>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Mekkora teljesítményű eloBLOCK-ra van szükségem a házamhoz – kW kiszámítása alapterület szerint

Hogyan számítsuk ki az eloBLOCK szükséges teljesítményét az otthonunkhoz – praktikus útmutató a kW kiválasztásához

Amikor egy ügyfél azzal a kérdéssel érkezik, hogy „mekkora eloBLOCK-ra van szükségem", általában egyszerű választ vár – valami olyasmit, mint egy táblázat, ahol beírja a területet és megkapja a teljesítményt. A valóság kicsit összetettebb, de nem áttekinthetetlen. Sok év hasonló megrendelésekkel szerzett tapasztalat után tudom, hogy az elektromos kazán teljesítményének helyes megválasztása legalább öt tényezőtől függ egyszerre, és akár csak egy is elmarad a figyelemből, az hideg radiátorokat jelenthet fagyban, vagy éppen feleslegesen túlméretezett kazánt, amely többe kerül, mint amennyit kellene.

Ebben a cikkben megmutatom, hogyan végezzük el a teljes számítást szisztematikusan – az egyszerű területalapú becsléstől a hőveszteségek részletes átszámításáig. Végigmegyünk konkrét gyakorlati példákon, összehasonlítjuk az egyes eloBLOCK modelleket, és elmondom azt is, amit a legtöbb cikk elhallgat: mikor jobb egy fokozattal feljebb menni, és mikor elegendő éppen ellenkezőleg egy alacsonyabb teljesítmény.

Miért nem elegendő szabály a „100 W négyzetméterenként"

Talán a fűtés világának legelterjedtebb mítosza így szól: vegyük a területet négyzetméterben, szorozzuk százzal, és megkapjuk a szükséges teljesítményt Wattban. Tehát egy 120 m² alapterületű házhoz 12 kW-ra lenne szükség. Ez a szabály praktikus első iránymutatásnak, de a valóságban akár 40-50%-kal is eltérhet a valóságtól.

Miért? Mert nem veszi figyelembe:

  • a külső falak szigetelésének vastagságát és típusát
  • a ház korát és állapotát (2022-es faház vs. 1978-as téglaház)
  • a mennyezet magasságát (3 méteres mennyezet = harmadával több levegő felmelegítéséhez)
  • az ablakok minőségét (kettős vs. hármas üvegezés, felületük és orientációjuk)
  • a ház elhelyezkedését (inverziós völgykatlan vs. délnyugati hegyoldal)
  • Szlovákia éghajlati zónáját (Duna-menti alföld vs. Árva-medence)
  • a helyiségek használati módját (állandóan lakott vs. hétvégi ház)

Ezért mindig legalább háromlépéses eljárást javasolok: először durva becslés a terület alapján, majd korrekció az épület hőtechnikai minősége szerint, végül ellenőrzés az éghajlati zóna szerint. Ez a háromlépéses eredmény sokkal megbízhatóbb, mint bármilyen egytényezős táblázat.

A kazán szükséges teljesítményét befolyásoló tényezők Kazán teljesítménye [kW] Terület / térfogat Falszigetelés Éghajlati zóna Ablakok / ajtók Mennyezet magassága

1. lépés – Durva becslés az alapterület alapján

Bár az általános szabály nem tökéletes, jó kiindulási pontnak. A szakmai gyakorlat kialakította a fajlagos hőteljesítmény alábbi tájékoztató értékeit az épület típusa szerint:

Épület típusa Tájékoztató fajlagos teljesítmény Példa: 100 m²
Alacsony energiaigényű új épület (2015 után) 40 – 60 W/m² 4 – 6 kW
Átlagos új épület (2000 – 2015) 60 – 80 W/m² 6 – 8 kW
Faház tanúsítás nélkül 50 – 70 W/m² 5 – 7 kW
Falazott épület a 80-as/90-es évekből 80 – 110 W/m² 8 – 11 kW
Régebbi épület hőszigetelés nélkül (1990 előtt) 100 – 140 W/m² 10 – 14 kW
Nyaraló / üdülőobjektum (megszakított fűtés) 120 – 160 W/m² 12 – 16 kW

Látható, hogy a tartomány rendkívül nagy – ugyanazon 100 m² esetén 4-től 16 kW-ig mozgunk. Ezért a táblázatból csak azt a típust vegye figyelembe, amelyikbe háza a legjobban beleillik, és az eredményt kiindulási pontnak tekintse a további lépésekhez – ne végleges számként.

2. lépés – Korrekció az épület hőtechnikai minősége szerint

A hőtechnikai minőség összefoglaló kifejezés arra, mennyire jól tartja meg az épület a hőt. A legegyszerűbb módja annak becslésére energetikai audit nélkül, hogy megnézünk három dolgot: a falak vastagságát és materialát, az ablakok típusát, valamint a tető, illetve a padló állapotát.

Falak

A 25 cm vastag, szigetelés nélküli tégla hőátbocsátási tényezője (U) körülbelül 1,5 – 2,0 W/(m²·K). Ugyanaz a fal 10 cm EPS szigeteléssel U ≈ 0,3 – 0,4 W/(m²·K). A különbség ötszörös. Ha háza falai nincsenek szigetelve, a durva becslés eredményét emelje meg 25 – 40%-kal.

Ablakok

A kettős üvegezésű (régebbi, fém profilú) ablakok U-értéke ≈ 2,5 – 3,5 W/(m²·K). A modern, hármas üvegezésű, műanyag profilú ablakok U-értéke ≈ 0,6 – 0,8 W/(m²·K). Ha az ablakfelület nagyobb, mint a padlófelület 20%-a (jellemző a modern, nagy üvegezésű vagy panorámaüveges házaknál) és régi ablakok vannak, adjon hozzá további 10 – 15%-ot.

Tető és padló

A nem szigetelt tető (különösen a régi családi házaknál, fűtetlen padlástérrel) akár a teljes hőveszteség 20 – 30%-áért is felelhet. A talajon fekvő, hőszigetelés nélküli padló további 5 – 15%-ot ad hozzá. Ezek a veszteségek kevésbé drámaiak, de a régi házaknál nem hagyhatók el.

3. lépés – Korrekció Szlovákia éghajlati zónája szerint

Szlovákia viszonylag nagy éghajlati különbségekkel rendelkezik. A méretezési külső hőmérséklet (a legalacsonyabb tervezési hőmérséklet a méretezéshez) -11 °C-tól a Duna-menti alföld legmelegebb területein akár -18 °C-ig terjed az Árva-medencében és néhány hegyvidéki területen. A méretezési hőmérséklet minden további Celsius fokkal azt jelenti, hogy a kazánnak nagyobb hőmérséklet-különbséget kell fedeznie a beltér (+20 °C) és a kültér között.

Méretezési külső hőmérséklet – SR éghajlati zónái -11 °C Duna-menti alföld, BA tényező: 1,00 -13 °C Nyugat-Szlovákia Trenčín, Nyitra tényező: 1,06 -15 °C Közép-Szlovákia BB, ZA, hegyláb tényező: 1,11 -17 – -18 °C Árva, Liptó Szepesség, hegyek tényező: 1,18–1,22 Korrekciós tényező = (20°C - méretezési külső hőmérséklet) / (20°C - (-11°C)) arány Példa: Árva -18°C → tényező = 38/31 ≈ 1,23 Kiszámított teljesítmény × éghajlati tényező = valóban szükséges teljesítmény

Ennek a tényezőnek a gyakorlati hatása jelentős. Ha a durva becslés alapján 10 kW-ot kapott, és Árva vidékén él, a valóságban 10 × 1,23 = 12,3 kW-ra van szüksége. Ez egy teljes eloBLOCK teljesítményfokozat különbsége.

Mintaszámítás – három konkrét gyakorlati példa

1. példa: Új épület Pozsonyban, 130 m²

2019-ből származó sorházas családi ház, alacsony energiaigényű szabvány, 15 cm EPS szigetelés, hármas üvegezésű ablakok, minimalizált hőhidak. Alapterület 130 m², 2,6 m mennyezetmagasság. Éghajlati zóna: Pozsony, méretezési hőmérséklet -11 °C.

  • Durva becslés: 130 m² × 50 W/m² = 6 500 W = 6,5 kW
  • Korrekció a szigetelés miatt: jó szigetelés → nincs felfelé korrekció
  • Éghajlati tényező: 1,00 (referencia zóna)
  • Eredmény: 6,5 kW → megfelelő a Vaillant eloBLOCK VE 6/14 EU (6 kW), vagy ráhagyással a eloBLOCK VE 9/14 EU (9 kW)

Ebben az esetben a 9 kW-os modellt ajánlom, egy konkrét okból: ha a házat tervezi bővíteni, vagy szeretne rezervával rendelkezni a hidegebb télekre, a 6 kW határon van. Ha a hőmérséklet -11 °C alá csökken (ami Pozsonyban évente néhány napig előfordul), a 6 kW-os kazán talán nem elegendő a 20 °C fenntartásához minden helyiségben. A 9 kW-os modell kényelmes rezervát ad, és nem terheli a kazánt százszázalékos kihasználtsággal.

2. példa: Falazott épület 1985-ből, Zsolna, 150 m²

Önálló családi ház, 30 cm tégla, homlokzati szigetelés nélkül (tervezett rekonstrukció, de még nincs kész), kettős üvegezésű ablakok (tervezett cserével), a mennyezet szigetelését 2010-ben pótolták, a padló a talajon szigetelés nélkül. Alapterület 150 m², 2,7 m mennyezetmagasság. Éghajlati zóna: Zsolna, méretezési hőmérséklet -15 °C.

  • Durva becslés: 150 m² × 100 W/m² = 15 000 W = 15 kW
  • Korrekció: szigeteletlen falak +30%, régi ablakok +10%: 15 × 1,40 = 21 kW
  • Éghajlati tényező: 35/31 ≈ 1,13 → 21 × 1,13 ≈ 23,7 kW
  • Eredmény: a ház jelenlegi állapotában körülbelül 22 – 24 kW szükséges

Ez az az eset, amikor egy eloBLOCK nem elegendő. Az elérhető modell maximális teljesítménye 18 kW (Vaillant eloBLOCK VE 18/14 EU). Az ügyfélnek két reális lehetősége van: vagy előbb szigeteli a házat és kicseréli az ablakokat (ami 12 kW alá csökkenti a teljesítményigényt, ami a rekonstrukció egyik alapvető előnye), vagy megfontol egy kombinált megoldást, esetleg más, nagyobb teljesítményű kazántípust. Ebben az esetben a szigetelés gazdaságilag sokkal kedvezőbb beruházás, mint két kazán megvásárlása.

3. példa: Faház Liptó vidékén, 90 m², rekreációs célra

Rönkház, falak 15 cm fa + 10 cm ásványgyapot kívülről, hármas üvegezésű ablakok, nagy ablakfelület (délnyugati homlokzat, panorámaüvegezés). Alapterület 90 m², 2,8 m mennyezetmagasság. Éghajlati zóna: Liptó, méretezési hőmérséklet -17 °C. Főleg hétvégéken és szabadságok alatt használva, megszakított fűtés.

  • Durva becslés (üdülési, megszakított): 90 m² × 140 W/m² = 12 600 W = 12,6 kW
  • Korrekció: jó szigetelés, de a megszakított üzem magasabb rezervteljesítményt igényel
  • Éghajlati tényező: 37/31 ≈ 1,19 → 12,6 × 1,19 ≈ 15 kW
  • Eredmény: 14 – 16 kW → megfelelő a Vaillant eloBLOCK VE 14/14 EU (14 kW) vagy eloBLOCK VE 18/14 EU (18 kW)

Megszakított fűtés esetén általában okosabb egy fokozattal feljebb menni. Amikor a nyaralót 10 – 12 °C-ra hagyja lehűlni, majd gyorsan 20 °C-ra szeretné felmelegíteni, éppen ehhez a gyors felfűtéshez van szükség a teljesítményrezervára. Egy kisebb kazán ezt is elvégezné, de nagyon hosszú felfutási idő árán.

A Vaillant eloBLOCK modellek teljesítményének áttekintése 0 5 10 15 20 kW 6 kW VE 6/14 9 kW VE 9/14 12 kW VE 12/14 14 kW VE 14/14 18 kW VE 18/14

Mi az a „teljesítményrezerva" és miért van rá szükség

A kazán pontosan a kiszámított teljesítményre méretezése szándékos hiba, amelyet sok tervező és eladó elkövet. A kiszámított teljesítmény felett 10 – 20%-os teljesítményrezerva standard és indokolt több okból is:

  • Használati melegvíz (HMV) fűtése: Ha a kazánnak van HMV tartálya, vagy külső bojlerrel dolgozik, a víz felmelegítéséhez is szükséges teljesítmény. Ez hozzáadódik a fűtési teljesítményhez, nem osztódik el.
  • Hideg indítások: Reggel az éjszaka után, vagy hosszabb visszavett üzem után a kazánnak fel kell melegítenie a rendszerben lévő hideg vizet. Rezerva nélkül a helyiségek hőmérséklete sokkal később éri el a kívánt szintet.
  • Extrém fagyok: A méretezési hőmérséklet statisztikai érték. A gyakorlatban a normánál hidegebb télek is előfordulnak. A 15%-os rezerva azt jelenti, hogy még -20 °C-nál is Árva vidékén a rendszer nem kapcsol le, és a ház nem hűl le.
  • A szigetelés idővel bekövetkező romlása: A régebbi épületek elveszítik hőtechnikai tulajdonságaikat. A homlokzat 20 év után nem ugyanolyan, mint az átadás idején.
  • Tervezett bővítés: Terasz, télikert vagy tetőtér kiépítése növeli a fűtött területet.

Ha tehát a számítás 11 kW-ra jön ki, ne válassza a 9 kW-os modellt. A helyes választás a Vaillant eloBLOCK VE 12/14 EU, amely megfelelő rezervával fedezi a kiszámított teljesítményt, és stabil üzemet biztosít terhelt körülmények között is.

Teljesítménymoduláció – miért nem vagy-vagy kérdés az eloBLOCK

Egy fontos szempont, amelyet sokan elkerülnek: az eloBLOCK nem egyetlen fix teljesítményű kazán. A VE 9/14, VE 12/14, VE 14/14 és VE 18/14 sorozat modelljei elektromos ellenállásokon keresztül kapcsolható teljesítményfokozatokkal rendelkeznek. A kazán képes alacsonyabb teljesítményen dolgozni az átmeneti időszakokban (ősszel, tavasszal), és csak a valóban hideg napokon kapcsol teljes teljesítményre. Ez a lépcsőzetes teljesítménycsökkentés energetikailag hatékonyabb, mint a teljes teljesítmény folytonos be- és kikapcsolása.

Konkrétan: a 18 kW-os modell dolgozhat például 6, 9, 12, 15 vagy 18 kW-on, a beállítás és az időjárásfüggő szabályozó igénye szerint. Ez azt jelenti, hogy még akkor is, ha helyesen méretezte a 18 kW-os kazánt a télre, ősszel az sokkal alacsonyabb teljesítményen fut, és nem fecsérli az energiát. Ez a rugalmasság az eloBLOCK egyik kulcsfontosságú előnye az egyszerűbb elektromos kazánokhoz képest – erről a témáról bővebben olvashat a Hogyan válasszunk Vaillant eloBLOCK elektromos kazánt – mire figyeljünk című cikkben.

A teljesítménymoduláció példája – eloBLOCK VE 18/14 (vázlatosan) Külső hőmérséklet (°C) Teljesítmény (kW) -18 -12 -6 0 +5 +10 0 6 9 12 15 18 18 kW 15 kW 12 kW 9 kW 6 kW

Teljesítmény vs. melegvíz-előkészítés – ne feledkezzünk el a HMV-ről

Ha a rendszer a használati melegvíz előkészítését is tartalmazza külső vagy belső tartállyal, hozzá kell adnia a fűtési teljesítményhez a vízmelegítéshez szükséges teljesítményt is. Ez az egyik leggyakrabban elkerült pont, amellyel a gyakorlatban találkozom.

A szabály egyszerű: a tartály térfogata literben × hőmérséklet-emelés × 1,163 (Wh/l·K) = energia Wh-ban. Ha egy 150 literes tartályt 15 °C-ról 55 °C-ra szeretne felmelegíteni két óra alatt, ehhez szükséges:

150 l × 40 K × 1,163 = 6 978 Wh ÷ 2 óra = 3 489 W ≈ 3,5 kW extra teljesítmény

Tehát a 9 kW fűtési teljesítményhez párhuzamos vízmelegítés esetén további 3 – 4 kW szükséges = összesen 12 – 13 kW. Éppen ez az oka, amiért HMV tartállyal rendelkező házaknál általában egy modellel magasabb ajánlott, mint amit a puszta fűtési számítás adna. A gyakorlatban a tartály elsőbbséget kap a felmelegítésnél (a kazán ideiglenesen átkapcsol a vízmelegítésre), így a két teljesítmény nem egyszerre lép fel, de mégis jó, ha megfelelő rezervával rendelkezünk. A napelemes rendszerrel és energiatárolóval való kombinálásról bővebben a Vaillant eloBLOCK és napelemek – megéri-e a saját áram kombinálása című cikk ír.

Az eloBLOCK modellek áttekintése és kinek valók

A számítási rész végén nézzünk egy egyszerű áttekintést, hogy tudja, melyik modell melyik helyzethez illik:

Modell Teljesítmény Jellemző helyzet
VE 6/14 EU 6 kW Alacsony energiaigényű új épületek 80–90 m²-ig, lakások, ateliérek, passzívház szabványú házak
VE 9/14 EU 9 kW Alacsony energiaigényű házak 100–140 m² melegebb területeken, új szigeteléssel ellátott házak
VE 12/14 EU 12 kW Családi házak 120–160 m², közepes energetikai színvonal, magasabb éghajlati zónákban lévő új épületek
VE 14/14 EU 14 kW Nagyobb családi házak 150–200 m², hegyvidéki házak, régebbi, részben szigetelt házak
VE 18/14 EU 18 kW Nagy házak 200+ m², HMV-vel rendelkező házak, rosszabbul szigetelt házak hideg területeken, megszakított fűtés

Elektromos hálózati korlátozások – mekkora teljesítményt engedélyez a hálózat

Ez egy olyan szempont, amelyet a teljesítmény kiválasztásánál teljesen elfelejtenek, mégis kritikus: nem minden háznak van olyan elektromos csatlakozása, amely elbírna 18 kW-ot. Az elektromos kazánok egy- vagy háromfázisúak. Fontos korlátok:

  • Egyfázisú csatlakozás (230 V): Legfeljebb 3,7 – 7,4 kW, 16 – 32 A biztosítás mellett. Tehát egyfázisú csatlakozáson nem üzemeltethető 14 vagy 18 kW-os kazán.
  • Háromfázisú csatlakozás (3 × 230 V / 400 V): Itt a 3 × 16 A – 3 × 32 A tartományban mozgunk, ami 11 – 22 kW-nak felel meg. A 9 kW-tól kezdődő eloBLOCK modellek háromfázisú áramellátást igényelnek.
  • Áramvédelem és a biztosítás típusa: a kazánt megfelelően méretezett megszakítóval és áram-védőkapcsolóval (RCD) kell védeni. A helytelen biztosítás biztonsági kockázat, de üzemzavarok oka is lehet.

Ha a szükséges teljesítmény 12 kW vagy annál több, még a kazán megvásárlása előtt ellenőrizze háza elektromos csatlakozását. Sok régebbi házban a csatlakozást háromfázisúra kell bővíteni – ez elektromos szakember és az elosztó társaság feladata, nem csak a kazán ügye. A teljes témát részletesen tárgyalja a Átállás háromfázisú áramellátásra eloBLOCK esetén – mikor szükséges és hogyan című cikk.

Leggyakoribb kérdések (GYIK)

100 m²-es, régi, szigeteletlen házam van – elegendő a 9 kW-os eloBLOCK?

Csaknem biztosan nem. Egy régi, szigeteletlen, 100 m² alapterületű háznál 100 – 130 W/m² tartományban mozgunk, tehát 10 – 13 kW az éghajlati korrekciós tényező előtt. Záhorie vidékén talán éppen elegendő 9 kW, Liptó vidékén biztosan nem. Ajánlom legalább a VE 12/14 EU-t megfontolni, ideálisan a kazán vásárlását összekapcsolni a ház szigetelési tervével, ami drámaian csökkenti az elektromos fűtés hosszú távú költségeit.

A legnagyobb teljesítményű modellt kell választanom, ha rezervát szeretnék?

Nem, a kiszámított teljesítmény feletti 10 – 20%-os rezerva optimális. A túl nagy kazánnak problémái vannak a rövid ciklusokkal (túl gyakran kapcsol be és ki), ami növeli a kopást és csökkenti a hatékonyságot. Az eloBLOCK ugyan rendelkezik teljesítményszabályozással, de az is igaz, hogy egy feleslegesen túlméretezett kazán (például 18 kW egy 70 m²-es új épülethez) gazdaságilag nem célszerű megoldás.

Hogyan változik a számítás padlófűtés esetén a radiátoros fűtéshez képest?

A ház fűtéséhez szükséges teljesítmény önmagában alapvetően nem változik – a ház hőveszteségei ugyanazok, függetlenül a hőleadás módjától. A különbség a fűtővíz hőmérsékletében van: a padlófűtés alacsony hőmérséklettel dolgozik (30 – 45 °C), ami az elektromos kazánok esetében a rendszer stabilitása szempontjából előnyös, de a teljesítmény szempontjából nem. Bővebben ezzel a témával a Vaillant eloBLOCK bekötése padlófűtési rendszerbe – mit kell tudni című cikkben találhat.

Más a számítás, ha egyedül élek, vagy nagy családban?

A helyiségek fűtésénél önmagában nem – az épület hőveszteségei az épület fizikai tulajdonságai, nem a benne élő emberektől függenek. A különbség a melegvíz-előkészítésnél jelentkezik: egy több tagú család több HMV-t fogyaszt, ami növeli a kazán összteljesítmény-igényét, ha a vízmelegítést ugyanaz a kazán oldja meg. 4+ fős családnak legalább 200 l-es tartályt és a fűtési teljesítményhez 4 – 5 kW hozzáadását ajánlom.

Megéri a teljesítmény kiválasztásánál figyelembe venni a tervezett napelemes rendszert?

Igen, de figyeljünk a logikára. A napelemes rendszer nem csökkenti a kazán szükséges teljesítményét – a ház ugyanannyi hőt igényel, függetlenül attól, honnan származik az elektromos áram. A napelemes rendszer csökkenti az üzemeltetési költségeket, mivel az elektromos energia egy részét ingyen kapja. A kazán teljesítményének kiválasztásánál tehát a napelemes rendszer semleges. Bővebben az eloBLOCK + napelem kombinációjáról egy külön cikk ír: Vaillant eloBLOCK és napelemek – megéri-e a saját áram kombinálása.

Mi van, ha a számítás pontosan két modell határára esik – például 8,8 kW?

Ebben az esetben mindig a magasabb modellt válassza. A 8,8 kW-os határeredmény esetén 9 kW-os kazánról van szó, amely hideg napokon a maximuma határán fog dolgozni – ez az élettartam szempontjából nem megfelelő. A teljesítményszabályozással rendelkező VE 12/14 EU modell ebben az esetben megbízhatóbban, csendesebben és hosszabb élettartammal fog működni, az átmeneti időszakban pedig automatikusan a szükséges szintre csökkenti a teljesítményfelvételt.

Összegzés – három dolog, amit ne feledjen

Az eloBLOCK megfelelő teljesítményének kiválasztása nem rakétatudomány, de valamivel többet igényel, mint a ház területét egy számmal osztani. Ha mindenből csak három dolgot jegyez meg, legyenek ezek a következők:

Első: Mindig vegye figyelembe a ház energetikai szabványát. Egy új épület és egy régi, szigeteletlen ház lehet ugyanolyan alapterületű, de kétszeresen eltérő teljesítményigénnyel. Ez a legnagyobb hibaforrás a kiválasztásnál.

Második: Az éghajlati zóna 10 – 20%-kal is növelheti a szükséges teljesítményt. Ha Szlovákia hidegebb régiójában él, és a pozsonyi hőmérsékletekhez méretezett kazánt vásárol, januárban fázni fog.

Harmadik: Ne becsülje alá az elektromos csatlakozást. A 6 kW feletti kazán háromfázisú csatlakozást igényel, és ezt még a megrendelés előtt kell ellenőrizni – nem a beépítés után. A telepítés, a biztosítás és a bekötés további technikai részleteit a Vaillant eloBLOCK telepítése – eljárás, elektromos hálózati követelmények és biztosítás című cikkben találhatja meg.

A teljes eloBLOCK sorozat úgy van kialakítva, hogy a szlovákiai családi házak legtöbb tipikus helyzetét lefedje – a 6 kW-tól az alacsony energiaigényű új épületekhez, egészen a 18 kW-ig a nagyobb vagy rosszabbul szigetelt házakhoz a hidegebb régiókban. A kulcs a vásárlás előtti helyes számítás, nem a különböző modellek kipróbálása a telepítés után.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tudja eldönteni, vagy konkrét helyzettel néz szembe otthonában? Írjon nekünk - szívesen segítünk.

Ne töltse ki ezt a mezőt:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >