>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Protherm Ray és napelemek – hogyan hasznosítsuk a napelemekből származó felesleges energiát

Protherm Ray és a fotovoltaika – hogyan hasznosítsuk a napelemek felesleges energiáját

A Protherm Ray elektromos kazán és a fotovoltaikus rendszer kombinációja ma azon leggyakoribb megoldások közé tartozik, amelyekkel a szlovák háztartásokban végzett telepítések során találkozom. És ez nem véletlen. Amikor a napelemek egy napsütéses nyári napon több áramot termelnek, mint amennyit a háztartás adott pillanatban elfogyaszt, ennek a felesleges energiának valahová mennie kell. Vagy eladja az elosztó társaságnak átvételi áron (amely ma Szlovákiában többnyire lényegesen alacsonyabb annál az árnál, amelyen az áramot vásárolja), vagy közvetlenül hasznosítja – például fűtésre vagy használati melegvíz készítésére. Éppen itt lép színre a Protherm Ray, az az elektromos kazán, amely az ilyen fotovoltaikus együttműködésre rendkívül jól fel van szerelve.

Ebben a cikkben részletesen átvesszük, hogyan működik ez az együttműködés műszakilag, mire van szüksége az elektromos szerelés oldalán, hogyan kell helyesen beállítani az egész rendszert, mekkora teljesítmények észszerűek mekkora fotovoltaikus erőműhöz, és hol vannak a gyakorlatban a leggyakoribb hibák, amelyeket az emberek elkövetnek. Ha azon gondolkodik, megéri-e Önnek egy ilyen megoldás, ez a cikk valós műszaki és gazdasági képet ad szépítgetés nélkül.

Miért éppen a Protherm Ray a napenergia-többlet hasznosítására

Nem minden elektromos kazán alkalmas a fotovoltaikával való együttműködésre. Az olcsóbb elektromos kazánokhoz képest a kulcsfontosságú különbség abban rejlik, hogyan tudja a kazán szabályozni a felvett teljesítményt. A Protherm Ray fokozatos teljesítményszabályozással rendelkezik – az egyes fűtőellenállások (rudak) be- és kikapcsolnak, illetve különféle kombinációkba vannak kapcsolva, aminek köszönhetően a kazán különböző teljesítményfokozatokon dolgozik. Például a Protherm Ray 9KE 2 – 4 – 6 – 9 kW fokozatokon működik, a Protherm Ray 12KE pedig 2 – 4 – 6 – 8 – 12 kW értékeken. Ez a tulajdonság fotovoltaika esetén kulcsfontosságú.

A második ok az OpenTherm protokoll támogatása és a külső szabályozó csatlakoztatásának lehetősége. A minőségi napenergia-menedzsment rendszerek többsége (SolarEdge Home, Fronius Solar.web, SOLAX, Victron, de a szlovák megoldások, mint az iDM vagy a WATTrouter is) vagy OpenTherm protokollon, vagy kapcsolt bemeneteken (digitális bemeneteken), vagy külső termosztáton keresztül kommunikál a kazánnal. A Protherm Ray mindezeket a módszereket támogatja, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag bármilyen otthoni energiamenedzsmentbe valóban integrálható.

A harmadik előny a beépített HMV tároló (használati melegvíz-készítés) egyes modelleknél, vagy a közvetlen csatlakoztatás külső tárolóhoz – a meleg víz hőtárolóként (hőakkumulátorként) működik, amelybe napközben eltárolja a napenergiát, és este felhasználja.

Alapvázlat: hogyan működik együtt a fotovoltaika és a kazán

Mielőtt belemerülnénk a részletekbe, nézzük meg az egész rendszer elvét. A háztartás fotovoltaikus erőművel (FVE) rendelkezik, amely inverterre csatlakozik, és ez a panelekből érkező egyenáramot 230/400 V váltakozó árammá alakítja. Az inverter a ház elosztószekrényével és egyben a többletmérővel is össze van kötve – vagy közvetlenül az inverter belső mérőjén, vagy külső energiamenedzseren keresztül (pl. WATTrouter, Carlo Gavazzi, SENEC vagy hasonlók). Ez a menedzser méri, mennyi áram folyik éppen a hálózatba (vagyis mekkora a többlet), és ennek megfelelően küld utasításokat a kazánnak.

Nap- elemek Inverter (váltóirányító) Energia- menedzser / WATTrouter Elosztó hálózat Protherm Ray (elektromos kazán) Tároló HMV / fűtés vezérlő jel többlet

A kazán tehát nem önmagát vezérli – a többletmenedzser vezérli. A gyakorlatban ez így néz ki: délelőtt 11:30-kor a panelek 6 kW-ot termelnek, a háztartás 1,5 kW-ot fogyaszt a szokásos készülékekre, a hálózatba 4,5 kW folyna. A menedzser ezt észleli, és bekapcsolja a kazánt a legközelebbi alacsonyabb teljesítményfokozatra – például 4 kW-ra. A kazán elkezdi felfűteni a vizet a tárolóban. Egy órával később a termelés 9 kW, a fogyasztás ugyanannyi, a menedzser 6 kW-ra vagy 8 kW-ra emeli a kazánt. Így egész nap dinamikusan igazodik a kazán felvett teljesítménye úgy, hogy a lehető legkevesebb energia kerüljön ki a hálózatba.

Az FVE teljesítménye vs. a kazán teljesítménye – hogyan hangoljuk össze őket helyesen

Az egyik leggyakoribb kérdés, amelyet kapok, a következő: milyen kazánt válasszak a fotovoltaikámhoz? A válasz nem egyszerűen az, hogy „minél nagyobb a kazán, annál jobb". Ez több tényezőtől függ: az FVE telepített teljesítménye, a háztartás átlagos nappali fogyasztása, a HMV tároló mérete, és természetesen a ház hővesztesége.

  • FVE 5 kWp-ig: A valós hasznosítható többlet napsütéses napokon 2–4 kW. Ide illik a Protherm Ray 6KE, amely 2–3–4–6 kW fokozatokon dolgozik. A nagyobb kazán az idő nagy részében teljes teljesítményen menne, és hálózati áramot is fogyasztana.
  • FVE 5–10 kWp: Többlet 3–7 kW. Itt az ideális választás a Protherm Ray 9KE vagy a Protherm Ray 12KE. A 12KE elegendő teljesítményfokozat-tartománnyal rendelkezik ahhoz, hogy szépen alkalmazkodjon az ingadozó napenergia-termeléshez.
  • FVE 10–15 kWp: Többlet csúcsban 5–12 kW. Itt van értelme a Protherm Ray 14KE vagy a Protherm Ray 18KE készüléknek. A nagyobb, magasabb hőveszteségű házak a 18 kW-ot a téli, éjszakai hálózatról történő fűtésnél is értékelni fogják.
  • FVE 15 kWp felett: Ide már a kétkazános megoldások vagy a nagyobb teljesítményű kazánok tartoznak (Ray 21KE, 24KE), ahol viszont erősebb elektromos betáplálásra is szükség van.

Fontos figyelmeztetés: a kazán méretének a ház hőveszteségéhez kell igazodnia, nem csupán az FVE teljesítményéhez. Nincs értelme 18 kW-os kazánt szerelni egy jól szigetelt, 6 kW hőveszteségű házba csak azért, mert nagy fotovoltaikája van. Ebben az esetben a teljesítmény nagy része feleslegesen lesz méretezve. Ha konkrét ajánlásokat keres alapterület és hőveszteség szerint, a jelen Tudásközpont Hogyan válasszunk Protherm Ray elektromos kazánt – teljesítmény a ház alapterülete szerint című cikkére hivatkozom.

A Protherm Ray modellek teljesítményfokozatai 0 3 6 9 12 18 6KE 6 kW 9KE 9 kW 12KE 12 kW 14KE 14 kW 18KE 18 kW Teljesítmény (kW)

Az integráció módjai – az egyszerűtől a kifinomultig

A gyakorlatban a Protherm Ray és a fotovoltaika integrációjának több szintje létezik. Mindegyiknek megvannak az előnyei, hátrányai és megvalósítási költségei.

1. Kapcsolt érintkező (ON/OFF) – a legegyszerűbb módszer

A legalapvetőbb módszer: a többletmenedzser figyeli a termelést, és a beállított határérték elérésekor (pl. 2 kW többlet) egyszerűen bekapcsolja a kazánt a külső termosztát bemenetén keresztül. A kazán a legalacsonyabb teljesítményfokozaton indul, és folytatja a fűtést. Ez a megoldás nem igényel semmilyen különleges konfigurációt – elég helyesen bekötni a külső termosztát bemenetét a Protherm Ray készüléken, és beállítani a küszöbértékeket a többletmenedzserben.

A hátrány nyilvánvaló: a kazán vagy teljesen kikapcsol, vagy minimális teljesítményen megy, finomhangolás nélkül. Ha 5 kW többlete van, de a kazán 2 kW-on dolgozik, feleslegesen ajándékoz 3 kW-ot a hálózatnak. Egyszerű használatra (a HMV tároló felfűtésére) azonban ez elegendő megoldás.

2. Többfokozatú kapcsolás digitális bemeneteken keresztül

A Protherm Ray lehetővé teszi a teljesítményfokozatok átkapcsolását digitális bemeneteken keresztül (egyes modelleknél és konfigurációknál). A többletmenedzser így több teljesítményszinten vezérelheti a kazánt – például 3 kW többlet → 2 kW a kazánon, 5 kW többlet → 4 kW, 8 kW többlet → 6 kW stb. Ez lényegesen hatékonyabb megoldás, és a gyakorlatban egyre gyakrabban találkozom vele.

A cseh SmartGate cég népszerű WATTrouter Mx készüléke ezt teljes mértékben támogatja – a Protherm Ray készüléket az egyes teljesítményfokozatokon tudja vezérelni relékimeneteken és a többletmérőn keresztül. A konfigurálás egy óra munkát vesz igénybe, de utána a rendszer önállóan dolgozik, és a többlet megtakarítása jelentős.

3. OpenTherm – a legintelligensebb integráció

Az OpenTherm kétirányú kommunikációs protokoll, amelyen keresztül a külső szabályozó nemcsak be- és kikapcsolja a kazánt, hanem közvetlenül beállítja a kívánt vízhőmérsékletet, és visszaolvassa a kazán aktuális állapotát. Néhány kifinomultabb energiamenedzsment (és mindenekelőtt az olyan intelligens otthoni rendszerek, mint a KNX, a Loxone vagy az iDM Navigator) az OpenTherm segítségével az aktuális többlet szerint tudja beállítani a kazán kívánt vízhőmérsékletét – például ha a többlet 4 kW, a rendszer 55 °C-ra állítja a kívánt vízhőmérsékletet, ha a többlet 8 kW, akkor 65 °C-ra. A kazán maga úgy szabályozza a felvett teljesítményt, hogy elérje a kívánt hőmérsékletet, és ezáltal természetes módon nyeli el a többletet.

Az OpenTherm témájával részletesebben foglalkozik a A Protherm Ray beállítása és programozása – szabályozás, ekvitermikus görbe, OpenTherm című cikk.

A melegvíztároló mint hőakkumulátor – a rendszer alapvető része

Az egyik legpraktikusabb és pénzügyileg legelőnyösebb dolog, amit a napenergia-többlettel tehet, a használati melegvíz felfűtése. A HMV tároló hőakkumulátorként működik: napközben, amikor a panelek termelnek, felmelegíti a vizet 60–70 °C-ra, és ez a hőenergia néhány órán át jelentős veszteség nélkül a tárolóban marad. Este és éjszaka elfogyasztja anélkül, hogy a kazánt a hálózatról kellene bekapcsolnia.

Egy tipikus, 4 fős család számára elegendő egy 200–300 literes tároló. Egy 200 literes tároló 15 °C-ról 60 °C-ra történő felfűtése kb. 12,8 kWh-t fogyaszt. Ez egy átlagos fotovoltaikus erőmű nagyjából 2–4 órányi teljes napsütéses teljesítményének felel meg. Más szóval – egy jó napsütéses nap alatt teljesen fel tudja fűteni a tárolót, és egész napra, sőt a következő nap egy részére is ingyen van melegvize.

Fontos a tároló helyes méretezése – a túl kicsi tároló gyorsan felmelegszik, és a kazánnak nincs hová „raktároznia" a további többletet. A túl nagy tároló felfűtése viszont sokáig tart, és nagyobb hőveszteségei lehetnek. A 10 kWp-ig terjedő FVE-vel rendelkező háztartások többségénél a 200–300 liter az optimum.

Az energia áramlása egy napsütéses napon Nap FVE Inverter 230/400V Háztartási fogyasztás Hálózat (min. export) Protherm Ray elnyeli a többletet Tároló HMV / fűtés többlet többlet minimum A napközben eltárolt energiát este használjuk fel

Elektromos szerelési követelmények a fotovoltaikával való összekapcsolásnál

Amikor a Protherm Ray készüléket fotovoltaikával kombinálja, nemcsak a kazán helyes méretezésére kell gondolni, hanem az elektromos szerelésre is. Néhány alapelv, amelyek megsértését ismételten látom:

  • A Protherm Ray 6KE egyfázisú, 230 V-os táplálást és 10 A-es biztosítást igényel. Az FVE-vel való kombinációnál az invertert is ugyanarra a fázisra kell méretezni, illetve a menedzsernek tudnia kell, melyik fázison fut a kazán.
  • A Protherm Ray 9KE, 12KE, 14KE, 18KE háromfázisú, 400 V / 3×16 A vagy 3×20 A biztosítást igényel. Az FVE inverterének háromfázisúnak kell lennie (vagy a többletet mind a három fázison külön kell mérni).
  • A többletmenedzsernek energiamérővel (CT szondával vagy a villanyórában lévő mérővel) kell rendelkeznie, amelyet a megfelelő helyre kell telepíteni – ideális esetben a villanyóra felőli betáplálásra, a ház elosztója elé. Ha a mérő az elosztó után van, a rendszer nem méri helyesen az exportot.
  • A kazán külső termosztát-érintkezőire történő csatlakoztatásnál ügyeljen arra, hogy potenciálmentes érintkezőről van szó (a Ray termosztátbemenetére adott 230 V károsítaná a kazánt – nézze meg a dokumentációt vagy a A Protherm Ray csatlakoztatása és felszerelése – az elektromos szereléssel és a biztosítással szembeni követelmények című cikket).
  • Amennyiben a HMV tároló közvetlenül a kazánhoz csatlakozik keringtető szivattyún keresztül, gondolni kell a hidraulikus leválasztásra – enélkül a körök interferenciája és a hőmérsékleti sávok kontrollálatlan keveredése léphet fel.

Gyakorlati példák valós telepítésekből

1. példa: Családi ház, 8 kWp FVE, Protherm Ray 12KE

Az ügyfél új építésű háza padlófűtéssel, 8,5 kW hőveszteséggel és 8 kWp fotovoltaikával rendelkezett (háromfázisú Fronius Symo inverter). HMV tároló 250 liter. WATTrouter Mx készüléket használtunk a fő betáplálásra szerelt méréssel. A WATTrouter a Ray 12KE készüléket 2–4–6–8–12 kW fokozatokon vezérli az aktuális többlet szerint.

Az eredmény az első nyár után: júniusban és júliusban a HMV tároló szinte kizárólag napenergia-többletből melegedett fel – a HMV elektromos fűtésén elért havi megtakarítás kb. 30–40 kWh/hónap. A hálózatba történő export teljes megtakarítása május–szeptember között 680 kWh volt, ami 0,06 €/kWh átvételi ár mellett 40,8 € ki nem fizetett összeget jelent, de 0,19 €/kWh áron otthon felhasználva ez 129 € megtakarítás. A kizárólagos exporthoz képest a valós pénzügyi előny tehát ~88 € szezononként, plusz a kényelem – ingyenes melegvíz.

2. példa: Régebbi beépítés, 5 kWp FVE, Protherm Ray 9KE

Az ügyfél 80-as évekbeli, hőszigetelt társasházzal rendelkezett, 11 kW hőveszteséggel (felújítás nélkül), 5 kWp egyfázisú FVE-vel (Deye inverter). A Ray 9KE kazán az eredeti gázkazánt váltotta fel. Mivel a 9KE háromfázisú, meg kellett oldanunk a többlet mérését – az inverter egyfázisú volt az L1-en, a kazán viszont háromfázisú. A megoldás a háromfázisú méréssel rendelkező WATTrouter volt, a HMV felfűtés prioritásának beállításával az L1 fázison.

Az eredmény: a nagyobb háznál a kazánt télen továbbra is a hálózatról kellett kiegészíteni (ami várható volt), de a nyári és az átmeneti időszakban a HMV felfűtését szinte teljesen a napenergia fedezte. Az ügyfél elégedett volt – a nyári havi villanyszámla 25–30%-kal csökkent.

3. példa: Nyaraló, 3 kWp FVE, Protherm Ray 6KE

Egy gázcsatlakozás nélküli nyaralóban az ügyfél minimális költséggel oldotta meg a fűtést. 3 kWp panel a déli tájolású meredek tetőn, egyfázisú inverter, Ray 6KE 230 V-on. Egyszerű kapcsolt érintkező relén keresztül – ha a többlet meghaladja az 1,5 kW-ot, a kazán 2 kW-on (a minimális fokozaton) bekapcsol. Mivel a nyaralóban az ott töltött napok szabálytalanok, a rendszer bonyolultabb vezérlés nélkül működik.

Az eredmény: a nyaralóban gyakorlatilag áprilistól októberig ingyen van melegvíz. Télen az ügyfél a kazánnal a hálózatról fűt rá – de ez a fogyasztás csekély, mivel a nyaralót ritkán látogatják.

Nyári vs. téli hasznosítás – a szezonalitás valósága

Fontos őszintének lenni azzal kapcsolatban, mit várhat a Protherm Ray + FVE kombinációtól az év különböző szakaszaiban. A fotovoltaika és a hőigények ugyanis pontosan ellentétesek – amikor a termelés a legmagasabb (nyáron), a hőigény a legalacsonyabb, és fordítva.

  • Június–augusztus: Maximális napenergia-termelés, minimális fűtési igény. A hőigény (HMV) 100%-át fedezheti a napenergia. A többletek nagyok, a kazán napközben hosszan dolgozik.
  • Május, szeptember: Még mindig jó termelés, kissé magasabb hőigény. A HMV 70–90%-át fedezi a napenergia, esténként alkalmi ráfűtés a hálózatról.
  • Április, október: Változékony termelés, jelentősebb fűtési igény. Az FVE a napi fogyasztásnak csak egy részét fedezi. A kazán éjjel és reggel a hálózatról üzemel.
  • November–március: Kevés vagy semennyi napenergia-termelés. A kazán elsősorban a hálózatról megy. Az FVE közvetlenül nem segíti a fűtést, de napközben csökkenti az összfogyasztást (világítás, háztartási gépek).

Ebből következik, hogy az FVE + elektromos kazán kombinációja gazdaságilag akkor a legelőnyösebb, ha a ház hővesztesége alacsony (passzív vagy alacsony energiaigényű ház), ahol a téli fogyasztás kicsi, a nyári többletek pedig értelmesen felhasználhatók. Régebbi, rosszabbul szigetelt házban a haszon kisebb lesz, mert a téli, villannyal történő fűtés költségei dominálnak majd. Itt néha megéri a Protherm Ray készüléket hőszivattyúval vagy más tartalékkal kombinálni.

FVE termelés vs. hőigény – szezonális lefutás I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Nyári többletek → a kazán hasznosítja FVE termelés Hőigény Relatív érték

A kazán beállítása az FVE-vel való optimális együttműködéshez

Ha a hardver helyesen van bekötve, magát a kazánt is helyesen kell konfigurálni. Néhány beállítás, amely a fotovoltaikus hasznosításnál kulcsfontosságú:

  • A HMV tároló hőmérséklet-korlátja: Állítsa a tároló maximális hőmérsékletét 65–70 °C-ra. A magasabb hőmérséklet ugyan több energiát „raktároz", de növeli a tároló hőveszteségét és az anód kopását. A 65 °C a legionella elpusztításához szükséges higiéniai minimum, ugyanakkor több óra napsugárzás mellett valóban elérhető hőmérséklet.
  • A körök prioritása: Állítsa be a HMV tárolót prioritásos körként – a kazán a fűtési kör előtt, elsőbbséggel fűti azt. Napközben, amikor van termelés, a tároló töltődik. A fűtés inkább az éjszakai/reggeli órákban zajlik a hálózatról vagy a rendszerben lévő akkumulációból.
  • Ekvitermikus szabályozás: Ha van külső hőmérséklet-érzékelője, kapcsolja be az ekvitermikus görbét. A kazán így melegebb időben automatikusan csökkenti a fűtési kör vízhőmérsékletét. Nyáron a kazán alacsonyabb vízhőmérsékleten fog dolgozni, ami a napenergia-vezérlés szempontjából is hatékonyabb.
  • Fagyvédelem: Hagyja bekapcsolva, de a küszöböt állítsa minimumra (pl. 7 °C). Nyáron így soha nem kerül felesleges energia elpazarlásra a hálózatból a rendszer túlmelegedése miatt.
  • Időbeosztás: Ha nincs intelligens többletmenedzsere, beállíthat napi időbeosztást – a kazán a nappali órákban (10:00–16:00) intenzívebben fűt, éjszaka pedig csökkentett üzemre kapcsolja. Ez nem optimális (nem reagál a valós termelésre), de jobb a semminél.

Gazdaságosság és megtérülés – valós számok

Számoljuk ki egy konkrét példán. 4 fős család, 10 kW hőveszteségű ház, 8 kWp FVE, 250 l-es tároló, Protherm Ray 12KE kazán.

Egy 8 kWp-os FVE éves termelése Szlovákiában (Közép-Szlovákia déli része): kb. 8 200–8 800 kWh/év. Ebből a háztartás napközbeni közvetlen fogyasztása: 2 500–3 000 kWh. A fennmaradó többlet: 5 200–5 800 kWh/év. Ebből a többletből a kazán (a menedzser helyes beállítása mellett) 60–75%-ot képes hatékonyan hasznosítani, ami 3 100–4 350 kWh/év, amelyet a kazán elnyel.

0,19–0,22 €/kWh villamosenergia-ár mellett ez 590–957 €/év megtakarítás. A többletmenedzser többletköltsége (pl. WATTrouter Mx): 250–400 €. Magának a menedzsernek az amortizációja: kevesebb mint 6 hónap. A további évek tiszta megtakarítást jelentenek.

Az FVE + kazán + menedzser teljes beruházása jellemzően 12 000–18 000 € tartományban mozog (a mérettől és a konfigurációtól függően). Az éves megtakarítás a napelemekből származó közvetlen fogyasztással együtt: 1 200–1 800 €. A beruházás megtérülése: 8–12 év, ami az FVE 25 éves élettartama mellett nagyon tisztességes eredmény.

Mire kell figyelni – a leggyakoribb hibák a gyakorlatban

Saját, megrendelésekből származó tapasztalataim alapján felsorolom a leggyakoribb hibákat, amelyek feleslegesen csökkentik az egész rendszer hatékonyságát:

  • A mérőváltó (CT szonda) helytelen elhelyezése: A mérőnek a betáplálásra kell kerülnie, minden fogyasztó elé, nem az elosztó mögé. Ha az elosztó mögött van, nem méri helyesen a hálózatba történő exportot, és a menedzser téved.
  • A tároló alulméretezése: A túl kicsi tároló 11:00-ra maximumra melegszik, és a napsütés hátralévő 4 órájában az energia a hálózatba megy. Jobb a valamivel nagyobb tároló.
  • A HMV fűtés aktiválásának elmaradása a kazánon: Előfordul, hogy az ügyfél kazánja csak fűtésre van beállítva, a HMV tároló csatlakoztatva van, de a kazán nem fűti, mert az adott kör nincs aktiválva a beállításokban. Ellenőrizze a kazán menüjében, hogy a HMV kör aktív-e.
  • A menedzser túl agresszív beállítása – a kazán túl gyakran indul: A gyakori, rövid ideig tartó indítások (pl. 5 percenként) a menedzser reléinek kopását és a kazán felesleges hőciklizálását okozzák. Állítson be hiszterézist vagy legalább 15–20 perces minimális kazánüzemidőt.
  • A háromfázisú kiegyensúlyozatlanság figyelmen kívül hagyása: Ha az inverter egyfázisú, a kazán pedig háromfázisú, a többletmenedzsernek minden fázist külön kell mérnie. Egyébként előfordul, hogy az L1-en többlet van, az L2-n és L3-on viszont a hálózatból vételez a rendszer – és az összesített mérleg rosszul van kiszámítva.
  • Elégtelen hidraulikus beszabályozás: Ha a kazánt egyidejűleg fűtésre és HMV-re is használják hidraulikus váltó nélkül, a rendszerben hőmérsékleti konfliktusok léphetnek fel. Az eredmény nem kellően felfűtött HMV és elégtelen fűtés egyaránt.

Kombináció akkumulátoros energiatárolóval – van értelme?

Gyakori kérdés: megéri-e a kazánon kívül akkumulátoros energiatárolót (akkumulátort) is hozzáadni? A válasz a konkrét helyzettől függ. Az akkumulátoros tárolók továbbra is viszonylag drágák (jellemzően 6 000–12 000 € 5–10 kWh-ért). Ezzel szemben a Protherm Ray az ár töredékéért tölti be a hőakkumulátor szerepét.

A víztároló tulajdonképpen hőakkumulátor, amelynek energiasűrűsége kisebb, mint a lítium-ion akkumulátoré, viszont sokkal olcsóbb. Egy 250 literes, 20 °C-ról 65 °C-ra felfűtött tároló kb. 14,5 kWh hőenergiát fogad be, miközben a tároló költsége 300–600 € körül van. Hasonlítsa össze egy 10 kWh-s lítium akkumulátorral 6 000 €-ért. Tisztán gazdasági szempontból a tároló sokkal előnyösebb.

Az akkumulátoros tárolónak azokban az esetekben van értelme, ahol az esti villamosenergia-fogyasztást is fedezni szeretné (nemcsak a hőt), vagy csúcsidőszaki villamosenergia-tarifái vannak, és csökkenteni szeretné a hálózatból való vételezést a drágább órákban. De ez már más téma – a kizárólag fűtésre és HMV-re szóló megoldásnál a tároló a Ray kazánnal sokkal jobb befektetés.

Leggyakoribb kérdések (GYIK)

Működhet a Protherm Ray bármilyen fotovoltaikus inverterrel?

Igen, mert a Protherm Ray szabványos fogyasztó – 230 V-os vagy 400 V-os hálózatra csatlakozik, és az inverter nem is „látja", mi fut mögötte. Az integráció energiamenedzseren keresztül zajlik (pl. WATTrouter, SolarEdge Home, SOLAX Smart Load), amely független az inverter márkájától. Csak az a fontos, hogy a menedzser tudja mérni a teljesítményt az inverter kimenetén vagy a ház betáplálásán, és hogy a kazán vezérlésével kompatibilis kimenete legyen (relés érintkezők vagy OpenTherm).

Kell HMV tárolóval rendelkeznem, vagy a többletet csak fűtésre is hasznosíthatom?

Nem kötelező, de tároló nélkül elveszíti a napenergia tárolásának legegyszerűbb és leghatékonyabb módját. Nyáron, amikor nem kell fűteni, a tároló nélküli kazánnak nincs hová „raktároznia" a többletet, és az integráció egész értelme elvész. A HMV tároló ezért az FVE-vel való kombinációnál gyakorlatilag elengedhetetlen – legalább 150–200 liter még egy kisebb háztartás esetén is.

Milyen teljesítményű kazánt válasszak, ha 10 kWp FVE-m van?

A kazán teljesítményének elsősorban a háza hőveszteségéhez kell igazodnia, nem az FVE teljesítményéhez. Az FVE azt befolyásolja, mennyi energiát vételez majd a hálózatból, de a kazánnak télen a ház teljes hőigényét kell fedeznie. Egy 10 kW hőveszteségű házhoz és 10 kWp FVE-hez a Protherm Ray 12KE vagy a Protherm Ray 14KE a megfelelő. A választásban segít a Milyen teljesítményű Protherm Ray kell nekem – 6, 9, 12, 14, 18, 21, 24 vagy 28 kW? című cikk is.

Beállíthatom úgy a kazánt, hogy a tárolót csak napenergiából fűtse, és soha ne a hálózatról?

Műszakilag igen – a többletmenedzser megkaphatja azt az utasítást, hogy a kazán HMV körét csak akkor aktiválja, ha a többlet meghalad egy adott értéket. A kazán kikapcsolja a HMV kört, amikor a többlet lecsökken. A probléma hideg és borús időben jelentkezik – a tároló napokig vagy akár egy hétig nem melegszik fel, ami higiéniai kockázatot jelent (legionella). Ezért azt ajánljuk, hogy állítson be tartalék éjszakai legionellavédelmet is legalább hetente egyszer – a kazán az FVE-től függetlenül 60 °C-ra fűti a tárolót.

Megéri a Protherm Ray és az FVE kombinációja régi

Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >