Milyen teljesítményű ELÍZ elektromos kazánra van szükségem a házamhoz
Milyen teljesítményű ELÍZ elektromos kazánra van szükségem a házamhoz?
Ezt a kérdést gyakorlatilag minden vásárló felteszi magának, mielőtt elektromos kazán vásárlása mellett döntene. És ez helyes kérdés – a nem megfelelő teljesítmény kiválasztása a fűtés felújításának vagy új kiépítésének egyik leggyakoribb hibája. A túl kicsi teljesítményű kazán a fagyos napokon nem képes fenntartani a kívánt hőmérsékletet a házban, a túl nagy teljesítményű kazán viszont túlméretezett, feleslegesen drágább a beszerzéskor, és bizonyos esetekben rosszabb üzemi hatékonyságot mutathat. A teljesítmény helyes méretezése ezért az egész projekt alapja.
Ebben a cikkben végigvesszük mindazokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyek befolyásolják a szükséges kazánteljesítményt, bemutatunk konkrét számításokat és valós gyakorlati példákat, és segítünk eligazodni abban, hogy az ELÍZ elektromos kazánok megfelelő választást jelentenek-e éppen az Ön helyzetében, és miért.
Miért olyan fontos a kazán helyes teljesítménye?
Mielőtt belefognánk a számokba, fontos megérteni, mi is történik valójában, ha a kazán teljesítménye nem felel meg a ház tényleges igényeinek. A gyakorlatból tudom, hogy a vásárlók mindkét szélsőséget alábecsülik.
Alulteljesítő kazán – a ház nem fűthető fel -10 és -15 °C körüli külső hőmérsékleten, ami Szlovákiában a januári fagyok idején szokásos. Rosszabb esetben a kazán folyamatosan teljes teljesítményen üzemel, ami gyorsabb elhasználódásához és magasabb energiaköltségekhez vezet, mert a rendszer soha nem éri el a komfortos hőmérsékletet, és szüntelenül pótolnia kell a veszteségeket.
Túlméretezett kazán – első ránézésre biztonságos választásnak tűnik, de nem az. A túl nagy teljesítményű kazán gyorsan „felpörög", eléri a kívánt hőmérsékletet, kikapcsol, a ház lehűl, majd újra elindul... Ezt a jelenséget ciklizálásnak nevezzük, és az elektromos kazánoknál (a gázkazánokkal ellentétben) nem jelent akkora problémát, mert az elektromos kazánoknál nincs gyújtás, és a start-stop ciklus sokkal kevésbé káros. Ennek ellenére a feleslegesen túlméretezett rendszer feleslegesen több pénzbe kerül a vásárláskor.
A ház hővesztesége – mindennek az alapja
A kazán teljesítményének meg kell egyeznie a ház hőveszteségével a maximális téli terhelésnél (az úgynevezett méretezési külső hőmérsékleten). Más szóval, a kazánnak pontosan annyi hőt kell tudnia leadni a házba, amennyit a ház a leghidegebb napon elveszít. Se többet, se kevesebbet.
A ház hővesztesége több tényezőtől függ:
- Hasznos alapterület és a fűtött tér térfogata – nagyobb ház = nagyobb veszteségek
- A külső falak hőszigetelésének minősége – a régi, nem megfelelő szerkezetektől a passzívházas szintig
- A tető és a padló minősége – födém, tetőszerkezet, fűtetlen pince feletti padló
- Az ablakok és ajtók száma, mérete és típusa – az ablakok az épülethatároló szerkezet leggyengébb láncszemei
- Klimatikus terület – a méretezési külső hőmérséklet Bratislavában -11 °C, Oravában vagy Kysucén akár -18 °C is lehet
- A beltér fűtési hőmérséklete – lakóterek esetén általában 20 °C-kal számolunk
- Az épület tájolása – az északi homlokzatok több hőt veszítenek
A hőveszteség szakszerű számítását az STN EN 12831 szabvány szerint tervező vagy energetikai auditor végzi. A szokásos családi házakhoz azonban léteznek bevált tájékoztató fajlagos hőteljesítmény-értékek (W/m²-ben), amelyek terv nélkül is lehetővé teszik a durva becslést.
Tájékoztató teljesítményértékek az épület típusa szerint
A gyakorlatban a fűtési rendszer teljesítményének gyors becslésénél leggyakrabban az alapterület négyzetméterére jutó fajlagos teljesítményt használják. Ezek az értékek a szokásos építési szabványokat és Szlovákia klimatikus viszonyait tükrözik:
| Épület / szigetelés típusa | Fajlagos teljesítmény (W/m²) | Példa: 100 m² | Példa: 150 m² |
|---|---|---|---|
| Passzívház (≤ 15 kWh/m²/év) | 15 – 25 W/m² | 1,5 – 2,5 kW | 2,3 – 3,8 kW |
| Alacsony energiaigényű ház (2016 utáni új építés) | 30 – 45 W/m² | 3 – 4,5 kW | 4,5 – 6,8 kW |
| Szokásos új építésű ház (2000–2015) | 45 – 65 W/m² | 4,5 – 6,5 kW | 6,8 – 9,8 kW |
| Régebbi ház a burkolat teljes felújítása után | 50 – 70 W/m² | 5 – 7 kW | 7,5 – 10,5 kW |
| Régebbi, részben szigetelt ház (ablakok + homlokzat) | 70 – 90 W/m² | 7 – 9 kW | 10,5 – 13,5 kW |
| Régebbi, szigeteletlen ház (panel, szigetelés nélküli tégla) | 90 – 130+ W/m² | 9 – 13+ kW | 13,5 – 19,5+ kW |
Megjegyzés: Az értékek Közép-Szlovákia klimatikus viszonyaira érvényesek, -13 és -15 °C közötti méretezési külső hőmérséklettel. Jelentősen hidegebb területeken (pl. Orava, Tatry) növelje a becslést 10–15 %-kal.
Szlovákia klimatikus területei és hatásuk a teljesítményre
Szlovákia viszonylag változatos klimatikus viszonyokkal rendelkezik. Míg Bratislavában és a Duna menti alföld környékén a téli minimumok -10 és -12 °C körül alakulnak, a hegyvidéki területeken a méretezési hőmérsékletek akár 6–8 °C-kal alacsonyabbak. Ez közvetlenül befolyásolja a kazán teljesítményével szembeni követelményeket.
A tájékoztató számításnál egyszerű logika érvényes: a méretezési külső hőmérséklet minden egyes Celsius-fokkal való csökkenése kb. 5–8 %-kal növeli a szükséges kazánteljesítményt (az adott épülettől függően). Ha tehát Žilinában van háza, ahol a méretezési hőmérséklet -15 °C a bratislavai -12 °C helyett, és a tájékoztató számítása 6 kW-ot ad, valójában 6,9 – 7,2 kW körüli teljesítményre van szüksége.
Gyakorlati számítási példa: három különböző ház
Mutassuk be ezt olyan konkrét példákon, amilyeneket a gyakorlatban látunk. Minden ház más, és éppen ezek a különbségek változtatják meg alapvetően a végleges kazánteljesítményt.
1. példa – Új építésű ház, alacsony energiaigényű szint, 130 m²
Egy žilinai család emeletes családi házat épített 130 m² alapterülettel. A ház alacsony energiaigényű szabvány szerint épült – vastag, 20 cm-es homlokzati szigetelés, háromrétegű ablakok, hőhídmentes biztonsági ajtók, hővisszanyerős szellőzés. A žilinai térség méretezési külső hőmérséklete: -15 °C.
Tájékoztató számítás: 130 m² × 40 W/m² = 5 200 W = 5,2 kW
Következtetés: Ehhez a házhoz elegendő egy 5–6 kW teljesítményű kazán. Az ELÍZ kínál megoldásokat ebben a kategóriában, miközben számos modell folyamatosan szabályozható teljesítménnyel rendelkezik, így a kazán szükség szerint csökkenti vagy növeli a teljesítményt.
2. példa – Felújított régebbi családi ház, 160 m²
Egy prievidzai vásárló 1978-ban épült téglaházat vásárolt, és felújíttatta: új homlokzat 12 cm EPS-sel, műanyag kétrétegű ablakok (nem háromrétegűek), új, szigetelt tető. Az alápincézett rész fűtetlen. A fűtött terek alapterülete 160 m². Méretezési hőmérséklet: -13 °C.
Tájékoztató számítás: 160 m² × 75 W/m² = 12 000 W = 12 kW
Itt fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a ház ugyan átesett részleges felújításon, de a belső szigetelés nélküli régi téglafal és a kétrétegű ablakok továbbra is viszonylag magasabb hőveszteséget jelentenek. Ehhez a házhoz 10–12 kW teljesítményű kazán megfelelő. Egyes ELÍZ modellek többfokozatú teljesítményszabályozással rendelkeznek, ami nagyobb ház esetén előnyös.
3. példa – Régi, szigeteletlen falusi ház, 90 m² lakott terület
Egy nyugdíjasnak Orava hegyvidéki területén régebbi, salakbeton falazóelemekből épült háza van, mindenféle szigetelés nélkül. Csak a földszinti 90 m²-t fűti, a tetőteret nem. Orava méretezési külső hőmérséklete: -18 °C. A házban eredeti, kétpaneles radiátorok vannak.
Tájékoztató számítás: 90 m² × 120 W/m² = 10 800 W = 10,8 kW
Érdekes eset – kisebb ház, de szélsőséges klimatikus viszonyok és rossz épülethatároló szerkezet. Ennek a vásárlónak legalább 10–11 kW-os kazánra van szüksége. Ugyanakkor azt javasolnánk neki, hogy fontolja meg legalább az alapszintű szigetelést, mert ekkora hőveszteség mellett az elektromos fűtés üzemi költségei nagyon magasak lesznek, függetlenül attól, milyen kazánt vásárol.
ELÍZ elektromos kazán – teljesítménylehetőségek és moduláció
Az ELÍZ elektromos kazánok több teljesítményváltozatban kaphatók, ami a vásárló számára előny – nem kell nagy teljesítménytartalékkal rendelkező kazánt vennie, ha nincs rá szüksége. A modern elektromos kazánok fontos tulajdonsága a folyamatos vagy fokozatos teljesítményszabályozás.
Például az ELÍZ EQH 802 kompakt elektromos kazán, amely fedezni tudja a kisebb házak és lakások igényeit. A többfokozatú teljesítményszabályozás azt jelenti, hogy a kazán nem mindig teljes teljesítményen működik – csak annyi fűtőtestet kapcsol be, amennyire éppen szükség van. Ezzel hatékonyabb működés és kisebb ingadozás érhető el a fűtővíz hőmérsékletében.
Egy adott modell kiválasztásánál nemcsak az összteljesítményt kell figyelembe venni, hanem a következőket is:
- A teljesítményfokozatok száma – minél több fokozat, annál egyenletesebb a szabályozás és annál kisebbek az elektromos hálózatot érő áramterhelési lökések
- Maximális áramterhelés – a nagyobb kazánok (8 kW-tól felfelé) 400 V-os háromfázisú tápellátást igényelnek, a kisebbek működhetnek egyfázisú 230 V-on is
- Maximális üzemi nyomás – a legtöbb családi házhoz elegendő a 3 bar, egyes rendszerek többet igényelhetnek
- A szabályozás típusa – beépített termosztát, külső termosztát, időjárásfüggő szabályozás, programozható kapcsolóóra
A kazánok konkrét paramétereiről és funkcióiról bővebben az Hogyan válasszunk ELÍZ elektromos kazánt: mire figyeljünk a vásárlás előtt és az ELÍZ elektromos kazán kontra más elektromos kazánok: a paraméterek összehasonlítása című cikkekben olvashat.
Egyfázisú kontra háromfázisú tápellátás – kritikus tényező
Ez az a téma, amelyről a kazán teljesítményének kiválasztásánál nagyon gyakran megfeledkeznek, pedig az egész projektet megbonyolíthatja. A legtöbb szlovákiai családi ház elektromos csatlakozása háromfázisú (3×400 V), de vannak olyan házak és lakások is, ahol csak egy fázis (230 V) áll rendelkezésre.
Miért számít ez a teljesítmény kiválasztásánál?
- Egyfázisú csatlakozáson, szokásos 25 A-es védelemmel, körülbelül 5 – 5,5 kW maximális teljesítményű elektromos készüléket csatlakoztathat
- Háromfázisú csatlakozáson 3×25 A-es védelemnél elméletileg akár 17 kW teljesítmény is rendelkezésre áll
- A 4–6 kW feletti teljesítményű ELÍZ elektromos kazánok többsége háromfázisú csatlakozást igényel
Ha háza csak egyfázisú csatlakozással rendelkezik, és 5 kW-nál nagyobb teljesítményre van szüksége, két lehetősége van: vagy kiépítteti a háromfázisú csatlakozást (ami többletberuházás), vagy megfontolja az alacsonyabb teljesítményű elektromos kazán és kiegészítő fűtés kombinációját (pl. hőtárolós fűtés, elektromos konvektorok a hidegebb helyiségekben).
A szerelési követelményekről, beleértve az elektromos hálózatot is, bővebben az Az ELÍZ elektromos kazán szerelése: eljárás és telepítési követelmények című önálló cikkben olvashat.
A használati melegvíz készítése – befolyásolja a teljesítmény kiválasztását?
Igen, méghozzá jelentősen! Ha az ELÍZ elektromos kazánt a használati melegvíz (HMV) készítésére is használni szeretné, a kazán teljes szükséges teljesítménye megnő. Két fő megoldás létezik:
1. Beépített HMV-tárolóval rendelkező kazán – egyes modellekbe beépített melegvíztároló került (például 8–16 literes), ami lakásokhoz és kisebb, nem túl nagy melegvízfogyasztású háztartásokhoz megfelelő. Ez a tároló átfolyós vagy kis hőtárolós kivitelű.
2. Kazán + külső HMV-tároló – családi házaknál általában 150–200 literes kombinált tárolót használnak, ahol a kazán hőcserélőn keresztül, közvetve melegíti a vizet. Ebben az esetben a kazánnak elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a HMV melegítése közben ne hanyagolja el a ház fűtését. A gyakorlatban ez legalább 3–5 kW többletteljesítmény hozzáadását jelenti, vagy a HMV elsőbbségi melegítésének helyes beállítását.
Ha tehát a háza 7 kW-ot igényel a fűtéshez, és a kazánnal a HMV-tárolót is melegíteni tervezi, fontolja meg legalább 9–10 kW teljesítményű kazán beszerzését, esetleg oldja meg a HMV-t külön elektromos tárolós vízmelegítővel – ez a gyakorlatban nagyon elterjedt és gazdaságilag előnyös megoldás.
A fűtési rendszer hőlépcsőjének hatása a kazán kiválasztására
Nem minden fűtési rendszer egyforma. A régi típusú radiátoros rendszerek 70/55 °C hőlépcsővel működnek (az előremenő víz hőmérséklete / a visszatérő víz hőmérséklete). A modern padló- vagy falfűtés sokkal alacsonyabb hőlépcsővel dolgozik – például 35/28 °C. Az ELÍZ elektromos kazán mindkét esetben képes működni, de tudatosítani kell, hogy:
- 70/55 °C hőlépcsőnél (régi radiátoros rendszer) a kazánnak magasabb hőmérsékletre kell felmelegítenie a vizet – ez energetikailag igényesebb, de műszakilag problémamentes
- Padlófűtésnél (35/28 °C) a szükséges maximális vízhőmérséklet alacsonyabb, a rendszer egyenletesebben és nagyobb hatékonysággal működik
- A régi kazánról az elektromos ELÍZ-re való áttéréskor, a radiátorok cseréje nélkül, fontos ellenőrizni, hogy az eredeti radiátoros rendszer az aktuális hőlépcsőnél elegendő teljesítményre van-e méretezve
Ezzel a témával, beleértve a régi gázrendszerről való áttérés konkrét lépéseit, részletesen az Áttérés gázfűtésről ELÍZ elektromos kazánra: amit tudni kell című cikk foglalkozik.
Hogyan számítom ki a teljesítményt magam, tervező nélkül?
A szabvány szerinti tervezői számítás az ideális, de nem mindig elérhető vagy gazdaságilag indokolt egy kis projektnél. Íme egy egyszerű eljárás, hogyan készíthet magának durva becslést:
1. lépés: Mérje meg vagy becsülje meg a fűtött alapterületet (m²). Csak azokat a helyiségeket számolja, amelyeket ténylegesen fűteni szeretne.
2. lépés: Sorolja be a házát a szigetelés szerinti kategóriába (lásd a fenti táblázatot), és állapítsa meg a megfelelő fajlagos teljesítményértéket (W/m²).
3. lépés: Számítsa ki: Teljesítmény (W) = Alapterület (m²) × Fajlagos teljesítmény (W/m²)
4. lépés: Vegye figyelembe a klimatikus területet – Szlovákia északi részéhez és a hegyvidéki területekhez adjon hozzá 10–15 %-ot.
5. lépés: Ha a kazánnal tárolóban HMV-t is melegít majd, adjon hozzá 3–5 kW-ot.
6. lépés: Az eredményt kerekítse felfelé az ELÍZ kínálatában elérhető kazánteljesítményre. A kis teljesítménytartalék (10–15 %) rendben van, és teret ad a fűtési rendszer esetleges bővítésének.
Ha nem biztos a háza besorolásában, a hőveszteség ellenőrzésének legegyszerűbb módja megnézni az eddigi fűtési rendszerének fogyasztását. Ha gázzal fűtött, és ismeri az éves gázfogyasztását, a hőveszteséget visszamenőleg elég pontosan meg tudjuk becsülni.
Kombináció napelemes rendszerrel – változtat ez valamit a teljesítmény kiválasztásán?
Ha az ELÍZ elektromos kazánt napelemes (FV) rendszerrel tervezi kombinálni, a teljesítmény kiválasztása új dimenziót kap. Ebben az esetben előnyös olyan kazán, amelynek teljesítménye szabályozható, és amely valós időben képes fogadni és hasznosítani a napelemes panelekből származó többletenergiát. Egyes rendszerek ezt külső szabályozóval oldják meg (pl. bojler manager, Smart Meter), amely utasítja a kazánt az energiafelvétel növelésére, amikor a napelemes rendszer többletet termel.
Napelemes rendszerrel rendelkező háztartás esetén nem értelmetlen valamivel nagyobb teljesítményű kazánt választani, mint amit a tisztán hőtechnikai számítás megkövetelne – például ha 10 kWp teljesítményű napelemes rendszere és 9 kW teljesítményű kazánja van, elméletileg a napos hónapokban a fűtési energia nagy részét fedezheti a napból. Ezzel a témával részletesen az ELÍZ elektromos kazán és napelemek: megéri-e a kombináció című cikk foglalkozik.
Gyakori hibák a teljesítmény kiválasztásánál – a gyakorlatból
A fűtési rendszerek értékesítése és a hozzájuk kapcsolódó tanácsadás során eltöltött évek alatt ismétlődően ugyanazokat a hibákat látjuk. Íme a leggyakoribbak:
- A vásárló a ház teljes alapterületét számolja a garázzsal, a pincével és a fűtetlen tetőtérrel együtt. A számításba csak a ténylegesen fűtött terület tartozik bele.
- A vásárló alábecsüli a régi ház hőveszteségét. A szigeteletlen régi ház fajlagos teljesítménye 4–5-ször magasabb lehet, mint egy új építésű házé.
- A vásárló egy évvel későbbre tervezi a szigetelést. Ha ez nem valósul meg, a kazán a jövőbeli állapothoz túlméretezett, a jelenlegi állapotban pedig elégtelen.
- A vásárló megfeledkezik a HMV-ről. Aztán rájön, hogy a kazán nem győzi egyszerre fűteni a házat és melegíteni a melegvizet.
- A vásárló túl nagy kazánt vesz, mert „a nagyobb biztosan jobb". A túlméretezett kazán ugyan nem csökkenti annyira az élettartamot, mint a gázkazánoknál, de feleslegesen drágább a beszerzéskor, és háromfázisú tápellátásnál gondokat okozhat a biztosítékokkal indításkor.
Ha nem biztos a számításban, javasoljuk a szakkereskedővel vagy szerelővel való konzultációt. Ha az ELÍZ elektromos kazán mellett döntött, a teljes kiválasztási folyamatról bővebben a Hogyan válasszunk ELÍZ elektromos kazánt: mire figyeljünk a vásárlás előtt című cikkben és a Gyakori kérdések az ELÍZ elektromos kazánokról szekcióban olvashat.
Az ELÍZ kategória konkrét termékeit, például az ELÍZ EQH 802 típust, közvetlenül az Atria.hu ELÍZ kategóriájában találja, ahol fel vannak tüntetve a pontos műszaki paraméterek is, beleértve a teljesítményfelvételt, a feszültségigényt és a teljesítményfokozatokat.
Gyakori kérdések (GYIK)
Hogyan derítem ki, mekkora teljesítményű a régi kazánom, hogy tudjam, mit cseréljek le?
Nézze meg a régi kazánon lévő adattáblát – minden kazánon fel van tüntetve a névleges teljesítmény kW-ban. Ha az adattábla nem olvasható, próbálja megkeresni a kazán dokumentációját, vagy keresse ki a modellt az interneten. Esetleg kérdezze meg a szerelőt, aki a kazánt beszerelte. Tartsa azonban szem előtt, hogy a régi kazán teljesítménye nem feltétlenül optimális – lehetett túlméretezett, vagy éppen ellenkezőleg, alulméretezett. Helyesen új hőveszteség-számítást kell készíteni, különösen ha időközben leszigetelte a házat vagy kicserélte az ablakokat.
Használhatok ELÍZ elektromos kazánt egy 200 m²-es, régebbi, szigeteletlen ház fűtésére?
Műszakilag igen, ha kellően nagy teljesítményű modellt választ, és rendelkezésre áll háromfázisú csatlakozás. Egy 200 m²-es szigeteletlen, régebbi házhoz 18–26 kW közötti teljesítményű kazánra lenne szüksége, ami a szokásos háztartási csatlakozás határán vagy azon túl van. Ilyen esetben nyomatékosan javasolnánk, hogy először fontolja meg a ház szigetelését, mert ekkora hőveszteség mellett a fűtési költségek elviselhetetlenek lennének, a kazán típusától függetlenül. Az elektromos fűtés főként a jól szigetelt épületekben költséghatékony, ideálisan napelemes rendszerrel vagy olcsó éjszakai áramtarifával kombinálva.
Jobb-e valamivel nagyobb teljesítményű kazánt venni tartalékként?
A kis tartalék (a számított teljesítmény feletti 10–15 %) ésszerű és szokásos. Biztonságot ad a szélsőségesen hideg napokon és a fűtési rendszer esetleges bővítésekor is (új helyiség, télikert...). A nagyobb tartalék (30 % és afelett) felesleges – növeli a beszerzési árat, háromfázisú kazánnál pedig az elektromos hálózat méretezésével szembeni követelményeket is. A szabályozható teljesítményű ELÍZ elektromos kazánok az alacsonyabb aktuális teljesítménnyel való munkát is jól bírják, így a kis tartalék semmilyen üzemi problémát nem jelent.
Csatlakoztathatom az ELÍZ kazánt egyfázisú csatlakozásra, ha 8 kW-ra van szükségem?
Nem. Az egyfázisú csatlakozás a szokásos 25 A-es védelemmel nem teszi lehetővé kb. 5,5 kW-nál nagyobb teljesítményfelvételű készülék csatlakoztatását. A 8 kW teljesítményű kazán 3×400 V-os háromfázisú tápellátást igényel. Ha a házában csak egyfázisú csatlakozás van, keresse meg az elosztóhálózat üzemeltetőjét a módosítás iránti kérelemmel (háromfázisú csatlakozás kiépítése) – ez szokásos eljárás, de megvan az ára és az adminisztratív terhe. Alternatíva a fűtés több kisebb elektromos készülékre való szétosztása (5 kW-ig terjedő kazán + elektromos konvektorok a helyiségekben), ami azonban nagyobb teljesítményigénynél bonyolult lehet.
Mi van, ha a házam felújítás alatt áll – most vegyek kazánt, vagy várjak?
Ha a felújítás magában foglalja az épülethatároló szerkezet szigetelését, javasoljuk, hogy várjon a kazán megvásárlásával (vagy legalább a beszerelésével) a szigetelési munkák befejezéséig. A hőveszteség a szigetelés után 30–50 %-kal alacsonyabb lehet, mint előtte, ezért a régi állapotra méretezett kazán feleslegesen nagy lesz az új állapothoz. Ha a felújítás alatt fűtenie kell, fontoljon meg ideiglenes megoldást (elektromos konvektorok, infrafűtés), a végleges kazánt pedig csak a munkák befejezése után válassza ki.
Milyen teljesítményt ajánlanak egy tipikus háromszobás panellakáshoz?
Egy tipikus háromszobás panellakás alapterülete 60–75 m² körül van. A teljes körű felújításon átesett panelházak (szigetelés, ablakcsere) fajlagos teljesítménye 30–45 W/m², ami 70 m² esetén 2,1–3,2 kW-ot ad. Az eredeti, felújítatlan panelház fajlagos teljesítménye 60–80 W/m² lehet, tehát 4,2–5,6 kW-ot igényel. A lakások többségéhez tehát elegendő egy 3–5 kW teljesítményű kazán, amely egyfázisú tápellátáson is működhet. Ellenőrizni kell azonban, hogy a lakás csatlakozása és villanyórája megengedi-e ekkora teljesítményfelvételt – a régi panelházakban az elektromos csatlakozások általában alacsonyabb terhelésre vannak méretezve.
Összegzés: a kazán teljesítménye nem véletlen, hanem számítás kérdése
A megfelelő teljesítményű ELÍZ elektromos kazán kiválasztása a műszaki számítás, a józan paraszti ész és az Ön konkrét helyzetének ismerete együttesének eredménye. Nem csupán a ház alapterületéről van szó – ugyanilyen fontos a szigetelés állapota, a klimatikus terület, a fűtési rendszer típusa, a tápellátás, és az, hogy tervezi-e a kazánnal a melegvizet is melegíteni.
A fajlagos teljesítmények táblázata szerinti tájékoztató számítás jó alapot ad Önnek. A biztonság kedvéért és a nagyobb projekteknél javasoljuk, hogy készíttessen hőveszteség-számítást tervezővel – a tervbe fektetett néhány tízeurós beruházás megtérül a helyesen méretezett rendszer formájában a következő évtizedekre.
Ha megbecsülte a teljesítményt, és konkrét modellt keres, tekintse meg a teljes ELÍZ elektromos kazán kínálatot és az egyes modellek részletes paramétereit, például az ELÍZ EQH 802 típusét. A telepítéssel, beállítással vagy a napelemes rendszerrel való kombinációval kapcsolatos további kérdésekhez javasoljuk a Tudásközpont további cikkeinek elolvasását is – például Az ELÍZ elektromos kazán szabályozásának beállítása és programozása vagy Az ELÍZ elektromos kazán karbantartása és szervize: hogyan hosszabbítsuk meg az élettartamát.
Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.
