>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Milyen teljesítményű, HMV-fűtéssel ellátott kazánra van szükségem a házamhoz

Mekkora teljesítményű HMV-készítéses kazánra van valójában szükségem a házamhoz?

Ez a kérdés azok közé tartozik, amelyet minden második vásárló feltesz magának, amikor új kombi kazán kiválasztása előtt áll. És nincs is ezen mit csodálkozni – a teljesítmény olyan szám, amelyet minden műszaki adatlapon látunk, mégis kevesen magyarázzák el rendesen, mi áll mögötte és hogyan kell helyesen megbecsülni az adott konkrét esetre. A gyakorlatban szerzett tapasztalat azt mondja: a legtöbb embernek túlméretezett a kazánja. Paradox módon „a biztonság kedvéért" többet vásárolnak, és ezzel megnehezítik a saját életüket és a pénztárcájukat is.

Ebben a cikkben az egész témát valóban részletesen körüljárjuk – a fizikai alapoktól a számítási eljárásokon át a különböző háztartástípusokra vonatkozó konkrét ajánlásokig. Olvassa el az egészet, mert az összefüggések megértése pénzt takarít meg Önnek a vásárlásnál és a mindennapi üzemeltetésnél egyaránt.

Egyetlen kazán két független teljesítményigénye

Az átfolyós használati melegvíz (HMV) készítéssel ellátott kombi kazánnak két teljesen eltérő funkciót kell ellátnia. Fontos megérteni, hogy ezek a funkciók versenyeznek a kazán teljesítményéért, és mindegyiknek más a jellemzője – más az időtartama, más a teljesítményigénye és más a terhelés jellege.

Első funkció: fűtés. Ez hosszan tartó, lassú hőleadás a fűtési rendszerbe órákon és egész napokon keresztül. A fűtéshez szükséges teljesítmény az épület hőveszteségétől függ – vagyis attól, mennyi hő távozik a falakon, a tetőn, az ablakokon és a padlón keresztül.

Második funkció: HMV-készítés. Ez gyors, intenzív hőleadás percek alatt – amikor valaki megnyitja a melegvíz-csapot. Az átfolyós melegvíz-készítés rövid ideig tart, de teljesítmény szempontjából nagyon igényes. A kazánnak képesnek kell lennie azonnal és tartósan felmelegíteni a vizet 10 °C-ról (a hidegvíz belépő hőmérséklete) 40–45 °C-ra a kívánt térfogatáram mellett.

A legtöbb kombi kazánnak ezért két különböző számadata van: névleges teljesítmény fűtésre (például 20 kW) és maximális teljesítmény a HMV-készítésre (például 24 kW vagy 28 kW). A kiválasztásnál mindkettőt mérlegelni kell.

A kombi kazán két teljesítményigénye FŰTÉS Teljesítmény: 8 – 24 kW Időtartam: órák/napok Jelleg: lassú, folyamatos terhelés Ettől függ: az épület hővesztesége HMV-KÉSZÍTÉS Teljesítmény: 18 – 28 kW Időtartam: percek Jelleg: gyors, rövid idejű terhelés Ettől függ: a térfogatáram és a vételi helyek száma

A fűtéshez szükséges teljesítmény kiszámítása: az alap a ház hővesztesége

A kazán fűtési teljesítményét helyesen az épület hővesztesége alapján határozzuk meg. Ez az érték megadja, hány kilowatt hőt kell a kazánnak tartósan leadnia az év leghidegebb napján (méretezési külső hőmérséklet) ahhoz, hogy belül 20–21 °C legyen. A szlovákiai viszonyok között −12 °C és −15 °C közötti méretezési külső hőmérséklettel számolunk régiótól függően.

Tájékoztató számítás az alapterület és az épület hőtechnikai színvonala alapján

A legegyszerűbb – bár nem a legpontosabb – módszer a hőveszteség megbecslése a hasznos alapterület és a ház szigetelési kategóriája alapján. A gyakorlatban ezeket a tájékoztató fajlagos hőveszteségeket használjuk:

A ház kategóriája Fajlagos hőveszteség (W/m²) Példa: 120 m² Példa: 180 m²
Új építésű ház (2015+), alacsony energiaigényű ház 30–45 W/m² 3,6 – 5,4 kW 5,4 – 8,1 kW
Új építésű ház (2000–2015), jól szigetelt 50–70 W/m² 6 – 8,4 kW 9 – 12,6 kW
Régebbi épület, utólag szigetelve 70–100 W/m² 8,4 – 12 kW 12,6 – 18 kW
Régebbi épület, minimális szigeteléssel vagy szigetelés nélkül 100–150 W/m² 12 – 18 kW 18 – 27 kW

A táblázatból egyértelmű, hogy egy modern, 120 m²-es új építésű háznak a fűtéshez mindössze 4–6 kW szükséges. Ez a szám sok vásárlót meglep – abban hisznek, hogy egy családi házhoz legalább 20 kW kell. Pedig a 20 kW az a teljesítmény, amely a HMV-készítésnél érvényesül, nem pedig egy szokásos modern épület fűtésénél.

1. gyakorlati példa – új építésű ház, négyfős család

Az ügyfélnek 2018-as építésű családi háza van, hasznos alapterülete 148 m², a homlokzaton 14 cm EPS hőszigetelő rendszer, háromrétegű üvegezés, a tetőben 20 cm ásványgyapot. Tájékoztató hőveszteség: 148 × 45 = 6 660 W, azaz kb. 7 kW. A fűtéshez tehát elegendő számára egy 7–8 kW teljesítményű kazán. Mivel a kombi kazánnak HMV-készítési funkciója is van, jellemzően 20–24 kW teljesítményű kazánt választunk – ezt a számot éppen a HMV-igény határozza meg, nem a fűtés.

2. gyakorlati példa – régebbi téglaház, részleges felújítás

Az ügyfélnek 1975-ös házaival van dolgunk: 44 cm-es téglafalazat homlokzati szigetelés nélkül, kicserélt kétrétegű üvegezésű ablakok, csak a talajon fekvő padló szigetelt. Alapterület 165 m². Hőveszteség: 165 × 110 = 18 150 W, azaz kb. 18 kW. Itt a 20 kW-os kazán a fűtésre nem elegendő nagy tartalékkal, legalább 20 kW szükséges, és a gyakorlatban vagy 24 kW-os kazán kombinációja, vagy a kazáncsere előtti hőszigetelés megtervezése jön szóba.

A HMV-készítés teljesítménye: a térfogatáram és a vételi helyek száma dönt

Az átfolyós melegvíz-készítésre egyszerű fizika érvényes. A víz felmelegítéséhez szükséges teljesítményt így számítjuk ki:

P (kW) = térfogatáram (l/perc) × hőmérséklet-különbség (°C) × 0,07

Példa: a vizet 10 l/perc térfogatárammal szeretnénk 10 °C-ról 45 °C-ra melegíteni, a hőmérséklet-különbség 35 °C:

P = 10 × 35 × 0,07 = 24,5 kW

Ez a kulcsfontosságú szám, amely meghatározza a kazán minimális HMV-teljesítményét. A legtöbb háztartásban a zuhanyzásnál a térfogatáram 7–10 l/perc, a kád feltöltésénél 12–15 l/perc körül mozog.

A HMV-készítéshez szükséges kazánteljesítmény (melegítés 10 °C-ról 45 °C-ra, hőmérséklet-különbség 35 °C) 0 8 16 24 32 0 3 6 9 12 15 Teljesítmény (kW) Térfogatáram (l/perc) Zuhany 7–10 l/perc Kád 12–15 l/perc 24 kW

A grafikonból látható, hogy egy kényelmes zuhanyzáshoz (8–9 l/perc) 10 °C-ról 45 °C-ra történő melegítés mellett a kazán 20–22 kW körüli teljesítményt igényel. Éppen ezért a kombi kazánokat jellemzően 20–28 kW-ra méretezik – nem a fűtés, hanem a HMV miatt.

A belépő víz hőmérsékletének hatása

Fontos tényező, amelyet az emberek alábecsülnek: a vezetékes hidegvíz hőmérséklete nem egyforma egész évben. Nyáron 15–18 °C lehet, télen 6–8 °C-ra csökken. A kazánnak tehát télen nagyobb hőmérséklet-különbséget kell áthidalnia, és a teljesítményigény magasabb. A méretezésnél mindig a legkedvezőtlenebb esettel számoljon – 8 °C belépő hőmérséklet, 45 °C kívánt kilépő hőmérséklet, 37 °C hőmérséklet-különbség. Ha ebben az esetben 10 l/perc térfogatáramot szeretne, akkor a szükséges teljesítmény: 10 × 37 × 0,07 = 25,9 kW.

Milyen hatással van a fürdőszobák és a háztartásban élők száma

Az átfolyós HMV-készítésre egyszerű, de fontos szabály érvényes: az átfolyós kazán a vételi helyeket egymás után látja el, nem egyszerre. Ha valaki zuhanyzik, miközben valaki más megnyitja a csapot a konyhában, a kazán teljesítménye megoszlik a két vételi hely között, és mindkét helyen csökken a hőmérséklet vagy a térfogatáram.

A gyakorlatban ez a következőket jelenti:

  • 1–2 személy, 1 fürdőszoba: Az egyidejű vételek ritkák. A 20 kW-os kazán elegendő.
  • 3–4 személy, 1–2 fürdőszoba: Alkalmankénti egyidejű vételek. 24 kW-ot ajánlunk.
  • 5+ személy, 2 vagy több fürdőszoba: Gyakori egyidejű vételek. 24–28 kW szükséges, és érdemes megfontolni a tárolós megoldást vagy a kombinált tárolót.

Nagy hiba azt gondolni, hogy az átfolyós melegvíz-készítéssel ellátott kombi kazán több egyidejű zuhanyzást is elbír a komfort csökkenése nélkül. Elbírja – de csak akkor, ha erre az esetre helyesen van méretezve, ami a szokásos 20–24 kW-os háztartási kazánoknál két párhuzamos zuhany esetén gyakorlatilag nem lehetséges.

Erről a témáról bővebben olvashat a Tudásközpontban a Mekkora melegvíz-térfogatáramot biztosít az átfolyós HMV-készítéses kazán című cikkben, ahol az egyes modellekre vonatkozó konkrét mért térfogatáram-értékek is megtalálhatók.

Konkrét modellek és teljesítményparamétereik

Nézzük meg az ebben a kategóriában elérhető kazánok gyakorlati paramétereit. A konkrét modell kiválasztása több tényező kombinációjától függ – a teljesítménytől, az égéstermék-elvezetés típusától, az energiahatékonysági osztálytól és az elvárt HMV-komforttól.

Vaillant atmoTEC pro VUW SK 200/3-3 és 240/3-3

A Vaillant atmoTEC pro VUW SK 200/3-3 nyílt égésterű kombi kazán, névleges fűtési teljesítménye 20 kW, HMV-készítési teljesítménye 23,3 kW. Olyan házakhoz alkalmas, amelyek hővesztesége 18–20 kW-ig terjed, tehát közepes méretű régebbi épületekhez (120–160 m²) vagy nagyobb modern házakhoz (160–200 m²). Egy szokásos 3–4 fős család számára egy fürdőszobával ez a modell kényelmesen fedezi az igényeket.

A Vaillant atmoTEC pro VUW SK 240/3-3 24 kW fűtési teljesítményt és magasabb HMV-teljesítményt kínál. Nagyobb házaknál érvényesül, vagy ott, ahol magasabbak a melegvíz-komforttal szembeni elvárások – például két fürdőszobás háztartásokban, ahol ugyan nem üzemelnek egyszerre, de az egyidejű egyszeri vétel komfortja fontos.

Vaillant turboTEC pro VUW SK 202/3-3 és 242/3-3

A turbókazánok a nyílt égésterű kazánoktól az égéstermék-elvezetés és a levegőbevezetés módjában különböznek – zárt égésterűek, és az égésterméket kényszerhuzattal, koaxiális kéményen keresztül vezetik el. Ez nagyobb rugalmasságot jelent a beépítésnél, mégpedig ott is, ahol nem áll rendelkezésre hagyományos kémény. A Vaillant turboTEC pro VUW SK 202/3-3 teljesítményparaméterei összevethetők a 200-as nyílt égésterű modellel, viszont magasabb energiaosztályba tartozik. A Vaillant turboTEC pro VUW SK 242/3-3 a 24 kW-os változat turbókéménnyel – új építésű házakhoz vagy felújításokhoz alkalmas, ahol új kéménybélés készül, vagy homlokzati kivezetést használnak.

A nyílt égésterű és a turbókazánok részletes összehasonlítását a Tudásközpontban a Nyílt égésterű vs. turbókazán HMV-készítéssel: melyik típus alkalmasabb az Ön számára című cikkben találja.

Vaillant atmoTEC plus VUW CZ/SK 240/3-5

A Vaillant atmoTEC plus VUW CZ/SK 240/3-5 a kínálat magasabb sorozata. A „pro" modellhez képest bővített funkciókat kínál – nagyobb kezelési kényelmet, jobb szabályozást, magasabb energiaosztályt. A teljesítmények összevethetők, de az összesített felhasználói élmény más. Ha hosszú távú befektetést tervez, és fontos Önnek a komfort, ennek a modellnek van értelme. A pro és a plus modellek közötti különbségekről bővebben a Vaillant atmoTEC pro vs. atmoTEC plus: miben különböznek és melyiket válasszuk című cikkben olvashat.

Kiválasztott Vaillant modellek teljesítményének összehasonlítása Fűtési teljesítmény HMV-teljesítmény 0 5 10 15 20 atmo pro 200 turbo pro 202 atmo pro 240 turbo pro 242 atmo plus 240 20 kW

Jellemző esetek és ajánlások a ház mérete és kora szerint

Az elvont számok helyett nézzünk át konkrét eseteket, amelyekkel a gyakorlatban a leggyakrabban találkozunk:

A eset: Lakás vagy 80 m²-ig terjedő kisebb ház, új építésű

Hőveszteség: 2,5–4 kW. HMV-igény: zuhany, 1 fürdőszoba, 2–3 személy. HMV-teljesítmény: 18–20 kW. Ajánlott kazán: 20 kW. A 24 kW-os kazán fűtésre feleslegesen túlméretezett lenne, a gyakori ciklizálás csökkentené az élettartamát.

B eset: 100–150 m²-es családi ház, 2005–2015 közötti új építés

Hőveszteség: 6–10 kW. Négyfős család, 1–2 fürdőszoba, alkalmankénti egyidejű HMV-vételek. HMV-teljesítmény: 20–24 kW. Ajánlott kazán: 20 kW vagy 24 kW a HMV-komforttól függően. Ha a házban kád is van, válasszon 24 kW-ot.

C eset: 150–200 m²-es régebbi ház, falazat szigetelés nélkül

Hőveszteség: 15–20 kW. HMV-teljesítmény: 20–24 kW. Ajánlott kazán: 24 kW. Itt a kazán teljesítménye túlnyomórészt a fűtésre van méretezve, nem a HMV-re. Ha a ház nincs szigetelve, fontolja meg először a hőszigetelést – utána kisebb és üzemeltetésben is olcsóbb kazán után nyúlhat.

D eset: 200+ m²-es régebbi ház, falazat, szigetelés nélkül

Hőveszteség: 20–30 kW vagy több. Az átfolyós HMV-készítéses kombi kazán itt a teljesítményének határaiba ütközik – a legtöbb modell maximuma 24–28 kW, ami esetleg nem fedezi a fűtési igényeket. Ebben az esetben vagy a kazáncsere előtti hőszigetelést, vagy egy nagyobb, átfolyós HMV-készítés nélküli kazán külső tárolóval történő beépítését ajánljuk. Ezzel a dilemmával bővebben az Átfolyós HMV-készítés vs. tárolós bojler: előnyök és hátrányok alacsony hőmérsékletű kazánnál című cikk foglalkozik.

Miért árt a túlméretezett kazán

A gyakorlatban ugyanaz a tévedés ismétlődik: a vásárló „a biztonság kedvéért" 8–10 kW-tal erősebb kazánt vesz, mint amennyire szüksége van. Azt gondolja, hogy ez nem árthat neki. Az ellenkezője igaz.

  • Ciklizálás (cycling): A túlméretezett kazán nagyon gyorsan eléri a beállított hőmérsékletet és kikapcsol. Rövid idő múlva újra bekapcsol. Ez a rövid ciklizálás aránytalanul gyorsan koptatja az égésteret, a hőcserélőt és a szivattyút is.
  • Alacsonyabb hatásfok: A kazán a legmagasabb hatásfokot a közepes és a magasabb teljesítménytartományban éri el, nem az indításoknál és leállásoknál. A gyakori ciklizálás valós gázfogyasztás-növekedést jelent.
  • Magasabb beszerzési ár: A nagyobb kazán egyszerűen több pénzbe kerül – és ez a pénz soha nem térül meg.
  • Rosszabb szabályozás: A modern kazánok teljesítménymodulációval rendelkeznek, de annak is van alsó határa (jellemzően a névleges teljesítmény 30–40 %-a). Ha ez a határ továbbra is magasabb, mint a ház igénye, a moduláció nem segít.

Teljesítménymoduláció: hogyan reagál a kazán a tényleges igényre

A modern kondenzációs és alacsony hőmérsékletű kazánok – köztük a Vaillant atmoTEC és turboTEC modellek – modulált égővel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a kazán teljesítménye nem rögzített, hanem folyamatosan alkalmazkodik az aktuális hőigényhez. A 24 kW-os kazánnak nem kell végig 24 kW-on égnie – dolgozhat 8, 12 vagy 18 kW-on aszerint, hogy a fűtési rendszernek éppen mire van szüksége.

A modulációs tartomány jellemzően 1 : 4 – 1 : 5. A 24 kW-os kazán tehát 5–6 kW-tól 24 kW-ig képes dolgozni. Egy 7 kW hőveszteségű ház esetében ez azt jelenti, hogy a kazán a fűtési szezon nagy részében minimális vagy közepes teljesítményen fog dolgozni – ami takarékos és kíméletes a berendezéssel szemben.

Teljesítménymoduláció: a kazán alkalmazkodik az igényhez 0 6 12 18 24 30 kW jan feb márc ápr máj okt nov dec Szükséges fűtési teljesítmény A kazán min. teljesítménye (moduláció) Ciklizálás

Az ábrából látható, hogy az átmeneti időszakban (tavasz, ősz) a szükséges fűtési teljesítmény alacsonyabb, mint a kazán modulációjának minimális teljesítménye. Ebben az időszakban lép fel a ciklizálás – és éppen itt jelentkezik negatívan a túlméretezett kazán. A helyesen méretezett kazánnál ez a probléma kisebb, mert a modulációjának minimális teljesítménye is alacsonyabb.

Gázfogyasztás: hogyan befolyásolja a kazán teljesítménye az üzemeltetési költségeket

Példa az éves gázfogyasztás kiszámítására egy 8 kW hőveszteségű ház esetében (140 m²-es új építésű ház):

  • Éves fűtési hőigény: kb. 16 000–18 000 kWh (a régiótól és a szokásoktól függ)
  • Éves HMV-hőigény: kb. 2 500–3 500 kWh
  • Összesen kb. 19 000–21 000 kWh
  • Az alacsony hőmérsékletű kazán hatásfoka: kb. 85–90 %
  • Földgázigény: kb. 2 000–2 300 m³/év (a gáz fűtőértéke ~10 kWh/m³)

Ha ugyanannak a háztartásnak feleslegesen túlméretezett kazánja lenne, amelynek részterhelésen rosszabb a hatásfoka (pl. 87 % helyett 80 %), az éves gázfogyasztásbeli különbség 200–400 m³ lehet – a jelenlegi gázárak mellett ez évente több tíz vagy akár több száz eurót jelent.

Gyakorlati eljárás: hogyan válasszuk meg helyesen a teljesítményt lépésről lépésre

Ha a teljesítményt a lehető legpontosabban szeretné meghatározni, járjon el a következőképpen:

  1. Állapítsa meg a ház hőveszteségét – ideális esetben az energetikai tanúsítványból vagy a tervdokumentációból. Ha ezek a dokumentumok nem állnak rendelkezésre, használja a fenti, alapterület és házkategória szerinti tájékoztató táblázatot.
  2. Határozza meg a kívánt HMV-térfogatáramot – hány csap és zuhany lehet egyszerre nyitva? A legtöbb háztartásnál elegendő egyetlen egyidejű vétellel számolni.
  3. Számítsa ki a HMV-hez szükséges teljesítményt – térfogatáram (l/perc) × hőmérséklet-különbség (°C) × 0,07.
  4. Válassza a két szám közül a nagyobbat – fűtési teljesítmény vs. HMV-teljesítmény. Ez a kazán minimális teljesítménye.
  5. Ellenőrizze a modulációt – a kazán minimális modulációs teljesítménye legyen a lehető legközelebb az enyhe fagyoknál szükséges teljesítményhez (jellemzően a névleges teljesítmény 30–50 %-a).
  6. Vegye figyelembe az égéstermék-elvezetés típusát – a nyílt égésterű kazánhoz működő kémény kell, a turbókazán koaxiális kéményt vezethet a homlokzaton keresztül. Ez a korlátozás a teljesítménytől függetlenül eleve meghatározhatja a kazán típusát.

Gyakori kérdések (GYIK)

Egy 130 m²-es új építésű házhoz a 20 kW-os vagy a 24 kW-os kazán a jobb?

Egy 130 m²-es új építésű háznál a hőveszteség jellemzően 5–7 kW – a fűtés szempontjából egy 10 kW-os kazán is elegendő lenne. A 20 kW vs. 24 kW közötti döntést tehát kizárólag a HMV-készítés határozza meg. Ha egy fürdőszobája, zuhanyzója és 3–4 lakója van, a 20 kW-os kazán elegendő és helyesebb választás – kevesebbet ciklizál és gazdaságosabb. A 24 kW-os kazán akkor éri meg, ha nagyobb komfortot szeretne a kád feltöltésénél, vagy ha két fürdőszobája van és nagyobb térfogatáramra van szüksége.

Használhatom az átfolyós HMV-készítéses kazánt kád feltöltésére?

Igen, de számolni kell a valós korlátokkal. A 20 kW-os átfolyós kazán 35 °C hőmérséklet-különbség mellett 7–8 l/perc térfogatárammal melegíti a vizet. Egy 150 literes kád 20–22 perc alatt telik meg. Ha a kádat gyorsabban vagy magasabb hőmérsékleten szeretné feltölteni, nagyobb teljesítményű kazánra (24 kW) van szüksége, vagy csökkentenie kell a kívánt hőmérsékletet. A tárolós bojler gyorsabban tölti meg a kádat, mert egyszerre rendelkezésre áll a teljes felmelegített vízkészlet – erről a témáról bővebben az Átfolyós HMV-készítés vs. tárolós bojler című cikkben.

Miért nem elegendő néha a 20 kW-os kazán a melegvíz biztosítására egy nagyobb házban?

A kombi kazán a HMV-készítésnél átfolyós vízmelegítőként működik – csak abban a pillanatban melegíti a vizet, amikor az folyik. Ha a csapnál a térfogatáram nagyobb, mint amennyit a kazán a kívánt hőmérsékletre fel tud melegíteni, a kilépő víz hőmérséklete lecsökken. Például egy 20 kW-os kazán 8 °C belépő és 45 °C kívánt hőmérséklet mellett legfeljebb 8 l/perc mennyiséget képes felmelegíteni. Ha 10 l/perc térfogatáramú zuhanyt nyit meg, a kilépő hőmérséklet alacsonyabb lesz – a kazánnak egyszerűen nincs több teljesítménye. A megoldás: alacsonyabb térfogatáram a csaptelepen vagy erősebb kazán.

Megéri erősebb kazánt venni, ha a jövőben bővíteni tervezem a házat?

Ez a megfontolás első ránézésre logikus, a gyakorlatban azonban problémás. A nagyobb kazán a bővítésig évekig ciklizálni fog és rosszabb lesz a hatásfoka. Ráadásul a kazán feltételezett jövőbeli igényre történő méretezése megbízhatatlan – az építési előírások változnak, a modern bővítmények hővesztesége alacsony, és mire a bővítésre sor kerül, a kazánt akár amúgy is cserélheti. A helyesebb megközelítés: vegyen kazánt a jelenlegi igényre, a bővítésnél pedig végezzen új számítást.

Milyen hatással van a víz minősége az átfolyós HMV-készítéses kazán teljesítményére és élettartamára?

Nagy. A kemény vizű területeken (2,5 mmol/l feletti kalciumtartalom) a HMV-hőcserélőben vízkő képződik. Ez csökkenti a hőátadást, aminek következtében azonos kazánteljesítmény mellett csökken a melegvíz térfogatárama. Egy elhanyagolt, vastag vízkőréteggel működő kazán akár az átfolyós teljesítményének 20–30 %-át is elveszítheti. Ajánljuk a rendszeres szervizt, kemény vizű területeken pedig érdemes megfontolni a vízlágyítót. Bővebben a Kombinált alacsony hőmérsékletű kazánok karbantartása és szervize: mit és milyen gyakran című cikkben.

Beszerelhetem a kazánt magam, vagy szakemberre van szükségem?

A gázkazán beszerelése Szlovákiában olyan szakszerű szerelést igényel, amelyet gázzal végzett munkára vonatkozó megfelelő jogosítvánnyal rendelkező személy végez. A laikus beszerelés nemcsak veszélyes (gázszivárgás és szén-monoxid kockázata), hanem törvényellenes is – a biztosító kár esetén nem teljesíti a kötelezettségeit. A szerelés részleteit a Tudásközpontban a Kombinált alacsony hőmérsékletű, átfolyós HMV-készítéses kazán szerelése című cikkben találja.

Összegzés: a kazán teljesítményét a valós igény szerint válassza, ne félelemből

Az átfolyós HMV-készítéses kazán helyes méretezése a vásárlás egyik legfontosabb döntése. Ez nemcsak a kényelem kérdése – ez az egész élettartamra vetített üzemeltetési költségek, a berendezés élettartamának és a háztartás valódi komfortjának kérdése.

A cikkből leszűrhető legfontosabb következtetések:

  • A modern, közepes méretű új építésű házaknál (100–160 m²) a 20 kW-os kazánteljesítmény a fűtésre elegendő – a nagyobb teljesítmény csak a HMV-nél érvényesül.
  • A HMV-teljesítmény a kívánt térfogatáramtól és a hőmérséklet-különbségtől függ – egy szokásos zuhanyhoz 18–22 kW elegendő, kádhoz vagy magasabb komforthoz 24–28 kW.
  • Túlméretezett kazán = magasabb költségek, rosszabb hatásfok, rövidebb élettartam.
  • A teljesítménymoduláció az Ön barátja – de csak akkor, ha a kazán helyesen van méretezve, hogy a moduláció a megfelelő tartományban tudjon dolgozni.
  • Régi, szigeteletlen házaknál a hőveszteség magasabb lehet, mint a szokásos kombi kazánok teljesítménye – fontolja meg először a hőszigetelést.

Ha bizonytalan, mindig konzultáljon szakemberrel – egy tapasztalt technikus néhány egyszerű kérdéssel a házáról pontosabban meg tudja határozni a helyes teljesítményt, mint bármelyik online kalkulátor. A konkrét modell kiválasztásáról további információkat az Hogyan válasszunk átfolyós HMV-készítéses alacsony hőmérsékletű kazánt: mire figyeljünk című cikkben talál, ahol további műszaki paraméterekkel is foglalkozunk, amelyekről a választásnál nem szabad megfeledkezni.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg a háztartásában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >