Milyen térfogatú puffertartályra van szükségem
Mekkora puffertartály térfogatra van szükségem
A „mekkora puffertartályra van szükségem" kérdés a leggyakoribb technikai kérdések közé tartozik, amikor puffertartállyal ellátott fűtési rendszert tervezünk. A válasz nem egyetlen minden házra érvényes szám – függ a hőforrás típusától, teljesítményétől, az épület hőveszteségétől, illetve attól, hogy a tartály csak hidraulikus leválasztóként szolgál, vagy valódi hőtárolási feladatot lát el órákra előre. Ebben a cikkben végigvesszük a gyakorlati számítási módszert, az egyes hőforrás-típusokhoz (szilárd tüzelésű kazán, pelletkazán, hőszivattyú, napkollektor) ajánlott konkrét arányokat, valamint bemutatunk egy valós számítási példát egy konkrét családi házon. A cél, hogy a cikk elolvasása után saját maga is meg tudja becsülni, mekkora térfogat lehet értelmes az Ön háza számára – függetlenül a konkrét márkától vagy modelltől, mivel ebben a kategóriában jelenleg nincs raktáron termék, és a cikk kifejezetten tanácsadó jellegű.
Miért kulcsfontosságú döntés a tartály térfogata
A puffertartálynak (gyakran csak puffernek vagy vyrovnávacia nádrž-nek is nevezik) két különböző, bár összefüggő feladata van a rendszerben. Az első a hőforrás körének hidraulikus leválasztása a fogyasztói körtől – ez biztosítja, hogy a kazán vagy hőszivattyú függetlenül tudjon üzemelni attól, mennyi hőre van éppen szükségük a radiátoroknak vagy a padlófűtésnek. A második, szilárd tüzelésű kazánok esetén fontosabb feladat a valódi energiatárolás – a tartály eltárolja az egy befűtés alatt (például 3–5 óra teljes teljesítményű fatüzelés) keletkezett hőt, és fokozatosan, akár 12–24 órán keresztül adja le a fűtési rendszerbe.
Ha a tartály túl kicsi, a rendszernek sokkal gyakrabban kell be- és kikapcsolnia, mint az egészséges lenne – ez különösen a hőszivattyúkra vonatkozik, ahol a kompresszor gyakori ciklizálása rövidíti annak élettartamát és növeli az áramfogyasztást, illetve a szilárd tüzelésű kazánokra is, amelyek elégtelen hőtárolás esetén vagy alacsony, nem hatékony teljesítményen kénytelenek égni (több kátrány, alacsonyabb hatásfok, nagyobb kéményszennyeződés), vagy a felesleges hő a biztonsági körön keresztül elszáll a rendszerből. Ha viszont a tartály feleslegesen nagy, a rendszernek hosszabb időre van szüksége a használható hőmérsékletre való felmelegedéshez, nő a beruházási költség, a tartály több helyet foglal a kazánházban, és a nagy felületű tartály hőveszteségei (még jó szigetelés esetén is) magasabbak, mint egy kisebb, helyesen méretezett tartálynál. A megfelelő térfogat ezért mindig kompromisszum a kielégítő hőtárolás, az ésszerű beruházás és a helyigény között.
Alapvető számítási módszer
A puffertartály méretezésére vonatkozó legtöbb ajánlás egy egyszerű összefüggésen alapul: a tartály térfogata literben úgy számítható, hogy a hőforrás teljesítményét kilowattban megszorozzuk egy liter/kilowatt együtthatóval, amely a hőforrás típusa szerint változik. A gyakorlatban a folyamat öt lépésből áll, amit az alábbi ábra egyszerűsítve szemléltet.
Fontos, hogy ne keverjük össze a ház hőveszteségét a hőforrás teljesítményével. A szilárd tüzelésű kazánt magasabb teljesítményre méretezik, mint a ház valós hőveszteségét, mert nem folyamatosan fűt – szakaszosan tüzel (egy befűtés általában néhány órán át tart), és a felesleges teljesítmény éppen a puffertartály segítségével tárolódik el későbbre. Ezért a térfogat számításánál a kazán teljesítményéből kell kiindulni, nem a ház hőveszteségéből – ez egy gyakori hiba, amivel a gyakorlatban találkozunk.
Ajánlott térfogatok a hőforrás típusa szerint
A liter/kilowatt együttható jelentősen változik attól függően, hogyan üzemel a hőforrás. Alább az irányadó tartományok találhatók, amelyekkel a fűtési rendszerek tervezésénél Szlovákiában általában dolgoznak.
Szilárd tüzelésű kazán (hasábfa, elgázosító kazán)
Itt a puffertartály gyakorlatilag kötelező – nélküle a kazán nem tud hatékonyan és biztonságosan üzemelni. Az ajánlott tartomány 20–55 liter a kazán beépített teljesítményének minden kilowattjára, ahol az alsó határ (kb. 20 l/kW) az a valódi minimum, amely még ésszerű üzemelést biztosít, a felső határ (50–55 l/kW) pedig a legtöbb elgázosító kazán gyártójának ajánlásaival egyezik meg egy teljes befűtés teljes körű hőtárolásához. Gyakorlati átlagként a tervezés során általában kb. 40 l/kW értékkel számolunk – ez az érték már lehetővé teszi, hogy a kazán névleges teljesítményen égjen (legjobb hatásfok, legkevesebb kátrány és korom), és a keletkezett hő nagy részét eltárolja, ne pedig a biztonsági körön keresztül vesszen el.
Automatikus pelletkazán
A pelletkazán folyamatosabban szabályozza a teljesítményt, mint a hasábfás kazán – az aktuális igény szerint részleges teljesítményen is tud égni, így a hőtárolási igény alacsonyabb. Általában 10–20 liter/kilowattal számolnak, és sok modern pelletkazán már 50–100 literes minimális kiegyenlítő tartállyal is működik, csak hidraulikus leválasztás céljából, különösen ha szélesebb teljesítménymodulációs tartománnyal rendelkeznek. Ha azonban a ház több, különböző hőmérsékletű fűtési körrel rendelkezik (például radiátorok és padlófűtés is), a puffertartály pelletkazán esetén is jelentősen egyszerűsíti a szabályozást.
Hőszivattyú
Hőszivattyú esetén a tartály általában nem hosszú távú hőtárolásra szolgál (a be- és kilépő hőmérséklet közötti különbség jóval kisebb, mint szilárd tüzelés esetén), hanem elsősorban a kompresszor indítási számának korlátozására és a fűtési köröktől való hidraulikus leválasztásra. Az általánosan ajánlott arány 10–25 liter a hőszivattyú teljesítményének minden kilowattjára, a gyakorlatban gyakran egy konzervatívabb, kb. 15 l/kW értékkel dolgoznak, mint a kompresszor védelme és a felesleges beruházás közötti ésszerű kompromisszummal. Fokozatos teljesítménymodulációval rendelkező inverteres hőszivattyúk esetén a szükséges térfogat még alacsonyabb lehet, mivel a berendezés önmaga igazítja a teljesítményt az aktuális igényhez, és nem kell olyan gyakran ki- és bekapcsolnia.
Napkollektorok
Napenergiás fűtés esetén a tartály térfogatát nem a teljesítményből (kW) vezetik le, hanem a kollektorok felületéből, mivel ez határozza meg, mennyi energia nyerhető ki egy napsütéses napon. Általános arány 50–70 liter tartálytérfogat 1 négyzetméter síkkollektor-felületre (vákuumos csöves kollektorok esetén egyes esetekben valamivel alacsonyabb értékkel számolnak, tekintve az azonos felületről nyerhető nagyobb hőnyereséget). A napenergiás rendszert emellett nagyon gyakran kombinálják más hőforrással (kazán, hőszivattyú) egy kombinált tartályban, több hőcserélővel – ilyen esetben a térfogatot a két hőforrás igényének összegeként kell kiszámítani, nem egyszerű összeadással, mivel a hőforrások a nap és az év folyamán kiegészítik egymást.
Az alábbi grafikon a három leggyakrabban használt hőforrás irányadó liter/kilowatt együtthatóját hasonlítja össze (az értékek a fentiekben megadott tartományok középértékének felelnek meg, a napkollektorok nem szerepelnek a grafikonon, mivel azokat más mértékegységben – négyzetméterben, nem teljesítmény kilowattban – számítják).
A grafikonon jól látható a jelentős különbség a szakaszosan égő hőforrás (szilárd tüzelés) és a folyamatosan szabályozható teljesítményű hőforrás (hőszivattyú) között. Éppen ezért nem létezik egyetlen univerzális ajánlás arra, hogy „hány liter kilowattonkánt" – mindig attól függ, hogyan üzemel pontosan a hőforrás.
A ház hőveszteségének és a fűtött terület nagyságának hatása
A ház hőveszteségét (gyakran kW-ban adják meg a tervezési külső hőmérsékleten, Szlovákiában általában -11 és -15 °C között a helyszíntől függően) közvetlenül nem határozza meg a tartály térfogatát, hanem meghatározza, milyen teljesítményű hőforrásra van egyáltalán szükség – ez pedig belép a térfogat kiszámításába. Egyszerűsítve: minél nagyobb és rosszabbul szigetelt a ház, annál nagyobb a hőveszteség, annál nagyobb teljesítményű kazán vagy hőszivattyú szükséges, és így annál nagyobb tartálytérfogat jön ki ugyanabból az l/kW együtthatóból.
Irányadóan egy 120–160 m² alapterületű, jelenlegi hőszigetelési szabványok szerint épült átlagos családi ház hőveszteségét kb. 6–10 kW-ra becsülhetjük. A hasonló méretű, régebbi, nem szigetelt házak hőveszteségeje elérheti a 12–16 kW-ot is. A pontos szám hőtechnikai számítással (energetikai audit vagy fűtési terv) határozható meg, az alapterület szerinti irányadó becslés csak első durva vázlatnak szolgálhat a tervezővel való konzultáció előtt.
Fontos nem elfeledni, hogy a szilárd tüzelésű kazán teljesítményét nem közvetlenül a hőveszteség szerint választják, hanem bizonyos ráhagyással (a reggeli felfűtés, a fagyos napok, a melegvíz-készítés miatt), és éppen ez a teljesítmény-ráhagyás az oka, hogy szükséges a puffertartály – nélküle a kazán felesleges teljesítményének nem lenne hova elraktározódnia.
Mi történik hibás méretezés esetén – túl kicsi vs. megfelelő vs. túlméretezett tartály
Hogy a különbség az egyes forgatókönyvek között konkrét legyen, nézzük meg a már említett mintaházat 9 kW hőveszteséggel és 20 kW teljesítményű szilárd tüzelésű kazánnal, ahol az ajánlott térfogat 800 liter volt (kerekítve az elérhető 750 vagy 1000 literes méretre). Hasonlítsuk össze, mit jelentene egy jelentősen kisebb vagy jelentősen nagyobb tartály választása.
Túl kicsi tartály esetén (példánkban 500 liter az ajánlott 800 liter helyett) két probléma egyike lép fel: vagy a kazánnak „visszafogva" kell égnie, alacsonyabb mint névleges teljesítményen, hogy a keletkező hő beleférjen a kisebb víztérfogatba – ez több kátrányt és kormot, alacsonyabb hatásfokot és gyorsabb kémény- és hőcserélő-szennyeződést jelent, vagy éppen ellenkezőleg, a kazán teljes teljesítményen ég, a tartály gyorsan felmelegszik a maximumra, és a felesleges hőt a biztonsági (hűtő) körön keresztül kell elvezetni, ami tisztán haszon nélküli hőveszteség.
Jelentősen túlméretezett tartály esetén (például 1500 liter 800 liter helyett) a rendszer biztonságosan működik, de a használható hőmérsékletre való felfűtés tovább tart – különösen az első, hideg állapotból induló befűtésnél jelentősen tovább tarthat, amíg a tartály felső részében elegendően meleg víz van a fűtéshez. A beruházás magasabb (a nagy tartály lényegesen többet kerül, mint egy kisebb, ugyanúgy a szállítása, elhelyezése és beépítése is), és a tartály több helyet foglal el a kazánházban, amely hiányozhat például a melegvíz-tároló vagy más technikai berendezés számára.
Gyakorlati számítási példa lépésről lépésre
Hogy a folyamat teljesen konkrét legyen, vegyünk végig egy teljes számítást egy valós háztípuson.
Feladat: 150 m² alapterületű családi ház, átlagos szigeteléssel, a fűtési terv szerinti hőveszteség 9 kW a tervezési külső hőmérsékletnél. A tulajdonos szilárd tüzelésű kazán (hasábfás elgázosító kazán) mellett döntött, 20 kW névleges teljesítménnyel – a teljesítmény szándékosan magasabb a hőveszteségnél, mivel a kazán nem folyamatosan üzemel, hanem szakaszosan (egy befűtés néhány óra), a felesleges hő pedig a puffertartályba kerül eltárolásra.
1. lépés – hőforrás teljesítménye: 20 kW.
2. lépés – hőforrás típusa és együttható: szilárd tüzelésű kazán, átlagos ajánlott együttható 40 l/kW.
3. lépés – számítás: 20 kW × 40 l/kW = 800 liter.
4. lépés – kerekítés az elérhető méretre: a piacon elérhető legközelebbi szabványos tartálytérfogatok jellemzően 200, 300, 500, 750, 800, 1000, 1500, 2000, 3000 és 5000 liter – ebben az esetben a választás természetesen a 750 vagy 1000 literes tartályra esik, attól függően, mennyi hely áll rendelkezésre a kazánházban, és hogy a tulajdonos a valamivel konzervatívabb (1000 l) vagy a takarékosabb (750 l) verziót preferálja.
Ha ugyanez a ház szilárd tüzelésű kazán helyett 8 kW teljesítményű hőszivattyút használna (közelebb a ház hőveszteségéhez, mivel a hőszivattyú gyakorlatilag folyamatosan tud üzemelni és modulálja a teljesítményt), a számítás másképp nézne ki: 8 kW × 15 l/kW (a hőszivattyú átlagos ajánlott együtthatója) = 120 liter. A gyakorlatban hőszivattyú esetén általában 100–150 literes szabványos méretet választanának, vagy önálló puffertartály helyett egyenesen hidraulikus kiegyenlítőt vagy beépített melegvíz-tárolóval kombinált tartályt alkalmaznának. Ez a különbség (800 liter szemben 120 literrel ugyanazon háznál) jól szemlélteti, hogy a cikk címében szereplő kérdésre miért nem lehet egyetlen univerzális számmal válaszolni a hőforrás típusának ismerete nélkül.
A hőmérséklet-rétegződés a tartályban és annak hatása az effektív térfogatra
A puffertartály nem egy egységes hőmérsékletű, homogén tartályként működik – a helyesen megtervezett rendszer kihasználja a hőmérséklet-rétegződést (stratifikációt), amelynél a legmelegebb víz a tartály felső részében, a leghidegebb pedig az alsó részében marad. Ez a rétegződés jelentősen befolyásolja, hogy a tartály teljes térfogatából adott pillanatban mennyi valóban felhasználható fűtésre.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy még ha a példánkban szereplő tartály teljes térfogata 800 liter is, fűtésre elsősorban a felső, legmelegebb réteg használható közvetlenül – az alsó, hidegebb réteg olyan készletként szolgál, amely a következő befűtésnél fokozatosan felmelegszik. Ezért van a tartály csöveinek be- és kilépési pontjainak pontos helye (a kazánból jövő forró víz felül lép be, a körökből visszatérő hideg víz alul tér vissza), és ezért nem javasolt a tartály térfogatát feleslegesen nagy átmérőjű csatlakozó vezetékekkel vagy túl intenzív keveredéssel „elpazarolni" – ez megzavarná a rétegződést és csökkentené a tényleges felhasználható térfogatot, még ha a tartály teljes térfogata a számítás szerint elegendő is lenne.
Több hőforrás kombinálása egy tartályban
Egyre gyakoribb, hogy a puffertartályt nem csak egyetlen hőforrással használják, hanem például szilárd tüzelésű kazánt napkollektorokkal, vagy hőszivattyút elektromos fűtőbetéttel kombinálják tartalék hőforrásként. Ilyen esetben a tartály térfogatát nem az egyes hőforrások igényeinek egyszerű összegeként számítják, mivel az egyes hőforrások általában nem egyszerre adnak le maximális teljesítményt (például a nap napközben süt, a fatüzelésű kazánt pedig többnyire este és reggel fűtik).
A gyakorlatban szilárd tüzelésű kazán és napkollektorok kombinációjánál általában a dominánsabb hőforrás (jellemzően a kazán, mivel rövidebb idő alatt nagyobb teljesítményt ad le) igényeiből indulnak ki, a napenergiás kör pedig önálló hőcserélőn keresztül csatlakozik a tartály alsó, hidegebb részéhez, ahol alacsonyabb kollektorhőmérséklet mellett is fel tudja melegíteni a vizet. A kombinált rendszer pontos méretezése mindig egyedi, és javasolt fűtéstervezővel konzultálni – az e cikkben szereplő általános szabályok csak irányadó alapként szolgálnak, nem helyettesítik a több hőforrást tartalmazó összetettebb rendszerek tervét.
Az ajánlott értékek összefoglalása
A gyors áttekintéshez összefoglaljuk a cikk főbb számait:
- Szilárd tüzelésű kazán (hasábfa): 20–55 l/kW kazánteljesítmény, gyakorlati átlag 40 l/kW.
- Automatikus pelletkazán: 10–20 l/kW kazánteljesítmény, vagy elegendő 50–100 l csak hidraulikus leválasztáshoz.
- Hőszivattyú: 10–25 l/kW teljesítmény, gyakorlati átlag 15 l/kW, főként a kompresszor ciklizálásának korlátozása miatt.
- Napkollektorok: 50–70 l/1 m² síkkollektor-felület.
- Átlagos családi ház (120–160 m², jelenlegi szigetelés): hőveszteség irányadóan 6–10 kW, régebbi, nem szigetelt házak esetén 12–16 kW.
- Elérhető szabványos tartálytérfogatok: 200, 300, 500, 750, 800, 1000, 1500, 2000, 3000, 5000 liter.
Ezek az értékek irányadóak, a fűtési rendszerek tervezésének gyakorlatából származnak – konkrét ház esetén mindig javasoljuk pontos fűtési terv elkészítését, amely figyelembe veszi a jelenlegi szigetelési állapot szerinti valós hőveszteséget, a melegvíz-készítés módját, valamint az esetleges több hőforrás kombinációját is.
Gyakran ismételt kérdések
Automatikus pelletkazán esetén is szükségem van puffertartályra?
Nem mindig kötelező, de a legtöbb esetben ajánlott legalább egy kisebb tartály (50–150 liter) a körök hidraulikus leválasztásához, különösen ha a ház több, eltérő hőmérsékletű fűtési körrel rendelkezik (radiátorok és padlófűtés is). Egyszerű, egykörös rendszereknél modern modulációs kazánnal bizonyos esetekben el lehet nélküle is, a konkrét ajánlást azonban mindig a tervezőnek vagy a kazán gyártójának kell megerősítenie.
Lehet a puffertartály túl nagy egy fatüzelésű kazánhoz?
Igen, gyakorlatilag igen. A jelentősen túlméretezett tartály meghosszabbítja a használható hőmérsékletre való felfűtés idejét, különösen az első, hideg állapotból induló befűtésnél, és feleslegesen növeli a beruházási költséget és a kazánházi helyigényt is. A cél az, hogy megtaláljuk azt a térfogatot, amely lefedi egy szokásos befűtést (jellemzően 20–40 kg fa egy betöltésnél egy közepes kazánnál), nem a legnagyobb lehetséges méretet, ami elfér a helyiségben.
Hogyan változik a szükséges térfogat, ha a házban padlófűtés is van?
A padlófűtés alacsonyabb fűtővíz-hőmérséklettel dolgozik (jellemzően 35–45 °C) a radiátorokhoz képest (gyakran 55–70 °C), ami puffertartállyal kombinálva azt jelenti, hogy még a tartály hidegebb, alsó rétege is felhasználható a padlófűtési körökhöz. Ez a gyakorlatban meghosszabbítja azt az időt, ameddig a tartály „felhasználható" anélkül, hogy növelni kellene a teljes térfogatát – a tartályban lévő rétegek közötti hőmérséklet-különbség így hatékonyabban kihasználható.
Utólag megnövelhető a tartály térfogata, ha elégtelennek bizonyul?
Magát a tartályt közvetlenül megnövelni nem lehet, de gyakori megoldás egy második tartály hozzáadása, sorosan vagy párhuzamosan kapcsolva az elsővel (úgynevezett tandem kapcsolás). Ez a megoldás a vezetékek és a szabályozás módosítását igényli, ezért érdemes már a kazánház tervezésénél előre gondolni rá, és elegendő helyet hagyni benne, még akkor is, ha a második tartály beépítése csak később történik meg.
Befolyásolja a melegvíz-tároló mérete a puffertartály térfogatát?
Két különálló, eltérő funkciójú tartályról van szó – a puffertartály fűtésre, a melegvíz-tároló a használati víz melegítésére szolgál. Néhány kombinált megoldásnál (úgynevezett kombitartályok) a melegvíz-tároló közvetlenül a puffertartály belsejében van kiépítve, önálló tárolóként vagy átfolyós hőcserélőként – ilyen esetben a teljes térfogatot valamivel magasabbra választják, hogy a belső tároló körül elegendő hely maradjon a fűtővíznek is. Erről a témáról részletesebb összehasonlítást talál a puffertartály és a melegvíz-tároló közötti különbségről szóló önálló cikkben.
Van különbség az újépítésű és a felújított régebbi ház térfogata között?
Közvetlen különbség a térfogatban nincs, a számítás elve azonos – a különbség abban van, hogy a régebbi, rosszabbul szigetelt házak hőveszteségeje jellemzően magasabb, ami szilárd tüzelésű kazán esetén gyakran nagyobb kazánteljesítmény választásához vezet, és így nagyobb kiszámított tartálytérfogathoz is. Régebbi ház tervezett utólagos hőszigetelésénél ezért ésszerű a hőforrás teljesítményét és a tartály térfogatát a szigetelés utáni állapotnak megfelelően megválasztani, nem csak a felújítás előtti jelenlegi állapotnak megfelelően.
Kapcsolódó témák
- Hogyan válasszunk puffertartályt
- Puffertartály hőszivattyúhoz
- Puffertartály szilárd tüzelésű kazánhoz
- A puffertartály szigetelése és hőveszteségei
- Puffertartály vs. melegvíz-tároló
Nézze meg a teljes kínálatot is a Puffertartályok kategóriában.
Van kérdése a témával kapcsolatban?
Nem tudja eldönteni, milyen térfogatú tartály lenne megfelelő a házához, vagy konkrét helyzetet old meg több hőforrás kombinálásával? Írjon nekünk – szívesen segítünk tanácsainkkal.
