>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Hogyan válasszunk Protherm Ray elektromos kazánt – teljesítmény a ház alapterülete szerint

Protherm Ray – hogyan válasszuk ki a házához megfelelő teljesítményt

A Protherm Ray elektromos kazán régóta a szlovák piac legkedveltebb elektromos kazánjai közé tartozik. Ez nem véletlen – jól megtervezett készülék modulált teljesítménnyel, jó szabályozással és viszonylag egyszerű kezeléssel. Ennek ellenére a megfelelő modell kiválasztásakor a vásárlók nagyon gyakran tévednek. Vagy túl gyenge kazánt választanak, és a ház nem fűl fel, vagy – és ez még gyakoribb – feleslegesen túlméreteznek, és többet fizetnek a szükségesnél. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigmegyünk a kiválasztás teljes menetén, valós értékekkel, kivitelezői gyakorlatból vett példákkal és gyakorlati táblázatokkal.

Ha az egész termékcsalád (6-tól 28 kW-ig) konkrét teljesítményeit szeretné összehasonlítani, ajánljuk a Mekkora teljesítményű Protherm Ray kell nekem – 6, 9, 12, 14, 18, 21, 24 vagy 28 kW? című cikket ugyanebben a Tudásközpontban. Itt elsősorban a számítás gyakorlati módszertanára és a kínálatunkban elérhető konkrét modellekre összpontosítunk.

A kazán tájékoztató teljesítménye a ház alapterülete szerint (kW) A ház alapterülete (m²) Teljesítmény (kW) 0 6 9 12 15 18 21 60 100 150 200 250 Új építésű / alacsony energiaigényű ház Régi épületállomány / gyenge szigetelés

Miért nem csak az alapterülettől függ a kazán teljesítménye

Az első hiba, amit az emberek elkövetnek: veszik a ház alapterületét, megszorozzák valamilyen „hüvelykujjszabállyal", és az eredményt véglegesnek tekintik. Csakhogy a szükséges kazánteljesítmény több tényező egyidejű kombinációjától függ. Az alapterület csupán egy bemeneti változó, nem a teljes képlet.

A kulcstényezők közé tartozik:

  • Az épülethatároló szerkezetek hővesztesége – ez a falak, a tető és a padló szigetelésének vastagságától és típusától, az ablakok és bejárati ajtók minőségétől, az épület formájának kompaktságától és a szélnek való kitettségtől függ.
  • A fűtött tér térfogata – ne feledje, hogy a kazán térfogatot fűt, nem alapterületet. Egy magas belmagasságú emeletes háznak más az igénye, mint egy azonos alapterületű földszintes bungalónak.
  • Éghajlati zóna – Szlovákia nem homogén egész. A méretezési külső hőmérséklet Pozsonyban -11 °C, Besztercebányán -13 °C, Poprádon -15 °C, egyes hegyi községekben akár -18 °C. Ez a különbség alapvetően megváltoztatja a méretezést.
  • A fűtési rendszer típusa – a padlófűtés alacsonyabb vízhőmérsékleten működik (jellemzően 35–45 °C), a radiátoros rendszerek 55–70 °C-on. Maga a Protherm Ray mindkét esetet kezeli, de a hőveszteség számításánál ez lényeges.
  • Az épület kora és állapota – egy szigeteletlen, 1980-as évekbeli családi ház hővesztesége 3–4-szer nagyobb lehet, mint egy azonos alapterületű, jó minőségű szigeteléssel ellátott új építésű házé.
  • Melegvíz-készítés – ha a kazán a tárolóban lévő víz felfűtésére is szolgál, a fűtési teljesítményhez hozzá kell adni a HMV felfűtéséhez szükséges teljesítményt. A Protherm Ray beépített 5 literes tágulási tartállyal rendelkezik, de nagyobb HMV-tároló felfűtéséhez elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie.

A hőveszteség számításának módszertana – a helyes választás alapja

A pontos hőveszteség-számítás az STN EN 12831 szabvány szerint történik. A gyakorlatban ezt tervező vagy épületgépész szakember végzi. A tájékoztató jellegű választáshoz azonban elegendő egy módosított empirikus módszer, amely a legfontosabb változókat figyelembe veszi.

A szükséges teljesítmény tájékoztató számításának alapképlete:

P [kW] = (Alapterület [m²] × belmagasság [m] × hőveszteségi együttható) / 1000

A hőveszteségi együttható (W/m³K-ben) az alábbi tartományokban mozog:

Épülettípus Együttható (W/m³K)
Kiváló szigetelésű új építésű ház (passzív, A0–A1) 0,20 – 0,30
Alacsony energiaigényű ház, új építés (A2–B) 0,30 – 0,45
Felújítás után szigetelt ház (C) 0,45 – 0,65
Idősebb, részben szigetelt ház 0,65 – 0,90
Szigeteletlen régi épület (panel, tégla 1990 előtt) 0,90 – 1,30

A képlet eredményét még meg kell szorozni a hőmérséklet-különbséggel – a kívánt belső hőmérséklet (pl. 20 °C) és az adott település méretezési külső hőmérséklete közötti különbséggel. Mivel a fenti képlet egyszerűsített, és jellemzően Δt ≈ 33 °C-ot feltételez (20 °C beltéren, -13 °C kint), eltérő éghajlati zónáknál az eredményt ennek megfelelően módosítsa.

Gyakorlati példa 1. – 120 m²-es új építésű ház, Zsolna

Családi ház, alapterület 120 m², belmagasság 2,6 m, B kategóriájú új építés (alacsony energiaigényű). Zsolna, méretezési hőmérséklet -15 °C.

Térfogat: 120 × 2,6 = 312 m³. Együttható: 0,40 W/m³K. Hőmérséklet-különbség: 20 – (-15) = 35 K.
Hőveszteség: 312 × 0,40 × 35 = 4 368 W ≈ 4,4 kW.

Következtetés: pusztán a fűtéshez tartalékkal együtt elég a 6 kW-os kazán. Ha ehhez 200 literes HMV-tároló felfűtését is szeretnénk, ésszerű a Protherm Ray 9KE modellben gondolkodni.

Gyakorlati példa 2. – 180 m²-es felújított ház, Nyitra

Idősebb, 1975-ös téglaház, a homlokzat 15 cm polisztirollal szigetelve, új ablakok, alapterület 180 m², átlagos belmagasság 2,7 m. Nyitra, méretezési hőmérséklet -12 °C.

Térfogat: 180 × 2,7 = 486 m³. Együttható: 0,55 W/m³K. Hőmérséklet-különbség: 20 – (-12) = 32 K.
Hőveszteség: 486 × 0,55 × 32 = 8 553 W ≈ 8,6 kW.

Következtetés: ideális jelölt a Protherm Ray 9KE, illetve a Protherm Ray 12KE, ha 150–200 l-es HMV-tároló is csatlakozik.

Gyakorlati példa 3. – 70 m²-es idősebb panellakás, Besztercebánya

Panellakás, alapterület 70 m², belmagasság 2,55 m, a panelház szigetelve, középső emelet. Besztercebánya, méretezési hőmérséklet -13 °C.

Térfogat: 70 × 2,55 = 178,5 m³. Együttható: 0,50 W/m³K (szigetelt panel, belső lakás). Hőmérséklet-különbség: 20 – (-13) = 33 K.
Hőveszteség: 178,5 × 0,50 × 33 = 2 945 W ≈ 3,0 kW.

Következtetés: Protherm Ray 6KE jelentős tartalékkal, a teljesítménymoduláció gazdaságos üzemet biztosít.

A Protherm Ray kazán teljesítményének kiválasztása 1. Mérje fel a ház területét és térfogatát 2. Határozza meg a szigetelés / állapot típusát 3. Nézze meg a méretezési külső hőm. 4. Számítsa ki a hőveszteséget 5. Adja hozzá a HMV-készítést (ha kell) → Válassza a legközelebbi nagyobb Ray modellt

A Protherm Ray modellek áttekintése – paraméterek és javasolt felhasználás

A Protherm Ray termékcsalád 6, 9, 12, 14, 18, 21, 24 és 28 kW teljesítménnyel érhető el. Az atria.hu oldalon a 6-tól 18 kW-ig terjedő modelleket találja meg. Nézzük végig részletesen minden modellt a felhasználhatóság szempontjából:

Protherm Ray 6KE – kis házakhoz és lakásokhoz

A Protherm Ray 6KE a termékcsalád belépő modellje 2–6 kW modulációs tartománnyal (három fokozatban: 2, 4 és 6 kW). Az alábbiakhoz alkalmas:

  • Új építésű vagy alacsony energiaigényű házak 80–90 m² alapterületig, melegebb térségekben (Szlovákia délnyugati része).
  • Szigetelt lakások panel- vagy téglaházakban 70–75 m²-ig.
  • Hétvégi házak és üdülőingatlanok alkalmi fűtéssel 60 m²-ig.
  • Másodlagos hőforrások kombinált rendszerekben (pl. kandalló + elektromos kazán tartalékként).

Ez a modell 3,5 kW teljesítményig egyfázisú, 230 V-os táplálással működik, magasabb fokozatoknál háromfázisú, 400 V szükséges. Ezt az elektromos hálózat tervezésekor mindig ellenőrizze – bővebben a A Protherm Ray csatlakoztatása és szerelése – az elektromos hálózattal és a biztosítással szembeni követelmények című cikkben.

Protherm Ray 9KE – a valós gyakorlat legkedveltebb modellje

A Protherm Ray 9KE a kivitelezői gyakorlatban a legkeresettebb modell. Teljesítménye 2-től 9 kW-ig modulál. Széles háztartási kört fed le:

  • Felújított (szigetelés + új ablakok) 100–140 m²-es családi házak közepes éghajlati övezetekben.
  • A vagy B kategóriájú, 120–160 m²-es új építésű házak.
  • Fűtés + 80–120 l-es HMV-tároló felfűtésének kombinációja 100 m²-ig terjedő házakban.

Az elektromos hálózat szempontjából háromfázisú, 400 V-os táplálást és 3×16 A biztosítást igényel. Ez az a kazán, amely az átlagos szlovák házzal rendelkező vásárlók többségéhez illik a legjobban, túlméretezés és a teljesítményhiány kockázata nélkül.

Protherm Ray 12KE – az arany középút nagyobb házakhoz

A Protherm Ray 12KE 3-tól 12 kW-ig modulálja a teljesítményt. Tipikus alkalmazás:

  • Felújított, 150–200 m²-es családi házak közepes éghajlati zónában.
  • 180–220 m²-es új építésű házak hidegebb fekvésben (Tátra, Árva, Kiszuca).
  • Nagy HMV-tárolóval (200 l és több) vagy több fürdőszobával rendelkező házak.
  • Részben szigetelt, idősebb házak 160 m²-ig.

Protherm Ray 14KE – nagyobb és kevésbé szigetelt házakhoz

A Protherm Ray 14KE akkor előnyös, ha a hőveszteség-számítás 11 és 13,5 kW közé esik. Rögtön 18 kW-ra ugrani felesleges túlméretezés lenne. Tipikus felhasználás:

  • Nem kellően szigetelt, idősebb családi házak 180–220 m² alapterülettel.
  • Magas belmagasságú házak (történelmi villák, régi polgári házak).
  • Fűtés + nagy HMV-tároló (300 l) felfűtésének kombinációja zordabb éghajlaton.

Protherm Ray 18KE – igényes körülményekhez és nagy épületekhez

A Protherm Ray 18KE 4-től 18 kW-ig modulál. Ez a kategória csúcsmodellje az atria.hu kínálatában. Az alábbiakhoz alkalmas:

  • Nagy, 220–250 m² feletti családi házak átlag alatti szigeteléssel.
  • Szigeteletlen régi vidéki házak 3 m feletti belmagassággal (200–260 m² alapterület).
  • Sajátos tartalékolási igényű épületek (pl. nagy tengerszint feletti magasságban lévő nyaraló -18 °C méretezési hőmérséklettel).
  • Földszintes irodaépületek vagy kisebb üzemek.
A Protherm Ray modellek teljesítménye (min. / max. kW) 6KE 6 kW 9KE 9 kW 12KE 12 kW 14KE 14 kW 18KE 18 kW 0 kW 18 kW Maximális teljesítmény Modulációs tartomány

Tájékoztató táblázat: a kazán teljesítménye az alapterület és a háztípus szerint

Az alábbi táblázat gyors tájékoztató segédletként szolgál. Az értékek 2,6 m belmagasságot és -13 °C méretezési külső hőmérsékletet feltételeznek (Közép-Szlovákia). Szélsőségesebb körülményekhez (Tátra régió, északi területek) mindig egy fokozattal magasabb modellt válasszon.

A ház alapterülete Új építés / alacsony energiaigényű Felújítás után / szigetelt Régi épület / szigetelés nélkül
60 m²-ig Ray 6KE Ray 6KE Ray 6KE – 9KE
60 – 100 m² Ray 6KE Ray 6KE – 9KE Ray 9KE – 12KE
100 – 150 m² Ray 9KE Ray 9KE – 12KE Ray 12KE – 14KE
150 – 200 m² Ray 9KE – 12KE Ray 12KE – 14KE Ray 14KE – 18KE
200 – 250 m² Ray 12KE Ray 14KE – 18KE Ray 18KE
250 m² felett Ray 12KE – 14KE Ray 18KE Ray 18KE (esetleg 21–28 kW)

Miért ne méretezzünk túl – a teljesítménymoduláció és előnyei

Sok vásárló azt hiszi, hogy nagyobb kazán = nagyobb biztonság. Valójában épp az ellenkezője igaz: a túlméretezett elektromos kazán rövid ciklusokban dolgozik (ez az ún. taktolás), ami növeli a kopást, nagyobb hőmérséklet-ingadozást okoz a házban, és növeli az energiafogyasztást.

A Protherm Ray modulált teljesítménnyel rendelkezik – ez azt jelenti, hogy nem teljes gőzzel vagy sehogy kapcsol be, hanem folyamatosan (2 kW-os lépésekben) igazítja a teljesítményt az aktuális igényhez. A 9KE modell így enyhe időjárásnál 2 kW-tól, fagyokban akár 9 kW-ig dolgozhat. Ha ezt a házat 18KE modellel fedné le, a kazán szinte állandóan minimális teljesítményen futna, és a szabályozása kevésbé lenne hatékony.

Gyakorlati alapelv: azt a modellt válassza, amelynél a hőveszteség-számítás eredménye a kazán maximális teljesítményének 70–90 %-ára jön ki. Így elegendő tartaléka marad a melegvíz-készítésre és a szélsőséges fagyokra, a kazán viszont az év nagy részében a moduláció hatékony középső tartományában fog dolgozni.

Melegvíz-készítés – hogyan befolyásolja a teljesítmény megválasztását

A Protherm Ray nem tartalmaz melegvíz-tárolót (HMV) – kizárólag fűtésre és külső tárolón keresztüli HMV-készítésre szánt kazán. Ha a kazán a HMV felfűtésére is szolgál, a fűtési hőveszteséghez hozzá kell adni a tároló felfűtéséhez szükséges teljesítményt.

A HMV-tároló felfűtéséhez szükséges teljesítmény a tároló térfogatától és a kívánt felfűtési időtől függ. Gyakorlati tájékoztató érték: egy 150 l-es tároló 15 °C-ról 55 °C-ra való felfűtéséhez 1 óra alatt nagyjából 7 kW szükséges. 2 óra alatt elég 3,5 kW. A felfűtés idejét beállíthatja az éjszakai tarifás időszakra (amikor az áram olcsóbb), ami az elektromos kazán egyik nagy előnye.

A gyakorlatban ez tehát azt jelenti: egy 8 kW hőveszteségű ház 150 l-es tárolóval, amely éjszakai tarifában fűt fel (2 óra áll rendelkezésre), nem igényel HMV-teljesítményt ugyanabban az időben, mint a fűtést. A Protherm Ray 9KE mindkét feladatot ellátja felváltva. Ha mindkét funkciót egyszerre szeretné (ami kevésbé szokásos), a teljesítményeket össze kell adni.

Az elektromos csatlakozás és hatása a modellválasztásra

Ez az a tényező, amelyről a kivitelezői gyakorlatban a leggyakrabban megfeledkeznek. A modell kiválasztása előtt mindig ellenőrizze, mekkora maximális teljesítményfelvétel engedélyezett a fogyasztásmérőn, és milyen típusú biztosítás áll rendelkezésre.

Protherm Ray 6KE: maximális teljesítményfelvétel 6 kW, táplálás 230/400 V, biztosítás 1×25 A vagy 3×10 A.
Protherm Ray 9KE: maximális teljesítményfelvétel 9 kW, táplálás 400 V, biztosítás 3×16 A.
Protherm Ray 12KE: maximális teljesítményfelvétel 12 kW, táplálás 400 V, biztosítás 3×20 A.
Protherm Ray 14KE: maximális teljesítményfelvétel 14 kW, táplálás 400 V, biztosítás 3×25 A.
Protherm Ray 18KE: maximális teljesítményfelvétel 18 kW, táplálás 400 V, biztosítás 3×32 A.

Ha átlagos háztartása 3×25 A-es főbiztosítékkal rendelkezik, a Protherm Ray 14KE a gyakorlati maximum – a magasabb modellek a főbiztosíték növelését, esetleg a szolgáltatónál lekötött teljesítmény emelését is igényelnék (ami adminisztratív és pénzügyi folyamat is). Az elektromos hálózattal szembeni követelményekről bővebben a A Protherm Ray csatlakoztatása és szerelése – az elektromos hálózattal és a biztosítással szembeni követelmények című cikkben olvashat.

A Protherm Ray és a napelemek – teljesítményválasztás naperőmű mellett

Egyre több vásárló kombinálja a Protherm Ray kazánt napelemes erőművel. Ilyen esetben más logika érvényes a teljesítmény megválasztásánál: minél nagyobb a kazán teljesítménye, annál több felesleges energiát tud hasznosítani a naperőműből fűtésre és vízmelegítésre. A Protherm Ray támogatja a külső bemeneten keresztüli vezérlést, amellyel a naperőmű-menedzser (pl. SolarEdge, Fronius vagy más, 0–10 V kimenettel vagy kontaktussal rendelkező rendszer) többlet esetén növelheti, hiány esetén csökkentheti a kazán teljesítményét.

Ha tehát 8–10 kWp csúcsteljesítményű naperőműve van, előnyös lehet a Ray 12KE vagy 14KE modellt választani olyan házhoz is, amelynek egyébként elég lenne a 9KE – a nagyobb teljesítménynek köszönhetően a kazán a nyári időszakban hatékonyabban tudja a többletenergiát a HMV-tárolóba juttatni. Ezt a témát részletesebben a A Protherm Ray és a napelemek – hogyan hasznosítsuk a napelemek többletenergiáját című cikkben dolgozzuk fel.

A méretezés elve: a ház hővesztesége vs. a kazán teljesítménye Helyesen méretezett Hőveszteség ~7,5 kW Tartalék (9KE = 9 kW) ✓ Hatékony moduláció Túlméretezett Veszteség ~7,5 kW Felesleges tartalék (18KE = 18 kW) ✗ Taktolás, magasabb ár Alulméretezett Veszteség ~10 kW Hiányzik 1 kW ✗ Nem fűti fel a házat

Gyakorlati tippek és elkerülendő hibák

Az évek gyakorlata során néhány visszatérő hibával találkozunk a kazánteljesítmény megválasztásánál. Íme a leggyakoribbak:

  • A padlófűtésről való megfeledkezés a számításnál – a padlófűtés a teljes felületet lefedi, és nagy vízmennyiséget visz a hidraulikai rendszerbe. A rendszer lassabban reagál, de tovább is tartja a hőmérsékletet. A kazán teljesítménye nem változik, de számolni kell a rendszerben lévő nagyobb víztérfogattal.
  • A „100 W/m² szabály" alkalmazása a körülmények figyelembevétele nélkül – ez a szabály a 80-as évek régi épületállományára volt érvényes. Új építésnél ez rendkívüli túlméretezés (a valós igény akár 30–50 W/m² is lehet).
  • A ház fekvése hatásának figyelmen kívül hagyása – egy dombon álló, északi szélnek kitett ház hővesztesége 20–30 %-kal nagyobb lehet, mint ugyanazé a házé egy védett völgyben.
  • A teljesítmény kiválasztása a régi gázkazán alapján – az előző gázkazán a legtöbb esetben túlméretezett volt. Ha a gázt villamos energiára cseréli, mindig végezzen új számítást, ne támaszkodjon a régi kazán teljesítményére.
  • A szabályozás és az OpenTherm igényének figyelmen kívül hagyása – a Protherm Ray támogatja az OpenTherm szabályozást, az időjárásfüggő görbét és a külső érzékelőt is. A szabályozás helyes beállítása 10–20 % energiát takaríthat meg, de kompatibilis termosztátot igényel. Bővebben a A Protherm Ray beállítása és programozása – szabályozás, időjárásfüggő görbe, OpenTherm című cikkben.

A Ray más hőforrással kombinálva

A Protherm Ray nagyon jól alkalmazható kiegészítő vagy tartalék hőforrásként kombinált rendszerekben. Tipikus konfiguráció a hőszivattyú mint fő hőforrás + a Protherm Ray mint bivalens tartalék hőforrás szélsőséges fagyokra. Ilyen esetben nem szükséges a Ray kazánt a ház teljes hőveszteségére méretezni – elegendő azokat a csúcsokat lefedni, amelyeket a hőszivattyú nem bír el (rendszerint -10 °C-tól lefelé).

Ha például 3-as COP-jú, 10 kW-os hőszivattyúja van, és a ház hővesztesége -15 °C-on 12 kW, elegendő a Ray 6KE vagy 9KE tartalékként – ebben az összefüggésben nem kell a teljes hőveszteségre méretezni.

Gyakori kérdések (GYIK)

Hogyan állapítom meg a házam hőveszteségét tervező nélkül?

Pontosan tervező nélkül nem fogja megállapítani, de a tájékoztató számítást önállóan is elvégezheti az ebben a cikkben szereplő képlettel: a ház térfogata (m³) × az épülettípus szerinti hőveszteségi együttható (W/m³K) × hőmérséklet-különbség (K) = hőveszteség wattban. Olyan háznál, ahol nem biztos a szigetelés típusában, használja az együttható magasabb értékét – ez a biztonságosabb oldal. Az STN EN 12831 szerinti pontos számításhoz épületgépész tervezőt ajánlunk, aki a hőhidakat, a szellőzést és az infiltrációt is figyelembe veszi.

Használhatom a Protherm Ray 18KE modellt olyan házban, ahol a számítás csak 8 kW-ot ad ki?

Műszakilag igen, gyakorlatilag azonban nem célszerű. A kazán rövid ciklusokban, minimális teljesítményen (4 kW) dolgozna, ami kevésbé hatékony és növeli a kopást. Ráadásul többe kerül és erősebb biztosítást igényel. A Ray modulációja segít ugyan, de az optimális üzem akkor valósul meg, ha a terhelés a névleges teljesítmény 70–100 %-ának felel meg. Egy 8 kW hőveszteségű házhoz a helyes választás a Ray 9KE vagy legfeljebb a Ray 12KE.

Ray 9KE vagy Ray 12KE – hogyan döntsek, ha a számítás pontosan a határra jön ki?

Ha a számítás 8 és 10 kW közé esik, és HMV-tároló (100–200 l) felfűtését is tervezi, válassza a Ray 12KE modellt. Ha nincs szüksége HMV-tárolóra, vagy külön tárolós vízmelegítővel rendelkezik, a Ray 9KE kis tartalékkal is elég a hidegebb napokra. Emellett ha 600 m tengerszint feletti magasság felett lakik, vagy olyan területen, ahol a méretezési hőmérséklet -15 °C vagy alacsonyabb, mindig egy fokozattal magasabb modellt válasszon.

Befolyásolja a kazán teljesítményének megválasztása a biztosítékomat vagy az elektromos csatlakozásomat?

Igen, mégpedig jelentősen. Minden Protherm Ray modellnek más a biztosítási igénye. A Ray 18KE modellhez 3×32 A kismegszakító és megfelelő kábel szükséges (jellemzően CYKY 4×10 mm²). Vásárlás előtt mindig ellenőrizze a főbiztosítékot az elosztószekrényben, és hasonlítsa össze a kiválasztott modell műszaki adatlapján szereplő értékekkel. Ha növelnie kellene a főbiztosítékot vagy a lekötött teljesítményt, forduljon az áramszolgáltatójához – a jóváhagyási folyamat több hetet is igénybe vehet.

Érvényes a tájékoztató táblázat üdülőkre és hétvégi házakra is?

Üdülőingatlanokra egy fontos módosítással érvényes: a hétvégi házak többnyire rosszabbul szigeteltek, és megszakításokkal használják őket – a kihűlt épületet gyorsan fel kell fűteni. Ez növeli a felfűtési üzemben szükséges teljesítményt. Hétvégiház-használatra ezért 20–30 %-kal nagyobb teljesítményt választunk, mint amennyi az állandó lakhatásra vonatkozó statikus számításból adódna. Ráadásul ha a ház hegyi fekvésű, -18 °C méretezési külső hőmérséklettel, ezt az értéket következetesen figyelembe kell venni.

Mi van, ha a házam alapterülete bővítéssel növekszik? Rögtön nagyobb kazánt vegyek?

Ha 2–3 éven belül bővítést tervez, igen, ésszerű a jövőbeli alapterületet is figyelembe venni a kazán kiválasztásánál. A Protherm Ray egyszerűen átállítható – elég az újraprogramozás, nem kell kazánt cserélni, a teljesítményt azonban a hardver határozza meg. Ha ma Ray 9KE modellt vásárol, és három év múlva 40 m²-rel bővít, megeshet, hogy a Ray 9KE már nem lesz elég, és 12KE modellre kell cserélnie. A magasabb modellbe történő mostani befektetés később költséget takaríthat meg.

Összegzés – hogyan válasszuk ki helyesen a Protherm Ray kazánt

A Protherm Ray elektromos kazán megfelelő teljesítményének kiválasztása nem ördöngösség, de módszeres hozzáállást igényel. Nem elég olyan durva szabályokra támaszkodni, mint a „100 W négyzetméterenként" – ezek a szabályok vagy túlméretezéshez (és felesleges költségekhez), vagy alulméretezéshez (és hideg házhoz) vezetnek. A helyes út: állapítsa meg a ház valós térfogatát, becsülje meg a hőtechnikai együtthatót az épület állapota szerint, helyettesítse be a lakóhelye méretezési külső hőmérsékletét, és adja hozzá az eredményhez a HMV-készítés teljesítményét, ha szükséges.

Ezután válassza azt a modellt a Protherm Ray termékcsaládból, amelynek maximális teljesítménye a kiszámított hőveszteség 110–130 %-ának felel meg. A teljesítménymoduláció gondoskodik arról, hogy a kazán enyhébb időjárásnál is hatékonyan működjön. Ha pedig bizonytalan – írjon nekünk vagy hívjon minket, szívesen segítünk a helyes választásban még a vásárlás előtt.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >