>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Milyen teljesítményű szünetmentes áramforrásra van szükségem

Ez a kérdés az ügyfélvonalunkon gyakorlatilag minden héten felmerül, leggyakrabban úgy fogalmazva: "milyen szünetmentes áramforrást vegyek a kazánhoz?". A válasz nem egy univerzális szám, hanem néhány perces egyszerű számítással kideríthető - elég ismerni a tápellátandó eszközök teljesítményfelvételét, és hozzáadni egy ésszerű tartalékot az indítási csúcsokra. Ebben a cikkben bemutatjuk a pontos eljárást, a fűtési rendszer szokásos elemeinek valós teljesítményfelvételi értékeit, és konkrét ajánlásokat teszünk teljesítményosztályok szerint.

Előre egy figyelmeztetés, amit sokan összekevernek: a kazánhoz tartozó szünetmentes áramforrás (UPS) nem arra szolgál, hogy áramkimaradás alatt "fűtsön" - azaz melegítse a vizet vagy égesse el a tüzelőanyagot áram nélkül, ez fizikailag nem lehetséges. Feladata az elektronika, a ventilátor, a keringtető szivattyú, esetleg a gyújtás életben tartása, hogy a kazán pontosan úgy tudjon működni, mintha egyáltalán nem lenne áramkimaradás. Éppen ezért fontos ismerni ezen komponensek valódi elektromos teljesítményfelvételét, nem a kazán kW-ban megadott hőteljesítményét, amely a hőre, nem az elektromos áramra vonatkozik.

Miért fontosabb a teljesítmény, mint gondolnánk

Az alulméretezett szünetmentes áramforrás egyike a leggyakoribb reklamációs okoknak, amelyekkel a gyakorlatban találkozunk. Az ügyfél megveszi a legolcsóbb modellt, otthon pedig kiderül, hogy a keringtető szivattyú indulásakor a készülék "túlterhelésbe kattan" vagy újraindul, és csalódott lesz. Pedig nem a termékkel van gond, hanem azzal, hogy a valós csúcsterhelés magasabb volt, mint a készülék névleges teljesítménye. Ezzel szemben egy feleslegesen túlméretezett készülék többe kerül, és ólomakkumulátoros UPS esetén több helyet is foglal, anélkül hogy ez gyakorlati hasznot hozna.

A helyes méretezés tehát nem csak kényelmi kérdés, hanem közvetlenül befolyásolja, hogy a szünetmentes áramforrás egy valódi áramkimaradás alatt pontosan azt teszi-e, amit elvárunk tőle - azaz üzemben tartja a kazánt túlterhelés és felesleges újraindulások nélkül.

Mit táplál pontosan a szünetmentes áramforrás

Gázkazánnál vagy elektronikusan vezérelt kazánnál a szünetmentes áramforrás rendszerint az alábbi komponenseket táplálja:

  • Vezérlő elektronika és kijelző - a rendszer legkisebb fogyasztója, folyamatosan üzemel, amíg a kazán feszültség alatt van.
  • Füstgázelvezető ventilátor - kondenzációs és turbó kazánoknál gyakorlatilag az égő teljes üzeme alatt működik, teljesítményfelvétele érzékelhetően magasabb, mint az elektronikáé.
  • Fűtési keringtető szivattyú - a legmagasabb átlagos teljesítményfelvétellel bír a három komponens közül, és minden indulásnál rövid ideig jelentősen több áramot vesz fel, mint a névleges értéke.
  • Gyújtóelektróda - csak rövid impulzusokban vesz fel áramot az égő gyújtásakor, a teljes számításra minimális hatással van, de a teljesség kedvéért megemlítjük.

Ha otthon van padlófűtés is önálló zónás szivattyúkkal, kútszivattyú, vagy saját tápellátású smart termosztát, ezeket a fogyasztókat is hozzá kell számolni - erről lentebb a tartalékokról szóló részben.

Irányértékek a teljesítményfelvételről (valós, gyakorlatból származó tartományok)

Komponens Szokásos üzemi teljesítményfelvétel Megjegyzés
Vezérlő elektronika és kijelző kb. 25 W állandó, egyenletes felvétel
Füstgázelvezető ventilátor kb. 100 W az égő üzeme alatt
Keringtető szivattyú (normál üzem) kb. 60 W standard nedvestengelyű szivattyúnál
Keringtető szivattyú (indítási csúcs) akár kb. 150 W csak indításkor, másodperctöredékre

A szokásos, átlagos teljesítményfelvétel összege (elektronika + ventilátor + üzemelő szivattyú) a legtöbb háztartási kazánnál körülbelül 185 W. Ha azonban a szivattyú éppen abban a pillanatban indul, amikor a ventilátor és az elektronika is üzemel, a rövid idejű csúcs elérheti a kb. 275 W-ot (25 W + 100 W + 150 W). Éppen ez a pillanat - a szivattyú indulásának és a ventilátor üzemének egybeesése - az a tipikus helyzet, amikor egy alulméretezett készülék "megbotlik".

Kazán komponensek teljesítményfelvétele (W) 25 Elektronika 100 Ventilátor 60 Szivattyú (üzem) 150 Szivattyú (indítás) Üzemi összeg = 185 W, egyidejű csúcs indítással = 275 W

A számítás lépésről lépésre

Bonyolult képletek helyett elegendő négy egyszerű lépést követni, amelyek pontosan a fentebb megadott számokból indulnak ki:

  1. Adja össze az összes fogyasztó névleges teljesítményfelvételét, amelyeket a szünetmentes áramforrásból szeretne táplálni (elektronika, ventilátor, szivattyú, esetleg további zónák).
  2. Adjon hozzá 25-30% tartalékot a motorok (szivattyú, ventilátor) indítási áramcsúcsainak fedezésére - ezek rövid ideig tartanak, de a készüléknek biztonságosan "át kell élnie" túlterhelés nélkül.
  3. Hasonlítsa össze az eredményt a készülék névleges teljesítményével (W, esetleg VA), amely a termékleírásban van feltüntetve - a kiválasztott modellnek legyen tartaléka, ne legyen a határon.
  4. Vegye figyelembe a tervezett kitartást és jövőbeli bővítést (pl. padlófűtés vagy második szivattyú hozzáadása), és ennek megfelelően válasszon magasabb teljesítményosztályt, akkor is, ha jelenleg alacsonyabb is elegendő lenne.
1. Összeadás fogyasztók teljesítménye (pl. 185 W) 2. Tartalék hozzáadása +25-30% csúcsokra (~275 W) 3. Összehasonlítás a készülék teljesítményével (300/500/1050 W) 4. Mérlegelés tartalék a jövőre

Egy átlagos, standard keringtető szivattyúval rendelkező háztartási kazánnál a teljes ajánlott tartalék körülbelül 240-280 W szinten alakul. Ez azt jelenti, hogy a leggyakrabban forgalmazott szünetmentes áramforrás osztály, kb. 300 W névleges teljesítménnyel, egy egyszerű összeállításnál (elektronika + ventilátor + egy szivattyú) csak szűken elegendő - inkább ott ajánlott, ahol semmilyen jövőbeli bővítéssel nem számolnak.

Teljesítményosztályok és kinek valók

A kínálatban több teljesítményosztályba sorolt szünetmentes áramforrást talál. Nézzük át a három leggyakoribbat, és hogy milyen típusú háztartáshoz és bekötéshez valók.

300 W - alapszint egyszerű kazánhoz

Ez az osztály lefedi az elektronikát, a ventilátort és egy szokásos keringtető szivattyút nagyobb tartalék nélkül. Kisebb lakásokhoz és standard kondenzációs kazánnal rendelkező háztartásokhoz ajánlott, ahol nem terveznek semmi mást a készülékre kapcsolni. Figyelembe kell venni, hogy a jövőbeli bővítésre (pl. második szivattyú padlófűtéshez) itt gyakorlatilag nincs tartalék.

Avansa 300 W

Avansa 300 W - kezdő osztályként alkalmas egy keringtető szivattyús kazánhoz, jövőbeli bővítés tervezése nélkül, lefedi az elektronika, ventilátor és egy szivattyú szokásos teljesítményfelvételének összegét. Ára 177,64 EUR-tól.

500 W - ajánlott osztály átlagos háztartáshoz

Az 500 W teljesítményű modell már valós tartalékot ad a kiszámított 275 W csúcs fölött - a gyakorlatban ez az osztály, amelyet "aranyszabálynak" ajánlunk egy átlagos családi házhoz egy kazánnal és egy szivattyúval, ahol szeretne teret hagyni kisebb jövőbeli kiegészítésekre is (pl. smart termosztát vagy melegvíz-keringtető szivattyú).

Avansa 500 W

Avansa 500 W - a leggyakrabban ajánlott választás egy kazánnal és szivattyúval rendelkező átlagos háztartáshoz, ésszerű tartalékot hagy a kiszámított csúcs felett, és teret ad kisebb kiegészítéseknek. Ára 199,51 EUR-tól.

1050 W - több zóna vagy nagyobb tartalék esetén

Ha otthon padlófűtés van önálló zónás szivattyúkkal, radiátorok és padlófűtés kombinációja két keringtető szivattyúval, vagy egyszerűen jelentős jövőbeli tartalékot szeretne, válassza az 1050 W körüli osztályt. Ez az osztály kényelmesen lefedi több szivattyú egyidejű működését is, ami alacsonyabb osztályoknál problémát jelenthet.

Avansa 1050 W

Avansa 1050 W - alkalmas több zónás rendszerekhez, több keringtető szivattyúval (pl. radiátorok + padlófűtés), vagy ha jelentős jövőbeli tartalékot szeretne. Ára 385,33 EUR-tól.

Tartalék a 275 W indítási csúcs felett osztály szerint 300 W 25 W tartalék 177,64 €-tól 500 W 225 W tartalék 199,51 €-tól 1050 W 775 W tartalék 385,33 €-tól Magasabb osztály = nagyobb tartalék az indítási csúcsnál és tér a jövőbeli bővítésre

Hogyan alakul a kiszámított terhelés az egyes osztályokon

A választás egy másik szempontja a készülék terhelési százaléka - azaz mekkora hányadát használja ki reálisan a névleges teljesítményének normál üzem közben (185 W átlagos felvétel). Az alacsonyabb terhelési százalék nagyobb tartalékot jelent a csúcsokra, csendesebb üzemet (kisebb terhelés = kevesebb hő, kevesebb kopás), és általában hosszabb akkumulátor-élettartamot is, mivel az akkumulátor nincs kitéve ismétlődő, a határához közeli mély kisüléseknek.

Készülék terhelése 185 W szokásos felvétel esetén 300 W 62% (185 a 300 W-ból) 500 W 37% (185 az 500 W-ból) 1050 W 18% Alacsonyabb százalék = nagyobb tartalék az indítási csúcsokra és jövőbeli bővítésre

Az ábrán jól látható, miért ajánljuk a 300 W osztályt csak egyszerű, bővítés nélküli bekötéshez - 62%-os terhelésnél már nem marad nagy tér a fentebb kiszámított 275 W-os indítási csúcsra (a 275 W már a 300 W-os készülék névleges teljesítményének 92%-át jelentené, ami szűken a határ alatt van, de semmilyen tartalék nélkül az akkumulátor öregedésére vagy az adott szivattyú valós teljesítményfelvételének kismértékű eltéréseire). Ezzel szemben az 500 W és 1050 W osztálynál a csúcsra és a jövőbeli kiegészítésekre is komfortosan nagy tér marad.

Önálló akkumulátor - mikor van értelme

Ha már van otthon szünetmentes áramforrása, és csak meg szeretné hosszabbítani a kitartását, vagy fordítva, le kell cserélnie egy elhasznált akkumulátort, kapható önálló, csere akkumulátor is inverter nélkül. Itt már nem a csatlakoztatott fogyasztók teljesítményfelvétele a lényeg, hanem az akkumulátor kapacitása (Ah) - a nagyobb kapacitás hosszabb kitartást jelent azonos felvétel mellett. Csere akkumulátor választásánál fontos ellenőrizni, hogy a típus (AGM vagy AFB), a méret és a feszültségszint megfelel-e az eredeti készülékének - ezt az információt megtalálja az UPS kézikönyvében, vagy kérjen tanácsot tőlünk az alábbi űrlapon.

FIAMM ECOFORCE AGM VR 760

FIAMM ECOFORCE AGM VR 760 - csere AGM akkumulátor, amely alkalmas egy elhasznált szünetmentes áramforrás akkumulátorának cseréjére vagy kitartásának meghosszabbítására, vásárlás előtt ellenőrizze a kompatibilitást az Ön modelljével. Ára 178,56 EUR-tól.

Gyakori hibák a teljesítmény kiválasztásánál

Az évek során, amikor ezzel a témával foglalkoztunk, mindig ugyanazok a hibák ismétlődnek. Íme a leggyakoribbak listája, hogy elkerülhesse őket:

  • Csak a kazán kW-ban megadott teljesítményével számolnak, nem a valós elektromos teljesítményfelvétellel. Egy 24 kW hőteljesítményű kazán elektromos teljesítményfelvétele csak kb. 150-200 W nagyságrendű lehet - ez egészen más mennyiség és egység.
  • A szivattyú indítási csúcsának figyelmen kívül hagyása. A szivattyú névleges (átlagos) teljesítményfelvétele csak a történet egy része - az indításkor jelentkező rövid idejű lökésszerű felvétel jellemzően 2-3-szorosa ennek, és éppen ez okozza leggyakrabban az alulméretezett készülék túlterhelését.
  • A további zónák vagy jövőbeli bővítés elfelejtése. Ha ma a szükséglet határán vásárol egy készüléket, és egy év múlva padlófűtést ad hozzá saját szivattyúval, kénytelen lesz új készüléket vásárolni, helyette már most gondoljon a tartalékra.
  • Az akkumulátor típusának és annak a magas felvétel melletti kitartásra gyakorolt hatásának elhanyagolása. Nem minden akkumulátor viseli egyformán jól az ismétlődő magas terhelést - kétség esetén jobb előre tanácsot kérni, mint utólag reklamációt intézni.
  • A legolcsóbb modell választása a valós terheléstől függetlenül. Az árkülönbség a 300 W és az 500 W osztály között általában kisebb, mint amennyit megéri megspórolni, ha figyelembe vesszük a túlterhelés és a kazán újraindulásának kockázatát áramkimaradás alatt.

Hogyan derítse ki saját kazánja valós teljesítményfelvételét

A cikkben megadott értékek valós, gyakorlatból származó szokásos tartományok, de minden kazán és minden szivattyú kissé más. Ha biztos akar lenni abban, hogy az Ön konkrét összeállítása pontosan kijön, javasoljuk a következő eljárást:

  • Ellenőrizze a kazán gyári adattábláját - ez általában az elülső fedél belső oldalán vagy az installátortól kapott technikai adatlapon található. Keresse az "elektromos teljesítményfelvétel" vagy "el. teljesítmény" néven jelölt adatot, ez általában wattban (W), nem kW-ban van megadva.
  • Keresse meg a keringtető szivattyú típustábláját - ha a szivattyú önálló (nem közvetlenül a kazánba épített), saját adattáblával rendelkezik, amelyen szerepel a teljesítményfelvétel, gyakran egy tartománnyal is (pl. "fordulatszám-regulációs szivattyú 20-90 W").
  • Mérje meg a valós felvételt wattmérővel - ha van lehetősége, egy olcsó hálózati wattmérő (elektronikai szaküzletekben elérhető) megmutatja a kazán pontos, aktuális felvételét, beleértve az indítási csúcsokat, közvetlenül a konnektorból. Ez a legmegbízhatóbb módja az elméleti értékek gyakorlati ellenőrzésének.
  • Bizonytalanság esetén kérdezze meg az installátort vagy a kazán gyártóját - a kazán technikai adatlapján ez az érték mindig szerepel, és az installátornak, aki a kazánt beépítette, rendszerint kéznél van.

Ha a mért vagy megállapított érték jelentősen eltér a cikkben megadott irányértékektől (pl. nagy, fordulatszám-regulálás nélküli keringtető szivattyúja van 100 W feletti teljesítményfelvétellel), számolja újra az ajánlott teljesítményosztályt az azonos eljárás szerint - adja össze a valós teljesítményfelvételt, adjon hozzá 25-30% tartalékot, és hasonlítsa össze a készülék névleges teljesítményével.

Milyen típusú szünetmentes áramforrást használnak általában kazánokhoz

A teljesítményen kívül érdemes tudni, hogy a szünetmentes áramforrásokat az akkumulátorra váltás technológiája szerint is osztályozzák. A kazán érzékeny elektronikájánál (vezérlőpanel, frekvenciavezérelt keringtető szivattyú) fontos, hogy az akkumulátorra váltás elég gyors legyen, és a feszültséggörbe megfelelő minőségű legyen - ellenkező esetben fennáll a veszély, hogy a kazán a hálózati kimaradás pillanatában rövid ideig újraindul, mielőtt sikerül átváltani a tartalékra. Éppen ezért kazánokhoz line-interactive típusú vagy elég rövid átváltási idejű készülékeket ajánlunk, nem a leggyakrabban legolcsóbb, tisztán tartalék (offline) megoldásokat hosszú átváltási késleltetéssel. A konkrét technológiai típust és átváltási időt mindig az adott termék technikai leírásában találja.

Gyakorlati példa egy átlagos háztartásból

Képzeljünk el egy tipikus családi házat kondenzációs gázkazánnal, egy radiátorokat ellátó keringtető szivattyúval és további tervezett bővítés nélkül. Az elektronika (25 W), a ventilátor (100 W) és az üzemelő szivattyú (60 W) teljesítményfelvételének összege 185 W. A szivattyú indulásakor, amikor egyszerre a ventilátor is üzemel, a rövid idejű csúcs elérheti a 275 W-ot. Az ajánlott 25-30% tartalék hozzáadásával olyan értékhez jutunk, amelyet biztonságosan lefed az 500 W-os osztály - a készülék terhelése 37%-ra jön ki, ami komfortos tartalékot és teret hagy egy jövőbeli smart termosztát vagy második szivattyú kiegészítéséhez is.

Ha ugyanez a háztartás a jövőben padlófűtés kiépítését tervezné saját zónás szivattyúval (további kb. 40-70 W teljesítményfelvétel), érdemes rögtön az 1050 W-os osztályt megfontolni, hogy a szünetmentes áramforrásba tett beruházást ne kelljen egy év múlva megismételni.

Gyakori kérdések

Elegendő nekem egy 300 W-os szünetmentes áramforrás egy szokásos kazánhoz?

Egyszerű bekötésnél, egy keringtető szivattyúval és tervezett bővítés nélkül igen, általában lefedi a szokásos üzemet és az indítási csúcsot is. Ha azonban tervez valamit hozzáadni (második szivattyú, padlófűtés, smart termosztát), rögtön a magasabb, 500 W-os osztályt ajánljuk, ahol nagyobb tartalék marad.

Miért indul újra a szünetmentes áramforrásom pont a szivattyú indulásakor?

Jellemzően az indítási csúcs okozta túlterhelésről van szó, amely motoroknál (szivattyúk és ventilátorok is) többszörösen magasabb a szokásos, átlagos teljesítményfelvételüknél. Ha ez ismétlődően előfordul, ez azt jelenti, hogy a készülék névleges teljesítménye szűkös vagy nem elegendő az Ön összeállításához, és magasabb osztályt kell mérlegelni.

Beleszámít a számításba a kazán kW-ban megadott teljesítménye is?

Nem, a kazán kW-ban megadott teljesítménye a hőre vonatkozik (a gázból vagy más tüzelőanyagból elégetett energiára), nem az elektromos teljesítményfelvételre. A szünetmentes áramforrás kiválasztásánál csak az egyes komponensek (elektronika, ventilátor, szivattyú) elektromos teljesítményfelvétele érdekes, amely nagyságrendekkel más, sokkal alacsonyabb szám.

Csatlakoztathatok egy szünetmentes áramforrásra routert vagy otthoni riasztóközpontot is?

Igen, amennyiben a készülékben elegendő teljesítménytartalék és akkumulátor-kapacitás van, ez megtehető. Ilyen esetben javasoljuk, hogy ezen eszközök teljesítményfelvételét már az első lépésben adja hozzá a teljes összeghez, és ennek megfelelően válasszon teljesítményosztályt, vagy kérjen tanácsot tőlünk az alábbi űrlapon.

Van különbség W és VA között a szünetmentes áramforrás kiválasztásánál?

Igen, ezek különböző mennyiségek (hatásos és látszólagos teljesítmény), amelyek motoros fogyasztóknál (szivattyúk, ventilátorok) a készülék teljesítménytényezőjétől függően eltérnek. Termékek összehasonlításánál a wattban (W) megadott értékből ajánlunk kiindulni, amely közelebb áll a valós fogyasztáshoz, és bizonytalanság esetén mindig ellenőrizze a pontos adatot a termékleírásban, vagy kérdezzen minket.

Mennyi ideig tart ki a szünetmentes áramforrás áramkimaradás alatt?

A kitartás az akkumulátor kapacitásától és a csatlakoztatott fogyasztók valós felvételétől függ - minél nagyobb a készülék terhelési százaléka, annál rövidebb a kitartás. A konkrét modell pontos kitartási értékeit megtalálja a termékleírásban, vagy olvassa el az erről a témáról szóló önálló cikket (link lentebb).

Kapcsolódó témák

A kazánokhoz és szivattyúkhoz való szünetmentes áramforrások teljes választékát a Szünetmentes áramforrások kazánokhoz, szivattyúkhoz kategóriában találja.

Van kérdése ehhez a témához?

Nem tud dönteni, vagy egy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk - szívesen segítünk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >