Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Átfolyós vagy tárolós vízmelegítés: melyik előnyösebb az Ön háztartásának

Amikor a használati meleg víz készítése kerül szóba, a legtöbben előbb-utóbb ugyanazzal a kérdéssel találják szemben magukat: átfolyós vagy tárolós vízmelegítő? Egyszerű választásnak tűnik, valójában azonban számos változó áll mögötte – a háztartás mérete, a fűtési rendszer típusa, a napi szokások, az energiaárak, valamint az adott lakás vagy ház műszaki adottságai. 2026-ban, amikor a villamos energia és a gáz ára történelmileg magasabb szinten marad, mint 2021 előtt, ez a választás közvetlenül befolyásolja az Ön havi költségvetését.

Ebben a cikkben igazán alaposan körüljárjuk a témát – a két rendszer alapvető működési elvétől a fogyasztás valós számításain át egészen a különböző háztartástípusoknak szóló konkrét ajánlásokig. Ha az „átfolyós vízmelegítő" keresésével jutott ide, és valóban okosan szeretne dönteni, jó helyen jár.

Hogyan működik az átfolyós vízmelegítő?

Az átfolyós vízmelegítő (amelyet néha átfolyós bojlernek vagy átfolyós tárolónak is neveznek) egyszerű elven működik: a víz közvetlenül abban a pillanatban melegszik fel, amikor megnyitja a csapot. A készüléknek nincs tartálya – a hideg víz belép a vízmelegítő testébe, áthalad a hőcserélőn (elektromos, gáz- vagy kondenzációs gázüzemű), és a kimeneten a kívánt hőmérsékletű meleg vízként távozik.

Előnye, hogy a készülék nem fogyaszt energiát, amikor nem használ vizet. Nincs hőveszteség a tárolóból, nincs „várakozás", amíg a tartály újra felmelegszik. Másrészt a készüléknek elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie a pillanatnyi vízigény fedezéséhez – ez jellemzően 6–27 kW az elektromos változatoknál, illetve 18–28 kW az átfolyós melegvíz-készítésre is képes kondenzációs gázkazánoknál.

Az átfolyós vízmelegítés elve HIDEG VÍZ ~10–15 °C HŐ- CSERÉLŐ (gáz/villany) MELEG VÍZ 37–60 °C A víz azonnal felmelegszik – tároló nélkül, várakozás nélkül, a tartály hővesztesége nélkül. Feltétel: megfelelő teljesítményű hőforrás (családi háztartáshoz min. 18–24 kW).

Elektromos vagy gázüzemű átfolyós vízmelegítő

A piacon az energiaforrás szerint az átfolyós vízmelegítők két fő kategóriája létezik:

  • Elektromos átfolyós vízmelegítők – teljesítményük jellemzően 3,5 kW-tól (csak kézmosás) 27 kW-ig (zuhanyozás + mosogatás egyszerre) terjed. Kompaktak, beszerzésük olcsó (60 és 400 € között), nagyobb teljesítménynél azonban háromfázisú, 400 V-os csatlakozást és megfelelő kismegszakítókat igényelnek. Az üzemeltetési költségük magasabb – a villamos energia ára Szlovákiában 2026-ban 0,18–0,25 €/kWh körül mozog (elosztással együtt), ami nagyjából 3× annyi, mint ugyanennyi földgázból nyert hő költsége.
  • Gázüzemű átfolyós vízmelegítők / kombi kazánok átfolyós HMV-készítéssel – a kombi kondenzációs gázkazánok 18–28 kW teljesítménnyel látják el az átfolyós HMV-készítés feladatát, miközben a korszerű kondenzációs kazánok hőhatásfoka meghaladja a 108 %-ot (a fűtőértékre vonatkoztatva). A földgáz ára 2026-ban 0,065–0,085 €/kWh körül mozog (a szlovákiai háztartások számára), így a gázzal történő vízmelegítés lényegesen olcsóbb.

Hogyan működik a tárolós vízmelegítő?

A tárolós vízmelegítő (bojler, HMV-tároló) másképp működik: a víz előre felmelegszik, és egy 50-től 500+ literes szigetelt tartályban tárolódik, ahol a felhasználásra vár. Amikor megnyitja a csapot, nem kell várnia – a meleg víz azonnal rendelkezésre áll (amennyiben a tároló elég nagy, és nem meríti ki a kapacitását).

A tárolós vízmelegítés különféle hőforrásokra köthető: elektromos ellenállásfűtésre (közvetlenül a tartályban), hőszivattyúra, napkollektorokra, vagy hőcserélőn keresztül a kondenzációs gázkazán szekunder körére. A kazán + HMV-tároló kombináció a szlovákiai családi házakban továbbra is a vízmelegítés legelterjedtebb módja.

A tárolós vízmelegítés elve HŐ- TERMELŐ kazán / hőszivattyú / szolár HMV- TÁROLÓ 75–200 l 55–65 °C ▲ hőveszteség HMV- VÉTELEZÉS 37–55 °C A hideg víz vételezés után feltölti a tárolót A meleg víz mindig készen áll – a tároló azonban akkor is hőt veszít (naponta 2–5%-ot), ha nem használ vizet.

A tároló hővesztesége – mibe kerül az „állandó készenlét"?

Ez az a kulcsfontosságú pont, amelyet sok vásárló alábecsül. Minden tároló hőt veszít a tartály falán keresztül, akkor is, ha egyáltalán nem használ vizet. A minőségi poliuretán szigeteléssel ellátott korszerű tárolók hővesztesége kb. 0,8–1,5 kWh 24 óra alatt (100–150 l-es tároló esetén). A gyengébb szigetelésű, régebbi tárolók akár napi 2,5–4 kWh-t is veszíthetnek.

Elektromos tárolónál (0,22 €/kWh áron) ez egy év alatt a következőt jelenti:

  • Korszerű 150 l-es tároló: 1,2 kWh/nap × 365 × 0,22 € = ~96 €/év csak a hőveszteségre
  • Régi 150 l-es tároló: 3,0 kWh/nap × 365 × 0,22 € = ~241 €/év csak a hőveszteségre

Éppen ezért fontos a minőségi tároló kiválasztása (és rendszeres karbantartása, beleértve a működőképes hőmérséklet-érzékelőt is). A tároló hőmérsékletének megfelelő szabályozásához NTC hőmérséklet-érzékelőket használnak – például az NTC érzékelő szett tárolóhoz, 10 kΩ terméket, amely pontos hőmérséklet-szabályozást biztosít, és megakadályozza a tároló fölösleges túlfűtését vagy éppen alulfűtését.

Az átfolyós és a tárolós vízmelegítés összehasonlítása – áttekintő táblázat

Szempont Átfolyós vízmelegítő Tárolós vízmelegítő
A HMV azonnali rendelkezésre állása Igen, várakozás nélkül Igen (amíg a tároló elegendő)
Készenléti hőveszteség Nincs 1–3 kWh/nap
A vízhozam korlátozása Igen – a teljesítménytől függ Nincs (amíg a tároló elegendő)
Függés a víznyomástól Nagyobb Kisebb
Beszerzési költség Alacsony (elektromos) / magasabb (gázüzemű) Közepes vagy magas
Üzemeltetési költség Alacsonyabb (készenléti veszteség nélkül) Magasabb (a tároló veszteségei)
Alkalmasság nagy család számára A teljesítménytől függ Igen (megfelelő méret esetén)
Legionella-kockázat Minimális Nagyobb (60 °C alatti hőmérsékleten)
Kombinálhatóság szolárral/hőszivattyúval Korlátozott Kiváló
Helyigény Minimális 75–200 l-es tároló = hely kell

Mikor jobb az átfolyós vízmelegítő?

Az átfolyós vízmelegítésnek világosan körülhatárolt helyzetekben van értelme. Nem mindenkinek való megoldás, de ahol megfelel, ott valóban hatékony és gazdaságos.

Kis háztartások és egy fürdőszobás lakások

Ha egyedül él, vagy gyermektelen párként élnek, a napi melegvíz-fogyasztás viszonylag alacsony. Az STN 06 0320 szabvány egy fürdőszobával és konyhával rendelkező lakásra személyenként napi 40–50 liter HMV referenciafogyasztást ad meg (55 °C hőmérsékleten). Két személy esetében ez napi 80–100 liter – ezzel gond nélkül megbirkózik egy 18–24 kW teljesítményű, átfolyós rendszerű kondenzációs gázkazán, de egy jobb elektromos átfolyós vízmelegítő is.

Gáz nélküli lakásban, ahol tárolónak sincs hely, a 18–21 kW teljesítményű (háromfázisú) elektromos átfolyós vízmelegítő gyakorlatilag ideális megoldás – minimális helyet foglal, nem kell tárolót telepíteni, és ha a ház/lakás megfelelő villamos kismegszakítóval rendelkezik, a szerelés gyors és olcsó.

Hétvégi házak, kerti lakok és alkalmi használat

Itt az átfolyós vízmelegítő szinte verhetetlen. A hétvégi házban, ahol csak hétvégén vagy nyáron tartózkodik, a tároló képtelen megoldás lenne – egész héten veszíti a hőt, amíg Ön nincs ott, nagyobb a lerakódások és a legionella kockázata, ráadásul télre le kell üríteni. Egy kis, 6–9 kW-os elektromos átfolyós vízmelegítő kézmosáshoz és mosogatáshoz ide ideális.

Ha kiegészítő vízmelegítést szeretne egy adott vételezési helyen

Tárolós vízmelegítésű házakban is gyakran szerelnek fel kis átfolyós vízmelegítőt a távoli vételezési helyekre (például kerti zuhany, garázs, kültéri kiöntő). Ahelyett, hogy a HMV-vezetéket hosszan kellene elvezetni a kazánházból, elegendő egy egyszerű, kis átfolyós vízmelegítő közvetlenül a felhasználás helyén.

Mikor jobb a tárolós vízmelegítés?

A tárolós vízmelegítésnek pótolhatatlan szerepe van bizonyos körülmények között, ahol az átfolyós egyszerűen nem elég, vagy gazdaságilag nem éri meg.

Nagyobb családok (3 vagy több fő)

Egy négytagú családnak napi 160–200 liter (55 °C-os) HMV-re van szüksége. Ha reggel hárman váltják egymást a zuhany alatt, olyan tárolóra van szükség, amely ezt fedezi. A helyesen méretezett, 150–200 literes tároló kondenzációs kazánnal kombinálva könnyedén megbirkózik ezzel a helyzettel – és nem kell azon aggódnia, hogy az átfolyós kazán teljes vízhozam mellett tartja-e a hőmérsékletet.

Kétfürdőszobás vagy több egyidejű vételezési hellyel rendelkező házak

Amikor a fürdőszobában és a konyhában egyszerre folyik a víz, vagy amikor a család a kádat és a zuhanykabint két fürdőszobában egyidejűleg használja, a pillanatnyi vízhozammal szembeni igény rendkívül nagy. Az átfolyós kazánnak 30+ kW teljesítményűnek kellene lennie, hogy ezt hőmérséklet-csökkenés nélkül bírja – a piacon kapható kondenzációs gázkazánok többségét pedig éppen a tárolós vízmelegítésre mint a HMV fő forrására méretezték.

Kombináció megújuló energiaforrásokkal

A tároló kulcsfontosságú eleme minden hőszivattyús, napkollektoros vagy napelemes rendszernek. Ezek a források nem igény szerint termelnek hőt – akkor termelik, amikor süt a nap, vagy amikor egy adott időpont van beállítva. A tároló hőakkumulátorként szolgál, amely kiegyenlíti a termelés és a fogyasztás közötti eltérést. Tároló nélkül a napkollektoroknak nem lenne értelmük.

Kondenzációs gázkazán + HMV-tároló: a családi házak aranyszabványa

A gyakorlatban a szlovákiai családi házak felújításakor és új építésekor leggyakrabban a kondenzációs gázkazán + külső HMV-tároló kombinációt telepítik. Bevált, hatékony és rugalmas megoldás, amely a fűtést és a HMV-készítést is ellátja.

A kategória csúcstermékei közé tartoznak a Vaillant összeállításai – például a kondenzációs kazán különböző űrtartalmú külső tárolókkal kombinálva:

Vaillant ecoTEC pro + zásobník VIH Q 75 B

Vaillant ecoTEC pro VU 246/5-3 + VIH Q 75 B tároló – kompakt összeállítás kisebb háztartásokba vagy lakásokba

A Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B összeállítást kisebb háztartásokra vagy lakásokra méretezték, ahol a 75 literes tároló 2–3 fő igényeit fedezi. A kazán teljesítménye 6,5–24 kW, ami a legtöbb lakáshoz bőven elegendő, a multiMATIC 450 szabályozással kombinálva pedig a teljes fűtést és a HMV-készítést kényelmesen, egy helyről kezelheti.

Vaillant ecoTEC pro + zásobník VIH R 120 B

Vaillant ecoTEC pro VU 246/5-3 + VIH R 120 B tároló – kedvelt összeállítás 3–4 tagú családoknak

A 3–4 tagú családoknak a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 120 B összeállítás a megfelelőbb. A 120 literes tároló a gyakorlatban szabványos megoldás négy fő részére egy fürdőszobával és zuhanykabinnal – fedezi a reggeli zuhanyozásokat anélkül, hogy a tároló a család utolsó tagja előtt „kifogyna".

Vaillant ecoTEC pro + zásobník VIH R 150 B

Vaillant ecoTEC pro VU 246/5-3 + VIH R 150 B tároló – ideális nagyobb házakba és két fürdőszobához

Ha nagyobb családi háza vagy két fürdőszobája van, illetve ha a család 5 vagy több tagú, válassza a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 150 B összeállítást 150 literes tárolóval és multiMATIC 700 szabályozással. Ez a szabályozás nemcsak intelligens fűtési időprogramokat tesz lehetővé, hanem az okosotthon-rendszerekkel való összekapcsolást és a napkollektorok későbbi integrálásának előkészítését is.

Protherm Gepard Condens – átfolyós HMV-készítés egyetlen kompakt kazánban

Nem mindenki szeretne tárolót. Azoknak a háztartásoknak, ahol nincs hely külső tárolónak, vagy ahol a napi ritmus szempontjából elegendő az átfolyós HMV-készítés, ideális megoldást jelentenek a kombi kondenzációs kazánok – egyetlen kompakt egységben fűtenek, és egyúttal átfolyós rendszerben melegítik a vizet.

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV – kombi kondenzációs kazán átfolyós HMV-készítéssel, ideális lakásokba

Tipikus példa a Protherm Gepard Condens 18/25 MKV. Ennek a kombi kondenzációs kazánnak a fűtési teljesítménye 4,5–18 kW, a HMV-készítéshez pedig akár 25 kW, ami 40 °C-os hőmérsékleten percenként körülbelül 12–14 liter melegvíz-hozamot tesz lehetővé. Egy fürdőszobás, konyhás lakáshoz ez optimális – a zuhanyozás és a mosogatás egyszerre is gond nélkül megy.

Ha az Ön háztartása még kisebb, és a fűtött alapterület nem haladja meg a 100–120 m²-t, vagy ha a lehető leginkább energiahatékony megoldást szeretné egy kis lakásba, nézze meg a Protherm Gepard Condens 12 MKO kazánt – ez az alacsonyabb teljesítményű változat alacsony hőmérsékletű rendszerekhez és jó hőszigetelési tulajdonságú lakásokhoz készült.

A HMV-tároló méretezése – hogyan válasszuk ki a megfelelő űrtartalmat?

A felújítások egyik leggyakoribb hibája a tároló helytelen méretezése – vagy túl kicsi (a tároló „kifogy", és aki utoljára áll a zuhany alá, az fázik), vagy túl nagy (a fölöslegesen nagy tároló nagyobb hőveszteséget és hosszabb felfűtési időt jelent meghibásodás esetén vagy szabadság után).

Tájékoztató szabály a HMV-tároló méretezéséhez:

  • 1 fő: 50–75 literes tároló
  • 2 fő: 75–100 literes tároló
  • 3–4 fő: 100–150 literes tároló
  • 4–5 fő: 150–200 literes tároló
  • 5+ fő vagy 2 fürdőszoba: 200+ literes tároló, esetleg 2 sorba kötött tároló

Ezek az értékek a szokásos európai szokásokra érvényesek (zuhanyozás naponta 1×, kádfürdő kb. hetente 2×). Ha a háztartásban megszokott a kádban fürdés vagy a hosszú zuhanyozás, eggyel nagyobb méretet válasszon.

A tároló megfelelő hőmérsékletének és a működő NTC érzékelőnek a fontossága

A tárolót tartósan legalább 60 °C hőmérsékleten kell tartani. Ez alatt a hőmérséklet alatt a tárolóban elszaporodhat a Legionella pneumophila baktérium, amely legionellózist – súlyos légúti megbetegedést – okoz. Sok kazánszabályozás ezért hetente egyszer automatikusan elindítja az úgynevezett legionella elleni ciklust, amelynek során a tároló 70 °C-ra melegszik fel.

Ahhoz, hogy ez a funkció megfelelően működjön, elengedhetetlen a tároló megbízható és pontos NTC hőmérséklet-érzékelője. Az NTC érzékelő szett tárolóhoz, 10 kΩ a szokásos tárolós rendszerek többségéhez alkalmas pótalkatrész. Ha a kazán szabályozása tárolóhibát jelez, vagy ha a HMV-készítés pontatlan (a kazán túl sokáig, vagy éppen ellenkezőleg, nem eléggé fűti a tárolót), a hibakeresés első lépése az NTC érzékelő cseréje.

Energiahatékonyság 2026-ban – költségszámítás

Hasonlítsuk össze a HMV-készítés valós éves költségeit egy négytagú család esetében (napi kb. 180 liter meleg víz fogyasztása 55 °C-on, azaz felmelegítés 10 °C-ról 55 °C-ra).

A felmelegítéshez szükséges energia: Q = m × c × ΔT = 180 kg × 1,163 Wh/kg·K × 45 K ≈ 9,4 kWh/nap, vagyis kb. 3 430 kWh/év.

A HMV-készítés éves költsége – 4 tagú család (2026) 0 € 200 € 400 € 600 € 800 € 755 € Elektr. átfoly. 851 € Elektr. tároló (régi) 659 € Elektr. tároló (új) 270 € Gáz kond. kazán *A villamos energia ára 0,22 €/kWh, a gázé 0,075 €/kWh, a kondenzációs kazán hatásfoka 105%

A grafikonból kitűnik, hogy a kondenzációs gázkazán HMV-tárolóval kombinálva az üzemeltetési költségek szempontjából egyértelműen a leggazdaságosabb megoldás a családi háztartások számára – a magasabb beszerzési költség ellenére is. Az elektromos megoldásokhoz képest a különbség eléri az évi 380–580 €-t, ami 10 éves időtávon 3 800–5 800 € megtakarítást jelent.

Az elektromos átfolyós vízmelegítő ugyan jobban szerepel, mint a régi tároló (mivel nincs készenléti hővesztesége), üzemeltetése mégis lényegesen drágább, mint a kondenzációs gázrendszeré.

A 2026-os évre vonatkozó jogszabályok és szabványok

A HMV-készítő berendezés kiválasztásakor és telepítésekor Szlovákiában néhány jogszabályi és műszaki szabványkövetelményt szem előtt kell tartani:

  • ErP irányelv (Energy-related Products): 2017 óta az 50 liternél nagyobb űrtartalmú elektromos tárolós vízmelegítőkre legalább B energiahatékonysági osztály kötelező (2 kW teljesítménytől). A 2017 előtt vásárolt vízmelegítők jóval kevésbé hatékonyak lehetnek, cseréjük nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is megéri.
  • STN EN 806: Az épületen belüli vízvezeték-rendszerek műszaki szabványa, amely meghatározza a HMV hőmérsékletére vonatkozó követelményeket és a legionellózis megelőzését szolgáló intézkedéseket (legalább 55 °C elosztási hőmérséklet, legalább 60 °C hőmérséklet a tárolóban).
  • A Szlovák Köztársaság kormányának 401/2023 Z. z. számú rendelete (és a kapcsolódó előírások): Az európai dekarbonizációs célokhoz kapcsolódva folytatódik a megújuló energiaforrások támogatása – a HMV-tároló hőszivattyúval vagy napkollektorokkal való kombinációját 2026-ban támogatási programok is segítik (ŠFRB, OP Slovensko, Zelená domácnostiam).
  • A Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának 416/2012 Z. z. számú rendelete: Meghatározza az épületek energetikai tanúsítására vonatkozó követelményeket. A HMV-készítés része az épület energiaigény-számításának, ami az ingatlan eladásakor vagy bérbeadásakor lényeges.

Gyakorlati forgatókönyvek a mindennapokból

1. forgatókönyv: Kétszobás lakás, 1–2 fő, gáz nélkül

Tipikus panellakás gázcsatlakozás nélkül, tárolónak sincs hely. Itt a helyes választás a 18–21 kW teljesítményű elektromos átfolyós vízmelegítő (háromfázisú). Minimális helyet foglal, a telepítés gyors, és egy vagy két, átlagos zuhanyozási szokásokkal rendelkező személynek elegendő a vízhozam. 0,22 €/kWh villamosenergia-ár mellett évi 500–650 € körüli HMV-költséggel számoljon.

Ha a lakásnak csak 230 V-os (egyfázisú) csatlakozása van, a legnagyobb teljesítmény kb. 3,5 kW – ez egy rendes zuhanyozáshoz sem elég. Ilyen esetben jobb egy kis, 80–100 literes tárolós vízmelegítő, amely éjszaka felmelegszik, és napközben meleg vizet ad.

2. forgatókönyv: Családi ház, 4 fő, gázcsatlakozás, felújítás

Ez a gyakorlatban a leggyakoribb forgatókönyv. Az eredeti, rossz hatásfokú tárolós kombinált kazánt korszerű, külső tárolós kondenzációs kazánra cserélik. Ajánlás: 18–24 kW teljesítményű Vaillant vagy Protherm kondenzációs kazán és 120–150 literes külső tároló. A HMV éves költsége 30–40 %-kal csökken az eredeti állapothoz képest. Az új összeállításba (kazán + tároló + telepítés) való beruházás 2 500–4 000 € körül mozog, a megtérülés az elektromos megoldáshoz képest 5–7 év.

3. forgatókönyv: Új építésű ház napelemmel

2026-ban egyre gyakoribb forgatókönyv. A családi házon 6–10 kWp-s napelemes rendszer működik, a villamos energia napközben ingyen (vagy szinte ingyen) termelődik. Ilyenkor a tárolós elektromos vízmelegítőnek (80–200 liter) van értelme, úgynevezett okosbojlerként, amely kizárólag a napelemek többlettermeléséből melegszik fel okosszabályozón keresztül (pl. Eastron, ABB, Shelly vagy dedikált napelemes szabályozók). A tároló a többlet villamos energia hőakkumulátoraként működik, a HMV üzemeltetési költsége pedig a napos hónapokban gyakorlatilag nulla.

4. forgatókönyv: Régebbi ház, gyenge hőszigetelés, nagyobb HMV-igény

Régebbi, gyengén szigetelt családi ház, öttagú család, két fürdőszoba. Itt egyértelmű választás a nagy teljesítményű kondenzációs kazán (24–28 kW) + 150–200 literes tároló. Két párhuzamosan használt fürdőszobánál az átfolyós vízmelegítés nem lenne elég jelentős hőmérséklet-csökkenés nélkül, a 200 literes tároló viszont gond nélkül fedezi a reggeli rohamot. A jövőre nézve előny, hogy a tárolóra a második hőcserélő csőkígyón keresztül napkollektorok köthetők.

Gyakori kérdések és válaszok (GYIK)

Olcsóbb-e az elektromos átfolyós vízmelegítő, mint a tárolós villanybojler?

A beszerzési költséget tekintve igen – elektromos átfolyós vízmelegítőt 60 és 400 € között vásárolhat, míg egy 100–150 literes tároló 200–600 €-ba kerül. Az üzemeltetési költségeket tekintve hasonlóan állnak – az átfolyósnak nincs készenléti hővesztesége, a tároló viszont az olcsó éjszakai tarifában is felfűthető. Az eredmény az Ön konkrét körülményeitől és a villamosenergia-díjszabástól függ. Nagy család számára a tároló általában kényelmesebb, bár nem feltétlenül olcsóbb.

Használhatom az átfolyós vízmelegítőt a meleg víz egyetlen forrásaként családi házban?

Igen, ha a teljesítménye elegendő. Egy 25–28 kW HMV-teljesítményű kombi kondenzációs gázkazán kis család számára a zuhanyt és a konyhát egyszerre is ellátja. Nagy családnál vagy két, párhuzamosan használt fürdőszobánál azonban a hőmérséklet csökkenhet – ilyenkor a tárolós vízmelegítés a biztosabb. Az egész házhoz elegendő teljesítményű (legalább 21–27 kW-os) elektromos átfolyós vízmelegítő háromfázisú csatlakozást és erős kismegszakítókat igényel.

Mekkora a tároló legalacsonyabb hőmérséklete a legionellózis megelőzéséhez?

Az STN EN 806 műszaki szabvány és a WHO ajánlásai szerint a HMV-tárolót tartósan legalább 60 °C hőmérsékleten kell tartani. A Legionella pneumophila baktérium 20–45 °C-on életben marad, 60 °C felett 2 perc alatt, 70 °C-on pedig gyakorlatilag azonnal elpusztul. Ezért a korszerű kazánszabályozások többsége tartalmaz legionella elleni programot (a tároló heti egyszeri felfűtése 70 °C-ra). Ehhez elengedhetetlen az NTC hőmérséklet-érzékelő megfelelő működése.

Megéri-e a régi elektromos tárolót átfolyós gázkazánra cserélni?

Ha van gázcsatlakozása, szinte mindig igen. A korszerű kondenzációs gázkazán külső HMV-tárolóval 3–4× olcsóbban üzemeltethető, mint az elektromos tároló. A beruházás (kazán + tároló + a gázvezeték és a füstgázelvezetés kiépítése) a munkák terjedelmétől függően 2 000 és 4 500 € között mozog. Évi 400–600 € üzemeltetésiköltség-különbség mellett a megtérülés 4–8 év, ami a kazán 20 éves élettartamát tekintve gazdaságilag nagyon vonzó.

Milyen HMV-tárolóra van szükségem egy négytagú családhoz?

Négy főnek, egy fürdőszobával és átlagos zuhanyozással elegendő a 120–150 literes tároló. Ha két fürdőszobája van, vagy a családban megszokott a hosszú zuhanyozás és a kádfürdő, válasszon 150–200 litereset. Tájékoztató szabályként személyenként 30–40 liter tárolókapacitással számolhat, a tárolót pedig megfelelő teljesítményű kazánra kell kötni (a tároló felfűtéséhez legalább 18 kW).

Mi az a kombi kondenzációs kazán, és miben különbözik a külső tárolós kazántól?

A kombi kondenzációs kazánnál (pl. Protherm Gepard Condens 18/25 MKV) az átfolyós HMV-készítés funkciója közvetlenül a kazántestbe van építve – nem igényel külső tárolót. A külső tárolós kazán (pl. Vaillant ecoTEC pro + VIH R 120 B) úgy működik, hogy a kazán felfűti a tárolót, amelyből azután a HMV-t vételezik. A kombi kazán kompaktabb és olcsóbban telepíthető, nagyobb HMV-fogyasztásnál (nagyobb családok, több párhuzamos vételezés) azonban a tárolós megoldás kényelmesebb és megbízhatóbb.

Összegzés: Hogyan döntsünk?

Az „átfolyós vagy tárolós vízmelegítés?" kérdésre nincs egyetemes válasz. Csak az Ön konkrét helyzetére vonatkozó helyes válasz létezik. Foglaljuk össze a legfontosabb döntési szempontokat:

  • Kis háztartás (1–2 fő), gáz nélküli lakás, kevés hely: 18–21 kW teljesítményű (háromfázisú) elektromos átfolyós vízmelegítő. Vagy kis, 50–80 l-es tároló éjszakai tarifával.
  • Közepes család (3–4 fő), gázzal ellátott családi ház: Kondenzációs kazán + 120–150 literes tároló. A legjobb ár–komfort arány 2026-ban.
  • Nagy család (5+ fő), két fürdőszoba: Kondenzációs kazán + 150–200 literes tároló, esetleg napkollektorokra előkészítve.
  • Gázzal ellátott lakás, korlátozott hely, egy fürdőszoba: Kombi kondenzációs kazán átfolyós HMV-készítéssel – elegáns, kompakt megoldás.
  • Új építésű ház napelemmel: Tárolós elektromos vízmelegítő a napelemes többletet hasznosító okosszabályozóra kötve, esetleg levegő-víz hőszivattyúval kombinálva.
  • Hétvégi ház, kert, alkalmi használat: Kis, 6–9 kW-os, egyfázisú elektromos átfolyós vízmelegítő.

Ha nem biztos a dolgában, egyeztesse a választást szakképzett szerelővel, aki ismeri az Ön házát, gáz- és villamos csatlakozását, valamint a szokásait. A helyesen megválasztott és szakszerűen telepített HMV-készítő rendszer évente több száz eurót takarít meg Önnek, és 15–20 évre gondtalan komfortot biztosít.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy egy konkrét helyzetet kell megoldania otthonában? Írjon nekünk - szívesen segítünk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.