>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Vaillant eloBLOCK vs. egyéb elektromos kazánok – paraméterek és árak összehasonlítása

Vaillant eloBLOCK vs. egyéb elektromos kazánok – teljes körű összehasonlítás paraméterek, minőség és ár alapján

Az elektromos kazánok az elmúlt években jelentős visszatérést élnek meg a szlovák piacon. Ennek oka több tényező együttes hatása: a napelemes rendszerek iránti növekvő érdeklődés, a fosszilis tüzelőanyagok kiváltására törő igény, az egyszerű és emissziómentes fűtés iránti elvárások, és nem utolsósorban az új épületekben a gázkazánok telepítésére vonatkozó korlátozások. A piacon több tucat elektromos kazán modell kapható különböző gyártóktól – az olcsó ázsiai OEM termékektől a szolid közép-európai márkákon át a prémium német megoldásokig. A Vaillant eloBLOCK egyértelműen ebbe a harmadik kategóriába tartozik. De megéri-e a felárat? És pontosan miben különbözik a konkurenciától? Ezt vesszük górcső alá ebben a cikkben a lehető legrészletesebben.

Kik a főbb szereplők az elektromos kazánok piacán

Mielőtt elkezdenénk az összehasonlítást, jó tudni, hogy a Vaillant eloBLOCK tulajdonképpen kikkel versenyez. A szlovák piacon leggyakrabban a következő gyártói és modellcsoportokkal találkozhatunk:

  • Protherm Ray – egyike a közép-európai régió legkelendőbb elektromos kazánjainak, árban elérhető alternatíva, a Vaillant Group részeként gyártva (igen, ugyanaz a holding)
  • Dražice OKHE / Elterm – cseh-szlovák hagyomány, robusztus kivitel, elsősorban régebbi telepítéseknél kedvelt
  • Kospel EKCO – lengyel gyártó nagyon széles portfólióval és agresszív árazással, felújításoknál népszerű
  • Bosch Tronic Heat 3500 – német alternatíva a középkategóriában, kompakt méretekkel
  • Wolf CSZ-2 – német prémium szegmens, hasonló pozícióban mint az eloBLOCK
  • Elnur / Gabarrón – spanyol elektromos kazánok, kevésbé gyakoriak, de megjelennek tendereknél
  • Olcsó OEM modellek (különböző ázsiai márkák saját néven forgalmazva) – ár 300 €-tól, minimális támogatással

A cikk keretében elsősorban az eloBLOCK-ot a Protherm Ray-jel és a Kospel EKCO-val hasonlítjuk össze, mivel ezek azok a két leggyakoribb alternatívák, amelyekkel a Vaillant eloBLOCK vásárlói döntés előtt összehasonlítják a terméket.

A Vaillant eloBLOCK alapvető technikai paraméterei – mit kínál a sorozat

A Vaillant eloBLOCK egy elektromos kazánsorozat (tulajdonképpen elektromos ellenállásos vízmelegítő a központi fűtéshez), amely 4 kW-tól 28 kW-ig terjedő teljesítményváltozatokban elérhető, a szlovák piacra leggyakrabban a 6, 9, 12, 14 és 18 kW-os változatok kerülnek. Minden modell azonos alapdizájnnal rendelkezik – fehér laminált burkolat, kompakt méretek, eBUS kommunikációs protokoll és felkészültség külső regulátor csatlakoztatására.

Az atria.hu oldalon elérhető konkrét modellek a következők:

Az eloBLOCK VE sorozat minden modelljének hatásfoka > 99% (ami elektromos ellenállásos fűtésnél fizikai szempontból természetes, de a gyártó ezt megadja, és ez tényszerűen helyes), a maximális üzemi nyomás 3 bar, a kilépő víz maximális hőmérséklete 85 °C, a biztonságos üzemhez szükséges minimális víz átfolyás 300 l/h. A méretek 720 × 440 × 268 mm (M × Sz × H), a tömeg kb. 27 kg. A kazán nem tartalmaz HMV-tárolót – ez egy átfolyós készülék a központi fűtéshez.

A Vaillant eloBLOCK modellek teljesítménytartománya (kW) 0 6 9 12 14 18 VE 6 VE 9 VE 12 VE 14 VE 18 6 9 12 14 18

Vaillant eloBLOCK vs. Protherm Ray – testvéri küzdelem egy holdingon belül

Ez az összehasonlítás több szempontból is érdekes. A Protherm cseh-szlovák márka, amelyet a Vaillant Group a 90-es években vásárolt fel. A Protherm Ray tulajdonképpen egy olcsóbb variánsvonal az elektromos kazánok terén, amely bizonyos konstrukciós elemeket megoszt az eloBLOCK-kal, de nem azonos termék. Első pillantásra a vásárlónak úgy tűnhet, hogy ugyanazt kapja kevesebb pénzért. A valóság némileg összetettebb.

A Protherm Ray 6, 9, 12, 14, 18 és 24 kW teljesítményben elérhető, így a teljesítménytartomány összehasonlítható. Az ellátás háromfázisú 400 V. A hatásfok is > 99%. A víz maximális hőmérséklete 85 °C, az üzemi nyomás max. 3 bar. A méretek kissé eltérnek: 720 × 450 × 280 mm. A tömeg kb. 29 kg. Papíron tehát valóban nagyon hasonló termékek.

Miben térnek el? Néhány olyan területen, amely a szerelő és a hosszú távú üzemeltető szempontjából lényeges:

  • Vezérlési protokoll: az eloBLOCK eBUS-on keresztül kommunikál, ami a Vaillant Group natív kommunikációs protokollja. Ez a protokoll lehetővé teszi a zökkenőmentes integrációt a Vaillant regulátorokkal (pl. multiMATIC, sensoNET, calorMATIC). A Protherm Ray is eBUS-t használ, de teljes potenciálja csak Protherm regulátorokkal bontakozik ki. Ha vegyes eszközparkkal rendelkező rendszert épít, vagy okosotthon integrációt tervez, az eloBLOCK nem hoz kellemetlen meglepetést – a Vaillant ügyfélszolgálati támogatása kiterjedtebb.
  • Teljesítmény moduláció: az eloBLOCK finomabb lépcsőzetes teljesítménymodulációt kínál (például a 9 kW-os modellnél 3-6-9 kW fokozatok állnak rendelkezésre), a Protherm Ray hasonló rendszerrel bír, de a pontos fokozatolás a konkrét modelltől és firmware-től függ.
  • Kijelző és felhasználói felület: az eloBLOCK áttekinthetőbb kijelzővel és intuitív menüvel rendelkezik, míg a Protherm Ray néhány verziója egyszerűbb, grafikus menü nélküli kijelzést kínál.
  • Árbeli különbség: a Protherm Ray általában 80–150 €-val olcsóbb a megfelelő eloBLOCK modellnél. Például a 9 kW-os modellnél: a Protherm Ray 9 K ára kb. 480–530 €, míg az eloBLOCK VE 9/14 EU ára 580–650 € körül mozog.
  • Pótalkatrészek és szervizhálózat elérhetősége: mindkét termék a Vaillant Group szervizhálózatát osztja meg, ami mindkét modell számára nagy előnyt jelent a kevésbé bevált márkákkal szemben.

Gyakorlati következtetés: Ha szolid elektromos kazánt szeretne minimális áron, teljes garanciával és a Vaillant Group szervizes támogatásával, a Protherm Ray jó választás. Ha azonban Vaillant regulátorral vezérelt rendszert tervez, napelemes integrációt a Vaillant energiamenedzserrel, vagy prémium terméket szeretne hosszabb élettartammal és finomabb szabályozással, az eloBLOCK a logikus választás, és a felár visszatér.

Vaillant eloBLOCK vs. Kospel EKCO – ár extrémum vs. prémium

A Kospel lengyel gyártó nagyon hosszú hagyománnyal az elektromos fűtés területén. Az EKCO sorozat a zászlóshajójuk a központi fűtéshez. Árban ez a termék jelentősen olcsóbb az eloBLOCK-nál – a teljesítménytől függően 150–300 € különbségről beszélünk. A Kospel EKCO.M2 12 kW-os változata kb. 380–430 € körül mozog, míg az eloBLOCK VE 12/14 EU jellemzően 620–700 €-t ér.

Ár szempontjából ez tehát egyértelmű győztes. De nézzük meg részletesebben:

Irányértékek: 12 kW-os elektromos kazánok árai (€, ÁFA nélkül) Kospel EKCO Protherm Ray Vaillant eloBLOCK 0 300 500 700 ~400 € ~530 € ~660 €

Miben marad el a Kospel a Vaillant eloBLOCK-tól:

  • Vezérlési integráció: a Kospel EKCO csak alapszintű OpenTherm interfészt vagy 0-10 V analóg bemenetet kínál. A modern okosotthon rendszerekkel az integráció lehetséges, de kiegészítő adapterekre és beállításra van szükség. Az eloBLOCK az első naptól kezdve úgy lett kifejlesztve, hogy komplex rendszerekben eBUS regulátorokkal működjön.
  • Teljesítmény moduláció: néhány EKCO modell csak három fokozatban modulálja a teljesítményt (33–66–100%), ami padlófűtésnél hőmérséklet-ingadozást okozhat. Az eloBLOCK finomabb fokozatolást kínál, és regulátorral kombinálva (pl. calorMATIC 430) valódi klímakövető szabályozást is.
  • Diagnosztika és hibakódok: az eloBLOCK fejlett hibakód-rendszerrel rendelkezik, amely a kijelzőn egyértelműen jelzi a hiba okát. A Kospel EKCO alapszintű diagnosztikával rendelkezik, de komplexebb meghibásodás esetén a szerelő munkája Vaillant diagnosztikai szoftver nélkül nehezebb. Ha érdeklik az eloBLOCK hibakódjainak részletei, olvassa el a Vaillant eloBLOCK gyakori hibái és megoldásuk – hibakódok és kiesések című cikket.
  • Garanciális támogatás: a Vaillant a szlovák piacon jól kiépített szervizhálózatot kínál. A Kospel EKCO esetében a helyzet a konkrét importőrtől függ – Szlovákia egyes régióiban hosszabb a javításra várás.
  • Konstrukciós kivitel és élettartam: az eloBLOCK jobb minőségű ellenállásrudakat használ (száraz patronos ellenálló technológia), amelyek egyszerűen cserélhetők és hosszú távon megbízhatóbbak. A Kospel EKCO sem rossz, de a szerelők hosszú távú tapasztalatai alapján az eloBLOCK ellenállásainak élettartama magasabb – 10–15 éves üzemeltetési horizonton beszélünk a különbségről.

Gyakorlati következtetés: a Kospel EKCO jó választás egyszerűbb telepítésekhez, ahol nincs igény intelligens szabályozásra, és az árbeli elérhetőség az elsődleges. Nagyobb házaknál padlófűtéssel, napelemmel vagy okosotthon rendszerrel az eloBLOCK egyértelműen győz – és az árbeli különbség 15 éves horizonton elhanyagolható a kényelemhez és a pontos modulációból eredő megtakarításokhoz képest.

Technikai paraméterek összehasonlítása táblázatban

Paraméter Vaillant eloBLOCK Protherm Ray Kospel EKCO
Teljesítménytartomány 4–28 kW 6–28 kW 8–30 kW
Áramellátás 400 V / 3~ 400 V / 3~ 400 V / 3~
Kilépő víz maximális hőmérséklete 85 °C 85 °C 85 °C
Maximális üzemi nyomás 3 bar 3 bar 2,5 bar
Hatásfok > 99 % > 99 % > 99 %
Kommunikációs protokoll eBUS eBUS OpenTherm / 0–10 V
Beépített cirkulációs szivattyú Nincs (külső) Nincs (külső) Nincs (külső)
Garancia (jellemzően SK) 24 hónap 24 hónap 24 hónap
Ár 12 kW (irányérték) 620–700 € 490–550 € 380–430 €
Szervizelérhetőség SK-ban Kiváló Kiváló Jó (importőrtől függ)

Miért egyforma a hatásfok 99% minden kazánnál, és mi a valódi különbség?

Ez az a kérdés, amely sok vásárlót összezavart. Ha minden elektromos kazán hatásfoka meghaladja a 99%-ot, miért fizessen többet a vásárló az eloBLOCK-ért? A válasz abban rejlik, hogy az elektromos ellenállásos fűtés fizikai szempontból gyakorlatilag 100%-ban hatásos – az összes elektromos energia hővé alakul. Itt nincs égés, nincsenek hőveszteségek füstgázon keresztül. Ezért minden gyártó gyakorlatilag azonos hatásfokot közöl, függetlenül a kazán árától.

A kazánok közötti valódi különbségek tehát máshol keresendők:

  • A szabályozás pontossága – jobb szabályozás = kisebb átkapcsolás a teljesítményfokozatok között = hosszabb élettartam az ellenállás-patronoknak és relének
  • Alkatrészek minősége – kontaktorok, tágulási tartályok, biztonsági szelepek, hőmérséklet-érzékelők
  • Rendszerbe integrálás – a klímakövető szabályozás lehetősége órákban és napokban takarít meg energiát, nem a fűtőpatron hatásfokának százalékaiban
  • Megbízhatóság és élettartam – egy jó elektromos kazánnak nagyobb javítás nélkül 15–20 évig kell tartania; egy olcsóbb modell 7–10 év után is meghibásodhat
  • Kezelési kényelem – áttekinthető menü, diagnosztika, távoli hozzáférés
Az eloBLOCK integrálásának vázlata napelemes és regulátoros rendszerben Napelem / hálózat Regulátor Vaillant eloBLOCK VE 6–18 kW Fűtési rendszer (radiátorok / padlófűtés) eBUS kommunikáció Helyiség termosztát / kültéri érzékelő Szaggatott vonal = eBUS / termosztát jelvezeték

Vaillant eloBLOCK vs. Bosch Tronic Heat 3500 – német párharc

A Bosch Tronic Heat 3500 az a termék, amelyhez a Vaillant eloBLOCK-ot leggyakrabban hasonlítják a professzionális telepítések szegmensében. A Bosch 4, 6, 9, 12, 18 és 24 kW modelleket kínál. Árban a Bosch Tronic Heat 3500 megközelítőleg azonos vagy kissé alacsonyabb szinten van, mint az eloBLOCK – a különbség jellemzően 80 € alatt marad.

Technikai szempontból a két termék nagyon kiegyensúlyozott. A Bosch Tronic Heat 3500 is háromfázisú ellátással működik, maximális hőmérséklete 85 °C, üzemi nyomása max. 3 bar. EMS+ protokollon keresztül kommunikál, amely a Bosch csoport (beleértve a Buderus, Nefit márkákat) saját protokollja. Ha tehát vegyes márkájú rendszert épít, a Bosch TH 3500 nem „nyitottabb" az eloBLOCK-nál – mindegyik elsősorban saját regulátor-ökoszisztémájával működik.

Ahol az eloBLOCK a gyakorlati tapasztalatok szerint enyhén felülmúlja a Bosch Tronic Heat 3500-at:

  • Egyszerűbb telepítés a jól kidolgozott dokumentáció és kábelvezetés miatt
  • Jobb elérhetőség a Vaillant szervizszakemberek terén Szlovákia területén (a Bosch is jó szervizhálózattal rendelkezik, de kisebb lefedettséggel a megyeszékhelyeken kívül)
  • A Vaillant multiMATIC alkalmazás (távoli vezérlés) a felhasználói értékelések szerint intuitívabb, mint a Bosch EasyControl

Ahol a Bosch Tronic Heat 3500 jobb lehet:

  • Ha a házban más Bosch/Buderus berendezések vannak (pl. Buderus Logalux tárolós HMV-melegítő) – az integráció EMS+-on keresztül zökkenőmentesebb
  • Egyes szerelők a Boscht preferálják a telepítési eljárások konzisztenciája miatt a teljes termékskálán

Gyakorlati forgatókönyvek: mikor válasszuk az eloBLOCK-ot, és mikor menjünk más irányba

Az évek során a telepítési tapasztalatokból jellegzetes helyzetek alakultak ki, ahol az elektromos kazán kiválasztására egyértelmű ajánlás adható. Itt vannak a leggyakoribbak a gyakorlatból:

1. forgatókönyv – Újépítésű 130 m²-es családi ház, alacsony energiaigényű szabvány, 6,5 kWp napelem
Az ügyfél a saját villamos energiát a lehető legjobban szeretné kihasználni. Ebben az esetben az eloBLOCK VE 14/14 EU III ideális – egyrészt a megfelelő teljesítmény miatt, másrészt a napelemes menedzserrel eBUS-on keresztüli integrálhatóság miatt. A napelemes rendszer a Vaillant regulátorral együttműködve dinamikusan tudja növelni a kazán teljesítményét, amikor elegendő napenergia áll rendelkezésre, és korlátozni, amikor a hálózati energia drága. A Kospel vagy Bosch ezt kiegészítő külső regulátor nélkül nem tudja ilyen elegánsan megvalósítani. Erről a kombinációról bővebben olvashat a Vaillant eloBLOCK és napelem – megéri a kombináció a saját villamos energiával című cikkben.

2. forgatókönyv – 65 m²-es lakás felújítása, korábban gázkazán, az ügyfél elektromos üzemre vált
Az ügyfél korlátozott elektromos hálózattal rendelkezik (áramkör-biztosítás megoldása), olcsó megoldást szeretne, és nincs igénye okosszabályozásra. Itt a Protherm Ray 9 K vagy akár a Kospel EKCO.M2 9 kW ajánlott – az ár 100–200 €-val alacsonyabb, és egyszerű lakáshoz teljesen elegendő. Az eloBLOCK ebben az esetben felesleges túlfelszereltség lenne.

3. forgatókönyv – Nyaraló, alkalmi fűtés, egyszerűség az első helyen
Itt a Vaillant eloBLOCK VE 6/14 EU III-at vagy a költségvetéstől függően egy olcsóbb alternatívát ajánlunk. Ha a nyaralóban évente 30 napot töltenek, gazdaságilag nem indokolt prémium, napelemes integrációval ellátott kazánba invesztálni.

4. forgatókönyv – Nagyobb, 180 m²-es családi ház, padlófűtés az egész házban, a tulajdonos komfortot igényel
Ez klasszikus helyzet a Vaillant eloBLOCK VE 18/14 EU III számára. A padlófűtés érzékeny a hőmérséklet-ingadozásokra, ezért az eloBLOCK finom teljesítménymodulációja klímakövető szabályozással kombinálva nagy hozzáadott érték. A Kospel is működhetne itt, de az ügyfél szenvedhet a helyiségek túlmelegedésétől vagy alulhűtésétől a teljesítményfokozatok közötti átmeneteknél. Erről a témáról bővebben olvashat a Vaillant eloBLOCK bekötése padlófűtési rendszerbe – mit kell tudni című cikkben.

Teljesítmény moduláció – eloBLOCK vs. durva szabályozású kazán Idő → Teljesítmény hőigény eloBLOCK (finom moduláció) Olcsó kazán (ugrásos kapcsolás) igény

Fontos gyakorlati részletek az eloBLOCK vásárlásakor és telepítésekor

Amikor az ügyfél elektromos kazánt választ, a kazán ára önmagában csak az összköltségek egy része. Az alábbi tételekkel is számolni kell, amelyek közvetlenül befolyásolják a modellek közötti választást:

Elektromos hálózat és biztosítás: Minden háromfázisú eloBLOCK modell 400 V háromfázisú ellátást igényel. A 18 kW-os modellhez (áram ~26 A fázisonként) legalább 3× 32 A-es megszakító és megfelelő kábel szükséges. A 6 kW-os modellhez elegendő 3× 10 A. Ez a követelmény minden háromfázisú elektromos kazánra vonatkozik, így az eloBLOCK ebben nem kivétel. Ha nincs háromfázisú csatlakozás, azt ki kell építeni, ami a vezetés hosszától függően 500–1 500 €-t is kóstolhat. A részleteket a Vaillant eloBLOCK telepítése – eljárás, elektromos hálózati és biztosítási követelmények című cikkben találja.

Cirkulációs szivattyú: az eloBLOCK-nak nincs beépített cirkulációs szivattyúja – ez fontos különbség néhány beépített szivattyúval rendelkező kazánhoz képest. Külső szivattyú vásárlásával kell számolnia, jellemzően Grundfos Alpha, Wilo Yonos vagy Vaillant VPM. A szivattyú ára 120–250 € a modelltől függően. Ez a Protherm Ray-re is vonatkozik, de néhány Kospel EKCO modellnél beépített szivattyú van.

Tágulási tartály és biztonsági szelep: A kazán részei? Az eloBLOCK-nál NEM – ezeket külön kell megvásárolni és felszerelni. Egy standard membrán tágulási tartály 8–12 liter 30–60 €, a biztonsági szelep további 15–25 €. Ez nem hátránya az eloBLOCK-nak – a legtöbb elektromos kazán ugyanígy van. Előnye, hogy a tágulási tartály meghibásodása esetén egyszerűen csak ezt az elemet cserélheti, anélkül, hogy a kazánba kellene beavatkoznia.

Regulátor és tartozékok: az eloBLOCK külső regulátor nélkül alapkazánként működik, beállított vízhőmérséklettel. Teljes potenciálja Vaillant regulátorral bontakozik ki. Ha calorMATIC 430 vagy multiMATIC 700 (Wi-Fi-vel és alkalmazással) regulátort fontolgat, további 150–400 €-val kell számolnia. A Kospel EKCO általában csak egyszerű 230 V-os helyiség termosztáttal működik, ami olcsóbb, de kevésbé kényelmes megoldás.

Hosszú távú gazdaságosság – mi éri meg valójában

Az ügyfelek gyakran a vásárlási árra koncentrálnak, de a helyes döntéshez a kazán élettartama alatt felmerülő teljes költségeket kell megnézni. Nézzünk egy egyszerű példát a 12 kW-os változatokra, feltételezett 15 éves élettartammal:

  • Kospel EKCO.M2 12 kW – ár ~420 €. Feltételezett javítás 8–10 év után (ellenállások, termosztát csere) ~120–180 €. Teljes befektetési költség 15 év alatt ~550–600 €.
  • Protherm Ray 12 K – ár ~520 €. Feltételezett javítás ~80–120 €. Teljes befektetési költség ~600–640 €.
  • Vaillant eloBLOCK VE 12/14 EU – ár ~660 €. Feltételezett javítás (ha egyáltalán) ~60–100 €. Teljes befektetési költség ~720–760 €.

A legolcsóbb és a legdrágább megoldás közötti különbség tehát 15 éves horizonton kb. 160 €, ami évente kevesebb, mint 11 €. Ha ehhez hozzávesszük a jobb szabályozásból eredő megtakarításokat (a finom moduláció klímakövető szabályozás mellett 5–10%-os fűtési költségmegtakarítást is eredményezhet), az eloBLOCK gazdaságilag megéri mindenkinek, aki nem csak alkalmanként fűt.

Gyakran ismételt kérdések (GYIK)

Valóban jobb-e a Vaillant eloBLOCK, mint a Protherm Ray, ha ugyanaz a holding gyártja?

Igen, bár bizonyos konstrukciós elemeket és szervizhálózatot megosztanak, az eloBLOCK finomabb szabályozást, jobb felhasználói felületet, jobb kompatibilitást kínál a Vaillant regulátorokkal (multiMATIC, calorMATIC, sensoNET), és általánosan a holding prémium termékének tekintik. A Protherm Ray jó és megbízható választás egyszerűbb telepítésekhez, ahol nincs szükség komplex szabályozásra.

Van értelme többet fizetni az eloBLOCK-ért, ha a hatásfok minden elektromos kazánnál egyforma?

Igen, van. A fűtés hatásfoka egyforma (~ 100%), de a valódi különbségek a szabályozás pontosságában, az alkatrészek minőségében, az élettartamban, a diagnosztikában és a napelemes vagy okosotthon rendszerekbe való integrációban rejlenek. Ezek a tényezők jelentősebben befolyásolják a kényelmet és a hosszú távú üzemeltetési költségeket, mint magának a fűtőpatronnak a hatásfoka.

Csatlakoztathatok az eloBLOCK-hoz bármilyen termosztátot?

Az eloBLOCK egyszerű helyiség termosztáttal is összekapcsolható 230 V-os kapcsokon (kapcsolóérintkező) keresztül. A teljes integráció, beleértve a klímakövető szabályozást, a távoli vezérlést és az alkalmazáson keresztüli diagnosztikát, azonban csak eBUS-on keresztül kommunikáló Vaillant regulátorokkal érhető el (pl. calorMATIC 430, multiMATIC 700 stb.). Bővebben a regulátor kiválasztásáról a Hogyan válasszunk Vaillant eloBLOCK elektromos kazánt – mire figyeljünk című cikkben olvashat.

Mi a különbség a VE 9/14 EU és a VE 14/14 EU III modellek között – mit jelent a „14" a jelölésben?

A „14" szám a jelölés középső részében (pl. VE 9/14) a kilépő víz maximális hőmérsékletét jelöli a Celsius-fok tízszeresében – tehát 14 × 5 = 70 °C? Nem, ebben az esetben a sorozat generációs vagy típusjelöléséről van szó, nem közvetlenül a hőmérsékletről. Az eloBLOCK minden modelljénél a kilépő hőmérséklet maximuma 85 °C. Az első szám (6, 9, 12, 14, 18) a teljesítményt jelöli kW-ban. A „III" utótag a készülék harmadik generációját jelöli, kissé javított vezérlőmodullal és kijelzővel. Vásárlás előtt mindig érdemes ellenőrizni, milyen teljesítményre van szükség az adott alapterülethez – ebben segít a Mekkora eloBLOCK teljesítményre van szükségem a házamhoz – kW kiszámítása alapterület szerint című cikk.

Lehet a Vaillant eloBLOCK-ra valamilyen dotációt vagy hozzájárulást kapni?

Jelenleg a hőszivattyúkra vonatkozó dotációk jelentősen támogatottak, míg magukat az ellenállásos elektromos kazánokat általában nem tartalmazzák a preferált kategóriák a Zelená domácnostiam (Zöld háztartásoknak) programokban. A helyzet azonban változik, ezért ajánlott figyelemmel követni a SIEA és más pályázati programok aktuális feltételeit. Ha eloBLOCK-ot napelemmel kombinálva tervez, a napelemes rendszer dotáció tárgya lehet, még ha a kazán nem is. A garanciális szervizről és dotációkról bővebb részleteket a Gyakran ismételt kérdések a Vaillant eloBLOCK-ról – garanciális szerviz, pótalkatrészek, dotációk című cikkben talál.

Mekkora az árbeli különbség a legolcsóbb és a legdrágább eloBLOCK modell között?

A VE 6/14 EU III és a VE 18/14 EU III modell között az árbeli különbség jellemzően 250–350 €, míg a teljesítmény háromszorosára nő (6 → 18 kW). Az eloBLOCK sorozaton belüli árkülönbségek tehát relatíve arányosak a teljesítményugráshoz. A konkurenciával összehasonlítva (pl. Kospel) az eloBLOCK modellek kb. 200–300 €-val drágábbak azonos teljesítmény mellett.

Összefoglalás – kinek a legjobb választás a Vaillant eloBLOCK?

A paraméterek, árak, funkciók és a telepítési gyakorlati tapasztalatok részletes összehasonlítása után az összegzés meglehetősen egyértelmű: a Vaillant eloBLOCK a legjobb választás azoknak, akik komplexebb fűtési rendszert építenek, napelemes kombinációt terveznek, intelligens klímakövető szabályozást igényelnek, vagy olyan terméket szeretnének, amellyel a következő 15–20 évben nem lesz problémájuk. Ára magasabb, mint a Kospel vagy a Protherm Ray esetében, de hosszú távon a különbség elhanyagolható.

Egyszerűbb alkalmazásokhoz (kis lakások, nyaralók, felújítások okosszabályozás igénye nélkül) a Protherm Ray szolid és olcsóbb alternatíva ugyanazon holdingon belül. A Kospel EKCO a legolcsóbb választás, de korlátozottabb szabályozás és alacsonyabb integráció áraz.

Ha konkrét modellt keres a házához, tekintse át a teljes Vaillant eloBLOCK kínálatot az atria.hu oldalon, és hasonlítsa össze az egyes teljesítményváltozatokat. A megfelelő teljesítmény kiválasztásához ajánljuk a Mekkora eloBLOCK teljesítményre van szükségem a házamhoz – kW kiszámítása alapterület szerint című cikket is, ahol gyakorlati számítási táblázatokat talál különböző épülettípusokra és szlovákiai klimatikus viszonyokra.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzettel áll szemben otthonában? Írjon nekünk – szívesen segítünk.

Ne töltse ki ezt a mezőt:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >