>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Buderus Logamax E213 alacsony energiaigényű és passzívházban – megéri?

Buderus Logamax E213 alacsony energiaigényű és passzívházban – megéri?

Amikor olyan ügyfelekkel beszélgetek, akik alacsony vagy nulla energiaosztályú házat építenek vagy újítanak fel, az elektromos kazán nagyon gyakran az első dolog, amelyet mérlegelnek – és egyben az első dolog, amellyel kapcsolatban a legtöbb előítéletük van. A leggyakoribb kérdés így szól: „Nem fogyaszt majd túl sok áramot az elektromos kazán?" A kérdés jogos, de a válasz sokkal árnyaltabb, mint azt a legtöbben gondolják. És éppen egy jól megtervezett, alacsony energiaigényű vagy passzívház esetében fordul meg az egyenlet – az elektromos kazán itt nemcsak ésszerű, hanem egyenesen ideális választás lehet.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy van-e értelme, és milyen feltételek mellett, Buderus Logamax E213 kazánt telepíteni alacsony energiaigényű vagy passzívházba, milyen teljesítmények jöhetnek szóba, mit kell tudni az elektromos csatlakozásról, a szabályozásról és az üzemeltetés gazdaságosságáról. Ezek nem marketingállítások – valós munkák eredményei, ahol saját szememmel láttam, hogyan működik mindez a gyakorlatban.


Mi az alacsony energiaigényű ház és a passzívház – a kulcsparaméterek felidézése

Mielőtt magára a kazánra térnénk, fontos tisztázni, mivel is dolgozunk. Az alacsony energiaigényű ház a hatályos szlovák szabványok (STN 73 0540) szerint jellemzően 25–50 kWh/(m²·év) tartományban lévő fajlagos fűtési hőigénnyel (a továbbiakban „qH") rendelkezik. A passzívház ennél lényegesen alacsonyabbra teszi a mércét – 15 kWh/(m²·év) alá, miközben a klasszikus passzívház 10–12 kWh/(m²·év) vagy annál is kisebb értékeket ér el.

Egy 150 m² hasznos alapterületű, átlagos családi ház esetén ez a következőt jelenti: alacsony energiaigényű szabvány mellett nagyjából 3 750–7 500 kWh éves fűtési hőigényt kell fedezni, passzív szabvány mellett viszont csak 1 500–2 250 kWh-t. Ezek olyan számok, amelyek alapjaiban változtatják meg a hőforrás kiválasztását.

Egy további kulcsparaméter a maximális hőteljesítmény (qmax) – azaz hány kilowattra van szükség az év leghidegebb napján. A kazán helyes méretezéséhez ajánlom Mekkora Buderus Logamax elektromos kazán teljesítményre van szükségem a házamhoz című cikkünket, ahol részletes számítás található. Itt csak jelezzük, hogy egy 150 m²-es, alacsony energiaigényű háznál –15 °C méretezési külső hőmérsékletű klímaövezetben a maximális hőteljesítmény általában 3–7 kW tartományba esik. Passzívháznál ez még alacsonyabb lehet – a valós 2–4 kW értékek nem kivételesek.

Az éves fűtési hőigény összehasonlítása (150 m²-es ház) 0 5 000 10 000 15 000+ kWh/év ≥18 000 Hagyományos ~6 000 Alacsony en. ~1 800 Passzív Értékek 150 m² hasznos alap- területre, SR

Miért fontosak ezek a számok a kazán kiválasztásánál? Mert ilyen alacsony hőigény mellett az elektromos fűtés számos hátránya egyszerűen eltűnik. Igen, a villamos energia egységre (kWh-ra) vetítve drágább, mint a gáz. De ha ötször kevesebb energiára van szüksége, mint egy hagyományos házban, a fűtés összköltsége ennek ellenére alacsonyabb lehet. Erre még visszatérünk.


Miért van értelme az elektromos kazánnak éppen alacsony energiaigényű vagy passzívházban

Ez az egész cikk magja. Az elektromos kazánnak más hőforrásokhoz képest több olyan tulajdonsága van, amelyek alacsony energiaigényű és passzívházban előnyt jelentenek, miközben a hagyományos hátrányaik itt jelentősen csökkennek vagy teljesen megszűnnek.

Kis teljesítmény = kis kazán, egyszerű telepítés

Egy 3–4 kW összes hőveszteségű passzívházban nincs szükség nagy gázkazánra, olajtartályra, sem bonyolult kéményrendszerre. A 4 kW teljesítményű Buderus Logamax E213-4 kompakt berendezés, amely a gépészeti helyiség bármelyik falára felfér, minimális helyigénnyel bír, és nem igényel égési levegő csatornákat, kéményt vagy égési felülvizsgálatokat. A szerelés lényegesen egyszerűbb és olcsóbb – erre alaposabban még visszatérek.

Magas átalakítási hatásfok – 100 % veszteség nélkül

Az elektromos ellenállásos fűtés átalakítási hatásfoka 100 % – a kazán által elfogyasztott teljes villamos energia hővé alakul. Nincs kéményveszteség, nincs a füstgázzal távozó hő. A kondenzációs gázkazán 96–108 %-ot ér el (a kondenzációs körülményektől függően), de a passzívház alacsony hőmérsékletű fűtésének valós körülményei között – ahol a kondenzáció sem tud teljesen érvényesülni – a tényleges hatásfok alacsonyabb. Az elektromos kazán ezt tisztán és egyszerűen megoldja.

Csendes, tiszta, biztonságos üzem

A passzívházakat a belső környezet minőségére helyezett hangsúllyal tervezik – és csendesebbek a szokásos házaknál. Az elektromos kazánnál nincs égőtől származó rezgés, nincs égési zaj, nincs CO-kockázat. Ezt főként azok az ügyfelek értékelik, akiknek a gépészeti helyisége a ház lakórészében vagy a hálószobák közvetlen közelében van.

Alacsony beruházási és üzemeltetési költségek a kis teljesítmény kontextusában

A Buderus Logamax E213 elektromos kazán beszerzési ára lényegesen alacsonyabb, mint egy hőszivattyúé, egy kondenzációs gázkazáné a teljes infrastruktúrával együtt (gázvezeték, kémény, szervizszerződés) vagy a biomasszáé. Mivel passzívházban nincs szükség nagy teljesítményre, az összköltség tovább csökken. Az elektromos kazán beruházásának megtérülése gyakorlatilag azonnali – nem lehet előbb befektetni, mint hogy megveszi a készüléket, bekötteti és megy.

Hol nem elég viszont az elektromos kazán – őszinte válasz

Az érem másik oldalát is ki kell mondani. Az elektromos kazán nem hőszivattyú – nincs 1-nél nagyobb COP-ja (coefficient of performance). Ha van lehetősége levegő/víz vagy föld/víz hőszivattyút telepíteni, az üzemeltetés hosszú távú gazdaságossága szempontjából a hőszivattyú lesz olcsóbb energiában (COP 2,5–4,5 az elektromos kazán 1,0 értékéhez képest). Az E213 elektromos kazán tehát nem „a legolcsóbb üzem hő-kWh-ra vetítve" – hanem a legegyszerűbb, telepítésre legolcsóbb és legmegbízhatóbb hőforrás kis teljesítményekhez. És éppen passzívházban, ahol a teljes fogyasztás ilyen kicsi, a gazdasági mérleg az ő javára billenhet.


Az E213 teljesítményei és helyes besorolásuk az alacsony energiaigényű házak különböző típusaihoz

A Buderus Logamax E213 sorozat 4, 6, 8, 10 és 14 kW teljesítményt fed le. Nézzük meg, melyik milyen típusú házhoz alkalmas:

Az E213 teljesítményei és ajánlott felhasználásuk (alacsony en. és passzívházak) Modell Teljesítmény Alacsony en. ház alapter. Passzívház alapter. E213-4 4 kW kb. 80 m²-ig kb. 200 m²-ig E213-6 6 kW 80–120 m² 200–300 m² E213-8 8 kW 120–160 m² 300–400+ m² E213-10 10 kW 160–200 m² nagy passzív épületek E213-14 14 kW 200–280 m² kereskedelmi alacsony en. épületek * Tájékoztató értékek –15 °C méretezési hőmérsékletű klímaövezetre. Mindig ellenőrizze hőtechnikai számítással.

Egy 120–160 m² hasznos alapterületű passzívházhoz tehát jellemzően elegendő a 6 kW teljesítményű Buderus Logamax E213-6, amely nagyon kompakt és megfizethető berendezés. Nagyobb, 150–180 m²-es, alacsony energiaigényű házhoz a Buderus Logamax E213-8 alkalmas.

Fontos gyakorlati figyelmeztetés: ne méretezze a kazánt „biztos, ami biztos" alapon feleslegesen nagyra. Egy passzívházban, ahol a hőveszteség pl. 3,5 kW, a 14 kW-os kazán rövid ciklusokban fog dolgozni, ami a hőkomfort (hőmérséklet-ingadozás) és a berendezés élettartama szempontjából rosszabb forgatókönyv, mint egy 4–6 kW-os kazán, amely hosszabban működik. Az E213 modulált teljesítménye (az alacsonyabb fokozatokra való átkapcsolás lehetősége) ezt a problémát nagymértékben megoldja, de az alap a helyes méretezés.


Fűtési rendszer és hőelosztás a passzívházban – amit tudni kell

A passzívház és az alacsony energiaigényű ház nem csupán „jobban szigetelt házak". Sajátos hőelosztási architektúrájuk van, amely közvetlenül befolyásolja, hogyan fog a kazán dolgozni.

Alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer – az E213 ideális partnere

Az alacsony energiaigényű és a passzívházakat szinte mindig padlófűtéssel tervezik (esetleg mennyezeti vagy fali sugárzó rendszerrel). A rendszerben a vízhőmérséklet itt jellemzően 30–40 °C előremenő / 25–35 °C visszatérő. Ez a Buderus Logamax E213 elektromos kazán számára kiváló hír – a kazánt nem terheli szélsőséges hőmérséklet, a fűtőelem nem dolgozik maximális hőterhelésen, és az egész rendszer hatékonyan, túlzott kopás nélkül működik.

Összehasonlításképpen: egy radiátoros hagyományos házban 60–75 °C hőmérsékletet használnak. Ez a kazán számára jóval igényesebb üzemmód. Egy padlófűtéses passzívházban tehát a kazán „kényelmesen" dolgozik, ami közvetlenül befolyásolja a hosszú távú megbízhatóságot.

A hővisszanyerő szellőzés és annak hatása a fűtésre

A passzívház mindig rendelkezik hővisszanyeréses szabályozott szellőzéssel (VRH – szellőző-hővisszanyerő egység). A hővisszanyerés hatásfoka jellemzően 80–92 %. Ez azt jelenti, hogy az elvezetett levegő hője nagyrészt visszakerül a házba a friss levegőn keresztül. A fűtési rendszernek így csak a hővisszanyerés utáni maradék hőveszteséget kell fedeznie, ami valójában kis érték.

Néhány passzívházban a teljes fűtési igényt kizárólag a szellőzőrendszerben felmelegített friss levegő fedezi – ez az ún. légfűtés. Ilyen esetben a Buderus Logamax E213 elektromos kazán csak tartalékként vagy kizárólag a használati melegvíz (HMV) készítésére köthető be, ami ismét a kis teljesítmény mellett szól.

HMV-tároló – a megoldás elválaszthatatlan része

A Buderus Logamax E213 kazánt a gyakorlatban nagyon gyakran külső melegvíz-tárolóval kombinálva telepítik. A HMV-készítés ugyanis passzívházban a fűtésre + HMV-re fordított teljes éves energiafogyasztás akár 50–70 %-át teszi ki, mert a fűtési igény olyan kicsi. A kazán általában 150–200 literes tárolót melegít 55–60 °C-ra (legionella elleni hőmérséklet), és ez a funkció az E213 szabályozásába integrálva van.

Egy 3–4 fős háztartás számára a 150 literes tároló általában elegendő. 150 liter víz 45 °C-ról 55 °C-ra melegítése az E213-4 kazánnak kb. 35–45 percig tart – tehát gyorsan és problémamentesen.

Vázlat: E213 + HMV-tároló + padlófűtés Buderus E213 HMV- tároló 150 l Padló- fűtés előremenő visszatérő előremenő 35°C visszatérő 28°C HMV 55°C Hideg víz 400V 3×16A Egyszerűsített vázlat – a tényleges bekötés a tervtől függ

Elektromos csatlakozás és az elektromos hálózattal szembeni igények

Az egyik leggyakoribb aggály, amelyet az ügyfelek megfogalmaznak, az elektromos csatlakozásra vonatkozik. „Bírja ezt egy átlagos házi hálózat?" – a teljesítménytől és a meglévő csatlakozástól függ.

A Buderus Logamax E213 a 4, 6 és 8 kW teljesítményekben 400 V-os háromfázisú táplálásról (3×400V) működik, ami ma az új építésű házakban szabvány. Az E213-4 esetében elegendő a 3×10 A-es automata kismegszakító, az E213-6 és E213-8 esetében 3×16 A szükséges. A 10 és 14 kW teljesítményekhez 3×20 A, illetve 3×25 A kell. Ezzel a témával részletesebben a A Buderus Logamax kazánok táplálása és elektromos igényei – amit tudni kell című cikkben foglalkozunk.

Alacsony energiaigényű vagy passzívháznál, ahol új elektromos hálózat épül, a 400 V-os háromfázisú csatlakozás megfelelő kapacitástartalékkal való kiépítése magától értetődő. Probléma csak régebbi házak felújításánál merül fel, ahol csak egyfázisú 230 V-os csatlakozás van – ilyen esetben az elosztóhálózat módosítására lenne szükség. Az E213-4 modellhez egyes konfigurációkban létezik egyfázisú változat, de ezt előre ellenőrizni kell.

Gyakorlati tipp a mindennapokból: egy 4–6 kW kazánteljesítményű passzívháznál a védelmi tartalék általában bőséges, hiszen a modern házak csatlakozásai 3×25 A-re vagy annál nagyobbra vannak méretezve. A 3×10 A-en működő E213-4 kazán tehát az elérhető kapacitás töredékét foglalja el – a többi a további fogyasztóké (konyha, mosógép, autótöltő stb.).


Szabályozás és hatékony üzem az alacsony energiaigényű házban

A modern, alacsony energiaigényű ház általában minden rendszerének automatizált szabályozásával rendelkezik – szellőzés, fűtés, árnyékolás. A Buderus Logamax E213 beépített, időjárásfüggő görbével működő szabályozással rendelkezik (az előremenő hőmérséklet szabályozása a külső hőmérséklet szerint), ami az alacsony hőmérsékletű rendszereknél kulcsfontosságú.

Az időjárásfüggő szabályozás úgy működik, hogy enyhe időben (pl. +5 °C kint) a kazán alacsonyabb hőmérsékletre melegíti a vizet (pl. 32 °C), míg fagyos időben (–12 °C) megemeli az előremenő hőmérsékletet (pl. 40 °C). Ennek köszönhetően elkerülhető a túlfűtés, és az energia pontosan az aktuális igény szerint fogy.

Az E213 lehetővé teszi a fokozatos teljesítményátkapcsolást is – pl. az E213-8 modell szükség szerint 2 kW-on, 4 kW-on vagy 8 kW-on tud dolgozni. Ez passzívházban nagyon praktikus, mert az átmeneti időszakban (ősz, tavasz) a kazán minimumon dolgozik, amivel energiát takarít meg, és elkerüli a gyakori ciklizálást.

Az integrált szabályozásról ajánlom elolvasni A Buderus Logamax E213 kazán szabályozása és teljesítményvezérlése című cikkünket is, ahol ez a téma részletesen ki van fejtve, beleértve az időzónák programozását és a külső termosztát csatlakoztatását.

Időjárásfüggő görbe – E213 padlófűtésnél 25°C 35°C 45°C 55°C Előremenő vízhőmérséklet –20 –10 0 +10 +15 Külső hőmérséklet [°C] Alacsony en. ház (35–50°C) Passzívház (28–40°C)

A diagramból látható, hogy passzívháznál az előremenő hőmérséklet 28–40 °C tartományban mozog – lényegesen alacsonyabban, mint a hagyományos radiátoros fűtésnél. Az E213 kazánt 85 °C maximális előremenő hőmérsékletre tervezték, ami azt jelenti, hogy passzívházban a hőmérséklet-tartományának mindössze 35–50 %-án dolgozik. Ez a csendes és hosszan tartó üzem garanciája.


Az üzemeltetés gazdaságossága – konkrét számok

Itt jutunk el ahhoz a számhoz, amelyet az ügyfelek mindig tudni akarnak: mennyibe fog kerülni évente az elektromos kazán? Számoljuk ki egy valós példán.

A forgatókönyv: passzívház, 140 m², 3 személy, Pozsony környéke

  • Éves fűtési hőigény: ~12 kWh/(m²·év) × 140 m² = 1 680 kWh
  • Éves HMV-hőigény: ~1 800 kWh (3 személyre, 40 liter/fő/nap)
  • Teljes éves villamosenergia-fogyasztás (100 %-os hatásfok): 3 480 kWh
  • Villamos energia ára (VT + NV tarifa, 2024. évi átlag): kb. 0,18 €/kWh (éjszakai tarifára való átállással)
  • Éves fűtési + HMV-költség: kb. 626 €/év

B forgatókönyv: alacsony energiaigényű ház, 160 m², 4 személy, Közép-Szlovákia

  • Éves fűtési hőigény: ~40 kWh/(m²·év) × 160 m² = 6 400 kWh
  • Éves HMV-hőigény: ~2 400 kWh (4 személyre)
  • Teljes éves fogyasztás: 8 800 kWh
  • Költség 0,20 €/kWh mellett: kb. 1 760 €/év

Összehasonlításképpen: ugyanez a ház kondenzációs gázkazánnal (gáz 0,080 €/kWh, hatásfok 96 %) kb. 733 €/év (A forgatókönyv) vagy 1 533 €/év (B forgatókönyv) energiaköltséget fizetne. Ehhez azonban hozzá kell adni az éves felülvizsgálatot (~150 €), az égő szervizelését (~80 €), a biztosítást és a drágább kazán amortizációját. A különbség nagyon gyorsan csökken, és ezt konzervatívan mondom – a gyakorlatban az aktuális energiaáraktól, a választott villamosenergia-tarifától és attól függ, van-e napelemes rendszere.

Napelem és elektromos kazán – szinergia a passzívház számára

Ez az a kombináció, amely a gyakorlatban egyre több ügyfelet érdekel. A napelemekkel és elektromos kazánnal felszerelt passzívház nagyon logikus egységet alkot. Egy 5–8 kWp-os napelemes rendszer a ház éves villamosenergia-fogyasztásának nagy részét fedezi, a fűtést is beleértve (mivel a fűtési fogyasztás kicsi). A nyári időszak napelemes többlete a HMV-tárolóba irányítható. Az E213 kazán rendelkezik bemenettel az integrált vezérléshez – összeköthető a napelemes többlet szabályozójával (pl. SHK-n vagy okosotthon-rendszeren keresztül), így a vízmelegítés elsősorban akkor zajlik, amikor süt a nap a panelekre.

Valós munkáknál, ahol az ügyfélnek 6 kWp napelemes rendszere és 130 m²-es passzívháza volt, a kazán éves villamosenergia-fogyasztását kb. 1 900 kWh-nak mértük, amiből a napelemek közvetlenül nagyjából 900 kWh-t fedeztek (akkumulátor nélkül) – tehát a fűtésre és a HMV-re fordított költségek majdnem felét kivonták a hálózati vételezésből.


A Buderus Logamax E213 telepítése a gyakorlatban – az alacsony energiaigényű házak sajátos követelményei

Az elektromos kazán szerelése a gázkazánhoz képest lényegesen egyszerűbb. Nincs szükség kéményre, szellőztetett kazánházra, sem égési levegő számára fenntartott térre. Ez nagy előny passzívházban, ahol a burok légtömörsége kulcsfontosságú – a burkon minden átvezetést minimalizálni kell, és tömítettnek kell lennie. Az elektromos kazán nem igényel semmilyen nyílást a ház burkán (a védőcsőben futó szokásos kábeleken kívül).

Az E213 szerelése a következőkből áll:

  • Az egység falra függesztése (betonba vagy gipszkartonba történő rögzítés tiplikkel)
  • A hidraulikus kör csatlakoztatása (előremenő és visszatérő vezeték, jellemzően 3/4" vagy 1")
  • Az elektromos csatlakozás bekötése (háromfázisú kábel, teljesítmény szerinti méretezéssel)
  • A szabályozás és az időjárásfüggő görbe beállítása
  • A rendszer légtelenítése és az első indítás

A teljes szerelés egy munkanap alatt elvégezhető. A hidraulikus részt szakembernek (vízszerelőnek) kell végeznie, az elektromos rész megfelelő képesítéssel rendelkező villanyszerelőt igényel. A szerelés menetét részletesebben A Buderus Logamax elektromos kazán szerelése – eljárás és követelmények című cikkben tanulmányozhatja.

Kifejezetten passzívházhoz a következőket ajánlom:

  • Minőségi hőszigetelés a csővezetékeken a gépészeti helyiségben – a szigeteletlen csővezeték vesztesége passzívházban arányosan nagyobb részét teszi ki az összveszteségnek, mint egy hagyományos házban
  • A padlófűtési körök hidraulikai beszabályozása – enélkül a szabályozás pontatlan lesz, és egyes helyiségek túlfűtöttek, mások alulfűtöttek lesznek
  • Tágulási tartály és biztonsági szelep – minden zárt rendszer kötelező tartozéka, a rendszer víztartalma szerint méretezve

Karbantartás és szerviz – minimális igények, maximális megbízhatóság

A Buderus Logamax E213 olyan berendezés, amelynek az elsődleges körében nincsenek mozgó mechanikus alkatrészek (nincs égő, nincs égési ventilátor). A fűtőelem rozsdamentes acélból vagy titánból készül, ami korrózióállóságot és hosszú élettartamot biztosít.

Az elektromos kazán éves karbantartása lényegesen kevésbé igényes, mint a gázkazáné: nincs szükség égésfelülvizsgálatra, égőtisztításra, füstelvezető ellenőrzésére. Az alapellenőrzés a következőket tartalmazza:

  • A rendszernyomás ellenőrzése (hidegen 1,0–1,5 bar, üzemi hőmérsékleten 1,5–2,0 bar legyen)
  • A rendszer légtelenítése (ha hallhatóan légbuborékok jelentkeznek)
  • A tömítések és csatlakozások szemrevételezéses ellenőrzése
  • A biztonsági szelep működésének ellenőrzése
  • Adott esetben a tágulási tartály cseréje az előnyomás csökkenésekor (általában 5–8 év után)

Az E213 szervizintervalluma általában 2 év (vagy a gyártó utasításai szerint). További információkért lásd A Buderus Logamax elektromos kazán karbantartása és szervize című cikket.


Tartalék vagy egyedüli hőforrás? – Stratégiai döntés

Passzívházban találkozhat olyan forgatókönyvvel, ahol az E213 kazán egyedüli hőforrásként szolgál (elsődleges fűtési kör + HMV), de olyannal is, ahol egy hőszivattyú vagy egy kandallóbetét tartaléka.

Passzívház esetén az E213 egyedüli hőforrásként való telepítése nagyon ésszerű választás, hiszen a teljes hőigény olyan kicsi, hogy egy költséges hőszivattyú beruházásának hosszú lenne a megtérülési ideje. Az E213-4 vagy E213-6 kazán gond nélkül fedezi a ház teljes igényét, és a villamos energia, valamint a napelemes többlet árát tekintve elfogadható üzemeltetési költségekről van szó.

A 160–180 m²-nél nagyobb alacsony energiaigényű ház esetén a hőszivattyú (elsődleges forrás) + E213 mint bivalens tartalék kombinációja logikus megoldás. A hőszivattyú a szezon nagy részében hatékonyan dolgozik, az E213 csak szélsőséges fagyok idején lép be (pl. –15 °C alatt), amikor a hőszivattyú COP-ja a gazdaságilag ésszerű érték alá csökken.

Ezzel összefüggésben érdemes megemlíteni, hogy a Buderus Logamax E213-10 és a Buderus Logamax E213-14 a nagyobb, alacsony energiaigényű házakban éppen hőszivattyúval kombinált bivalens utánfűtésként hasznosul – elég nagy teljesítményűek a rendszer gyors utánfűtéséhez szélsőséges hőmérsékleteken.


Gyakran ismételt kérdések (GYIK)

Alkalmas a Buderus Logamax E213 elektromos kazán egyedüli hőforrásnak egy passzívházban?

Igen, a 200 m²-ig terjedő passzívházak többsége számára az E213 elektromos kazán (4–8 kW teljesítmény) teljes értékű egyedüli hőforrás. Mivel a passzívház hővesztesége rendkívül alacsony (jellemzően 2–5 kW), az E213 kisebb teljesítményei könnyedén fedezik a teljes fűtési és melegvíz-igényt. Ez a kombináció különösen előnyös napelemes rendszer telepítése esetén.

Melyik villamosenergia-tarifa a legelőnyösebb az E213 üzemeltetéséhez egy alacsony energiaigényű házban?

Elektromos kazánhoz kettős tarifájú díjszabás (pl. Szlovákiában DD5 vagy DD6) használatát ajánljuk éjszakai (alacsony sávos) tarifával. Az E213 szabályozása lehetővé teszi az elsőbbségi fűtés beállítását az éjszakai tarifa óráiban, amivel jelentősen csökkennek a kWh-költségek. Napelemekkel felszerelt passzívházban ezenfelül az a tarifa is előnyös, amely a nappali órákra – amikor a panelek áramot termelnek – összpontosítja a vételezést.

Szükségem van az E213-hoz passzívházban valamilyen külön engedélyre vagy felülvizsgálatra?

Az elektromos kazán nem igényel gázkészülék- vagy kéményfelülvizsgálatot. Kötelező azonban az elektromos hálózat villamos felülvizsgálata a kazán csatlakoztatása után, amelyet jogosultsággal rendelkező villanyszerelő végez. A kazánt a gyártó útmutatója és a hatályos szabványok (STN) szerint kell telepíteni. Új építéseknél a kazán a használatbavételi dokumentáció része – a műszaki adatlapja és tanúsítványai szabványos mellékletnek számítanak.

Csatlakoztathatok az E213-hoz napkollektorokat a HMV előmelegítéséhez?

Közvetlenül nem – az E213 elektromos kazán, amelynek nincs közvetlen hidraulikus bemenete napkollektorok számára. A megoldás egy kétcsőkígyós kombinált HMV-tároló, ahol az egyik a napkollektorokra, a másik az E213 kazánra van kötve. A kazán csak akkor melegíti fel a vizet a kívánt hőmérsékletre, amikor a napenergiás előmelegítés nem elegendő. Ez a kombináció a gyakorlatban elterjedt, és jelentősen csökkenti a HMV éves villamosenergia-fogyasztását.

Meddig bírja az E213 elektromos kazán nagyobb javítás nélkül?

A gyakorlat (és a szerviztechnikusok tapasztalatai) alapján a Buderus elektromos kazán élettartama lényegesen hosszabb, mint a gázkészülékeké – rendszeres karbantartás és jó rendszervíz-minőség mellett reálisan 15–25 év. Leggyakrabban a fűtőelemet cserélik 10–15 év után, ami viszonylag egyszerű és olcsó szervizbeavatkozás. Az égő, a fúvóka és a füstgáz-hőcserélő hiánya kiküszöböli a gázkazánok leggyakoribb hibaokait.

Mi van, ha kimegy az áram – hő nélkül maradunk?

Ez jogos kérdés. Az elektromos kazán függ a villamosenergia-ellátástól, ugyanúgy, mint a hőszivattyú, valamint az elektronikával szerelt modern gázkazánok és a keringtető szivattyúk többsége. Passzívházban a burok hőtehetetlensége olyan nagy, hogy 12–24 órás áramkimaradásnál a helyiségek hőmérséklete mindössze 1–3 °C-kal csökken. Hosszabb kimaradásokra tartalékként vízteres kandalló, cserépkályha vagy tartalék áramfejlesztő kínálkozik. A tartós áramkimaradások ma Szlovákiában rendkívül kivételesek.


Összegzés: megéri a Buderus Logamax E213 alacsony energiaigényű és passzívházban?

Mindazok után, amiket áttekintettünk, a válasz egyértelmű: igen, megéri – mégpedig néhány feltétel teljesülése mellett. Egy 5 kW alatti hőveszteségű passzívházban az E213 az egyik legpraktikusabb, legmegbízhatóbb és beruházásilag legelérhetőbb választás. Egy 150–160 m²-ig terjedő, alacsony energiaigényű házban teljes értékű megoldás, nagyobb házaknál pedig hőszivattyú bivalens tartalékaként van értelme.

Kulcsszerepet játszik a teljesítmény helyes méretezése (ne méretezze feleslegesen nagyra), a minőségi szabályozás (használja ki az időjárásfüggő görbét és a kettős tarifájú áramot), valamint ideális esetben a napelemes rendszerrel való kombináció. Ez a hármas – passzívház + napelemek + E213 elektromos kazán – minimális üzemeltetési költségekkel, helyi nullaemisszióval és minimális szervizigénnyel járó rendszert alkot.

Ha a házához illő konkrét teljesítményen gondolkodik, tekintse meg elérhető modelljeinket: E213-4, E213-6, E213-8, E213-10 és E213-14. A helyes választáshoz nézze meg Hogyan válasszunk Buderus Logamax elektromos kazánt – mire figyeljünk című kísérőcikkünket is, ahol átfogó döntési eljárást talál, beleértve azokat a gyakorlati kérdéseket, amelyeket vásárlás előtt fel kell tennie magának.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >