>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Milyen térfogatú melegvíz-tárolóra van szükségem alacsony hőmérsékletű kazánhoz

Mekkora melegvíz-tároló térfogatra van szükségem az alacsony hőmérsékletű kazánhoz?

Ez a kérdés első pillantásra egyszerűnek tűnik, a gyakorlatban azonban egy sor műszaki és üzemeltetési szempont húzódik meg mögötte, amelyek eldöntik, hogy minden nap elegendő melegvíz áll-e majd rendelkezésére, vagy reggelente az utolsó 30 liter forró vízért kell megküzdenie a háztartás többi tagjával. Saját kivitelezői tapasztalatból tudom, hogy a tároló kiválasztását minden második vásárló alábecsüli – vagy túl kicsit választ (mert olcsóbb és kevesebb helyet foglal), vagy éppen ellenkezőleg, túl nagyot (mert „inkább legyen több"). Mindkét véglegnek megvannak a maga következményei – energetikai, helyigénybeli és pénzügyi szempontból egyaránt. Ebben a cikkben szisztematikusan végigmegyünk az egész témán, az alapvető számításoktól egészen a gyakorlatból vett konkrét helyzetekig.

Miért számít a kazán típusa a tároló térfogatának kiválasztásánál

Az alacsony hőmérsékletű kazán a fűtővíz hőmérsékletét tekintve jellemzően 40–75 °C tartományban működik, a modern kivitelben pedig ezeket a kazánokat úgy tervezik, hogy 55–70 °C körüli fűtővíz-hőmérsékleten dolgozzanak hatékonyan. Éppen ez a hőmérséklet kulcsfontosságú a használati melegvíz (a továbbiakban HMV) tárolójának felfűtéséhez.

A kondenzációs kazánok gyorsabban képesek felfűteni a tárolót, és alacsonyabb visszatérő vízhőmérséklet mellett hatékonyabban működnek. Az alacsony hőmérsékletű kazánok – az atmoszférikus és a turbo kivitel egyaránt – viszont robusztusak, jól beállíthatók, és a tárolóval való helyes párosítás esetén évtizedekig megbízhatóan működnek. A beépített tárolós kazánhoz (átfolyós melegvíz-készítés vagy kombi kazán) képest az a különbség, hogy külön tároló esetén nagyobb a kényelem – nem korlátozza Önt a víz átfolyó mennyisége, és több ember is zuhanyozhat egyszerre a hőmérséklet csökkenése nélkül.

A tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező alacsony hőmérsékletű kazánok, mint például a Vaillant atmoTEC plus VU CZ/SK 200/3-5 vagy a Vaillant turboTEC plus VU CZ/SK 202/3-5, külön tárolókimenettel és tárolófűtési elsőbbséget biztosító szabályozási logikával vannak felszerelve – ami a napi komfort szempontjából alapvető.

KAZÁN alacsony hőm. TÁROLÓ 80–300 l FŰTÉSI RENDSZER előremenő 60-75°C visszatérő víz fűtési kör HMV a háztartásba hidegvíz

Ábra: Alacsony hőmérsékletű kazán alapvető bekötése külső HMV-tárolóval. A kazán mindig a tároló felfűtését részesíti előnyben a fűtéssel szemben.

Alapvető számítási szabályok – az elmélettől a konkrét számig

A szükséges tárolótérfogat kiszámítására több módszertan létezik. A mindennapi gyakorlatban egyszerűsített szabályokat használnak, nagyobb vagy nem szokványos háztartások esetén azonban azt javaslom, hogy menjünk mélyebbre.

Az 50 liter/fő szabály

A leggyakrabban emlegetett szabály azt mondja: a háztartás minden tagjára számoljon 50 liter tárolótérfogatot. Ez a szám az egy főre jutó, körülbelül 40–60 literes átlagos napi melegvíz-fogyasztásból indul ki, 40 °C körüli hőmérsékleten (beleértve a zuhanyzást, kézmosást, mosogatást és hasonlókat). A tárolót magasabb hőmérsékletre fűtjük fel (jellemzően 60 °C-ra), így a valóban hasznosítható térfogat valamivel nagyobb a névlegesnél – a víz a hidegvízzel keveredve alacsonyabb hőmérsékleten nagyobb térfogatra „nyúlik".

  • 1–2 személy: 80–120 literes tároló
  • 2–3 személy: 120–150 literes tároló
  • 3–4 személy: 150–200 literes tároló
  • 4–5 személy: 200–250 literes tároló
  • 5 és több személy: 250–300+ literes tároló

Ezek az értékek a szokásos, egy fürdőszobás családi házakra és a melegvíz hagyományos használatára érvényesek. Mindjárt megnézzük azonban, mikor kell eltérni ettől a szabálytól.

Számítás a csúcsfogyasztás alapján

Pontosabb megközelítés a maximális órás HMV-fogyasztás szerinti számítás – vagyis az a vízmennyiség, amelyet a háztartás a „csúcsidőben" fogyaszt el (jellemzően a reggeli órákban, amikor mindenki zuhanyzik és készül az indulásra). A tárolóval ellátott kazánnak ugyanis nem kell a csúcsot azonnal teljesítménnyel fedeznie – a tároló ennek a csúcsnak a csillapítójaként szolgál.

Zuhany átfolyásszabályozó szeleppel: 6–9 liter/perc 38 °C-on
Kád: 150–200 liter egy feltöltésre 40 °C-on
Mosdó: 4–6 liter/perc
Mosogatógép: 10–15 liter/ciklus

Ha ezt egy konkrét háztartásra összeadja a reggeli csúcs idejére (mondjuk 45 percre, amikor négy ember váltja egymást a zuhany alatt), 180–250 liter körüli számot kap 38 °C-on – ami egy 60 °C-ra felfűtött tároló esetén ténylegesen 120–160 literes tárolónak felel meg, hiszen a forró víznek a hideggel való keverésével alacsonyabb hőmérsékleten nagyobb térfogatot nyer.

Ajánlott tárolótérfogat a személyek száma szerint 0 l 100 l 200 l 300 l 400 l 1–2 személy 80–120 l 2–3 személy 120–150 l 3–4 személy 150–200 l 4–5 személy 200–250 l 5+ személy 250–300+ l

Grafikon: Ajánlott HMV-tárolótérfogatok különböző méretű háztartásokhoz. A sötétebb blokk az ajánlott térfogatot, a világosabb blokk a kibővített tartományt mutatja.

Tényezők, amelyek az „50 literes szabályon" kívülre tolják a választást

A gyakorlatban több tucat munkát láttam, ahol az egyszerű képlet csődöt mondott. Íme a konkrét helyzetek, amikor a tárolót túl kell méretezni, vagy éppen ellenkezőleg, csökkenteni kell:

Amikor nagyobb tárolóra van szükség, mint amit a szabály mond

  • Kád a háztartásban: Ha a család rendszeresen használja a kádat (nem csak a zuhanyt), egyetlen feltöltés 150–200 liter vizet fogyaszt 40 °C-on. Ez egy 60 °C-ra felfűtött tárolónál ténylegesen 80–100 liter tárolókapacitást jelent. Egy 150 literes tároló egy kádas, 3 fős háztartásnál már szűkös lehet.
  • Több fürdőszoba: Egy kétfürdőszobás családi háznál, több WC-vel és zuhanyzóval, a csúcsfogyasztás megsokszorozódik.
  • Vendégszállás / hétvégi ház: Ha az ingatlan rövid távú bérbeadásra vagy rendszeres, ottalvós látogatások fogadására is szolgál, számoljon nagyobb terheléssel.
  • Alacsonyabb kazánteljesítmény: Ha a kazán teljesítménye kisebb (pl. 12–15 kW), lassabban fűti fel a tárolót – nagyobb melegvíz-fogyasztás esetén nagyobb „pufferre" van szüksége.
  • Hosszabb út a tárolótól a vízvételi helyekig: Ha a melegvíz-vezetékek hosszúak (pl. a tároló a pincében lévő kazánházban van, a vízvétel pedig az emeleten), a csővezetéki veszteségekkel is számolni kell.
  • Régebbi, szigetelés nélküli tároló: A tároló gyengébb szigetelésével együtt a hő gyorsabban távozik, a kazánnak gyakrabban kell fűtenie – ilyenkor a nagyobb térfogat segít.

Amikor kisebb tárolót választhat

  • Kis, 1–2 fős háztartás zuhannyal (kád nélkül): A 80 literes tároló elegendő, a beszerzésen, a helyen és a hőntartás energiaigényén elért megtakarítás pedig valós.
  • A fogyasztáshoz képest nagyobb teljesítményű kazán: Ha erősebb kazánja van (pl. 24 kW) és kicsi a háztartás, a tároló gyorsan újratöltődik, és nem kell nagynak lennie.
  • Kombinált HMV-készítés más forrással: Ha a tároló elektromos fűtőbetéttel vagy napkollektoros csatlakozással van felszerelve, a kazán csak kiegészítőként működik, és a tároló lehet kisebb.

Az alacsony hőmérsékletű kazán teljesítményének hatása a tároló kiválasztására

A kazán teljesítménye közvetlenül meghatározza, hogy milyen gyorsan képes utánfűteni a tárolót. Ez a gyakorlatban rendkívül fontos – egy tároló, amely 45 perc alatt felmelegszik, sokkal magasabb komfortot ad, mint az, amelyhez a kazánnak 2 órára van szüksége.

Tájékoztató képlet a tároló felfűtési idejének kiszámítására:

Felfűtési idő (óra) = (A tároló térfogata × 1,16 × ΔT) / (Kazánteljesítmény × 1000)

Ahol ΔT a hőmérséklet-különbség (15 °C-ról 60 °C-ra = 45 K), az 1,16 pedig a víz fajhője (Wh/l·K).

Példa: 150 literes tároló, 20 kW-os kazán, felfűtés 15 °C-ról 60 °C-ra:
Idő = (150 × 1,16 × 45) / 20 000 = 7830 / 20 000 = 0,39 óra = kb. 23 perc

Példa gyengébb, 12 kW-os kazánra és 200 literes tárolóra:
Idő = (200 × 1,16 × 45) / 12 000 = 10 440 / 12 000 = 0,87 óra = kb. 52 perc

A gyakorlatban a tényleges idő 20–30 %-kal hosszabb az átadási veszteségek miatt (a tároló hőcserélőjének hatásfoka nem 100 %), a képlet azonban jó becslést ad. Az olyan kazánoknál, mint a Vaillant atmoTEC plus VU CZ/SK 240/3-5, amelynek teljesítménye 24 kW körüli, a tároló felfűtése nagyobb térfogatoknál (200–250 l) is gyors.

Tájékoztató felfűtési idő (15°C-ról 60°C-ra) Tároló térfogata 12 kW kazán 20 kW kazán 28 kW kazán 100 liter ~35 perc ~21 perc ~15 perc 150 liter ~52 perc ~31 perc ~22 perc 200 liter ~69 perc ~42 perc ~30 perc 300 liter ~104 perc ~62 perc ~44 perc * Tájékoztató értékek, a tényleges idő a tároló hőcserélőjének hatásfokától függ (+20–30 %)

A tároló tájékoztató felfűtési idejének táblázata különböző kazánteljesítmények és tárolótérfogatok mellett. A tényleges idő 20–30 %-kal hosszabb lehet a tároló hőcserélőjének minőségétől függően.

Konkrét helyzetek a gyakorlatból

Hogy ezek az ajánlások a lehető leghasznosabbak legyenek, bemutatok néhány jellemző munkát a gyakorlatból, beleértve azokat a hibákat is, amelyeket a tároló kiválasztásánál a leggyakrabban elkövetnek.

1. helyzet: Kétszobás lakás, 2 felnőtt, csak zuhany

A vásárló nagy, 200 literes tárolót akart „tartalékkal". A beszélgetés során kiderült: nincs kád, mindketten reggel zuhanyoznak egymás után, fejenként kb. 7 percig, és eltérő műszakban dolgoznak – a víz hőmérsékletét a kazán mindig utána tudja fűteni. 80 literes tárolót választottunk. Az eredmény: alacsonyabb gázfogyasztás (kevesebb vizet kell hőn tartani), a tároló elfért a kisebb gépészeti helyiségben, és melegvízzel soha nem volt gondjuk.

2. helyzet: Családi ház, 4 személy, kád + zuhany, reggeli csúcs

Négyen – két szülő, két gyerek. Reggel: apa zuhany (8 perc), anya kád (kb. 160 l), a gyerekek fejenként 6 perc zuhany. Kazán 20 kW. A 150 literes tároló túl kicsinek bizonyult: a kád után a hideg víz keveredett a maradék forró vízzel, és az anyukának várnia kellett az utánfűtésre. A helyes megoldás a 200 literes tároló volt, vagy a fürdés sorrendjének megváltoztatása (kád utoljára, a tároló éjszakai újratöltése után). A vásárló szervezési úton és 200 literes tárolóval is megoldotta.

3. helyzet: Régebbi családi ház, Vaillant atmoTEC 280/3 gázkazán, 5 személy

Vaillant atmoTEC plus VU CZ/SK 280/3-5 26 kW teljesítménnyel és 200 literes tároló. A családnak az volt az érzése, hogy a tároló nem elegendő. Az ellenőrzés után kiderült, hogy a tároló hőmérséklete mindössze 50 °C-ra volt beállítva (eredetileg az előző szervizes állította be), amivel a ténylegesen hasznosítható térfogat lecsökkent. Miután a tároló beállítását 60 °C-ra emeltük és aktiváltuk a legionella elleni programot, a komfort jelentősen jobb lett – tárolócsere nélkül.

4. helyzet: Hétvégi ház szabálytalan használattal

Az objektum hétvégenként lakott, nyáron intenzíven (6–8 személy), télen csak alkalomszerűen. Kazán: turboTEC 20 kW. A vásárló 300 literes tárolót szeretett volna. A mi tanácsunk: 200 literes tároló elektromos fűtőbetéttel (tartalék 2 kW-os fűtőszál) a nyári csúcsidőszaki utánfűtésre, amikor a kazán nem elegendő. Olcsóbb megoldás, mint a 300 literes tároló, a fűtés pedig problémamentes.

Atmoszférikus vs. turbo kazán – a különbség a tároló szempontjából

Ezt a témát részletesebben az Atmoszférikus vs. turbo alacsony hőmérsékletű kazán – melyiket válasszuk tárolóval című cikk tárgyalja, a tároló szempontjából azonban a következőket fontos tudni:

Az atmoszférikus kazánok (atmoTEC) általában alacsonyabb teljesítménnyel és azonos névleges értéknél lassabb tárolófelfűtéssel rendelkeznek a turbo kazánokhoz képest. A tároló hőcserélőjét helyesen kell méretezni – ha a tároló hőcserélője túl kicsi (kis hőátadó felület), a felfűtés a kazán teljesítményétől függetlenül lassabb lesz. A 12 kW teljesítményű Vaillant turboTEC plus VU CZ/SK 122/3-5 mellé 2–3 fős, átlagos háztartásnál 120 literig terjedő tárolót ajánlunk, hogy a felfűtés komfortja megmaradjon.

Energiahatékonyság – a nagyobb tároló nem mindig gazdaságos

A nagyobb tároló több melegvizet tart – ám több energiát is „veszít" a tároló falán keresztül (ez az ún. állandó hőveszteség). A poliuretán szigetelésű modern tárolók hővesztesége 60 °C-os hőmérsékleten 0,5–1,5 kWh/nap körüli. A jó szigetelés nélküli régebbi tárolók akár 2–4 kWh/nap veszteséget is produkálnak.

Példa: 300 literes tároló 1,5 kWh/nap veszteséggel, szemben a 120 literes tárolóval, amelynek vesztesége 0,6 kWh/nap. A különbség 0,9 kWh/nap = kb. 328 kWh/év. 0,08 €/kWh gázár mellett ez kb. 26 €/év megtakarítás. Nem drámai, de egy feleslegesen túlméretezett tárolónál ez felesleges veszteség.

Ezzel a szemponttal részletesebben az Energiamegtakarítás alacsony hőmérsékletű kazán és melegvíz-tároló kombinációjánál című cikk foglalkozik.

A tároló napi hővesztesége – a szigetelés összehasonlítása A tároló térfogata (liter) Veszteség (kWh/nap) 0 1 2 3 4 80 l 150 l 200 l 250 l 300 l Modern PU szigetelés (50+ mm) Gyenge/régi szigetelés

Grafikon: A tároló napi hőveszteségének összehasonlítása modern poliuretán szigetelés és régi/gyenge szigetelés esetén. A különbség nagyobb térfogatoknál jelentős.

Legionella és a tároló minimális üzemi hőmérséklete

Ez az a szempont, amelyet a vásárlók alábecsülnek, pedig közvetlen hatással van a tároló és a kazán helyes méretezésére is. A Legionella pneumophila baktérium 25–50 °C közötti vízhőmérsékleten szaporodik. Ezért a tárolót rendszeresen legalább 60 °C-ra kell felfűteni, ideális esetben hetente egyszer 70 °C-ra (legionella elleni program).

Az alacsony hőmérsékletű kazán esetén ez azt jelenti: a tárolót úgy kell méretezni, hogy a kazán ésszerű idő alatt (a szokásos napi fogyasztás mellett 60–90 percen belül) fel tudja fűteni 60–65 °C-ra. Ha a tároló a kazán teljesítményéhez képest túl nagy, a legionella elleni felfűtés túl sokáig tart, és a kazán nem optimális üzemmódban dolgozik. A felfűtési elsőbbség és a legionella elleni program beállítását részletesen A tároló felfűtési elsőbbségének beállítása alacsony hőmérsékletű kazánon című cikk írja le.

Helyigénybeli és szerelési korlátok

A számításokon túl vannak gyakorlati korlátok is, amelyek leszűkítik a tároló kiválasztását:

  • A gépészeti helyiség vagy kazánház belmagassága: Egy álló, 200 literes tároló magassága jellemzően 160–175 cm, egy 300 literesé 180–200 cm. Ha a mennyezet alacsony (pl. 200 cm), a 300 literes tároló a tartozékokkal együtt (szelepek, tágulási tartályok) nem biztos, hogy befér.
  • A tároló átmérője: Nagyobb térfogat = nagyobb átmérő. Egy 200 literes tároló átmérője kb. 55–60 cm, egy 300 literesé 65–75 cm. A gépészeti helyiség ajtajának elég szélesnek kell lennie a szerelés közbeni mozgatáshoz.
  • Fekvő tárolók: Alacsony terek esetén alternatívát jelentenek a fekvő tárolók – ezeket a mennyezet alá vagy a lépcső alá szerelik, de rosszabb a vízrétegződésük (a tároló felső részében lévő melegvíz kevésbé hatékony kihasználása).
  • A tároló tömege vízzel együtt: 200 literes tároló + víz = kb. 240–260 kg. A gépészeti helyiség padlójának ezt el kell bírnia, emeleten vagy pince felett statikai szempontból meg kell vizsgálni.
  • Csatlakozás a meglévő csővezetékre: A tárolót úgy kell elhelyezni, hogy a melegvíz odavezető és elvezető csővezetéke ne legyen túl hosszú – a hosszú HMV-vezetékek hőveszteséget és a vízvételi helyeknél hosszú várakozást okoznak a melegvízre.

A fizikai szerelésről és bekötésről többet Az alacsony hőmérsékletű kazán szerelése tárolócsatlakozással, lépésről lépésre című cikkben, valamint A Vaillant atmoTEC és turboTEC kazán összekötése melegvíz-tárolóval című cikkben talál.

Egy vagy két hőcserélős tároló?

Az alacsony hőmérsékletű kazánokhoz való szokásos tárolók egy (alsó) hőcserélővel vannak felszerelve, amelyen a kazán fűtővize halad át és felmelegíti a tárolóban lévő vizet. A két hőcserélős tárolóknak ezen felül van egy felső hőcserélőjük is – ez a második hőforrás számára szolgál, jellemzően napkollektorok vagy hőszivattyú részére.

Alacsony hőmérsékletű kazánnal kombinálva, napenergiás előkészítés nélkül elegendő az egy hőcserélős tároló. Ha a jövőben napkollektorok vagy más forrás hozzáadását tervezi, rögtön fektessen be két hőcserélős tárolóba – az utólagos módosítás drága és bonyolult. A napkollektoros hőcserélővel szerelt tárolók beszerzési ára rendszerint 10–20 %-kal magasabb, de középtávon a beruházás megtérül.

Zománcozott vagy rozsdamentes belsejű tároló?

Ez egy további gyakorlati döntési pont. A zománcozott tárolók olcsóbbak, elterjedtebbek, viszont rendszeres ellenőrzést és a magnéziumanód cseréjét igénylik (2–3 évente), amely a belsejüket védi a korróziótól. A rozsdamentes tárolók drágábbak, nem igényelnek anódot, ellenállóbbak a kemény vízzel és az agresszív vizekkel szemben. Kemény vizű térségben (Szlovákia nagy részén) a rozsdamentes tároló általában megtérül a szervizköltségeken elért megtakarítás és a hosszabb élettartam révén.

Az anód ellenőrzéséről és a tároló általános karbantartásáról többet Az alacsony hőmérsékletű, tárolós kazán karbantartása és szervize – mit és mikor ellenőrizzünk című cikkben talál.

A leggyakoribb hibák a tároló térfogatának kiválasztásánál

A valós munkák alapján az alábbi ismétlődő hibákat azonosítottam:

  • A tároló kiválasztása a hely, nem pedig a szükséglet alapján: „Ide csak egy 80 literes fér be" – a vásárlónak azután nincs elég melegvize. Néha jobb a gépészeti helyiséget megnagyobbítani, vagy a tárolót máshová helyezni.
  • A kád figyelmen kívül hagyása a számításnál: A kád a háztartás legnagyobb melegvíz-fogyasztója. Ennek figyelembevétele nélkül a tároló mindig alulméretezett lesz.
  • A kazánteljesítmény túlértékelése: A vásárlók azt hiszik, hogy egy erősebb kazán 15 perc alatt forróvá teszi a 300 literes tárolót. A valóság más – még egy 28 kW-os kazánnak is kb. 44 percre van szüksége egy 300 literes tárolóhoz.
  • A csővezetéki veszteségek alábecsülése: A hosszú, szigeteletlen HMV-vezeték télen a hő 20–40 %-át is elveszítheti – a tároló így hamarabb kimerül, mint ahogy azt gondolnánk.
  • Magnéziumanód nélküli vagy nem működő anódos tároló választása: A működő anód nélküli zománcozott tároló 5–8 év alatt átrozsdásodik. Rendszeresen ellenőrizni kell.

Gyakorlati ajánlások az objektum típusa szerint

A szokásos objektumtípusokhoz ajánlott kombinációk összefoglalása:

Az objektum típusa Személyek száma Ajánlott térfogat Megjegyzés
Lakás, csak zuhany 1–2 80 l Akár 100 l is, ha alkalmi vendég van
Lakás, zuhany + kád 2–3 120–150 l 150 l ajánlott
Családi ház, zuhany 3–4 150–200 l 200 l a szabvány
Családi ház, kád + zuhany 4–5 200–250 l Érdemes 2 hőcserélőt megfontolni napkollektorhoz
Nagyobb családi ház / 2 fürdőszoba 5–7 250–300 l Kazánteljesítmény min. 20 kW
Hétvégi ház / üdülőingatlan változó 150–200 l + el. fűtőbetét A max. kihasználtságtól függ

Gyakran ismételt kérdések (GYIK)

Csatlakoztathatok bármilyen tárolót a Vaillant alacsony hőmérsékletű kazánhoz?

Műszakilag igen, ha a tároló hőcserélője kompatibilis a kazán hőmérsékleteivel, és a csatlakozási méretek megfelelnek a kazán csatlakozásainak (általában G ¾" vagy G 1"). A Vaillant a saját, VIH sorozatú tárolóit vagy más gyártók tanúsított, kompatibilis tárolóit ajánlja. Harmadik fél tárolójának használatakor ellenőrizni kell, hogy a kazán szabályozása a megfelelő tárolótermosztáton keresztül helyesen vezérli-e a felfűtést. A részletes összekötést A Vaillant atmoTEC és turboTEC kazán összekötése melegvíz-tárolóval című cikk írja le.

Miért nem elegendő a tároló, pedig helyesen méreteztem?

A leggyakoribb okok: a tároló hőmérséklete túl alacsonyra van állítva (55 °C alá), a magnéziumanód nem működik és a tároló lerakódásokkal telítődött (ez csökkenti a hőcserélő teljesítményét), esetleg a kazán meghibásodott és nem fűti utána a tárolót. További gyakori ok, hogy megváltozott a háztartás fogyasztása (új családtag érkezett, kádat vásároltak). Ezeknek a problémáknak a megoldását A tárolóval csatlakoztatott alacsony hőmérsékletű kazánok gyakori hibái és megoldásuk című cikkben találja.

A 200 literes tároló mindig helyes választás egy 4 fős családnak?

Az esetek többségében igen – a 200 liter bevált „arany középút" egy zuhanyzási szokásokkal rendelkező 4 fős családnál. Kivétel, ha a család rendszeresen használja a kádat, vagy két fürdőszobája van aktív, egyidejű használattal. Ilyen esetben 250 literes tárolót ajánlok, vagy 200 literes tárolót elektromos utánfűtés lehetőségével. Ne feledje, hogy nemcsak a térfogat a döntő, hanem a kazán teljesítménye és a tároló újratöltésének sebessége is.

Van értelme a 300 literes tárolónak, ha csak 12 kW-os kazánunk van három főre?

A 300 literes tároló + 12 kW-os kazán kombinációja kiegyensúlyozatlan. A kazán hideg állapotból több mint 100 percig fogja fűteni a tárolót, ami a szokásos napi használathoz nem praktikus és energetikailag nem hatékony. A 300 literes tárolóhoz legalább 20 kW-os kazánt ajánlok. Ha 12 kW-os kazánja van, maradjon a 150 literig terjedő tárolóknál (3 fős háztartás esetén).

Megéri a két hőcserélős tároló, ha egyelőre nincsenek napkollektoraim?

Ha 5 éven belül tervezi napkollektorok vagy hőszivattyú hozzáadását, a két hőcserélős tároló egyértelműen megéri már most. A többletköltség 10–20 % az egyszerű tárolóhoz képest, a második hőcserélő utólagos beépítése (vagyis a tároló cseréje) azonban ennek többszörösébe kerülne. Ha sem napkollektort, sem más forrást nem tervez egyáltalán, az egy hőcserélős, egyszerű tároló elegendő.

Meddig bírja a tároló megfelelő karbantartás mellett?

A zománcozott tároló a magnéziumanód rendszeres cseréje (2–3 évente) és az iszapleeresztés (5 évente) mellett 15–20 évig bírja. A rozsdamentes tároló, amelyhez nem kell anód, akár 25–30 évig is működhet. A kulcs a rendszeres szerviz – az anód elhanyagolása zománcozott tárolónál 5–8 évre rövidíti az élettartamot. A teljes szervizrendet Az alacsony hőmérsékletű, tárolós kazán karbantartása és szervize – mit és mikor ellenőrizzünk című cikkben írjuk le.

Összegzés – hogyan járjunk el a kiválasztásnál

Az alacsony hőmérsékletű kazánhoz való melegvíz-tároló helyes térfogatának kiválasztása nem olyan dolog, amelyet alá- vagy túlbecsülni kellene. Az alapvető eljárás egyértelmű: állapítsa meg a háztartásban élő személyek számát, derítse ki, hogy van-e kádja vagy csak zuhanyzója, mérje fel a kazán teljesítményét és a kazánház helyi adottságait, és ez alapján válasszon tárolót a megfelelő térfogatsávból.

Az 50 liter/fő szabály jó kiindulópont, de mindig korrigálja a valós körülmények szerint – a fürdőszoba típusa, a kazán teljesítménye, a víz keménysége, a tervezett második hőforrás. Energetikailag a leghatékonyabb kombináció a kazán teljesítményéhez helyesen méretezett, modern poliuretán szigetelésű tároló, 60 °C-ra beállított hőmérséklettel és működő legionella elleni programmal.

Ha nem biztos abban, melyik kazán- és tárolókombináció optimális az Ön számára, kezdje az Hogyan válasszunk tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező alacsony hőmérsékletű kazánt és a Gyakori kérdések a tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező alacsony hőmérsékletű kazánokról című cikkekkel, ahol további gyakorlati tanácsokat talál konkrét helyzetekre.

Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >