>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Milyen teljesítményű kondenzációs kazánra van szükségem

Az alábbiakban gyakorlati táblázatokat talál, amelyek segítenek eligazodni a kondenzációs kazán kiválasztásában – tájékoztató jellegű teljesítmény a ház alapterülete szerint, a fűtési kör típusa, a füstgázelvezetés módja, valamint a használati melegvíz-tároló mérete. A táblázatok előzetes becslésre szolgálnak, a pontos teljesítményt és bekötést vásárlás előtt szívesen ellenőrizzük, illetve javasoljuk egy szakértő szerelőcéggel való konzultációt.

Számítsa ki a kazán teljesítményét 30 másodperc alatt

Magas hőmérsékletű és alacsony hőmérsékletű üzemmódMagas hőmérsékletű (VT)klasszikus radiátorokmagasabb víz-hőmérsékletAlacsony hőmérsékletű (NT)padlófűtés, alacsony hőmérsékletű radiátorokmagasabb kondenzációs hatásfok

A két üzemmódról bővebben az alábbi cikkben olvashat.

1. Milyen teljesítményű kazánra lesz szükségem a ház lakóterülete vagy a fűtött tér térfogata alapján?

Lakótér alapterülete, térfogata

Ajánlott teljesítmény

112 m 2

300 m 3

9 kW

187 m 2

500 m 3

15 kW

250 m 2

666 m 3

20 kW

300 m 2

800 m 3

24 kW

375 m 2

1000 m 3

30 kW

537 m 2

1433 m 3

43 kW

750 m 2

2000 m 3

60 kW

 

2. Milyen típusú kazánra lesz szükségem a fűtési kör típusa szerint?

FK darabszám

Fűtési kör típusa

Ajánlott hőmérséklet-eséshatár

Fűtési üzemmód

Ajánlott kazántípus

1

radiátor

75/55 °C

VT

keringtetéses

1

radiátor + HMV

75/55 °C

VT

keringtetéses

2

radiátor + HMV + padlófűtés

70/50 °C 40/30 °C

NT

kondenzációs

3

radiátor + HMV + padlófűtés + medence

70/50 °C 40/30 °C 
80/60 °C

NT VT

álló kazán (ill. kondenzációs)

4

radiátor + HMV + padlófűtés + medence + gépészeti szellőztetés

70/50 °C 40/30 °C 
80/60 °C 75/55 °C

VT

álló kazán (ill. kondenzációs)

5

radiátor + HMV + padlófűtés + medence + gépészeti szellőztetés + napkollektor

70/50 °C 40/30 °C 
80/60 °C 75/55 °C 
80/60 °C

VT

álló kazán (ill. kondenzációs)

VT - magas hőmérsékletű üzemmód
NT - alacsony hőmérsékletű üzemmód

3. Milyen típusú kazánra lesz szükségem a kazán elhelyezésének térbeli lehetőségei szerint?

Beépítési helyiség

Égési levegő bevezetése

Ajánlott kazántípus

önálló, zárt helyiség

szabvány szerinti nyílás

a helyiség levegőjétől függő (ZNVP)

(kazánház, fürdőszoba, WC)

kéménykészleten keresztül

a helyiség levegőjétől független (NNVP)

nyitott

szabad levegőbevezetés

a helyiség levegőjétől függő (ZNVP)

(folyosó, lépcsőház)

kéménykészleten keresztül

a helyiség levegőjétől független (NNVP)

 

4. Hogyan válasszunk megfelelő kazánt a füstgázelvezetés módja szerint?

Füstgázelvezetés módja

Ajánlott kazántípus

meglévő falazott kémény

álló kazán, ill. függesztett atmoszférikus kazán

füstgázelvezető kéménykészlet ZNVP üzemhez

függesztett turbós kazán

füstgázelvezető kéménykészlet NNVP üzemhez

függesztett turbós kazán

 

5. Milyen méretű tárolóra lesz szükségem a háztartásban élők száma szerint?

Személyek száma

Átfolyós melegvíz

Kazán teljesítménye [kW]

Tároló térfogata [ l ]

  2

  x

  11-24

  -

  3

  -

  11

  65

  4

  -

  20

  105

  5

  -

  24

  120

nagyobb létszám

  -

  60-ig

  300-ig

 

Hogyan válasszunk megfelelő kazánt

A megfelelő kazán kiválasztásánál egyszerre több paraméter is fontos.  Ez természetesen egy sok évre szóló befektetés, ezért a kazán kiválasztását alaposan át kell gondolni.  Tudnia kell válaszolni néhány alapkérdésre, például: Milyen tüzelőanyagot fogok használni? Milyen teljesítményű kazánra lesz szükségem? Hova helyezem el a kazánt? Milyen füstgázelvezetést választok? Hogyan lesz megoldva a használati melegvíz előállítása?

Tüzelőanyag választása:

Több lehetőség is van. A kazángyártók kínálata tartalmaz például földgázas, elektromos árammal működő, propános kazánokat... Az energiaárak egyre magasabbak, ezért a lehető leggazdaságosabb megoldást kell választani.  Ha gázkazán mellett döntött, természetesen meg kell oldania a gázbekötést, ha az még nincs meg, azt el kell intézni, vagy másik megoldást kell választani.

A kazán teljesítményének kiválasztása:

A helyes teljesítményt mindig a projekttervezéssel meghatározott hőveszteség-számítás alapján kell kiválasztani. A helyesen megtervezett kazán elegendő hőt biztosít mind a hideg, mind az átmeneti időszakokban, és lehetővé teszi a teljesítmény optimális szintre való csökkentését. Ha nincs ilyen számítása, tájékozódásként segíthet a fenti táblázatunk a kazán előzetes kiválasztásához. Mindenesetre a berendezés megvásárlása előtt mindig konzultáljon a bekötést végző szakcéggel. A projekttervezés ebben a szakaszban nagyon fontos szakmai megoldás.

A kazán térbeli elhelyezése:

A kazán elhelyezhető álló kivitelben a padlón, vagy dönthet a falra szerelt, függesztett változat mellett. A függesztett kazánokat vagy a kazánházba helyezik, vagy a biztonsági követelmények teljesítése esetén más lakás céljára nem használt helyiségekbe is elhelyezhetők. A jelenlegi trendeknek megfelelően a kazán fürdőszobába is elhelyezhető. Melegvíz esetén ajánlott a kazánt vagy a tárolót a vételi hely közelében elhelyezni, a vezetékben keletkező hőveszteség csökkentése érdekében. A kazánt szervizelni kell, ezért nem célszerű nehezen hozzáférhető helyre telepíteni.

A kazánok dizájnja:

A régi kazánok, amelyek masszívak, nem vonzóak és nehézkesek voltak, már a múlté.  Megjelentek a piacon a modern kazánok, amelyeket minden vásárló szépen összehangolhat otthona egyéb részleteivel. A csúnya csőszerelvények már régen a múlté, a mai, fehér kivitelű berendezések modernnek és tisztának hatnak. Az újabb függesztett kazánoknál a csatlakozó szerelvények a kazán burkolata alatt vannak elrejtve, így a telepítés után nem zavarják meg a kazán modern kinézetét. A vásárlók többsége azonban tart a kazán zajszintjétől, de ezt is megoldották már a gyártók, egyetlen modern kazán sem lépi túl az 55 dB (A) értéket. Ez az érték megfelel a lakóterekre vonatkozó szabványnak. A kazánok fordulatszám-váltós szivattyúval is fel vannak szerelve, ami lehetővé teszi a fűtési rendszerben az áramlási sebesség megfelelő beállítását, és így a zajszint csökkentését a rendszerben.

A füstgázelvezetés módja:

A megfelelő kazán és a további telepítési hely kiválasztásának lényeges szempontja az égéshez szükséges levegő bevezetésének és a füstgáz elvezetésének lehetősége. Az égési levegő bevezetésének és a füstgáz elvezetésének megbízhatónak és biztonságosnak kell lennie. Leggyakrabban a következő füstgázelvezetési módokat alkalmazzák:

1.     Kémény

A kéményes változatnál  be kell béleltetni a kéményt rozsdamentes acél béléssel, és biztosítani kell elegendő levegőt a kazán számára. A helyiségben megfelelő szellőzést kell biztosítani.

2.     Turbó

Zárt égésterű kazán, ami azt jelenti, hogy szükséges a gyártótól származó égéstermék-elvezető készlet. Ezek többnyire 60/100 vagy 80/125 átmérőjű koaxiális csövek. Ennél a megoldásnál nincsenek speciális követelmények a kazán elhelyezési helyiségének levegőellátására vonatkozóan. Ezért kisebb, szellőzőnyílás nélküli helyiségekbe is elhelyezhetők.

A használati melegvíz előállításának módja:

1.     Átfolyós melegvíz-készítéses kazánok

Nagyon hatékonyak, mert csak annyi vizet melegítenek fel bennük, amennyit ténylegesen felhasználnak. Így nem keletkezik hőveszteség tárolás közben. A vízcsap elfordításával kapcsolnak be, amikor is megkezdődik a víz melegítése. Az átfolyós melegvíz-készítéses kazánok azonban inkább kisebb háztartásokba valók, ahol nem történik egyidejű vételezés két vagy több helyen. Hátrányuk a vízhozam vagy a hőmérséklet csökkenése, ha egyszerre több helyen (kád, mosogató, zuhany stb.) vételezik a HMV-t.

2.     Tárolós kazán

Ebben az esetben a melegvíz a tárolóban készül. A kazán és a tároló együttese nagyobb háztartások számára alkalmas, mivel lehetővé teszi több vételezési hely ellátását melegvízzel. Ha a tárolóból egy adag melegvizet kivesznek, vagy ha a hőmérséklete lecsökken, a víz alacsony energiafogyasztás mellett ismét felmelegszik. A tárolóban lévő víz hőmérsékletének 55 és 60 Celsius-fok között kell lennie. A magasabb hőmérséklet vízkőlerakódást okoz, alacsonyabb hőmérséklet mellett viszont nemkívánatos baktériumok jelenhetnek meg.

Fontos információk számokban

Az átfolyós melegvíz-készítéses kazánok percenként 12–16 liter, 25 °C-kal felmelegített vizet biztosítanak, így a csapból körülbelül 38 °C-os meleg víz folyik, ami ideális hőmérséklet a zuhanyozáshoz. Egy hagyományos csaptelep vízhozama körülbelül 5 liter percenként, a zuhanyé körülbelül 8 liter, a kádé pedig 12 liter vagy több. Ezekből a számokból következik, hogy az átfolyós kazán egyszerre elláthatja például a mosogatót és a zuhanyt, vagy problémamentesen megtölti a kádat. A tárolós kazánoknál nem jelent gondot a mosogató, a zuhany és a kád egyidejű ellátása. Ebben az esetben a korlátozó tényező a tároló térfogata.

Üzemeltetési költségek:

Attól tart, hogy a jövőben sokat fog fizetni a fűtésért? A szakértők szerint ezen a téren nem csupán a helyes kazánválasztás a fontos, hanem más, kapcsolódó kérdésekre is figyelni kell, például a ház hőszigetelésére,  termosztatikus szelepek felszerelésére a radiátorokra, a fűtött épület hőmérsékletének csökkentésére éjszaka vagy a lakók távollétében stb.

A legtakarékosabbak a kondenzációs kazánok, amelyek a hagyományos kazánokhoz képest akár 17 %, az elavult gázkazánokhoz képest pedig akár 33 % tüzelőanyagot is megtakaríthatnak. A jelentős megtakarítás abból adódik, hogy a kondenzációs kazán nemcsak a tüzelőanyag fűtőértékét hasznosítja, mint a hagyományos kazánok, hanem képes hasznosítani a füstgázban lévő gőz kondenzációs hőjének egy részét is, amely a hagyományos kazánoknál visszavonhatatlanul a kéménybe távozik. Ezért kijelenthető, hogy a kondenzációs kazánba történő befektetés a legjobb döntés, amit meghozhat.

Programozható szobatermosztát:

A helyes szabályozás kiválasztása csökkenti a költségeket és gondoskodik a kényelméről. A telepítéssel áttekintést kap a lakótér hőmérsékletéről, és így elkerülheti a helyiség túlfűtését. A termosztáton a hőmérséklet a szükségletnek megfelelően, különböző időzónákra állítható be. 

Amennyiben nem tud dönteni a legjobban megfelelő termék típusa és fajtája között, vagy nem találta meg a szükséges terméket kínálatunkban, kapcsolatba léphet velünk, és segítünk a kiválasztásban.

Hőszabályozás - a hőmérséklet 1 °C-os emelése kb. 6 %-os költségnövekedést jelent.

Ekvitermikus szabályozás

Feladata a komfort biztosítása a fűtött térben a környezeti hőmérséklet függvényében. A fűtővíz hőmérséklete tehát a külső hőmérséklettől függően változik. Ha kint hidegebb van, a fűtővíz hőmérséklete automatikusan megemelkedik. Ellenkező esetben, amikor kint melegebb van, a víz hőmérséklete csökken.

Névleges átmérő

DN (mm)

hüvelyk

6

1/8

8

1/4

10

3/8

15

1/2

20

3/4

25

1

32

1 1/4

40

1 1/2

50

2

65

2 1/2

80

3

100

4

125

5

150

6

200

8

250

10

300

12

350

14

400

16

450

18

500

20

Kazánpéldák teljesítménykategóriák szerint

Hogy jobb képet kapjon arról, hogyan néznek ki pontosan a kondenzációs kazánok a különböző teljesítménykategóriákban:

Protherm Gepard Condens 12 MKO

Protherm Gepard Condens 12 MKO – kisebb teljesítmény (4,0 – 12,0 kW), kisebb lakáshoz vagy jól szigetelt, kisebb alapterülethez alkalmas. Ára 1 268 €-tól.

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV – középkategória (18/25 kW), a leggyakoribb választás egy átlagos, kb. 200-250 m²-es családi házhoz. Ára 1 322 €-tól.

Protherm Tiger Condens 30/35 KKZ 42

Protherm Tiger Condens 30/35 KKZ 42 – magasabb teljesítmény (3,5 – 30,0 kW) beépített 42 literes tárolóval, nagyobb házhoz vagy magasabb melegvíz-fogyasztáshoz alkalmas. Ára 2 680,62 €-tól.

Tájékoztató teljesítmény a ház alapterülete szerint112 m² (300 m³)9 kW187 m² (500 m³)15 kW250 m² (666 m³)20 kW

A fenti táblázat értékei, tájékoztató jelleggel kb. 1 kW / 10 m² átlagos hőszigetelés mellett.

A kazánok 3 teljesítménykategóriájaKisebb teljesítmény4,0–12,0 kWkisebb lakás / kisebb alapterületKözépkategória18/25 kWátlagos ház 200–250 m²-igMagasabb teljesítmény3,5–30,0 kW + 42 l tárolónagyobb ház, magasabb HMV-fogyasztás

A fenti táblázatból három konkrét modellpélda.

Hogyan becsüljük meg a kazán teljesítményétA házalapterületének/térfogatának meghatározásaA hőszigetelésfigyelembevétele~1 kW/10 m²szorzó alkalmazásaHMV hozzáadása,ha szükségesEgyeztetésszakértővel

Tájékoztató jellegű eljárás, a pontos teljesítményt mindig szakember erősíti meg.

Gyakori kérdések

  • Hogyan tudom pontosan meghatározni a kazán szükséges teljesítményét? Tájékoztató jelleggel segít a fenti táblázat (kb. 1 kW / 10 m² átlagos hőszigetelés mellett), a pontos teljesítményt azonban mindig a projekt vagy vásárlás előtti szakmai tanácsadásunk erősíti meg.
  • Mi a különbség a magas hőmérsékletű és az alacsony hőmérsékletű üzemmód között? A magas hőmérsékletű üzemmódot (VT) a klasszikus radiátorok használják, az alacsony hőmérsékletű (NT) a padlófűtésre jellemző – a kondenzációs kazán mindkettőt kezeli.
  • Miért fontos a füstgázelvezetés módja? Ez határozza meg, hogy a kazánt egy meglévő kéményre lehet-e csatlakoztatni, vagy műanyag koncentrikus füstcsőre van szükség a falon keresztül – ez befolyásolja a kazán elhelyezésének lehetőségeit is.
  • Megéri befektetni egy kondenzációs kazánba? Igen, a füstgáz hőjének hasznosítása révén átlagosan 15–20 % tüzelőanyagot takarít meg a hagyományos kazánhoz képest.

Kérdése van a kazán kiválasztásával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy egy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk – szívesen segítünk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >