Milyen teljesítményű álló kazánra van szükségem
Milyen teljesítményű álló kazánra van szükségem?
A megfelelő teljesítményű álló kazán kiválasztása az egyik legfontosabb döntés a teljes ház, üzem vagy nagyobb objektum fűtésénél. A kisebb fali kazánokkal ellentétben, amelyek leggyakrabban 24–35 kW közötti tartományban mozognak, és jellemzően lakásokhoz és kisebb családi házakhoz szolgálnak, az álló kazánok jelentősen szélesebb spektrumot fednek le – körülbelül 20 kW-tól kisebb családi házak esetén egészen 90 kW-ig és afölé nagy objektumok, üzemek, több lakóegység vagy kombinált fűtési rendszerek esetén. Éppen ez a széles tartomány az oka annak, hogy álló kazánok esetén érdemes még nagyobb figyelmet fordítani a teljesítmény kiszámítására, mint egy hagyományos, lakásba szánt fali kazán esetén.
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan lehet tájékozódás céljából kiszámítani a kazán szükséges teljesítményét a fűtött terület nagysága, a szigetelés mértéke és a háztartásban élők száma alapján (a használati melegvíz-előkészítés miatt), miért fontos sem túlméretezni, sem alulméretezni a fűtést, és két gyakorlati példán keresztül konkrét számokat is kiszámolunk. A végén megtalálja az ajánlott álló kazán modelleket teljesítményosztály szerint, valamint a leggyakrabban feltett kérdésekre adott válaszokat.
Fontos figyelmeztetés az elején: a cikkben szereplő összes együttható és számítás tájékoztató jellegű, és a szükséges teljesítményről alkotott gyors, első elképzelés kialakítására szolgál. Az épület hőveszteségének pontos kiszámítását (az ún. hőtechnikai számítást vagy fűtési tervet) mindig fűtéstechnikai szakembernek vagy tervezőnek kell elkészítenie, aki figyelembe veszi a további tényezőket is – az épület tájolását, a mennyezetmagasságot, az ablakok számát és minőségét, a hőhidakat, a szellőzést és sok más változót. Ez a cikk segít megérteni az alapelvet, és tájékozott első elképzelést kialakítani a szakemberrel való konzultáció előtt.
Miért olyan fontos a kazán megfelelő teljesítménye
Sok vásárló a kazán kiválasztásakor abba a csábításba esik, hogy „inkább nagyobb teljesítményt, hogy legyen tartaléka". Az álló kazánok esetében, amelyeket évtizedekre vásárolnak, és gyakran nagyobb objektumokhoz, magasabb beruházási költségekkel, ez azonban tévedés, amely drágán megbosszulhatja magát – csakúgy, mint az ellenkező végletbe esés, azaz a szükséges teljesítmény alábecsülése az alacsonyabb beszerzési ár miatt. Mindkét szélsőségnek valós következményei vannak, amelyek már az első fűtési szezonban megmutatkoznak.
Túlméretezett kazán – feleslegesen nagy teljesítmény
Amikor a kazán teljesítménye jelentősen magasabb, mint amire az objektumnak ténylegesen szüksége van, egy ciklizálásnak nevezett jelenség lép fel – a kazán gyorsan felmelegszik a kívánt hőmérsékletre, kikapcsol, a tér gyorsan lehűl, majd a kazán újra bekapcsol. Ennek a gyakori be- és kikapcsolásnak több negatív következménye is van:
- Alacsonyabb üzemi hatékonyság – a kazán nem az optimális, állandósult üzemmódban dolgozik, ahol a legjobb hatásfokot éri el (különösen kondenzációs kazánoknál, ahol a magas hatásfok a hosszabb üzemi ciklusokhoz és az alacsony visszatérő hőmérséklethez kötődik).
- Fokozott alkatrész-kopás – az égőfej, a keringtető szivattyú, a szelepek és az elektronika rosszabbul viseli a gyakori indításokat, mint a folyamatos, hosszabb üzemet, ami rövidítheti a kazán élettartamát, és gyakoribb szervizbeavatkozásokhoz vezethet.
- Feleslegesen magas kezdeti beruházás – a nagyobb teljesítmény általában magasabb beszerzési árat is jelent, néha nagyobb helyigényt a kazánházban, a kéményben vagy az égési levegő bevezetésénél.
- Kevésbé stabil szobahőmérséklet – bizonyos szabályozási típusoknál nagyobb hőingadozás fordulhat elő, mivel a kazán rövid intervallumokban „lövi ki" a teljesítményt, ahelyett hogy folyamatosan adná le a hőt.
Alulméretezett kazán – elégtelen teljesítmény
Az ellenkező probléma ugyanolyan kellemetlen, de leginkább az év leghidegebb napjain mutatkozik meg. Az alulméretezett kazán:
- Erős fagyok idején nem tudja fedezni az objektum hőveszteségét – a belső térben nem érhető el a kívánt hőmérséklet, vagy csak jelentős késéssel.
- Tartósan maximális vagy majdnem maximális teljesítményen üzemel, ami növeli a kopást és az üzemanyag-fogyasztást, mivel a kazán az optimális sávján kívül dolgozik.
- A használati melegvíz-előkészítéssel kombinálva jelentős fűtési teljesítmény-csökkenés léphet fel abban a pillanatban, amikor a HMV-tároló prioritást élvez az utánmelegítésnél – a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amíg valaki zuhanyzik, a radiátorok vagy a padlófűtés átmenetileg „kihűlnek".
- Rövidíti a berendezés élettartamát, mivel a teljesítmény határán való tartós üzemelés nagyobb terhelést jelent, mint egy megfelelő tartalék.
A cél tehát nem a legnagyobb, sem a legolcsóbb kazán kiválasztása, hanem olyan teljesítményé, amely a lehető legpontosabban megfelel az objektum valós hőveszteségének és a melegvíz-igénynek – ésszerű, nem túlzott tartalékkal. Arról, hogyan közelítsük meg átfogóan (nem csak teljesítmény szempontjából) az álló kazán kiválasztását, bővebben olvashat az Hogyan válasszunk álló kazánt című cikkben.
Tájékoztató teljesítményszámítás terület és szigetelés alapján
A kazán szükséges teljesítményének első becslésére a legegyszerűbb és legelterjedtebb módszer az objektum fűtött területéből (m²-ben) és a hőveszteségi együtthatóból indul ki, amely az épület szigetelésének mértékét tükrözi. A képlet egyszerű:
Szükséges teljesítmény (kW) = fűtött terület (m²) × hőveszteségi együttható (kW/m²)
A hőveszteségi együttható attól függően változik, hogy az épület milyen minőségben van szigetelve, milyen állapotban vannak az ablakok, a tető és a homlokzati burkolat. Az ebben a cikkben is használt tájékoztató értékek a következők:
| Objektum típusa | Hőveszteségi együttható | Leírás |
|---|---|---|
| Szigeteletlen / régebbi ház | ~0,10 kW/m² (100 W/m²) | Eredeti falazat szigetelés nélkül, régebbi ablakok, magasabb hőveszteség |
| Átlagosan szigetelt ház | 0,05–0,07 kW/m² (50–70 W/m²) | Szigetelt homlokzat, műanyag/minőségi ablakok – a leggyakoribb kategória Szlovákiában |
| Alacsony energiafelhasználású / passzívház | 0,03–0,04 kW/m² (30–40 W/m²) | Minőségi szigetelés az aktuális szabványok szerint, hővisszanyerős szellőztetés |
Annak szemléltetésére, hogy ezek az együtthatók hogyan tükröződnek konkrét teljesítményben az objektum különböző méretei esetén, tekintse meg a következő tájékoztató értékeket tartalmazó táblázatot:
| Fűtött terület | Szigeteletlen ház (0,10) | Átlagosan szigetelt (0,06) | Passzívház/NED (0,035) |
|---|---|---|---|
| 150 m² | 15 kW | 9 kW | 5,3 kW |
| 200 m² | 20 kW | 12 kW | 7 kW |
| 250 m² | 25 kW | 15 kW | 8,75 kW |
| 350 m² | 35 kW | 21 kW | 12,25 kW |
| 500 m² | 50 kW | 30 kW | 17,5 kW |
| 800 m² | 80 kW | 48 kW | 28 kW |
A táblázatból látható, miért van olyan széles teljesítménytartománya az álló kazánoknak – már egy viszonylag átlagos 500–800 m² alapterület (például egy nagyobb üzemeltetéssel is rendelkező családi ház, panzió, kisebb cég vagy több lakóegységet tartalmazó objektum) rosszabb szigetelés esetén 50, 60 vagy akár 80 kW-ra is felmehet, ami olyan érték, amelyet a fali kazánok jellemzően nem érnek el, vagy csak több egység kaszkádkapcsolásával, a lehetőségeik határán.
Hangsúlyozni kell azt is, hogy a „fűtött terület" a ténylegesen fűtött hasznos alapterületet jelenti – tehát nem mindig a ház teljes beépített területét. A nem fűtött helyiségeket (például radiátor nélküli garázs, nem használt pince, padlás) nem kell beleszámítani, vagy csak a terület egy részével kell számolni, ha alacsonyabb hőmérsékletre fűtik őket.
Tartalék a használati melegvíz (HMV) előkészítésére
A terület és a szigetelés alapján történő számítás megadja az alapvető fűtési teljesítményt, tehát az épület hőveszteségének fedezéséhez szükséges teljesítményt. Álló kazánok esetén azonban a használati melegvíz-előkészítésre szolgáló tartalékot is hozzá kell számítani – különösen, ha a kazán beépített tárolóval van felszerelve (kompakt egység), vagy nagyobb, közvetett fűtésű tárolót csatlakoztattak hozzá.
Miért fontos ez? A melegvíz-készítés, különösen több fős háztartásokban, ahol egyidejű vételezés fordulhat elő (például reggel, amikor a háztartás több tagja is rövid időn belül egymás után zuhanyzik), többletigényt támaszt a kazánnal szemben. Ha a tárolónak gyorsfűtési funkciója van, vagy nagyobb a térfogata (például 90, 120, 150 liter és több), a kazánnak rövid idő alatt kell elegendő hőt szolgáltatnia a víz felmelegítéséhez anélkül, hogy ez jelentősen korlátozná a ház többi részének fűtési teljesítményét.
A gyakorlatban ezért a magasabb HMV-igényű objektumoknál (több személy, több fürdőszoba, magasabb melegvíz-fogyasztású üzemek) ajánlott a kiszámított fűtési teljesítményhez hozzáadni egy körülbelül 10–30%-os tartalékot, a tároló méretétől és típusától, valamint a személyek számától függően. Az adott százalékos arányt ideális esetben szakembernek kellene meghatároznia a tényleges fogyasztási profil alapján, de tájékoztató szabályként a következő érvényes:
- 1–3 fő, átlagos HMV-fogyasztás: nem szükséges jelentősen megnövelni a kiszámított fűtési teljesítményt, esetleg elegendő egy kisebb, körülbelül 10%-os tartalék.
- 4–6 fő, standard háztartás átlagos vételezéssel: körülbelül 15–20%-os tartalék a fűtési teljesítményhez, különösen, ha a tároló kisebb, vagy több fürdőszoba között van megosztva.
- Nagyobb háztartás, üzem vagy magas és egyidejű HMV-vételezésű objektum (pl. egyszerre használt több fürdőszoba, szálláshely): 20–30%-os vagy nagyobb tartalék, esetleg egy külön, saját utánfűtéssel rendelkező nagyobb tároló fontolóra vétele, ahelyett hogy kizárólag a kazán tartalékára hagyatkoznánk.
Éppen ezért fontos, hogy a beépített vagy csatlakoztatott tárolóval rendelkező kazán kiválasztásakor ne csak magát a fűtési teljesítményt vegyük figyelembe, hanem azt is, hogyan van méretezve a tároló, és mekkora az utánfűtési teljesítménye. Ezt a témát részletesebben a Beépített vagy csatlakoztatott HMV-tárolós kazán című cikkben tárgyaltuk, ahol megtalálja mindkét megoldás előnyeinek és hátrányainak összehasonlítását is.
Miért van szélesebb teljesítménytartománya az álló kazánoknak, mint a fali kazánoknak
Az álló kazánok elsősorban a kialakításukban különböznek a fali kazánoktól (a padlón állnak, robusztusabb hőcserélővel és égéstérrel rendelkeznek), és éppen ez a kialakítás teszi lehetővé számukra, hogy jelentősen szélesebb teljesítménytartományt fedjenek le – körülbelül 20 kW-tól kisebb családi házak esetén egészen 90 kW-ig és afölé nagy objektumok, kereskedelmi üzemek vagy több lakóegységet tartalmazó házak esetén.
Ennek több oka is van:
- Nagyobb és robusztusabb hőcserélő – az álló kivitel lehetővé teszi nagyobb égésterek és hőcserélők alkalmazását, amelyek extrém kompaktsági igények nélkül is elbírnak magasabb hőteljesítményt, szemben a falra szerelésre tervezett fali kazánokkal.
- Kaszkád- és önálló alkalmazás lehetősége – a nagy álló kazánok önállóan is bevethetők magas hőigényű objektumoknál, ahol egyébként több, kaszkádba kapcsolt fali kazánra lenne szükség.
- Nagyobb tömeg és stabilitás – lehetővé teszi a hosszú távú üzemelést magasabb teljesítményen a szerkezet túlzott igénybevétele nélkül, ami különösen előnyös éves vagy szinte folyamatos üzem esetén (például olyan üzemekben, ahol a fűtési szezonon kívül is fűtenek HMV vagy technológiai hő miatt).
- Szélesebb tartozékcsatlakozási lehetőségek – nagy HMV-tárolók, több fűtési kör, napkollektorok vagy más hőforrások csatlakoztatásának lehetősége, ami nagy objektumoknál gyakori igény.
- Alkalmasság alternatív tüzelőanyagokhoz magasabb teljesítményeken – szilárd tüzelésű kazánoknál (fa, szén, brikett) az álló kivitel gyakorlatilag az egyetlen reális választás magasabb teljesítményeknél, mivel ezek a kazánok nagyobb égésteret és tüzelőanyag-tárolót igényelnek.
Ennek köszönhetően álló kazánok esetén pontosan az objektumra szabott modellt választhat – nem kell megelégednie a teljesítménysor legközelebbi „ugrásával", ahogy az néha fali kazánoknál előfordul, ahol a teljesítménylépcsők (például 24, 28, 35 kW) korlátozottabbak. A két kazántípus közötti különbségeket, beleértve a teljesítménylehetőségeket is, részletesen összehasonlítottuk az Álló vs. fali kazán – mi a különbség című cikkben.
Gyakorlati példa: két valós számítási forgatókönyv
A jobb szemléltetés érdekében bemutatunk két illusztratív, de reális forgatókönyvet – az egyik egy átlagos családi házra, a másik egy nagyobb objektumra vagy üzemre vonatkozik. Mindkét példa a fent említett együtthatókból indul ki, és megmutatja, hogyan adódik hozzá az alapvető fűtési teljesítményhez a HMV-tartalék.
1. forgatókönyv: Családi ház, 250 m², átlagos szigetelés, 4 fős háztartás
Képzeljünk el egy 250 m² fűtött területű családi házat, amely átlagos szigeteléssel rendelkezik (szigetelt homlokzat, minőségi műanyag ablakok) – tehát a hőveszteségi együttható körülbelül 0,06 kW/m². A házban 4 fő él, akik standard melegvíz-fogyasztással rendelkeznek, két fürdőszobával.
1. lépés – alapvető fűtési teljesítmény:
250 m² × 0,06 kW/m² = 15 kW
2. lépés – HMV-tartalék:
4 fős háztartás esetén standard vételezéssel (két fürdőszoba, egyidejű zuhanyzás lehetősége) körülbelül 15–20%-os tartalékkal érdemes számolni.
15 kW × 1,18 (18%-os tartalék) ≈ 17,7 kW
Eredmény: A kazán tájékozódás céljából szükséges teljesítménye 18–22 kW tartományban mozog, ahol a tartomány felső határa ésszerű tartalékot biztosít például a hidegebb telekre vagy a fűtött terület jövőbeli, mérsékelt bővítésére (például bővítés, terasz üvegezése). Ezzel a profillal rendelkező vásárlók így körülbelül 20–25 kW-os osztályba tartozó kazánokat keresnek – például a Protherm Medveď Condens 25 KKS modellt (25 kW, 2 010,25 €), amely a teljesítményével a kiszámított igényt megfelelő tartalékkal fedezi a hidegebb időszakokra is.
2. forgatókönyv: Nagyobb objektum/üzem, 400 m², régebbi/gyengébb szigetelés, magasabb HMV-igény
A második forgatókönyv egy nagyobb objektumot mutat be – például egy üzemmel kombinált nagyobb családi házat, panziót vagy céges objektumot 400 m² alapterülettel, amely régebbi építésű, és nem teljesen felel meg a jelenlegi szigetelési szabványoknak. Ebben az esetben a „szigeteletlen/gyengébb szigetelés" kategória felső határához közelebbi együtthatóval fogunk számolni, tehát 0,08 kW/m²-rel (az átlagosan szigetelt és a szigeteletlen ház között), valamint magasabb és részben egyidejű melegvíz-vételezéssel (például több fürdőszoba/zuhanyzó eltérő időintervallumokban történő használata).
1. lépés – alapvető fűtési teljesítmény:
400 m² × 0,08 kW/m² = 32 kW
2. lépés – HMV-tartalék:
Magasabb és részben egyidejű melegvíz-vételezés esetén (több személy, üzemi jelleg) körülbelül 25–30%-os tartalékkal érdemes számolni.
32 kW × 1,28 (28%-os tartalék) ≈ 41 kW
Eredmény: A kazán tájékozódás céljából szükséges teljesítménye ebben az esetben körülbelül 40–45 kW között mozog. Ebbe a kategóriába tartozik például a Bosch Suprapur KBR 42 modell (42 kW, 2 187,00 €), amely a teljesítményével pontosan megfelel ennek a nagyobb objektumnak a kiszámított igényének, beleértve a HMV-tartalékot is.
Mindkét forgatókönyv ugyanazt az elvet mutatja – először a terület és a szigetelés alapján kiszámítjuk az alapvető fűtési teljesítményt, majd hozzáadjuk a megfelelő tartalékot a melegvíz-előkészítéshez a személyek száma és a vételezés jellege alapján, és csak ez az összeg lesz a konkrét kazánmodell kiválasztásának alapja. Fontos, hogy ne álljunk meg csupán a „papíron" végzett számításnál, hanem vegyük figyelembe a konkrét objektum valós körülményeit is – a tájolást, a mennyezetmagasságot, az ablakok minőségét és más tényezőket, amelyek a végleges szükséges teljesítményt néhány kW-tal az egyik vagy másik irányba eltolhatják. Ezért javasoljuk, hogy ezeket a tájékoztató számításokat mindig egyeztesse szakemberrel, aki figyelembe veszi az Ön objektumának minden sajátosságát.
Ajánlott álló kazán modellek teljesítmény szerint
Az alábbiakban áttekintést talál a különböző teljesítményosztályú álló kazánok valós modelljeiről, amelyek megfelelnek a fent említett tipikus forgatókönyveknek – a közepes teljesítménytől az átlagos családi házak számára egészen a magasabb teljesítményig a nagyobb objektumok és a szilárd tüzelésű alternatíva számára.
|
Protherm Medveď Condens 25 KKS – 25 kW, közepes teljesítményosztály Kondenzációs álló kazán, amely átlagos családi házakhoz alkalmas, a fenti számítás szerint körülbelül 15–25 kW-nak megfelelő fűtött területtel (például az 1. forgatókönyv – 250 m²-es, átlagosan szigetelt ház). A kondenzációs technológiának köszönhetően magas hatásfokot ér el alacsonyabb visszatérő hőmérsékleten is, ami különösen előnyös padlófűtéssel kombinálva, vagy alacsonyabb fűtővíz-hőmérséklet esetén. Ár: 2 010,25 € |
|
Bosch Suprapur KBR 42 – 42 kW, magasabb teljesítmény nagyobb objektumokhoz Magasabb teljesítményosztályú kazán, amely nagyobb családi házakhoz, üzemekhez vagy magasabb hő- és melegvíz-igényű objektumokhoz alkalmas – megfelel például a cikkben szereplő 2. forgatókönyvnek (400 m²-es, régebbi szigeteléssel és magasabb HMV-vételezéssel rendelkező objektum). Megfelelő választás, ha a kiszámított szükséges teljesítmény meghaladja a fali kazánok szokásos tartományát. Ár: 2 187,00 € |
|
Vaillant VSC 206/4-5 90 ecoCOMPACT – kompakt egység 90 literes beépített tárolóval Példa egy beépített melegvíztárolóval rendelkező kazánra, ahol a teljesítmény kiválasztásakor a cikkben fentebb leírt HMV-tartalékra is gondolni kell. A beépített 90 literes tárolónak köszönhetően közepes vagy magasabb egyidejű melegvíz-igényű háztartásokhoz alkalmas, külön nagy tároló szükségessége nélkül. Ár: 3 658,66 € |
|
ATMOS C 25 ST – 25 kW, szilárd tüzelésű kazán Alternatíva azoknak a háztartásoknak, amelyek a gáz helyett a szilárd tüzelőanyag (fa) elégetését részesítik előnyben. A teljesítmény terület és szigetelés szerinti kiszámításának ugyanaz az elve érvényes itt is – a 25 kW tájékoztató jelleggel megfelel az átlagosan szigetelt családi háznak, az 1. forgatókönyvben leírt terület-tartományban. Szilárd tüzelésű kazánoknál emellett figyelembe kell venni a tüzelőanyag-utántöltés gyakoriságát is, és javasolt a puffertárolóval való kombinálás. Ár: 3 281,68 € |
Kondenzációs és klasszikus (nem kondenzációs) kivitelű álló kazán közötti választáskor javasoljuk a hatásfokbeli és üzemeltetési költségbeli különbségek áttanulmányozását is, amelyeket a Kondenzációs vs. klasszikus álló kazán című cikkben dolgoztunk fel – a technológia kiválasztása ugyanis végső soron befolyásolhatja azt is, hogy mekkora kazánteljesítményre van szükség, mivel a kondenzációs kazánok azonos névleges teljesítmény mellett hatékonyabban tudják hasznosítani a füstgázok hőjét.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
1. Hogyan tudom pontosan megállapítani a házam hőveszteségét?
A legpontosabb módszer, ha szakembertől vagy tervezőtől hőtechnikai számítást készíttetünk, amely figyelembe veszi az épület minden paraméterét (a falak anyagát, a szigetelés vastagságát és típusát, az ablakok felületét és típusát, a tájolást, a mennyezetmagasságot, a szellőztetés módját és más tényezőket). A cikkben szereplő, terület és együttható alapú tájékoztató számítás csak a szakemberrel való konzultáció előtti gyors, első elképzelés kialakítására szolgál.
2. Jobb-e „biztonság kedvéért" magasabb teljesítményű kazánt választani?
Nem, a kazán túlméretezése valós hátrányokkal jár – gyakori ciklizálás (be- és kikapcsolás), alacsonyabb üzemi hatékonyság, fokozott alkatrész-kopás és feleslegesen magasabb beszerzési ár. A cél az, hogy a lehető legközelebbi teljesítményt válasszuk az objektum tényleges igényéhez, ésszerű, nem túlzott tartalékkal (jellemzően néhány, legfeljebb alacsony tíz százalékos, nem többszörös teljesítménnyel).
3. Miben tér el az álló kazán teljesítményszámítása a fali kazánétól?
A számítás elve (terület × hőveszteségi együttható + HMV-tartalék) mindkét kazántípusnál azonos. A különbség az, hogy az álló kazánok jelentősen szélesebb teljesítménytartományt kínálnak (kb. 20 kW-tól 90+ kW-ig), így nagyobb objektumoknál, ahol a fali kazán vagy fali kazánok kaszkádja korlátokba ütközne, az álló kivitel természetesebb, és gyakran gazdaságosabb választás is.
4. A teljesítmény kiszámításánál a melegvíz-előkészítéssel is számolnom kell?
Igen, különösen, ha a kazánnak beépített vagy csatlakoztatott HMV-tárolója van. Ilyen esetben az alapvető fűtési teljesítményhez (terület és szigetelés alapján) hozzáadódik a vízmelegítési tartalék, amely a háztartásban élők számától, a fürdőszobák számától és az egyidejű melegvíz-vételezés valószínűségétől függ. Tájékoztató jelleggel ez körülbelül 10–30%-os tartalékot jelent.
5. Mekkora a kínált álló kazánok minimális és maximális teljesítménye?
Az atria.hu kínálatában szereplő álló kazánok jellemzően körülbelül 20 kW-tól (kisebb családi házak) egészen 90 kW-ig és afölé (nagy objektumok, üzemek, több lakóegység) terjedő tartományt fednek le. A konkrét választékot és a teljesítmény szerinti szűrést közvetlenül az álló kazánok kategóriában találja meg.
6. Változik a szükséges teljesítmény, ha utólag szigetelem a házat?
Igen, az utólagos szigetelés (homlokzatszigetelés, ablakcsere, tetőszigetelés) csökkenti az épület hőveszteségét, ezáltal a kazán szükséges teljesítményét is – a fenti táblázat szerint a hőveszteségi együttható például 0,10-ről 0,06 kW/m²-re csökkenhet, ami azonos alapterület mellett jelentősen alacsonyabb szükséges teljesítményt jelent. Ha a közeljövőben szigetelést tervez, érdemes ezt már a kazán kiválasztásakor figyelembe venni, hogy elkerülje a jelentős túlméretezést a szigetelés befejezése után.
7. Befolyásolja a kondenzációs és a klasszikus kazán közötti választás a szükséges teljesítményt?
Közvetlenül nem – a kiszámított fűtési teljesítmény (kW) a technológiától függetlenül ugyanaz marad. A kondenzációs kazánok azonban azonos névleges teljesítmény mellett hatékonyabban tudják hasznosítani a tüzelőanyag energiáját a füstgázok hőjének kihasználása révén, ami különösen alacsonyabb fűtővíz-hőmérsékleten (például padlófűtés esetén) mutatkozik meg. A két technológia közötti különbségeket egy külön, e témának szentelt cikkben tárgyaljuk.
8. Milyen igényeket támaszt a magasabb teljesítményű álló kazán a kazánház helyiségével szemben?
Általánosságban elmondható, hogy a teljesítmény növekedésével nő a kazánház helyigénye, az égési levegő bevezetésének, a kémény méretezésének, és bizonyos esetekben az elektromos csatlakozásnak az igénye is. Magasabb teljesítményű kazán (például 40–50 kW felett) kiválasztásakor javasoljuk előre ellenőrizni, hogy a kazánház megfelel-e a konkrét modell minden műszaki követelményének – bővebb információt a kazánház álló kazánnal szembeni követelményeiről szóló cikkben talál.
Kapcsolódó témák
- Hogyan válasszunk álló kazánt
- Álló vs. fali kazán – mi a különbség
- Kondenzációs vs. klasszikus álló kazán
- Beépített vagy csatlakoztatott HMV-tárolós kazán
- Milyen igényeket támaszt a kazánház az álló kazánnal szemben
Kérdése van álló kazánnal vagy tárolóval kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk – szívesen segítünk.
