Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Melegvíz-tároló: milyen űrtartalmat és típust válasszon családi házba

Melegvíz-tároló: átfogó választási útmutató családi házhoz 2026-ban

A melegvíz-tároló azok közé a berendezések közé tartozik, amelyekre a háztartásban a legkevesebbet gondolunk – egészen addig, amíg el nem romlik, vagy meg nem lep bennünket egy magas energiaszámla. A jól megválasztott tároló pedig nemcsak a mindennapok komfortját befolyásolja jelentősen, hanem a vízmelegítés éves költségét is, amely egy átlagos szlovákiai családi házban a teljes energiafogyasztás 15–25 %-át teszi ki. 2026-ban, amikor a földgáz és a villamos energia ára továbbra is történelmi magasságban van, ezt a döntést érdemes sokkal alaposabban átgondolni, mint korábban.

Ez a cikk átfogó áttekintést nyújt: a tárolók alaptípusaitól a megfelelő űrtartalom kiszámításán át a különböző helyzetekre – kis lakás, nagyobb család, hőszivattyúval vagy napkollektorral kombinált rendszer – szóló konkrét ajánlásokig. Megtalálja benne azokat a konkrét termékeket is, amelyeket valóban forgalmazunk, a paramétereikkel és azzal együtt, hogy mire alkalmasak.

Miért fontosabb a tároló kiválasztása, mint gondolná

Sok háztulajdonos ugyanúgy áll a melegvíz-tárolóhoz, mint a mosógéphez – vesz valamit a középső árkategóriából, és bízik benne, hogy működni fog. A gond az, hogy a tároló nem önálló készülék. A ház hőtechnikai rendszerének része, és helyes (vagy helytelen) méretezése befolyásolja:

  • Az energiafogyasztást – az alulméretezett tároló a kazánt vagy a hőszivattyút túl sok rövid indításra kényszeríti (ez az úgynevezett taktolás), ami drasztikusan rontja a hatásfokot
  • A komfortot – a túl kicsi tároló hideg zuhanyt jelent a család reggeli tisztálkodásának kellős közepén, a túl nagy pedig fölösleges hőveszteséget
  • A rendszer élettartamát – a nem megfelelő tároló megrövidíti a kazán vagy a hőszivattyú élettartamát
  • A higiéniai biztonságot – a hatályos előírások (STN EN 806) szerint a tárolóban lévő meleg vizet legalább 60 °C-ra kell felmelegíteni a Legionella baktériumok elpusztítása érdekében

A tároló tehát nem csupán „forró vizes tartály”. Az egész rendszer kulcseleme, amelyet megfontoltan kell kiválasztani.

A melegvíz-tárolók alaptípusai

Mielőtt belevágnánk az űrtartalom kiszámításába, fontos megérteni, milyen tárolótípusok léteznek, és melyik felel meg az Ön esetében.

1. Közvetett fűtésű tároló (hőcserélős bojler)

Ez a legelterjedtebb típus a kazánra (gázkazánra, kondenzációs kazánra) vagy hőszivattyúra kötött családi házakban. A tárolóban lévő víz hőcserélőn keresztül melegszik fel, amelyben a primer kör (a kazán) vize áramlik. Az ivóvíz nem érintkezik közvetlenül a hőforrással, ami higiéniai szempontból ideális.

Előnyei: nagy fűtőteljesítmény, megbízhatóság, több hőforrással is kombinálható (kazán + napkollektor, kazán + hőszivattyú). Hátrányai: nagyobb méret, az elektromos bojlereknél magasabb beszerzési ár.

2. Közvetlen fűtésű elektromos bojler

Az elektromos fűtőpatron közvetlenül a tartályban melegíti a vizet. Kisebb lakásokba, hétvégi házakba, üdülőkbe vagy tartalék hőforrásnak való. 2026-ban a kizárólag hálózati villamos energiával (napelem vagy éjszakai tarifa nélkül) történő üzemeltetés viszonylag drága – 0,18–0,22 €/kWh átlagos villamosenergia-ár mellett egy 200 literes tároló felfűtése naponta 1,50–2,50 €-ba kerül.

3. Kombinált (bivalens) tároló

Két hőcserélője van – az egyik az elsődleges hőforráshoz (kazán), a másik a megújuló hőforráshoz (napkollektor, hőszivattyú). Ideális napkollektoros rendszerrel felszerelt házakba, illetve oda, ahol a hőszivattyú az elsődleges hőforrás, a gázkazán pedig a tartalék.

4. Egy hőcserélős tároló napkollektoros rendszerekhez

Különleges változat napkollektoros rendszerrel felszerelt házakhoz, amelynél az alsó hőcserélő a napkollektor alacsony hőmérsékletéhez, a felső pedig a hagyományos hőforrással történő utánfűtéshez van kialakítva.

5. Átfolyós vízmelegítő (tároló nélkül)

Szigorúan véve nem tároló, hanem annak alternatívája. A vizet folyamatosan, tárolás nélkül melegíti. Kis és rendszertelen fogyasztású háztartásoknak való, nagyobb vízkivételnél azonban a teljesítménye korlátot szab.

A melegvíz-tárolók típusai – áttekintés Közvetett (hőcserélős) Kazán / hőszivattyú Családi ház kazánnal ★ Leggyakoribb Elektromos (bojler) Fűtőpatron 230 V Lakások, hétvégi házak, tartalék Magasabb költségek Bivalens (2 hőcserélő) Kazán + napkollektor Napkollektoros házak, hőszivattyú + tartalék Akár 70 % megtakarítás Átfolyós (tároló nélkül) Azonnali melegítés Kis vízkivétel, második fürdőszoba Korlátozott teljesítmény Napkollektoros (1 hőcserélő) Kollektorok Napelem + kollektorok Alacsony hőmérsékletek Környezetbarát

A melegvíz-tárolók alaptípusainak és jellemző felhasználásuknak áttekintése

Hogyan számítsa ki a megfelelő tárolóűrtartalmat

Ez az első számú kérdés, amelyet a háztulajdonosok a választáskor feltesznek. Sajnos itt helyénvaló az „attól függ” válasz – a tároló űrtartalma egyszerre több tényezőtől függ. Nézzük végig őket lépésről lépésre.

1. lépés: Mérje fel, hányan élnek a háztartásban, és milyenek a szokásaik

Ez az alapvető paraméter. Egy ember naponta átlagosan 40–60 liter meleg vizet használ el (8–12 perces zuhanyzás, mosogatás, tisztálkodás). Ha a családnak kádja van, egy feltöltésre 150–200 literrel számoljon. Annak a szakácsnak, aki nap mint nap főz és sok meleg vizet használ, más az igénye, mint annak, aki a nap nagy részét a munkahelyén tölti.

Tájékoztató napi melegvíz-fogyasztás a felhasználó típusa szerint:

  • Felnőtt, zuhany – 40–55 liter
  • Felnőtt, kád – 100–150 liter
  • Gyermek, zuhany – 20–35 liter
  • Gyermek, fürdés – 60–80 liter

2. lépés: Határozza meg a csúcsfogyasztást

A tárolónak a csúcsfogyasztást kell fedeznie – ez jellemzően a reggeli óra, amikor a család minden tagja zuhanyozik munka és iskola előtt. Egy négytagú családnál ez 30–45 perc alatt 120–180 liter is lehet. A tárolónak képesnek kell lennie ennyi meleg vizet szolgáltatni anélkül, hogy számottevően lehűlne.

3. lépés: Vegye figyelembe a hőforrást és a teljesítményét

A hőforrás teljesítménye közvetlenül befolyásolja, milyen gyorsan melegszik fel a tároló. Egy gyors, nagy teljesítményű kazán kisebb tárolóval is elboldogul, mert hamar utánfűti. A hőszivattyú teljesítménye kisebb, és lassabban fűti fel a tárolót – itt „tartalékként” nagyobb űrtartalomra van szükség.

  • Kondenzációs gázkazán 20–24 kW → tároló 150–300 liter
  • Levegő-víz hőszivattyú 6–10 kW → tároló 200–400 liter
  • Talaj-víz hőszivattyú 8–12 kW → tároló 300–500 liter
  • Napkollektoros rendszer (4–8 kollektor) → tároló 200–400 liter

4. lépés: Összefoglaló ajánlások a háztartás nagysága szerint

Ajánlott tárolóűrtartalom a személyek száma szerint 0 100 200 300 400 80 l 150 l 200 l 300 l 300 l 400+ l 1–2 személy 3–4 személy 5–6 személy Min. űrtartalom Max. űrtartalom Értékek literben, tájékoztató jelleggel kazánhoz / hőszivattyúhoz

Ajánlott tárolóűrtartalom a háztartásban élők száma szerint

Vaillant uniSTOR tárolók – prémium választás családi házakba

A Vaillant a szlovák piac legkelendőbb és legmegbízhatóbb tárolómárkái közé tartozik. Az uniSTOR VIH R sorozat rozsdamentes acélból készült, közvetett fűtésű tárolókból áll, amelyeket a Vaillant kondenzációs kazánokkal való együttműködésre terveztek, de más kazánokkal és hőszivattyúkkal is teljes mértékben kompatibilisek. Kiváló hőszigetelés (poliuretánhab), a tartály minőségi zománcvédelme és hosszú garancia jellemzi őket.

Vaillant uniSTOR VIH R 300 – 4–6 tagú családnak

Vaillant uniSTOR VIH R 300 – zásobník teplej vody 300 litrov

Vaillant uniSTOR VIH R 300 – 300 literes közvetett fűtésű tároló

A Vaillant uniSTOR VIH R 300 ideális 4–6 tagú családoknak. 300 literes űrtartalmával gond nélkül fedezi a reggeli csúcsfogyasztást azokban a háztartásokban is, ahol többen zuhanyoznak egyszerre, vagy rendszeresen használják a kádat. A tároló hőcserélőjének felülete 2,0 m², ami kellően nagy teljesítményű hőforrás mellett gyors felfűtést biztosít.

  • Űrtartalom: 300 liter
  • A tároló max. hőmérséklete: 90 °C
  • A hőcserélő felülete: 2,0 m²
  • Álló kivitel, függőleges elhelyezés
  • Zománcozott acéltartály magnéziumanóddal
  • Energiahatékonysági osztály: C

Ez a tároló napkollektoros rendszerrel is kombinálható, ilyenkor a szolár hőcserélő az alsó csatlakozáson keresztül köthető be. Levegő-víz hőszivattyús (6–9 kW teljesítményű) háztartásokban a 300 liter optimális választás – a tároló pufferként működik, amely kiegyenlíti a hőszivattyú lassú felfűtése és a csúcsfogyasztás közötti különbséget.

Vaillant uniSTOR VIH R 400 – nagyobb családoknak és igényesebb rendszerekhez

Vaillant uniSTOR VIH R 400 – zásobník teplej vody 400 litrov

Vaillant uniSTOR VIH R 400 – 400 literes tároló nagy igényű háztartásoknak

Ha a 300 literes tároló kevés, a Vaillant uniSTOR VIH R 400 következik. Ez a modell a nagyobb melegvíz-fogyasztású háztartásoknak készült – 6 vagy több tagú családoknak, szaunás vagy nagyobb pezsgőfürdős házakba, illetve olyan rendszerekhez, ahol a meleg vizet egyúttal a padlófűtésbe is vezetik (puffertartállyal kombinálva).

  • Űrtartalom: 400 liter
  • A tároló max. hőmérséklete: 90 °C
  • A hőcserélő felülete: 2,6 m²
  • Álló kivitel, függőleges elhelyezés
  • Kisebb hőveszteség a vastagabb szigetelésnek köszönhetően

A gyakorlatban a VIH R 400 tárolót nagyon gyakran 9–14 kW teljesítményű levegő-víz hőszivattyúval együtt építik be. Ezeknél a rendszereknél a nagyobb tároló a komfortba és a gazdaságosságba is befektetés – a hőszivattyú hosszabb ciklusokban dolgozhat (hatékonyabb üzem), a tároló pedig hőakkumulátorként szolgál.

Vaillant uniSTOR VIH R 500 – nagy házakba és üzleti felhasználásra

Vaillant uniSTOR VIH R 500 – zásobník teplej vody 500 litrov

Vaillant uniSTOR VIH R 500 – 500 literes tároló nagy házakba

A Vaillant uniSTOR VIH R 500 a sorozat zászlóshajója. 500 literes űrtartalmával a következőkhöz ajánlott:

  • Nagy családi házak 8 vagy több lakóval
  • Panziók és kisebb szálláshelyek
  • Medencés házak (ahol a meleg vizet a medence utánfűtésére is használják)
  • Több hőforrással működő rendszerek (kazán + napkollektor + hőszivattyú)
  • Cégek és üzemek reggeli csúcsfogyasztással

Fontos tudni, hogy az 500 literes tárolóhoz kellően nagy teljesítményű hőforrás szükséges – 24 kW-os gázkazánnal a teljes tároló felfűtése 15 °C-ról 60 °C-ra körülbelül 3 órát vesz igénybe. 10 kW-os hőszivattyúval ez akár 5–6 óra is lehet. Ilyen űrtartalmaknál ezért az éjszakai felfűtés (olcsóbb villamosenergia-tarifa) vagy több hőforrás kombinálása ajánlott.

Protherm tárolók – megbízhatóság észszerű áron

A Protherm márka Szlovákiában jól ismert, és szintén a Vaillant Group csoporthoz tartozik – ugyanazt a csoportszintű technológiát és minőséget képviseli, de kedvezőbb árú megoldásokat kínál azoknak a vásárlóknak, akiknek nem a márkanév az elsődleges.

Protherm FE 120 BM – kompakt álló tároló

Protherm FE 120 BM stacionárny zásobník teplej vody 120 litrov

Protherm FE 120 BM – 120 literes álló tároló, 2–3 személyre

A Protherm FE 120 BM 120 literes álló tároló, amely ideális a következőkhöz:

  • 2–3 tagú, átlagos fogyasztású háztartás
  • Üdülők és hétvégi házak
  • Kisebb lakások kondenzációs kazánnal
  • Olyan helyzetek, ahol a beépítéshez kevés a hely

A tároló egy hőcserélővel rendelkezik a közvetett fűtéshez, tartálya zománcozott, a korrózió ellen pedig magnéziumanód védi. Kompakt méretének és álló kivitelének köszönhetően a beépítése egyszerű és kis helyigényű. Hőszivattyús vagy napkollektoros háztartásokba ezt a modellt nem ajánljuk – a 120 liter ezekhez a rendszerekhez rendszerint túl kevés.

Protherm FE 200 BM – univerzális tároló átlagos családi házba

A 200 literes Protherm FE 200 BM a közepes méretű háztartások kategóriájának legnépszerűbb tárolója. 3–5 személy igényeit fedezi szokásos zuhanyozási szokások mellett. Kiváló ár-érték arányának köszönhetően igazi sikertermék azoknak a szerelőknek a körében, akik megbízható megoldást keresnek fölösleges drágítás nélkül.

  • Űrtartalom: 200 liter
  • Zománcozott acéltartály
  • Hőcserélő a közvetett fűtéshez
  • Magnéziumanóddal együtt
  • Álló kivitel, függőleges elhelyezés
  • Kompatibilis a piacon kapható gázkazánok többségével

Vaillant VIH Q 75 B tároló – megoldás kis helyekre

Külön kategóriát képvisel a 75 literes Vaillant uniSTOR VIH Q 75 B tároló. Ez a modell elsősorban a következőkhöz készült:

  • Kis lakások és garzonok (1–2 személy)
  • Irodák és üzemek korlátozott HMV-fogyasztással
  • Tartalék tároló a ház távolabbi részeibe (garázs, műhely)
  • Felújítások, ahol nagyobb tárolónak nincs hely

A VIH Q 75 B kompakt modell, vízszintesen és függőlegesen egyaránt felszerelhető, és elsősorban külső hőforrással (kazánnal) történő közvetett fűtésre szolgál. Nagyobb háztartásoknak azonban kevés – 4 személynél egy ilyen tároló az első két zuhanyzás után kiürülne.

A tároló anyaga: zománc, rozsdamentes acél vagy műanyag?

A tárolótartály anyaga jelentősen befolyásolja az egész rendszer élettartamát és biztonságát.

Zománcozott acél

A közép- és felső kategóriában a legelterjedtebb anyag. A zománcréteg megvédi az acélt a korróziótól, higiéniailag kifogástalan, és ivóvízhez engedélyezett. Hátránya: ha a zománc megsérül (pl. hősokk miatt), a korrózió továbbterjedhet. Ezért minden zománcozott tároló része a magnézium védőanód, amelyet rendszeresen (2–4 évente) ellenőrizni, szükség esetén pedig cserélni kell.

Rozsdamentes acél (INOX)

Prémium anyag, amelyhez sem anód, sem zománcozás nem kell. Ellenáll a korróziónak, élettartama hosszú (25 év vagy több). A magasabb beszerzési árat ellensúlyozza a kisebb karbantartási igény. Ott ajánlott, ahol a víz kemény (20 °dH fölött) vagy agresszív, nagyobb kloridtartalmú.

Műanyag tárolók

Többnyire az olcsóbb kategóriában vagy ipari alkalmazásokban használják őket. Családi házakban ivóvízhez kevésbé elterjedtek – rosszabb a hőtároló képességük, korlátozott a hőmérsékletük (max. 70 °C), és rövidebb az élettartamuk.

A tároló hővesztesége: mibe kerül ez valójában naponta

A tároló hővesztesége az az energia, amelyet a tároló 24 óra alatt a környezetének lead 60 °C-os szabványos vízhőmérséklet és 20 °C-os helyiséghőmérséklet mellett. Ezt az értéket kWh/nap egységben adják meg, és közvetlenül befolyásolja a költségeket – a tároló akkor is veszít hőt naponta, ha egyáltalán nem használ vizet, és ezt a hőforrásnak pótolnia kell.

A tároló hővesztesége űrtartalom szerint (kWh/nap) 0 0,5 1,0 1,5 2,0 0,55 75 l 0,75 120 l 0,95 200 l 1,35 300 l 1,65 400 l Tájékoztató értékek C osztályú tárolóra, vízhőmérséklet 60 °C, környezeti hőmérséklet 20 °C

A tároló napi hővesztesége űrtartalom szerint – nagyobb űrtartalom = nagyobb passzív veszteség

Mint látható, a nagyobb tároló passzív hővesztesége is nagyobb. 0,20 €/kWh villamosenergia-ár mellett ez elhanyagolhatónak hangzik – a 200 literes (0,95 kWh/nap) és a 400 literes (1,65 kWh/nap) tároló közötti különbség napi 0,14 €, ami évente kb. 50 €. Ha azonban a tároló fűtetlen helyiségben vagy 10 °C-os kazánházban áll, a hőveszteség lényegesen nagyobb lesz. Ezért javasoljuk, hogy a tárolót temperált helyiségben helyezze el, vagy jobb hőszigetelésű modellt válasszon.

Tároló és hőszivattyú: különleges követelmények

2026-ban a hőszivattyúk valódi fellendülést élnek át Szlovákiában – a támogatási programok (Zelená domácnostiam III, OPKZP) és a magas gázárak évente több száz háztartást terelnek e technológia felé. A hőszivattyúhoz kapcsolt melegvíz-tárolóval szemben több különleges követelmény is van:

  • Nagyobb űrtartalom – a hőszivattyú lassan fűt (6–14 kW teljesítmény a kazán 20–28 kW-jával szemben). A tárolónak elegendő kapacitással kell rendelkeznie ahhoz, hogy fedezze a csúcsfogyasztást anélkül, hogy a hőszivattyú 10 percenként bekapcsolna.
  • Nagyobb hőcserélő – a hőszivattyú alacsonyabb primer köri hőmérséklettel dolgozik (45–55 °C a kazán 70–80 °C-ával szemben). A megfelelő hőátadáshoz a hőcserélőnek nagyobb felületűnek kell lennie.
  • Alkalmasság alacsony hőmérsékletre – a tárolót 40–55 °C-os hőcserélő-belépő hőmérsékletre kell tervezni (egyes régi modelleket 70 °C-ra optimalizáltak, és hőszivattyúval rossz hatékonysággal működnek).
  • Legionella elleni higiénia – a hőszivattyú alacsonyabb (55 °C alatti) hőmérsékletein fennáll a Legionella baktériumok elszaporodásának veszélye. A megoldás a tároló rendszeres (heti) termikus fertőtlenítése 60–65 °C-ra történő felfűtéssel, akár a tárolóba épített elektromos utánfűtéssel, akár bivalens hőforrással.

Hőszivattyúval kombinálva a hőszivattyú teljesítményének 1 kW-jára legalább 200 literes tárolót ajánlunk – ami egy szokásos 8 kW-os hőszivattyúnál legalább 300 litert, ideális esetben 400 litert jelent.

Tároló és napkollektoros rendszer: hogyan használja ki teljesen a napot

A termikus napenergia-rendszer (nem a napelem, hanem a napkollektor) egy napsütéses nap alatt a kazán bármiféle energiája nélkül 60 °C-ra tudja felfűteni a tárolót. A szlovákiai viszonyok között ez évente mintegy 180–220 napsütéses napot jelent, amikor a napkollektor az éves melegvíz-igény 60–70 %-át fedezi.

Napkollektoros rendszerhez a két hőcserélős bivalens tároló az optimális:

  • Alsó hőcserélő (nagyobb, alacsonyabb hőmérsékletre) – a szolár körre kötve
  • Felső hőcserélő (kisebb, magasabb hőmérsékletre) – utánfűtésként a kazánra kötve

A tároló űrtartalma napkollektoros rendszernél: az alapszabály 50–80 liter a kollektor minden m²-ére. Egy jellemző háztartási, 4–6 m² kollektorfelületű napkollektoros rendszerhez (4 tagú családnak) tehát 200–400 literes tárolóra van szükség.

A tároló beépítése: mit kell tudnia a szerelés előtt

A melegvíz-tároló nem olyan berendezés, amelyet egy YouTube-os útmutató alapján saját kezűleg felszerelhet. A beépítéshez szakképzett szerelő kell, mert a következőkről van szó:

  • Vízhálózatra kötött nyomástartó berendezés (kötelező nyomáspróba)
  • Csatlakoztatás kazánhoz vagy hőszivattyúhoz (szakszerű szerelés, felülvizsgálat)
  • Elektromos bekötés (csatlakozóaljzat, biztosíték, elektromos fűtés esetén kismegszakító is)
  • Biztonsági szelep és tágulási tartály beépítése (az STN EN 1487 szerint kötelező)

A beépítés előtt gondolja át az alábbi gyakorlati kérdéseket:

  • Hely – egy 300 literes tároló 165–175 cm magas, átmérője 60–65 cm. Befér a kazánház ajtaján? Elég teherbíró a padló?
  • Elhelyezés – a tároló legyen a lehető legközelebb a vízvételi helyekhez (fürdőszoba, konyha). Minden méter cső = hőveszteség és várakozás a meleg vízre.
  • Cirkuláció – ha a tároló 6 méternél távolabb van a fürdőszobától, cirkulációs szivattyú beépítését javasoljuk, amely a csőben lévő meleg vizet mindig „készenlétben” tartja.
  • Vízkeménység – kemény víz esetén (15 °dH fölött) fontolja meg vízlágyító beépítését, vagy zománcozott helyett válasszon rozsdamentes tartályt.

A tárolók ára 2026-ban: mennyit fizet valójában?

A tárolók ára a szlovák piacon 2026-ban a márkától, az űrtartalomtól, az anyagtól és a hőcserélő típusától függ. Tájékoztató árak:

  • 80–120 literes tároló (gazdaságos kategória): 200–450 €
  • 80–120 literes tároló (középkategória, zománcozott): 350–600 €
  • 200 literes tároló (középkategória): 450–750 €
  • 300 literes tároló (prémium kategória, Vaillant/Protherm): 750–1 100 €
  • 400–500 literes tároló (prémium kategória): 1 000–1 600 €
  • 300 literes bivalens tároló (szolár): 900–1 400 €

A tároló árához hozzá kell számítani a beépítés költségét – egy régi tároló szokásos cseréjénél a szerelők díja anyaggal együtt (tömítések, biztonsági szelep, tágulási tartály) 150 és 350 € között mozog. Új építésnél vagy a fűtési rendszer teljes felújításánál a tároló egy nagyobb megrendelés része, a munkadíj pedig érthető módon más.

Fontos: ha a tárolót új hőszivattyú vagy kazán részeként vásárolja meg, a tároló beszerzése támogatásból is elszámolható (Zelená domácnostiam, esetleg az SPP hozzájárulása). Javasoljuk, hogy vásárlás előtt ellenőrizze az aktuális pályázati felhívást a Szlovák Innovációs és Energiaügynökségnél (SIEA).

A tároló karbantartása: hogyan hosszabbítsa meg az élettartamát

Megfelelő karbantartás mellett a melegvíz-tároló élettartama 15–25 év. Karbantartás nélkül akár 8–10 év után is tönkremehet (korrózió, üledék, az anód elhasználódása). Íme a karbantartás alaplépései:

  • A magnéziumanód ellenőrzése 2 évente – az anód az acéltartály helyett áldozza fel magát. Ha eredeti tömegének kevesebb mint 50 %-ára fogyott, cserélni kell (a csereanód ára: 20–60 €).
  • Évente egyszer termikus fertőtlenítés – a tároló felfűtése 70 °C-ra 1 órán át. Elpusztítja a Legionella baktériumokat, és lassítja a vízkő lerakódását.
  • 2–3 évente a tároló átöblítése – az ürítőszelepen keresztül engedje le az iszapos üledéket a tartály aljáról. Az üledék csökkenti a kapacitást, és rontja a hőcserélő működését.
  • A biztonsági szelep ellenőrzése évente egyszer – a szelep nem lehet korrodált vagy beragadt. A kar kézi megemelésével próbálja ki.
  • A hőszigetelés ellenőrzése – a sérült szigetelés növeli a hőveszteséget. A tároló felújításakor lássa el a tárolót kiegészítő szigeteléssel.

Tároló vagy átfolyós vízmelegítő? Alapvető döntés

Újra és újra találkozunk a kérdéssel: „Szükségem van egyáltalán tárolóra? Nem lenne elég egy átfolyós vízmelegítő?” A válasz a helyzettől függ:

Az átfolyós vízmelegítő a jobb választás, ha:

  • Egyedül vagy párban él, és csak alkalmanként zuhanyozik
  • A ház második fürdőszobájáról van szó (garázs, kerti ház)
  • Nincs helye tárolónak
  • Azonnali, szerelő nélküli beépítésre van szüksége (elektromos átfolyós)

A tároló a jobb választás, ha:

  • A háztartás 3 vagy több tagú
  • Kádat használ
  • Kazánja vagy hőszivattyúja van (a tároló növeli a hatékonyságukat)
  • Napkollektort szeretne használni
  • Fontos Önnek, hogy a vízmelegítés költsége hosszú távon alacsonyabb legyen

Gyakori kérdések (GYIK)

Mekkora tárolóra van szükségem egy 4 tagú családhoz?

Szokásos zuhanyozási szokásokkal rendelkező 4 tagú családnak (2 felnőtt, 2 gyermek) 200–300 literes tárolót ajánlunk. Ha a család kádat használ, nagyobb átfolyású zuhanyai vannak, vagy reggel rövid időn belül mindenki zuhanyozik, válasszon inkább 300 literest. Ha a hőforrás hőszivattyú, a felső határt választjuk – 300 liter a minimum, az ideális 400 liter.

Mennyi a melegvíz-tároló élettartama?

Rendszeres karbantartás (anódellenőrzés, átöblítés, termikus fertőtlenítés) mellett a zománcozott tartályú tároló élettartama 15–20 év, a rozsdamentes tárolóé 20–30 év. Mindenféle karbantartás nélkül ez 8–12 évre rövidül. A rendszeres karbantartásba való befektetés (kb. 50–100 € kétévente) egyértelműen megéri.

Felszerelhetem a tárolót vízszintesen?

Egyes tárolók (pl. a Vaillant uniSTOR VIH Q 75 B) vízszintesen is beépíthetők. A legtöbb tárolót azonban függőleges helyzetre tervezték – a termoklin (a hőrétegződés) függőleges helyzetben sokkal hatékonyabban működik. A nagyobb tárolók vízszintes beépítése rontja a hatékonyságot és növeli a hőveszteséget. Mindig ellenőrizze az adott modell műszaki dokumentációját.

Mi a magnéziumanód, és miért kell ellenőrizni?

A magnéziumanód magnéziumötvözetből készült rúd, amely a tároló belsejében található. A katódos védelem elvén működik – az acéltartály helyett „áldozza fel magát” a korróziós folyamatoknak. Ha az anód teljesen elfogy (elhasználódik), a korrózió magát a tartályt kezdi megtámadni, és a tároló repedezni vagy rozsdásodni kezdhet. Az anódot 2 évente kell ellenőrizni, cserélni pedig az állapotától függően. Rozsdamentes tárolókhoz nincs szükség anódra.

Kell tágulási tartály a tárolóhoz?

Igen, a tágulási tartály az előírások (STN EN 1487) szerint a nyomás alatti rendszer kötelező része. A víz melegítéskor kitágul – tágulási tartály nélkül a rendszer nyomása veszélyes szintre emelkedne, és a biztonsági szelepnek folyamatosan vizet kellene kiengednie. A tágulási tartály (a tárolótól függően 8–25 literes) ezt a nyomásnövekedést felveszi. Űrtartalmát a tervező vagy a szerelő határozza meg a tároló űrtartalma és a vízhálózat nyomása alapján.

Mennyi ideig tart a tároló felfűtése üzemi hőmérsékletre?

Ez a hőforrás teljesítményétől és a tároló űrtartalmától függ. Tájékoztatásul: egy 24 kW-os kondenzációs gázkazán a 300 literes tárolót 15 °C-ról 60 °C-ra kb. 45–70 perc alatt fűti fel. Egy 9 kW-os levegő-víz hőszivattyú ugyanezt a tárolót 2,5–4 óra alatt. A tárolóba épített 2 kW-os elektromos fűtőpatron 200 litert 4–6 óra alatt melegít fel. Hőszivattyúnál ezért javasoljuk, hogy a tároló felfűtését éjszakára időzítse (olcsóbb villamosenergia-tarifa vagy a hőszivattyú éjszakai üzemének kihasználása).

Összegzés: hogyan válassza ki tehát a megfelelő tárolót?

A melegvíz-tároló kiválasztása nem ördöngösség, de némi rendszerszemléletet igényel. Foglaljuk össze a legfontosabbakat:

Ha nem biztos benne, melyik tároló való a házába, javasoljuk, hogy kérje ki szakember tanácsát – a helyes méretezés nemcsak a komfort, hanem a hosszú távú energiaköltségek szempontjából is megéri. A ma kiválasztott tároló 15–25 évig szolgálja majd. Megéri egy kis figyelmet szentelni neki.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy egy konkrét otthoni helyzetre keres megoldást? Írjon nekünk – szívesen segítünk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.