>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Kazán beépített vagy csatlakoztatott HMV-tárolóval

Az álló kazán kiválasztásakor előbb-utóbb minden érdeklődő szembesül egy gyakorlati kérdéssel: a használati melegvíz (HMV) felmelegítését oldja meg a kazán testébe beépített tároló, vagy célszerűbb egy önálló, külső tárolót választani, amelyet saját csővezetékkel csatlakoztatnak az álló kazánhoz? Az egyértelmű válasz nem létezik – mindkét megoldásnak megvan a helye, és különböző háztartás-, kazánház- és költségvetés-típusokhoz illik. Ebben a cikkben részletesen elmagyarázzuk a különbséget, bemutatunk konkrét termékeket mindkét kategóriából, és két valós, gyakorlati példán keresztül elmondjuk, melyik megoldást mikor érdemes választani.

A HMV-tárolós kazán vásárlása jellemzően 15-20 évre szóló befektetés, ezért érdemes időt szánni a döntésre már az elején – a rosszul megválasztott tárolótérfogatot vagy a nem megfelelő csatlakozási típust utólag csak nehezen és drágán lehet korrigálni. Nézzük meg tehát, hogyan működik a két megoldás, milyen előnyeik és hátrányaik vannak, és miben térnek el leginkább az átlagos felhasználó és a szervizes szakember szemszögéből.

Hogyan működik a beépített tároló (kompakt megoldás)

A beépített HMV-tárolós kompakt álló kazánok „minden egyben" megoldást kínálnak. A kazán fűtési része (égő, hőcserélő, keringtető szivattyú, tágulási tartály, vezérlő elektronika) és a melegvíz-tároló egyetlen egységbe van összekötve – a tároló közvetlenül a kazán alsó vagy oldalsó részébe van beépítve, esetleg gyárilag egyetlen kompakt blokká van összeszerelve a kazánnal. E kategória tipikus képviselői a Vaillant ecoCOMPACT sorozatú kondenzációs álló kazánjai, ahol a tároló közvetlenül a kazán teste alatt van integrálva, és a fűtési résszel vizuálisan és szerelés szempontjából is egy zárt egységet alkot.

E megoldás legnagyobb előnye a helytakarékosság a kazánházban. Két különálló berendezés (kazán + tároló) helyett, amelyek között elegendő mozgásteret kell hagyni, és összekötő csővezetéket kell vezetni, elegendő egyetlen, egy hagyományos mosógéphez hasonló vagy annál kissé nagyobb alapterületű egység. Lakásfelújításoknál, kis műszaki helyiségeknél vagy régebbi családi házak kazánházainál, ahol a hely centiméterre van kimérve, épp ez a helytakarékosság lehet a döntő érv.

A második jelentős előny az egyszerűbb és gyorsabb telepítés. Mivel a tároló már gyárilag össze van kötve a kazánnal, elmarad a kazán és a tároló közötti hosszú összekötő szakasz szerelése és szigetelése, valamint a külső megoldáshoz szükséges kiegészítő szelepek, szivattyúk és biztonsági elemek beépítése. Ez rövidebb szerelési időt, kevesebb kötést (tehát kevesebb potenciális vízszivárgási és hőveszteségi pontot), és jellemzően alacsonyabb szerelési anyag- és szerelői munkaköltséget jelent.

Vaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT - kondenzációs kazán beépített 90 literes HMV-tárolóval

Vaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT Multimatic 700

Kondenzációs álló kazán 90 literes beépített HMV-tárolóval. A kompakt „kettő az egyben" megoldás tipikus képviselője – a kazán és a tároló egyetlen egységet alkot, minimális kazánházi alapterület-igénnyel, a vezérlést a Multimatic 700 szabályozó biztosítja.

Ár: 3 658,66 €

A beépített tárolónak azonban megvannak a maga korlátai is, amelyeket érdemes előre ismerni. Mivel méretét a kazán testének méretei korlátozzák, a térfogat jellemzően nagyjából 90 és 150 liter között mozog. Egy két-három fős háztartás és egy fürdőszoba esetén ez általában elegendő, azonban több felhasználó, két egyidejűleg használt fürdőszoba, vagy hirtelen megnövekedett fogyasztás esetén (például több egymást követő zuhanyzás) a beépített tároló kapacitása gyorsabban elérheti a határait, mint egy nagyobb külső megoldásé.

A második szempont a szerviz. A kompakt megoldásnál a kazán és a tároló egy funkcionális egységet alkot, így bármilyen beavatkozás – a szokásos éves ellenőrzéstől az esetleges tárolójavításig – jellemzően egy technikus egy látogatása során történik. Ez kényelmi szempontból előny, ugyanakkor azt is jelenti, hogy a tároló meghibásodása esetén (például hosszabb üzemidő utáni korrózió miatt) közvetlenül a kazán egységéhez kell hozzáférni, ami valamivel bonyolultabb lehet, mint egy önálló külső tároló cseréje.

Hogyan működik a külső, csatlakoztatott tároló

A másik megközelítés a klasszikus, régóta bevált megoldás – az álló kazán önállóan működik hőforrásként mind a fűtéshez, mind a melegvíz-előállításhoz, míg a HMV tényleges felmelegítése egy külön, fizikailag különálló tárolóban zajlik. A kazán saját csővezetéki körrel kapcsolódik a tárolóhoz, amely a felmelegített fűtővizet a tároló belsejében elhelyezett hőcserélőbe (leggyakrabban spirál- vagy kígyócsöves kivitelben) vezeti. Ott adja át a hőt a használati víznek, a lehűlt víz visszatér a kazánba, és a ciklus ismétlődik – ez az úgynevezett közvetett fűtésű melegvíz-előállítás.

Hogyan működik a közvetett fűtésű melegvíz-előállítás külső tárolón keresztülA kazán felmelegítia fűtővizetA víz a tárolóbanlévő hőcserélőbe áramlikA hőcserélő átadjaa hőt a használati víznekA lehűlt vízvisszatér a kazánbaA ciklus ismétlődik(közvetett fűtés)

A külső tároló legnagyobb erénye a rugalmasság. A térfogat teljesen függetlenül megválasztható a kazántól – jellemzően 100 litertől egészen 500 vagy több literig – a háztartás tényleges igényei, a fürdőszobák száma, a több helyen egyidejű vízvétel igénye, vagy a jövőbeli napkollektoros rásegítés tervei szerint. A kazánt így tisztán a szükséges fűtési teljesítmény alapján, a tárolót pedig teljesen függetlenül, a ténylegesen szükséges térfogat alapján választhatja ki.

Protherm Medveď Condens 25 KKS - kondenzációs álló kazán külső HMV-tároló csatlakoztatásához

Protherm Medveď Condens 25 KKS

Kondenzációs álló kazán, amely önálló (külső) HMV-tároló csatlakoztatására szolgál. A kazán kizárólag a fűtési részt oldja meg, a tároló térfogatát és típusát teljesen függetlenül, a háztartás igényei szerint választhatja meg.

Ár: 2 010,25 €

Protherm FE 200 BM stacionárny - külső, közvetett fűtésű HMV-tároló 200 literes térfogattal

Protherm FE 200 BM stacionárny

Önálló, közvetett fűtésű HMV-tároló 200 literes térfogattal, álló kazánhoz (például a fenti Protherm Medveď Condens-hez) történő csatlakoztatásra. Alkalmas példa a külső megoldásra közepesen magas melegvíz-fogyasztású háztartások számára.

Ár: 822,66 €

A második előny az egyszerűbb csere meghibásodás esetén. Ha évek üzemeltetése után a tároló meghibásodik (jellemzően a tartály korróziója vagy a hőcserélő tömítetlensége), csak az önálló tárolót kell kicserélni – a kazánt és elektronikáját nem kell leszerelni vagy egyéb módon megbontani. Ez fordítva is igaz: ha a kazán hibásodik meg, a tároló a helyén marad, és egyszerűen rácsatlakoztatható az új kazán. Ez a függetlenség a fokozatos felújítás szempontjából is előnyös – a hosszabb élettartamú tároló (különösen jó minőségű rozsdamentes vagy zománcozott tartály esetén) így akár egy-két kazángenerációt is „túlélhet".

A harmadik előny a későbbi kiegészítés vagy csere lehetősége. Külső megoldás esetén a tárolót utólag is hozzá lehet kapcsolni egy már meglévő kazánhoz (például ha eredetileg csak átfolyós rendszerű melegvíz-előállítás volt, és a háztartás úgy dönt, hogy áttér a tárolós rendszerre), vagy később nagyobbra lehet cserélni, ha nő a melegvíz-igény – például bővítés, a háztartás létszámának változása, vagy jövőbeli napkollektorok telepítése esetén, amelyek második hőcserélős tárolót (úgynevezett bivalens tárolót) igényelnek.

Bosch WST 200-5 C - külső melegvíz-tároló 200 literes térfogattal

Bosch WST 200-5 C

A 200 literes külső HMV-tároló egy további példája, alternatívája a Protherm FE 200 BM modellnek. Álló kazánnal kombinálva alkalmas közepes-magas melegvíz-fogyasztású háztartásokba.

Ár: 1 227,54 €

Térfogatok és rugalmasság összehasonlítása

A tároló térfogata valószínűleg a leggyakoribb szempont, amely alapján az ügyfelek a két megoldás között választanak, ezért érdemes külön figyelmet szentelni neki. A beépített tárolók jellemzően 90 és 150 liter közötti tartományban mozognak – ez egy kisebb-közepes háztartás szokásos, nem extrém egyidejű fogyasztásának felel meg. A külső tárolók ezzel szemben gyakorlatilag a teljes spektrumot lefedik 100 litertől (kisebb lakások) a szokásos családi méreteken (150-200 liter) át egészen 300, 400, sőt akár 500 vagy több literig nagy háztartások, magasabb csúcsfogyasztású ingatlanok (például pezsgőfürdővel vagy nagyobb káddal rendelkező háztartások) vagy több lakóegységet magában foglaló objektumok számára.

Tájékoztató jelleggel elmondható, hogy a tároló térfogatának a háztartásban élők számától és az egyidejűleg használt vízvételi helyek (fürdőszoba, konyha) számától kell függenie. 3 fős, egy fürdőszobás háztartás esetén jellemzően elegendő a 120-150 literes tároló, amit kényelmesen fedez a beépített megoldás is. 4-5 fős, egy fürdőszobás háztartásnál már 150-200 litert ajánlott, két egyidejűleg használt fürdőszobával rendelkező, vagy magasabb komfortigényű (nagy kád, több zuhanyzófülke) háztartásoknál érdemes 200-300 literben vagy annál többben gondolkodni. Éppen ebben a sávban mutatkozik meg a külső megoldás ereje – pontosan akkora térfogat választható, amekkorára a háztartásnak ténylegesen szüksége van, a kazán testének méretei által diktált kompromisszum nélkül.

Ajánlott tárolótérfogat háztartás szerintLegfeljebb 3 fő, 1 fürdőszoba120 – 150 l4-5 fő, 1 fürdőszoba150 – 200 l2 fürdőszoba / magasabb igény200 – 300 l vagy több

A külső tároló rugalmassága nemcsak a térfogatban mutatkozik meg, hanem a szerkezet típusában is. Külső tárolóknál rendszerint elérhető a választás egyszerű, egy hőcserélős közvetett fűtésű tároló (amely csak a kazánhoz csatlakozik) és a két hőcserélős bivalens tároló között, amely lehetővé teszi a kazánból és a napkollektorokból vagy más alternatív forrásból történő fűtés kombinálását. A kompakt kazánok beépített tárolói ezt a lehetőséget jellemzően nem kínálják – ezeket zárt, egycélú egységként tervezték.

Szerviz és csere – különbségek

A szokásos üzemeltetés és szerviz szempontjából mindkét megoldásnak megvannak a maga sajátosságai, amelyeket érdemes vásárlás előtt ismerni. A beépített tárolós kompakt kazánnál a szerviz egyetlen műveletbe van összevonva – az éves ellenőrzést, tisztítást, az anód ellenőrzését és az esetleges tárolójavítást is egyetlen technikusi látogatás és egyetlen egységbe történő beavatkozás keretében végzik el. A felhasználó számára ez kényelmesebb – egy időpont, egy technikus, egy művelet két önálló ellenőrzés helyett.

A külső megoldásnál formálisan két önálló berendezésről – a kazánról és a tárolóról – van szó, bár a gyakorlatban a szervizes technikus a szokásos éves ellenőrzés során egy látogatás alkalmával közösen ellenőrzi őket, mivel egy fűtési körbe vannak összekötve. A különbség elsősorban meghibásodás esetén, vagy a több éves üzemeltetés utáni csere eldöntésekor mutatkozik meg: ha a kazán hibásodik meg – csak a kazánt cserélik, a tároló marad. Ha a tároló hibásodik meg (leggyakrabban 12-20 év után, a vízminőségtől és a tartály anyagától függően) – csak a tárolót cserélik, a kazánhoz nem kell hozzányúlni. Ez érezhető költség- és időmegtakarítást hozhat ahhoz a helyzethez képest, amikor a tároló meghibásodásakor közvetlenül a kompakt kazánegységbe kell beavatkozni.

Egy további gyakorlati szempont a pótalkatrészek és a szervizes technikusok elérhetősége. Az álló kazán + külső tároló klasszikus kombinációja évtizedek óta a piac egyik legelterjedtebb megoldásai közé tartozik, így a szervizes technikusok jól ismerik őket, a pótalkatrészek (beleértve magukat a tárolókat is, egészben) pedig könnyen elérhetők. A beépített tárolós kompakt megoldások kissé specializáltabbak, ami a szervizpartner kiválasztásánál megfontolandó, különösen a nagyobb városokon kívül.

Mikor melyik megoldást érdemes választani

Foglaljuk össze most gyakorlati szempontból, mikor érdemes a beépített tárolós kompakt kazánt, és mikor a kazán és a külső tároló kombinációját választani.

Mikor melyik megoldást válasszukBeépített tároló– akkor ajánlott, haKorlátozott hely a kazánházbanLegfeljebb 3-4 fős háztartás, 1 fürdőszobaGyorsabb, egyszerűbb telepítésEgy szervizpontot részesít előnybenNem tervez napkollektortKülső tároló –akkor ajánlott, haTöbb háztartástag, 2 vagy több fürdőszobaKazántól függetlenül szeretné a térfogatotNapkollektoros rásegítést tervezCsak a kazán vagy csak a tároló cseréjeElegendő hely két egységhez

A beépített tároló megfelelő választás, ha:

  • a kazánházban vagy a műszaki helyiségben korlátozott a hely, és a lehető legkisebb alapterületű berendezésre van szüksége,
  • kisebb-közepes háztartásról van szó (kb. 3-4 fő), egy fürdőszobával és szokásos, nem extrém melegvíz-fogyasztással,
  • egyszerűbb és gyorsabb telepítést szeretne, kevesebb kötéssel és összekötő csővezetékkel,
  • egy kompakt egységet és egy szervizpontot részesít előnyben két önálló berendezéssel szemben,
  • nem tervezi a jövőben napkollektorok vagy más alternatív melegvíz-forrás hozzáadását.

A külső tároló megfelelő választás, ha:

  • a háztartás létszáma nagyobb, két vagy több fürdőszoba van, vagy magasabbak az igények az egyidejű melegvíz-vételre,
  • szeretné a kazántól függetlenül, pontosan megválasztani a tároló térfogatát (például 200, 300 vagy több liter),
  • a jövőben napkollektoros vízmelegítés-rásegítést tervez, és szeretné lehetővé tenni a két hőcserélős bivalens tároló használatát,
  • szeretné, ha meghibásodás vagy korszerűsítés esetén csak a rendszer egyik részét (kazánt vagy tárolót) kellene cserélni, a másik megbontása nélkül,
  • elegendő hely van a kazánházban két önálló egység és az összekötő csővezeték elhelyezésére.

Nem szabad megfeledkezni a döntés pénzügyi oldaláról sem. A beépített tárolós kompakt kazánok összehasonlítható teljesítmény mellett jellemzően drágábbak, mint egy önálló kazán, viszont megtakarítást jelentenek a szerelési anyagon és a szerelési munkán. A kazán és a külső tároló kombinációja ezzel szemben lehetővé teszi a befektetés megosztását – a kazánt korábban is be lehet szerezni, a tárolót pedig később hozzáadni, vagy fordítva, kezdetben olcsóbb, kisebb tárolót választani, később pedig nagyobbra cserélni. Az összköltség összehasonlításakor ezért fontos nemcsak magukat a berendezéseket, hanem a szerelés, a csővezeték, a szigetelés és az esetleges kazánházi építési munkák költségét is figyelembe venni.

Valós gyakorlati példa

1. forgatókönyv – kisebb lakás egy fürdőszobával. Képzeljünk el egy háromszobás lakást, amelyben két felnőtt és egy gyermek él, egy fürdőszobával és egy műszaki helyiséggel, amelynek alapterülete alig elegendő egy szabványos mosógéphez. A kazánházban rendelkezésre álló hely a fő korlátozó tényező – két önálló egység (kazán és tároló) egyszerűen nem férne el egymás mellett jelentősebb építési átalakítás nélkül. Ilyen esetben logikus választás a beépített tárolós kompakt kondenzációs kazán, mint például a Vaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT a beépített 90 literes tárolóval. A család beéri a szokásos reggeli és esti zuhanyzással, a 90 literes tároló tartalékkal fedezi az igényt, a szűkös helyre történő telepítés pedig a műszaki helyiség bontása vagy bővítése nélkül megtörténik.

2. forgatókönyv – nagyobb családi ház két fürdőszobával. A második példa egy öttagú háztartás által lakott családi ház (szülők, három tinédzserkorú testvér), két fürdőszobával, amelyek közül az egyiket nagyobb káddal is használják. A reggeli csúcsidőt a több helyiségben egyidejűleg zajló zuhanyzás, illetve a kád több háztartástag által rövid időn belül történő megtöltése jellemzi. Ebben az esetben a 90-150 literes beépített tároló viszonylag gyorsan elérné kapacitásának határát – a kis tárolóban a melegvíz-utánpótlás ideje nem tudná lekövetni a csúcsfogyasztást. Ezért megfelelőbb választás egy álló kazán, például a Protherm Medveď Condens 25 KKS, önálló, 200 literes külső tárolóval kombinálva, mint a Protherm FE 200 BM, vagy alternatívaként a Bosch WST 200-5 C. A családnak elegendő nagyságú kazánháza van mindkét berendezés elhelyezésére, és értékelni fogja, hogy egy jövőbeli meghibásodás vagy a tetőre tervezett napkollektorok telepítése esetén a tárolót teljesen függetlenül a kazántól lehet majd kezelni.

Mindkét forgatókönyv jól szemlélteti, hogy a beépített és a külső tároló közötti döntés nem lehet véletlenszerű – meg kell előznie egy egyszerű mérlegelésnek a háztartás méretéről, a fürdőszobák számáról, a kazánházban rendelkezésre álló helyről és a jövőbeli korszerűsítési tervekről (például napkollektorok). Kétség esetén mindig érdemesebb közvetlenül egy szerelővel konzultálni, aki ismeri a kazánház és a vezetékrendszer konkrét állapotát.

Ajánlott termékek

Az alábbiakban egy helyen találja az összes említett termék áttekintését – a beépített és a külső megoldás gyors összehasonlításához.

Termékek ára összehasonlítvaVaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT3 658,66 €Protherm Medveď Condens 25 KKS2 010,25 €Protherm FE 200 BM stacionárny822,66 €Bosch WST 200-5 C1 227,54 €
Termék Megoldás típusa HMV térfogata Ár
Vaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT Beépített tároló 90 l 3 658,66 €
Protherm Medveď Condens 25 KKS Kazán külső tárolóhoz a választott tárolótól függően 2 010,25 €
Protherm FE 200 BM stacionárny Külső tároló 200 l 822,66 €
Bosch WST 200-5 C Külső tároló 200 l 1 227,54 €

Az álló kazánok és a HMV-tárolók teljes kínálatát a Álló kazánok és tárolók kategóriában találja, ahol szívesen segítünk a kiválasztásban, pontosan az Ön háztartásának és kazánházának paraméterei szerint.

Gyakori kérdések (GYIK)

Kevésbé megbízható a beépített tároló, mint a külső?

Nem, önmagában nem kevésbé megbízható – renomé gyártók által minőségileg gyártott berendezésről van szó, akárcsak az önálló tárolók esetében. A különbség nem a megbízhatóságban van, hanem abban, hogy a tároló esetleges meghibásodásakor közvetlenül a kazánnal alkotott kompakt egységbe kell beavatkozni, míg a külső tároló önállóan, a kazán megbontása nélkül cserélhető.

Csatlakoztatható utólag külső tároló az álló kazánhoz, ha eredetileg nem volt telepítve?

Igen, ha a kazán rendelkezik előkészített csatlakozásokkal a tároló bekötéséhez (ami a legtöbb, külső tárolóval való kombinációra szánt álló kazánnál megszokott), a tároló utólag is hozzáadható. A beépített tárolós kompakt kazánoknál erre jellemzően nincs lehetőség, mivel a tároló már gyárilag a kazán testének része.

Mekkora tárolóra van szükségem egy 4 fős, egy fürdőszobás háztartáshoz?

Tájékoztató jelleggel elegendő a 150-200 literes tároló. A pontos ajánlás azonban a háztartás szokásaitól is függ (a zuhanyzás időtartama, a kád használata, a több helyen egyidejű vízvétel) – kétség esetén érdemes konzultálni egy szerelővel vagy értékesítő csapatunkkal.

Megéri a beépített tároló nagyobb háztartások számára is?

Nagyobb létszámú vagy két fürdőszobás háztartások esetén már jellemzően nagyobb térfogatú (200 liter vagy több) külső tárolót ajánlunk, mivel a beépített tárolók kapacitása körülbelül 90-150 literre korlátozott. Kisebb és közepes háztartások számára a beépített megoldás teljes értékű és bevált választás.

Lehet később a beépített tárolót nagyobbra cserélni?

Nem, mivel a tároló a kazán szerkezetének szilárd része, térfogata utólag nem növelhető. Ha a jövőben a melegvíz-igény növekedésére számít (például tervezett bővítés vagy a háztartás bővülése esetén), célszerűbb már az elején a kazán és a külső tároló kombinációját mérlegelni.

Alkalmas a külső tároló napkollektorokkal kombinálva is?

Igen, éppen a külső tárolóknál rendszerint elérhető az úgynevezett bivalens tároló, amely két hőcserélővel rendelkezik – az egyik a kazánból történő fűtéshez, a másik a napkollektorok csatlakoztatásához. A kompakt kazánok beépített tárolói ezt a lehetőséget jellemzően nem kínálják.

Melyik megoldás olcsóbb hosszú távon?

Ez a konkrét helyzettől függ. A beépített tárolós kompakt kazán jellemzően magasabb beszerzési árú, magának a berendezésnek az ára, viszont alacsonyabb a szerelési anyag- és összekötési költsége. A kazán és a külső tároló kombinációja lehetővé teszi a befektetés pontosabb igazítását a tényleges igényhez (például kisebb tárolóval kezdeni, és később bővíteni), és meghibásodás esetén elegendő a rendszer csak egyik részét kicserélni, ami a berendezés élettartama alatt megtakarítást hozhat.

A külső tárolónak ugyanattól a gyártótól kell származnia, mint a kazánnak?

Nem szükséges feltétel, elsősorban a csatlakozási méretek és a hőcserélő teljesítményparamétereinek kompatibilitása fontos. A gyakorlatban azonban javasolt a konkrét kazán és tároló kombinációját egyeztetni az eladóval vagy a szerelővel, hogy garantált legyen az optimális működés és az egyszerűbb szerviz mind a garanciális, mind a garancián túli időszakban.

Kapcsolódó témák

Kérdése van álló kazánnal vagy tárolóval kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzettel szembesül háztartásában? Írjon nekünk – szívesen segítünk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >