol elegendő az E213-8.
Honnan tudom meg, hogy a házam egyáltalán alkalmas-e az elektromos fűtésre, nem csak azt, hogy mekkora teljesítmény kell?
Az elektromos fűtés gazdaságilag a jól szigetelt, alacsony fajlagos hőveszteségű házaknál (A, B osztály) a legelőnyösebb, ahol az éves üzemeltetési költségek elviselhetők. A 80 W/m² feletti fajlagos veszteségű régi, szigeteletlen épületeknél a villamos energia üzemeltetési költsége magas, és általában azt javasolják, hogy előbb szigeteljék a házat. Erről a témáról részletesen szól a Buderus Logamax E213 alacsony energiafelhasználású és passzívházban – megéri-e című cikk, ahol az üzemeltetési költségek más hőforrásokkal való összehasonlítását is megtalálja.
Összegzés: a helyes teljesítményt érdemes alaposan átgondolni
A Buderus Logamax E213 elektromos kazán helyes teljesítményének kiválasztása nem öt perc kérdése, de nem is rakétatudomány. Ha ismeri a háza típusát, alapterületét és a hőszigetelés hozzávetőleges állapotát, az egyszerűsített módszerrel ésszerű eredményre juthat. A jó állapotú, szokásos családi házak többségénél az E213 teljesítménysor minden valós igényt lefed – a kompakt, alacsony energiafelhasználású új építésű házaktól az E213-4 modellel, a közepes méretű családi házakon át az E213-8 vagy E213-10 modellel, egészen a nagyobb vagy régebbi létesítményekig, ahol az E213-14 a HMV-készítéshez szükséges tartalékkal együtt is ellátja a feladatát.
Ha két teljesítményfokozat között ingadozik, a szabály egyszerű: válassza a nagyobbat. A kazán árában jelentkező különbség marginális, a fűtési komfortban jelentkező különbség fagyos télen viszont jelentős. És ha mindezek ellenére sem biztos a dolgában, forduljon tapasztalt szerelőhöz vagy technikushoz, aki a szabvány szerint pontos hőveszteség-számítást végez – a helyes méretezésbe fektetett összeg megtérül az elégedettségben és a megtakarításokban a kazán teljes élettartama alatt, ami a Buderus esetében nyugodtan meghaladja a 15–20 évet.
További információkat a beszerelésről, a táplálásról és a mindennapi üzemeltetésről a Vedomostné centrum kapcsolódó cikkeiben talál, például A Buderus Logamax elektromos kazán szerelése – eljárás és követelmények vagy Hogyan válasszunk Buderus Logamax elektromos kazánt – mire figyeljünk témában.
Kérdése van a témával kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.
