Kondenzációs kazán beépített tárolóval: előnyök és mire érdemes figyelni
Kondenzációs kazán beépített tárolóval: átfogó útmutató 2026-ra
Amikor elkezdi összehasonlítani a kazánokat, és találkozik a beépített tárolós kondenzációs kazán fogalmával, kérdések egész sora merül fel: Mit is csinál valójában az a tároló? Megéri többet fizetni az egy burkolatba épített kombinációért? Mekkora tárolótérfogat elegendő? És miért kínálnak az olyan gyártók, mint a Protherm vagy a Vaillant, több különböző változatot? Ez a cikk mindezekre a kérdésekre választ ad – és még néhány továbbira is, amelyek talán eszébe sem jutottak volna.
Az alapoktól indulunk, majd rátérünk a műszaki részletekre, az előnyökre, a hátrányokra és a különböző háztartástípusoknak szóló konkrét ajánlásokra. A cikk hosszú, de a téma megérdemli – a kazán telepítése 15–20 évre szóló beruházás, és egy rossz döntés több ezer euróba kerülhet a gazdaságtalan üzemeltetés vagy a drága csere miatt.
Mi az a kondenzációs kazán, és miért számít a „kondenzációs” szó
A hagyományos gázkazán elégeti a gázt, a forró füstgázt pedig a kéményen át vezeti el. Ez a füstgáz 120–200 °C-os hőmérsékleten távozik – és vele együtt hatalmas mennyiségű energia is, amely egyszerűen eltűnik a légkörben. A kondenzációs kazán másképp működik: olyan mélyen (57 °C alá) hűti le a füstgázt, hogy a benne lévő vízgőz lecsapódik, és felszabadítja a rejtett kondenzációs energiát. Éppen ez a technológia lényege – a vízgőz „rejtett hőjének” hasznosítása.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kondenzációs kazán 97–109 %-os hatásfokot ér el (igen, meghaladhatja a 100 %-ot – ez csupán a számítás vonatkoztatási értékének kérdése). Egy régi atmoszférikus kazánhoz képest jellemzően évi 20–35 % gázt takarít meg. A mai, 0,08–0,10 €/kWh körüli gázárak (2026-os állapot) és egy családi ház évi 15 000–25 000 kWh-s fogyasztása mellett ez évente 300–700 € megtakarítást jelenthet.
A teljes kondenzációs hatás feltétele a fűtési rendszer alacsony visszatérő hőmérséklete – ideális esetben 30–45 °C. Ezért a kondenzációs kazánok padlófűtéssel vagy korszerűbb, nagyobb radiátorokkal (úgynevezett alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekkel) működnek a legjobban. A hagyományos, 70/55 °C-ra méretezett tagos radiátorokkal is működnek, és még így is takarékosabbak a régi kazánoknál, de a kondenzációs hatás kisebb.
Beépített tároló: mit jelent pontosan, és milyen változatai vannak
A beépített tárolós kondenzációs kazán olyan készülék, amelynek egyetlen kompakt burkolatában nemcsak maga a kazán, hanem a használati meleg víz (HMV) tárolója is helyet kap. Az eredmény egyetlen készülék, amely a fűtést és a melegvíz-készítést is megoldja – külső, álló tároló nélkül.
A tároló két alapvető elven működhet:
- Közvetett fűtés hőcserélőn keresztül – a tárolt vízmennyiség (pl. 21, 35 vagy 42 liter) szigetelt tartályban van, és a kazán primer köre fűti fel. A tárolóban lévő víz és a fűtővíz nem keveredik. Ez higiénikusabb megoldás, mert a tároló vize nem érintkezik a fűtési kör hőátadó felületével.
- Átfolyós vízmelegítés tárolással – egyes modellek kis tárolót kombinálnak átfolyós hőcserélővel. A tároló „pufferként” szolgál, a meleg víz pedig lemezes hőcserélőn áramlik át, ahol eléri a végső hőmérsékletét.
A tároló térfogatát tekintve a piacon leggyakrabban a következő értékekkel találkozhat:
- 21 liter – kompakt megoldás kisebb háztartásokba vagy lakásokba
- 35 liter – közepes térfogat, kompromisszum
- 42 liter – a családi házak kategóriájában a leggyakoribb, 3–4 főnek elegendő
- 50–60 liter – beépített tárolóknál ritkább, inkább az opcionális külső tárolókra jellemző
Beépített tároló vagy külső tároló: mi illik valójában az Ön házához
Erre a kérdésre nincs mindenkire érvényes, egyértelmű válasz. A háztartás konkrét helyzetétől függ. Nézzük meg tárgyilagosan mindkét lehetőséget.
A beépített tároló előnyei
- Helytakarékosság – a kazán és a tároló egy burkolatban van. Lakásokban, előszobában kialakított kazánhelyiségben vagy szűkös gépészeti helyiségben ez alapvető előny. A külső álló tároló (pl. 100–200 liter) újabb bútordarab a helyiségben.
- Alacsonyabb telepítési költség – egyetlen készülék felszerelése gyorsabb. Nincs szükség összekötő csővezetékre a kazán és a különálló tároló között, így elmarad a csövek hővesztesége és a szerelő munkája is.
- Esztétikum és kompakt kialakítás – egyetlen fehér panel a falon sokkal letisztultabb látvány, mint egy kazán és mellette egy nagy tároló.
- Gyorsabban érkező meleg víz – a tároló már előmelegített, így a meleg víz gyorsabban ér a csaphoz, mint átfolyós vízmelegítésnél.
- Anti-Legionella funkció – a legtöbb korszerű tárolós kazán automatikus, 65–70 °C-os felfűtési ciklussal rendelkezik, amely megakadályozza a Legionella pneumophila baktérium elszaporodását.
A beépített tároló hátrányai
- Korlátozott térfogat – a 42 liter átlagos komfort mellett 3–4 főnek elegendő, de ha hosszú kádfürdőt szeretne, és többen fürdenek egymás után, a tároló kiürülhet, és meg kell várni a felfűtést.
- Magasabb beszerzési költség – a tárolós kombi kazán drágább, mint a tároló nélküli önálló kazán, de olcsóbb, mint a kazán és a külső tároló együtt.
- Szervizelhetőség – ha meghibásodik a tároló vagy a HMV-hőcserélő, az egész készülék üzemen kívül kerül. Külső tároló esetén a kazán legalább fűteni tud tovább.
- A tároló energiavesztesége – az előmelegített tároló fokozatosan hűl (úgynevezett készenléti veszteség), akkor is, ha nincs vízvétel. Jól szigetelt tárolóknál ez a veszteség minimális, de nem nulla.
Konkrét modellek: mit talál a piacon 2026-ban
Nézzük meg a kapható konkrét termékeket, és azt, mire érdemes figyelni a kiválasztásuknál.
Protherm Tiger Condens – a szlovák piac zászlóshajója
A Protherm Tiger Condens sorozat a legkelendőbb beépített tárolós kondenzációs kazánok közé tartozik a szlovák és a cseh piacon. A Protherm régóta kedvelt a jó ár-érték arány, az elérhető szerviz és a megbízhatóság miatt. Nézzük a konkrét modelleket:
Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 21 – kompakt modell 21 literes tárolóval, lakásokba és kisebb háztartásokba
A Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 21 20–26 kW teljesítményű változat, 21 literes beépített tárolóval. Mit jelentenek a névben szereplő számok? A „20/26” a minimális és a maximális fűtési teljesítményt jelöli (moduláció), a „KKZ” a tárolós kondenzációs kazánt (tárolós változat), a „21” pedig a tároló térfogatát literben. Ez a modell lakásokba vagy kisebb, kb. 120 m²-es családi házakba való, ahol legfeljebb 2–3 fő él. A 21 literes tároló átlagos vízvételnél (zuhanyozás, kézmosás) elegendő, de ha kádat is szeretne megtölteni, szűkös lehet.
Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 – a legnépszerűbb modell 42 literes tárolóval, családi házakba
A Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 lényegében ugyanaz a kazán, csak 42 literes tárolóval. Gyakorlatilag ez a legkedveltebb változat a 3–4 fős háztartások számára, 150 m²-ig terjedő családi házakban. A nagyobb tároló azt jelenti, hogy az első személy nyugodtan lezuhanyozhat, és a tároló felfűt, mire a második sorra kerül. A 26 kW-os teljesítmény teljes terhelésen a 70-es–90-es években épült szlovákiai családi házak túlnyomó többségéhez elegendő (ezek többnyire nem megfelelően hőszigeteltek, hőveszteségük 10–18 kW).
Protherm Tiger Condens 30/35 KKZ 42 – nagyobb és gyengébben szigetelt, nagyobb teljesítményigényű családi házakba
A Protherm Tiger Condens 30/35 KKZ 42 az erősebb testvér, 30–35 kW teljesítménnyel és szintén 42 literes tárolóval. Ez a modell nagyobb családi házakba (180–250 m²), régebbi és gyengébben szigetelt, nagy hőveszteségű épületekbe illik, vagy oda, ahol a kazán napkollektoros rendszerhez kapcsolódik, és a tároló felfűtéséhez nagyobb teljesítményre van szükség. A 35 kW valóban nagy teljesítmény – egy átlagos, korszerű alacsony energiaigényű házhoz túlméretezett, ami nem tesz jót a hatékonyságnak (a kazán feleslegesen, rövid ciklusokban fog ki- és bekapcsolni).
Gyakorlati tanács a teljesítmény megválasztásához: A kazán teljesítményének az épület hőveszteségéhez kell igazodnia. Durva becsléssel ez szigeteletlen régi házaknál kb. 50–80 W/m², szigetelt házaknál 30–50 W/m². Egy 120 m²-es régi háznál ez 6–9,6 kW hőveszteséget jelent. A 20–26 kW-os kazán tehát ezt is fedezi, bőséges tartalékkal a HMV-készítéshez.
Protherm Tiger Condens okosszabályozóval – intelligens fűtés
A Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 okosszabályozóval szett – teljes megoldás az intelligens fűtéshez
Ez a szett a Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 kazánt intelligens szabályozóval kombinálja, amely okostelefonról is vezérelhető. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy még a munkából hazaérkezés előtt bekapcsolhatja a fűtést, heti programot állíthat be, követheti a gázfogyasztást, és értesítést kaphat az esedékes szervizről. A mai energiaárak mellett az intelligens szabályozó további 10–15 % megtakarítást hozhat a hagyományos termosztátos vezérléshez képest – egyszerűen azért, mert a fűtés csak akkor megy, amikor valóban szükség van rá.
Vaillant ecoTEC plus – prémium választás
A Vaillant VUI 26CS/1-5 ecoTEC plus IoniDetect + sensoCOMFORT 720 egy prémium kondenzációs kazán teljes szettje, ionizációs égődiagnosztikával és sensoCOMFORT szabályozóval. Mi az az IonoDetect? Olyan rendszer, amely ionizációs érzékelővel figyeli az égést, és automatikusan optimalizálja a gáz-levegő keveréket. Az eredmény a legnagyobb hatásfok a legkisebb kibocsátás mellett, a kazán pedig maga jelzi, ha eltérést észlel az ideálistól. Azoknak a vásárlóknak, akik prémium készüléket szeretnének maximális diagnosztikával és hosszú élettartammal, a Vaillant ecoTEC plus nagyon jó választás – magasabb áron.
Thermona THERM 28 KDZ 5 – szlovák gyártó
A Thermona THERM 28 KDZ 5 a cseh Thermona gyártó beépített tárolós kondenzációs kazánja. A 28 kW-os teljesítmény és a 48 literes tároló nagyobb családi házakba teszi alkalmassá ezt a modellt. A Thermona a kedvező szervizárak és a pótalkatrészek szlovák piaci elérhetősége miatt népszerű, ami a készülék 15 éves élettartama mellett nem elhanyagolható szempont.
Hogyan számítsa ki a háztartásának megfelelő tárolótérfogatot
Ez az egyik legfontosabb dolog, amelyre a kiválasztáskor figyelni kell. A túl kicsi tároló hideg vízzel bosszantja majd a zuhany alatt, a túl nagy pedig feleslegesen pazarolja az energiát a fel nem használt meleg víz hőn tartására.
A gyártók és a szerelők által is ajánlott egyszerűsített szabály:
- 1–2 fő, csak zuhany: 21–30 liter
- 3–4 fő, zuhany + szokásos vízvétel: 35–42 liter
- 4–5 fő vagy kádas fürdőszoba: 50–80 liter (itt azonban a beépített tároló már nem elég, külső tároló vagy kombinált megoldás ajánlott)
- 5 vagy több fő, illetve nagyobb komfort: 100 liter vagy több – külső tároló
Tudni kell, hogy a kazán tárolója nem termosz – a víz 55–65 °C-ra melegszik benne, de vételkor hideg vízzel keveredve kb. 38–42 °C-osan jut a hálózatba. Egy 42 literes, 65 °C-os tárolóból 40 °C-ra keverve valójában kb. 60–70 liter felhasználható meleg vizet kap, ami egy zuhanyozáshoz tisztességes érték (10–12 liter/perc, 6–8 perc = kb. 70–90 liter 40 °C-os hőmérsékleten). Ha azonban ketten zuhanyoznak egymás után, a tárolónak közben utána kell fűtenie.
Tárolós kondenzációs kazán telepítése: amit a szerelés előtt tudnia kell
A kondenzációs kazán telepítése nem az „ügyes szomszéd” dolga. Érvényes engedéllyel rendelkező szakembert igényel. 2026-ban Szlovákiában az a szabály, hogy gázkészüléket csak olyan cég vagy személy telepíthet, amely, illetve aki rendelkezik a Műszaki Felügyelet (TIČR/ITI) vagy a gázelosztó megfelelő jogosítványával az 508/2009 Z.z. számú rendelet és a hatályos Munka Törvénykönyve szerint. Minden telepítés után kötelező a nyomáspróba, a tömítettség ellenőrzése és az első üzembe helyezés.
Kondenzvíz-elvezetés
A kondenzációs kazán teljes teljesítményen óránként 1–3 liter savas kondenzvizet (pH 3–4) termel. Ezt a kondenzvizet a csatornába kell vezetni. A lefolyócsőbe való közvetlen bevezetés az esetek többségében megengedett (a mennyiség kicsi, és a csatornahálózat semlegesíti), de bizonyos esetekben (pl. elválasztott csapadék- és szennyvízcsatorna) semlegesítő tartályra lehet szükség. Ezt egyeztesse a helyi csatornaüzemeltetővel.
Füstgázelvezetés – turbó vagy nyitott rendszer
A kondenzációs kazánok kizárólag úgynevezett zárt égésterű készülékek (C típusnak vagy turbónak is nevezik őket). Ez azt jelenti, hogy az égési levegőt koaxiális csövön át kívülről szívják be, és a füstgázt is a szabadba vezetik – nem a hagyományos kéményen keresztül. A falon vagy a tetőn át kéthéjú koaxiális cső vezet (átmérője 80/125 mm vagy 60/100 mm). Előnye: a kazán független a helyiség levegőjétől, nem igényel légbevezetést a kazánházba. Hátránya: ha meglévő kéményét szeretné használni, az csak speciális béléscsővel lehetséges – de az esetek többségében egyszerűbb a koaxiális csövet a külső falon át kivezetni.
A gázhálózat nyomása és a csővezeték méretezése
Egy 26–35 kW-os kazán teljes teljesítményen óránként 2,5–3,5 m³ gázt fogyaszt. Győződjön meg arról, hogy a gázbekötés és a gázmérő kapacitása elegendő. A legtöbb háztartás G4-es mérővel (4 m³/h) gond nélkül ellátja a kazánt és a tűzhelyet is. Ha nagyobb teljesítményű kazánra cserél, ellenőriztesse a gázelosztónál a bekötés kapacitását.
Hidraulikai bekötés és tágulási tartály
A beépített tárolós kondenzációs kazánnak külön primer fűtési köre és szekunder HMV-köre van. A legtöbb korszerű kazánba keringetőszivattyú és tágulási tartály is be van építve. A tágulási tartály térfogata általában 8–12 liter – nagyobb rendszereknél (padlófűtés az egész házban, nagyobb víztérfogat a rendszerben) külső tágulási tartállyal kell kiegészíteni. A szerelő ezt a teljes rendszer térfogata alapján számítja ki.
Szabályozás és okostechnológiák: miért érdemes intelligens vezérlésbe beruházni
A kazán jó szabályozás nélkül olyan, mint egy erős autó gázpedál nélkül – működik, de nem használja ki a benne rejlő lehetőségeket. 2026-ban alapelvárás nemcsak az, hogy a kazán égője modulációs legyen (20–100 % teljesítmény között), hanem az is, hogy kommunikálni tudjon az okostermosztátokkal és az okosotthon-rendszerekkel.
Az intelligens szabályozás a következő kézzelfogható előnyökkel jár:
- Időjárás-követő szabályozás – a kazán figyelembe veszi a külső hőmérsékletet, és előrelátóan módosítja a fűtővíz hőmérsékletét. -10 °C-os külső hőmérsékletnél 75 °C-ra, +5 °C-nál csak 45 °C-ra melegíti a vizet. Az eredmény komfort túlfűtés nélkül.
- Helyiséghőmérséklet-szabályozó heti programmal – éjszakára és arra az időre, amikor senki sincs otthon, alacsonyabb hőmérsékletet állíthat be (pl. 21 °C helyett 18 °C-ot). Minden egyes fokkal kevesebb = kb. 6–8 % gázmegtakarítás.
- Vezérlés alkalmazásból – ma a legtöbb prémium kazánnál alapfelszereltség. Bekapcsolhatja a kazánt hazaérkezés előtt, követheti a fogyasztást, és értesítést kaphat a hibákról.
- Integráció napkollektorral vagy napelemmel – egyes okosszabályozók képesek akkorra időzíteni a tároló felfűtését, amikor elegendő olcsó (saját) energia áll rendelkezésre.
A Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 okosszabályozóval szett a „minden egyben” megoldás gyakorlati példája – kazán és intelligens szabályozás egy csomagban, alacsonyabb áron, mintha külön vásárolná meg őket.
Üzemeltetés, szerviz és élettartam: valós költségek 15 évre
A kazán nem olyan készülék, amelyet megvesz, aztán megfeledkezhet róla. Előírt, rendszeres szervizellenőrzései vannak. Nézzük a valós költségeket 15 éves távlatban, ami a kondenzációs kazán átlagos élettartama:
Kötelező éves felülvizsgálat
A szlovák előírások (az MDVRR SR 282/2012 Z.z. számú rendelete) szerint minden gázkészüléket legalább évente egyszer szakembernek kell ellenőriznie. A kondenzációs kazán szervizellenőrzésének ára 2026-ban 60–120 € körül mozog áfával (régiótól és szervizcégtől függően). 15 év alatt ez 900–1 800 €. Számoljon vele a teljes költségben.
Pótalkatrészek és javítások
A kondenzációs kazánnak több kopó alkatrésze van:
- Keringetőszivattyú – élettartama 8–12 év, cseréje 150–300 €
- Tágulási tartály – a membrán 8–10 évig bírja, cseréje 100–200 €
- HMV-hőcserélő – kemény víz esetén elvízkövesedhet, vegyszeres tisztítása vagy cseréje 200–500 €
- Égő és ionizációs elektróda – ellenőrzés és tisztítás minden felülvizsgálatkor
- Tároló (belső anód) – a magnézium védőanódos tárolóknál az anódot 2–5 évente cserélni kell (50–100 €), enélkül a tárolót korrózió fenyegeti
A vízkeménység hatása a tárolóra
Erről a témáról kevés szó esik, pedig Szlovákiában lényeges. Szlovákia legtöbb régiójában a víz közepesen kemény vagy kemény (8–25 °dH). A kemény vízből 60 °C fölé melegítve vízkő válik ki, amely lerakódik a tárolóban és a hőcserélő felületein. A következmény: csökkenő hőteljesítmény (1 mm vastag vízkőréteg = 10 %-kal nagyobb energiafogyasztás a melegítéshez), valamint a hőcserélő és a tároló rövidebb élettartama.
A megoldás: vízkezelő berendezés (vízlágyító vagy polifoszfát-adagoló) beépítése a kazán elé. A 100–300 €-s beruházás megtérül a kazán hosszabb élettartama és az alacsonyabb energiafogyasztás révén. Az olyan gyártók, mint a Protherm és a Vaillant, ezt közvetlenül a kézikönyvben ajánlják.
Kondenzációs kazán és támogatások: mi az aktuális 2026-ban
Szlovákiában több támogatási konstrukció is létezik a takarékos fűtőberendezések telepítésére. A 2026-os helyzet:
- Zelená domácnostiam II program – elsősorban a megújuló energiaforrásokra irányul (hőszivattyúk, napenergia, biomassza), de a tartalék hőforrásként alkalmazott kondenzációs kazánnal való kombináció elfogadható lehet
- Uniós strukturális alapok a ŠFRB-n keresztül – az Állami Lakásfejlesztési Alap kedvezményes hiteleket nyújt hőszigetelésre és korszerű fűtésre, a kondenzációs kazánokat is beleértve
- Adókedvezmény – 2024-től az adóból levonhatók a családi ház energetikai korszerűsítésére fordított kiadások, a korszerű fűtést is beleértve. Az aktuális feltételekről tájékozódjon adótanácsadónál vagy a szlovák Pénzügyi Igazgatóság (Finančná správa SR) honlapján
Vásárlás előtt javasoljuk az aktuális feltételek ellenőrzését, mivel a támogatási konstrukciók változnak. Egy jó szerelő tud ebben tanácsot adni, vagy legalább a megfelelő intézményhez irányítja.
A leggyakoribb hibák a kiválasztásnál és a telepítésnél
Több éves gyakorlati tapasztalat alapján néhány visszatérő hibát azonosítottunk:
- Túlméretezett kazán – „ha erősebbet veszek, biztosra megyek.” Ennek az ellenkezője igaz. A túl nagy teljesítményű kazán gyakran ki- és bekapcsol (ciklikus üzem), ami növeli a kopást és csökkenti a hatásfokot. A kazánnak 60–80 %-os teljesítményen kellene járnia, nem 20 %-on.
- Tároló a vízkeménység ellenőrzése nélkül – lásd az előző bekezdést. Kemény vizű régiókban vízkezelés nélkül 5 év alatt tönkreteheti a tárolót.
- Helytelen füstgázelvezetés – az ablakhoz túl közel elhelyezett, lerövidített koaxiális cső a füstgáz visszaszívását okozhatja. Tartsa be az STN EN 13384 szabvány szerinti legkisebb távolságokat.
- A nyomáspróba elhanyagolása – a telepítés után kötelező a nyomáspróba. Ha a szerelő kihagyja, nem kap garanciajegyet a gyártótól.
- Szabályozás nélkül – drága kondenzációs kazánt venni, és egyszerű bimetálos termosztátot kötni rá a készülék lehetőségeinek elpazarlása. Ruházzon be legalább egy programozható szabályozóba.
Kondenzációs kazán és hőszivattyú: a jövő kombinációja?
2026-ban egyre nagyobb az érdeklődés az úgynevezett hibrid rendszerek iránt – ez a kondenzációs kazán és a levegő-víz hőszivattyú kombinációja. Az elv egyszerű: a hőszivattyú 0 °C feletti külső hőmérsékleten (az év nagy részében) hatékonyan működik, erős fagyban (-5 és -10 °C alatt) pedig a kazán lép működésbe. Az eredmény: alacsony üzemeltetési költség az év nagy részében és megbízható fűtés -20 °C-ban is.
A beépített tárolós kondenzációs kazán az ilyen hibrid kapcsolásban ideális tartalék hőforrás – a HMV-tároló a kazán része, így az egész rendszer kompakt marad. Egyes gyártók (Vaillant, Buderus) kifejezetten „hibrid” kazán + hőszivattyú szetteket kínálnak egyetlen vezérlőegységgel.
Mit érdemes összehasonlítani egy konkrét modell kiválasztásakor: gyakorlati ellenőrzőlista
A modellek összehasonlításakor a következő paramétereket figyelje:
- Teljesítmény (kW) – meg kell felelnie az épület STN EN 12831 szabvány szerint számított hőveszteségének
- Tárolótérfogat (l) – 21/35/42 liter, a személyek száma szerint
- Energiaosztály – legalább A, ideális esetben A+
- Az égő modulációja (%) – minél nagyobb a modulációs tartomány (pl. 20–100 %), annál egyenletesebb az üzem
- A tároló típusa – zománcozott, rozsdamentes acél vagy védőanódos
- A koaxiális cső átmérője – 60/100 vagy 80/125 mm (a cső hosszától függ)
- Kompatibilitás a szabályozókkal és az okosrendszerekkel
- Garanciaidő – a gyártók alapesetben 2 évet kínálnak, online regisztráció esetén 5 évet
- A szerviz elérhetősége – nézzen utána, hány hivatalos szervizpartner működik a régiójában
Valós példa a gyakorlatból: régi kazán cseréje egy 1985-ben épült sorházban
A trencséni Miroslav úr házában régi atmoszférikus kazán működött, külön átfolyós vízmelegítővel. A ház 135 m²-es, a család 4 fős, a radiátorok 70/55 °C-osak. A régi rendszer évente kb. 2 800 m³ gázt fogyasztott = kb. 2 240 € 0,08 €/kWh áron (átszámítás kWh-ra: 2 800 × 10,5 kWh/m³ = 29 400 kWh × 0,08 = 2 352 €).
Miután időjárás-követő szabályozással és programozható szabályozóval ellátott Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 kazánra cserélték, a fogyasztás 1 950 m³ gázra csökkent = kb. 1 637 €. Megtakarítás: kb. 715 € évente. A kazán ára telepítéssel: kb. 2 800 €. Megtérülés: kevesebb mint 4 év. A 42 literes tároló közben gond nélkül fedezte mind a 4 családtag igényeit.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Alkalmas a beépített tárolós kondenzációs kazán panellakásba is?
Igen, ideális megoldás olyan lakásokba, ahol nincs hely különálló álló tárolónak. A 20–26 kW teljesítményű, 21–42 literes tárolós modellek elférnek egy átlagos konyhabútorban vagy az előszobában. Azt azonban ellenőrizni kell, hogy a lakásban megoldható-e a koaxiális cső kivezetése (a külső falon vagy meglévő aknán keresztül). Egyes társasházakban a rendszer módosításához közös jóváhagyás kell – ezt egyeztesse a közös képviselővel.
Mekkora tárolóra van szükségem egy háromgyermekes családhoz?
Egy 5 fős, háromgyermekes családnál a 42 literes beépített tároló a komfort határán van. Amikor a gyerekek felnőnek, és naponta zuhanyoznak, a tároló már nem elég. Fontolja meg a nagyobb beépített tárolós modellt (50+ l), vagy a kazán és egy 80–100 literes külső tároló kombinációját. Másik lehetőségként utólag szolártároló is telepíthető a HMV-készítéshez, a kazán pedig csak tartalék és fűtési hőforrásként marad meg.
Mennyi ideig tart egy üres, 42 literes tároló felfűtése?
A kazán teljesítményétől és a belépő víz hőmérsékletétől függ. 26 kW teljesítmény és 10 °C-os belépő víz mellett a 42 literes tároló kb. 8–12 perc alatt melegszik fel 60 °C-ra. A gyakorlatban soha nem ürül ki teljesen, így részleges vízvétel után az utánfűtés 3–6 percig tart. Ez lényegesen kényelmesebb, mint az átfolyós vízmelegítő, ahol meg kell várni, amíg a hőmérséklet beáll.
Ki kell cserélnem a beépített tárolós kondenzációs kazánt, ha a tároló szivárogni kezd?
A modelltől és a hiba mértékétől függ. A legtöbb korszerű kazánnál a tároló leválasztható a fűtőegységről – a szerviztechnikus csak a tárolót cseréli ki, nem az egész kazánt. Vásárlás előtt kérdezze meg az eladót, mennyire elérhető és mennyibe kerül az adott modellhez a csere-tároló. A prémium márkáknál (Vaillant, Protherm) a pótalkatrészek hosszú távon elérhetők.
Alkalmas a beépített tárolós kondenzációs kazán napkollektorokkal való összekapcsolásra?
A napkollektorok közvetlen bekötése a kazán beépített tárolójába nem szokásos, mert a tároló kicsi, és általában nincs rajta csatlakozás a szolárfolyadék számára. Megoldások azonban léteznek: 150–200 literes külső bivalens tároló, napkollektorhoz és kazánhoz való csatlakozással, vagy egyes, nagyobb beépített tárolós, szolárcsatlakozással ellátott kazánmodellek (a konkrét modellt ellenőrizni kell). Ha napkollektort tervez, javasoljuk, hogy kezdettől fogva egységes rendszerként kezelje – ne utólag bővítse.
Hogyan tudhatom meg a házam hőveszteségét, hogy megfelelő teljesítményű kazánt válasszak?
A legpontosabb módszer az energetikai audit vagy az STN EN 12831 szabvány szerinti számítás, amelyet tervező készít el. Durva tájékozódásként: egy 120 m²-es, szigeteletlen régi ház hővesztesége kb. 12–16 kW, egy ugyanekkora szigetelt házé 6–9 kW, egy alacsony energiaigényű házé 3–5 kW. A kazán teljesítménye legalább 20–30 %-kal haladja meg a hőveszteséget (tartalék a HMV-készítéshez és a fagyok utáni felfűtéshez). A legtöbb 100–180 m²-es régi háznál az optimális kazánteljesítmény 20–26 kW.
Összegzés: beépített tárolós kondenzációs kazán – kinek igen, és kinek nem
A beépített tárolós kondenzációs kazán kiváló megoldás a szlovákiai háztartások többségének – a lakásoktól a 200 m²-ig terjedő, 2–4 fős családi házakig. A takarékos kondenzációs technológiát a melegvíz-készítés praktikus és kompakt megoldásával ötvözi, helyet takarít meg, és csökkenti a telepítési költségeket a kazán + külön külső tároló változathoz képest.
A beépített tároló nem elegendő a nagyon népes (5 vagy több fős) háztartásoknak, a nagy káddal rendelkezőknek és a HMV-komfortra igényeseknek, illetve a napkollektoros rendszerekhez. Ilyen esetekben jobb a 100–200 literes külső tároló.
A konkrét modell kiválasztásakor ügyeljen a teljesítmény helyes méretezésére (ne legyen se túl erős, se gyenge), a személyek számának megfelelő tárolótérfogatra, a régiójában elérhető szerviz minőségére és a jó szabályozásba való beruházásra. Az időjárás-követő szabályozással és heti programmal ellátott kazán a mai energiaárak mellett további 10–20 %-ot takarít meg a szabályozás nélküli kazánhoz képest – 0,08–0,10 €/kWh gázár mellett ez évi 150–400 € többletmegtakarítás.
Ha bizonytalan a választásban, kérje bátran szakember tanácsát, vagy forduljon csapatunkhoz – szívesen segítünk kiválasztani a pontosan az Ön helyzetéhez illő megoldást.
Kérdése van a témával kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy egy konkrét helyzetet kell megoldania az otthonában? Írjon nekünk – szívesen adunk tanácsot.
