>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Milyen teljesítményű Protherm Ray-re van szükségem – 6, 9, 12, 14, 18, 21, 24 vagy 28 kW?

Protherm Ray – hogyan válasszuk ki a megfelelő teljesítményt a házunkhoz?

Amikor egy vásárló azzal a kérdéssel jön, hogy „melyik Ray kell nekem?", többnyire azt gondolja, elég megmondania a ház alapterületét és kész. A gyakorlatban ez nem ilyen egyszerű – de nem is drámaian bonyolult, ha tudod, mit keresel. Az elektromos kazánok értékesítésének évei alatt újra és újra kiderül, hogy a teljesítmény csak egy a több paraméter közül, és mind az alá-, mind a túlbecslése valós következményekkel jár: vagy fázol, vagy feleslegesen fizetsz a többletteljesítményért, amelyet a kazán soha nem használ ki teljesen.

Ebben a cikkben végigvesszük a Protherm Ray minden elérhető változatát – a legkisebb hatostól a legnagyobb elérhető modellig – és megmutatjuk, kinek is alkalmas valójában mindegyik. Nem marketingajánlásokról van szó, hanem konkrét számokról, példákról és gyakorlati forgatókönyvekről, amelyek segítenek helyesen dönteni.

Mi határozza meg tulajdonképpen a szükséges kazánteljesítményt?

Mielőtt megnéznénk az egyes modelleket, tisztáznunk kell, mi is befolyásolja az épület hőveszteségét – és így a hőforrás szükséges teljesítményét. Ez nem akadémikus gyakorlat, hanem az az alap, amely nélkül bármilyen ajánlás a levegőben lóg.

Az épület hővesztesége – kulcsfogalom

Minden épület folyamatosan veszít hőt a falakon, a tetőn, a padlón, az ablakokon és az ajtókon keresztül. Minél rosszabbul van szigetelve, annál gyorsabban távozik ez a hő. A kazánnak kompenzálnia kell ezeket a veszteségeket – mégpedig a leghidegebb időjárás mellett, amely az adott helyen ténylegesen előfordul. A hőveszteséget wattban (W) vagy kilowattban (kW) fejezik ki, és az úgynevezett méretezési külső hőmérsékletre számítják, amely Szlovákia nagy részén −12 és −15 °C között van (hegyvidéki területeken akár −18 °C is).

A hőveszteség elsősorban az alábbiaktól függ:

  • A szigetelés szintje – egy szigeteletlen, 70-es évekbeli régi téglaház hővesztesége 5–8-szor magasabb lehet, mint egy azonos alapterületű, alacsony energiaigényű szabvány szerinti új építésű házé
  • Az ablakok mérete és tájolása – a háromrétegű üvegezésű ablakok sokkal jobbak a régi egyrétegűeknél, de a nagy üvegfelületek északi oldalon mindig problémát jelentenek
  • A belmagasság – egy 100 m² alapterületű, 3 m belmagasságú ház térfogata 50 %-kal nagyobb, mint ugyanazé a házé 2 m-es belmagassággal, így a hővesztesége is nagyobb
  • Az éghajlati terület – Pozsony vs. a Tátra medencéje a gyakorlatban akár 30–40 %-os különbséget jelent a méretezési teljesítményben
  • Az emeletek száma és az épület alakja – a kompakt épületek kevesebb hőt veszítenek, mint a nagy burkolófelülettel rendelkező szétterülő épületek

A gyakorlatban általánosan használt tájékoztató szabály szerint: 30–50 W/m² egy jól szigetelt új építésű háznál, 60–80 W/m² egy szokásos felújított háznál és 80–120 W/m² vagy több egy régebbi, szigeteletlen háznál. Ezeket a számokat csak első közelítésként szabad venni – a szabvány szerinti tényleges számítás másképp is végződhet.

Tájékoztató fajlagos teljesítmény épülettípus szerint (W/m²) ~35 Alacsony energiaigényű ~50 Szigetelt új építés ~70 Felújított ház ~110 Régi ház szigetelés nélkül 0 50 100

Miért nem elegendő pusztán az „alapterület × állandó" képlet?

Rendszeresen találkozom ezzel: a vásárló azzal a számítással jön, hogy „150 m²-em van, tehát 10 kW kell". Ez a megközelítés első közelítésként működhet, de teljesen félre is vezethet. Egy 1975-ös építésű, eredeti ablakokkal rendelkező, szigeteletlen kétszintes családi ház tulajdonosának 150 m²-nél talán 15–18 kW hővesztesége lesz. Egy ugyanekkora passzívház tulajdonosának 4–5 kW is elég. A különbség háromszoros azonos alapterület mellett.

Ezért ideális megoldás hőveszteség-számítást készíttetni – ezt tervező, energetikai auditor vagy legalábbis egy jó minőségű, részletes bemenetet kérő online kalkulátor is elvégezheti. Ha ez nem lehetséges, alább megtalálod az egyes teljesítményekre vonatkozó gyakorlati szabályokat.

A Protherm Ray elérhető teljesítményeinek áttekintése

A Protherm Ray sorozat több teljesítményváltozatban érhető el. A szlovák piacon rendszerint 6-tól 28 kW-ig terjedő modellek kaphatók, miközben nem minden teljesítmény van mindig raktáron minden forgalmazónál. Az atria.hu oldalon elérhető konkrét modellek közé tartozik a Protherm Ray 6KE, a Protherm Ray 9KE, a Protherm Ray 12KE, a Protherm Ray 14KE és a Protherm Ray 18KE.

Fontos tudni, hogy a Ray fokozatosan szabályozza a teljesítményt – nem folyamatos szabályozásról van szó, hanem meghatározott lépésekben (pl. 2 kW) történő ugrásokról. A nagyobb modell tehát nem jelenti azt, hogy mindig teljes teljesítménnyel fog járni – enyhe időben egy 18 kW-os kazán is beéri az első fokozattal. Arról, hogyan birkózik meg a Ray a szabályozással, bővebben a Protherm Ray beállítása és programozása – szabályozás, ekvitermikus görbe, OpenTherm című cikkben olvashatsz.

Fokozatos teljesítményszabályozás – példa a Ray 12KE-re Idő (szabályozási intervallumok) Teljesítmény (kW) 0 4 8 12 0. fokozat 1. fokozat 2. fokozat Max. 2. fokozat 1. fokozat

Protherm Ray 6KE – kinek való a hatos?

A Protherm Ray 6KE a sorozat legkisebb modellje. 6 kW maximális teljesítményével valóban szűk profilú esetekre alkalmas. A gyakorlatban elsősorban ezekben a helyzetekben találkozom vele:

  • Kis, 60–70 m²-ig terjedő lakás szigetelt társasházban új ablakokkal – itt a hőveszteség akár mindössze 3–4 kW is lehet, így a hatosnak még kényelmes tartaléka is van
  • Kiegészítő vagy tartalék hőforrás – a ház fűtése elsősorban más módon történik (hőszivattyú, biomassza), de tartalékra vagy segítségre van szükségünk szélsőséges fagyokban
  • Nyaraló vagy hétvégi ház 50 m²-ig, alkalmi tartózkodással, ahol nincs szükség teljes értékű, egész napos fűtésre
  • Padlófűtés passzív vagy alacsony energiaigényű szabvány szerinti új építésű házban 100–120 m²-ig – az ilyen házakban a tényleges hőveszteség a legnagyobb fagyban sem esik 3 kW alá

Figyelem egy fontos korlátozásra: a 6KE háromfázisú fogyasztó 6 kW teljesítményfelvétellel, ami azt jelenti, hogy a biztosítást és az elektromos hálózatot helyesen kell méretezni. A telepítési követelményekről bővebben a Protherm Ray csatlakoztatása és szerelése – az elektromos hálózattal és a biztosítással szembeni követelmények című cikkben olvashatsz.

Ami a hatos biztosan nem: nem 100+ m²-es szokásos családi házba való kazán, még ha az jól szigetelt is. Átlagos évben talán kibírja enyhébb időben, de −15 °C-on egyszerűen nem elegendő, és a ház nem melegszik fel.

Protherm Ray 9KE – az arany középút lakásokhoz és kis házakhoz

A Protherm Ray 9KE a gyakorlatban nagyon népszerű modell. A kilenc kilowatt olyan teljesítmény, amely valós esetek széles skáláját fedi le:

  • 70–90 m²-es lakás újabb, szigetelt társasházban – tartalékkal a hidegebb napokra is
  • 80 m²-ig terjedő családi ház alacsony energiaigényű vagy jól szigetelt szabvány szerint (2010 után, háromrétegű üvegezéssel, legalább 12–15 cm-es kontaktszigeteléssel)
  • Felújított sorház kb. 60–65 m²-ig új ablakokkal és utólagos homlokzatszigeteléssel
  • Földszintes ház padlófűtéssel és jó hőburkolattal kb. 90–100 m²-ig

Konkrét példa a gyakorlatból: egy vásárló 2005-ben épült, 75 m²-es sorházzal, 10 cm EPS szigeteléssel, műanyag ablakokkal. A számított hőveszteség kb. 7,2 kW. Beszerelt Ray 9KE – problémamentesen működik, fagyos napokon 7–8 kW-on jár, a szezon nagy részében 4–5 kW-on.

Protherm Ray 12KE – a legsokoldalúbb modell szokásos családi házakhoz

A Protherm Ray 12KE az én szemszögemből a legkelendőbb modell, és egyben az a modell, amelynél a leggyakrabban látok helyesen méretezett telepítést. A tizenkét kilowatt olyan teljesítmény, amely valósan lefedi:

  • 100–130 m²-es családi ház szokásos szigetelt szabvány szerint (2000 után épült új építés szokásos szigeteléssel)
  • Régebbi új építés vagy felújítás 80–100 m² jó ablakokkal és legalább részleges szigeteléssel
  • Kétszintes, 100 m²-es családi ház alacsony energiaigényű szabvány szerint
  • Tágasabb, 100–120 m²-es lakás (pl. családi lakás régebbi panelházban teljes felújítás után)

Gyakorlati példa: egy vásárló hölgy 2012-es, 110 m²-es kétszintes házzal, 15 cm szigeteléssel, háromrétegű üvegezésű ablakokkal, padlófűtéssel. Hőveszteség kb. 9,8 kW. A Ray 12KE tartalékkal lett beszerelve, teljesen elégedett, maximális teljesítményen csak a legerősebb fagyok idején jár néhány napig évente.

Protherm Ray 14KE – átmeneti modell nagyobb házakhoz vagy gyengébb szigeteléshez

A Protherm Ray 14KE érdekes modell, amely a tizenkettes és a tizennyolcas között áll. A tizennégy kilowatt olyan helyzetekbe illik, ahol a 12 nem elég, de a 18 feleslegesen túlméretezett és drágább lenne:

  • Felújított, 100–120 m²-es ház részleges szigeteléssel (pl. szigetelt homlokzat, de régi tető) – a hőveszteség 11–13 kW körül lehet
  • Szokásos, 130–150 m²-es új építés hagyományos (nem alacsony energiaigényű) szabvánnyal
  • Régebbi, 80–100 m²-es ház új ablakokkal, de homlokzatszigetelés nélkül – itt 10–12 kW is lehet a veszteség
  • Magasabban fekvő ház (600–800 m tengerszint felett) −18 °C-os méretezési hőmérséklettel, ahol kb. 15–20 %-ot hozzá kell adni az alföldi értékekhez képest

Érdekesség a gyakorlatból: többször előfordult, hogy a vásárló biztosra menve rögtön a 18KE-re akart ugrani, de az átszámítás után kiderült, hogy a 14KE pontosan a helyes választás. A túlméretezett kazánnál feleslegesen szaporodnak az indítások és leállások (rövid ciklusok), ami hosszú távon nem tesz jót a kazánnak és megnehezíti a szabályozást.

Tájékoztató házalapterület vs. Protherm Ray teljesítmény Modell Teljesítmény Tájékoztató alapterület (m²) Ray 6KE 6 kW 60–70 m²-ig (AE/PH) vagy tartalék Ray 9KE 9 kW 70–90 m² (AE) / 60–75 m² (szokásos) Ray 12KE 12 kW 100–130 m² (szokásos) / 160 m²-ig (AE) Ray 14KE 14 kW 120–150 m² (szokásos) / régebbi házak 90 m² Ray 18KE 18 kW 150–200 m² (szokásos) / régebbi házak 110–130 m² Ray 21KE 21 kW 180–220 m² / nagy házak, ipar Ray 24/28KE 24–28 kW 200–280 m² / nagy üdülőobj., ipar AE = alacsony energiaigényű szabvány, PH = passzívház

Protherm Ray 18KE – nagyobb családi házakhoz

A Protherm Ray 18KE jelentősen erősebb modell, amely magasabb hőveszteségű objektumokhoz alkalmas. A tizennyolc kilowatt valósan lefedi:

  • 150–200 m²-es családi ház szokásos szigeteléssel (ablakok kicserélve, homlokzat szigetelve, de nem alacsony energiaigényű szabvány)
  • Régebbi villa vagy kétgenerációs ház 130–160 m² részleges felújítással
  • Régebbi, 100–120 m²-es ház szigetelés nélkül vagy minimális szigeteléssel – itt a hőveszteség akár 14–16 kW is lehet, a Ray 18KE-nek megvan a szükséges tartaléka
  • Nagyobb méretű üdülőobjektum – 120 m²-es nyaraló gyengébb szigeteléssel a hegyalján
  • Kombinált telepítés tárolón keresztüli melegvíz-készítéssel – a 18KE a fűtés jelentős visszaesése nélkül is elbírja a tároló felfűtését

Egy tipikus forgatókönyv: egy vásárló 180 m²-es, 1988-ban épült házzal, az ablakok 5 éve kicserélve, a homlokzat régi, eredeti. Hőveszteség kb. 15–16 kW. A megbeszélés után 18KE-t szereltünk be azzal, hogy a következő szezonban tervezi a homlokzat szigetelését – szigetelés után a veszteség kb. 10–11 kW lesz, és a kazánnak kényelmes tartaléka lesz a HMV-készítésre is.

A 18KE-nél oda kell figyelni az elektromos hálózatra: a 18 kW-os teljesítményfelvétel háromfázisú bekötésnél (400 V) fázisonként kb. 26 A áramot jelent, ami megfelelő biztosítást és a bevezető kábel megfelelő méretezését igényli. A meglévő elektromos hálózat ellenőrzése nélkül ezt ne csináld – bővebben a Protherm Ray csatlakoztatása és szerelése – az elektromos hálózattal és a biztosítással szembeni követelmények című cikkben.

Protherm Ray 21, 24 és 28 kW – nagy teljesítmények nagyobb objektumokhoz

A 21, 24 és 28 kW teljesítményű modellek speciálisabbak. A gyakorlatban ritkábban találkozom velük szokásos családi házaknál, de megvan a létjogosultságuk:

Mikor 21 kW?

180–200 m² feletti családi ház szokásos szigetelt szabvány szerint, vagy 150 m² körüli régebbi ház nem megfelelő szigeteléssel. Továbbá olyan esetekben, amikor a kazánt nagy HMV-tárolós melegítővel (200–300 L) kombináljuk, és kényelmes melegvíz-készítést szeretnénk a fűtés korlátozása nélkül.

Mikor 24 vagy 28 kW?

Itt már nagyobb objektumok szférájában járunk – 200 m² feletti kétgenerációs házak, nagyobb üdülőházak, kisebb társasházak (4–6 lakásig) vagy fűtött ipari terek. Továbbá olyan esetekben, ahol a Ray két kazán kaszkádtelepítésének része – de ez már külön cikk témája.

Figyelmeztetés: 24 és 28 kW-nál teljességgel elengedhetetlen biztosítani, hogy a ház főbiztosítéka és az elektromos energia bevezetése elegendő kapacitással rendelkezzen. 28 kW-nál csaknem 30 kW teljesítményfelvételről van szó, amihez a szokásos 3 × 25 A (= kb. 17 kW) háromfázisú teljesítményfelvétel egyszerűen nem elegendő. A legtöbb régebbi családi házban szükség lesz a biztosíték felemelésére a szolgáltatónál – ennek anyagi következményei is vannak.

Gyakorlati eljárás: Hogyan becsüljem meg magam a szükséges teljesítményt?

Ha nem áll rendelkezésedre energetikai számítás, gyors becslést készíthetsz az alábbi eljárás szerint. Az eredmény nem lesz kilowatt tizedére pontos, de valós képet ad arról, milyen teljesítménysávban mozogsz.

  1. Állapítsd meg a ház lakott alapterületét – csak azokat a területeket, amelyeket ténylegesen fűtesz. A fűtetlen garázs vagy raktár nem számít bele.
  2. Határozd meg az épület típusát és a szigetelés állapotát – lásd a fajlagos teljesítmények fenti táblázatát (30–50 / 60–80 / 80–120 W/m²).
  3. Számítsd ki a tájékoztató hőveszteséget: alapterület × fajlagos teljesítmény. Pl. 120 m² × 60 W/m² = 7 200 W = 7,2 kW.
  4. Add hozzá a melegvíz-készítést: ha a kazán HMV-tárolót fog fűteni, adj hozzá 1,5–3 kW-ot a család és a tároló méretétől függően.
  5. Vedd figyelembe az éghajlati területet: ha 600 m tengerszint felett vagy, vagy olyan területen, ahol a méretezési hőmérséklet −15 °C alatti, szorozd meg az eredményt 1,15–1,20-as tényezővel.
  6. Válaszd a legközelebbi magasabb teljesítményt az elérhető modellek közül – egy kis tartalék rendben van, de kerüld a felesleges túlméretezést (a hőveszteség fölött több mint 30–40 % kontraproduktív).
A Protherm Ray teljesítményének kiválasztási menete Állapítsd meg az alapterületet (m²) Határozd meg a szigetelés állapotát (W/m²) Számítsd ki a hőveszteséget (kW) HMV fűtése kazánnal? Igen + 1,5–3 kW Nem Válaszd a legközelebbi magasabb Ray modellt

Hol követik el az emberek a leggyakrabban a hibát a teljesítmény kiválasztásánál?

Az évek során több tucat esetet láttam, ahol a kazán rosszul volt méretezve. A leggyakoribb hibák:

A régi házak hőveszteségének alábecslése

A vásárlónak 120 m²-es régi háza van a 80-as évekből származó eredeti ablakokkal és szigeteletlen eredeti tetővel. Azt mondja magának: „hiszen csak 120 m²-em van, elég nekem 9 kW". A valóságban 14–16 kW a hővesztesége, az új kazán nem elegendő, a ház alulfűtött. A hosszú gyakorlat alapján ez a leggyakoribb hiba – a régi háznak MINDIG többre van szüksége.

A részleges felújítás hatásának túlbecslése

A vásárló kicserélte az ablakokat, és azt hiszi, hogy a ház most ugyanolyan jó, mint egy új építés. Az ablakok a burkolat hőveszteségének mindössze 10–20 %-át teszik ki – szigeteletlen falak és régi tető mellett az ablakcsere hatása ugyan mérhető, de messze van attól, hogy a házat alacsony energiaigényű szabványúvá alakítaná.

A tengerszint feletti magasság és a helyszín figyelmen kívül hagyása

Egy 100 m²-es ház Pozsonyban (méretezési hőmérséklet −12 °C) és egy 100 m²-es ház a Tátrában (méretezési hőmérséklet −18 °C) – azonos szigetelés mellett a méretezési hőveszteségben kb. 20–25 % a különbség. Ez lehet a különbség a 9 és a 12 kW-os kazán között.

A HMV-készítés elfelejtése

Amikor a Ray HMV-tárolót fűt, a felfűtés idejére kikapcsolja a fűtést (vagy jelentősen korlátozza). Minél kisebb a kazán, annál hosszabb a tároló felfűtése és annál hosszabb a fűtés kiesése. Helyesen méretezett kazánnál ez az idő rövid, és a fűtést alig veszed észre.

Ár szerinti választás, nem teljesítmény szerinti

Néha a vásárló olcsóbb, kisebb modellt vesz, hogy pár tíz eurót megtakarítson. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kazán állandóan teljes teljesítményen jár, rövidebb az élettartama, nagyobb a fogyasztása, és a ház a komfort határán van. A helyes méretezés mindig megéri.

Protherm Ray és a fotovoltaika – a kazán teljesítménye napelemekkel kombinálva

Egyre több vásárló kombinálja a Rayt fotovoltaikus panelekkel. Itt érdekes szabály érvényes: FV rendszer mellett nagyobb kazánod lehet, mint amit egyébként vennél – mert a napelemekből származó többletenergia okosan felhasználható éppen fűtésre vagy a HMV melegítésére. Relén vagy vezérelt tarifán keresztüli irányítással a Ray képes az olcsó, illetve saját villamos energiát hasznosítani. Ezzel a témával részletesen a Protherm Ray és a fotovoltaika – hogyan hasznosítsuk a napelemek többletenergiáját című cikk foglalkozik.

A teljesítményválasztás szempontjából: ha van FV rendszered és aktívan szeretnéd hasznosítani a többletet, észszerű egy fokozattal nagyobb teljesítményű modellt választani – pl. a 12KE helyett a 14KE-t mérlegelni. A nagyobb teljesítmény lehetővé teszi a HMV-tároló vagy a puffertartály gyorsabb felfűtését akkor, amikor a nap teljes erővel süt.

A régi Raja modell vs. az új Ray – teljesítménybeli különbségek

Azok a vásárlók, akik ismerik a régebbi Protherm Raja sorozatot, néha megkérdezik, hogy a teljesítményjelölés ugyanaz maradt-e. A válasz igen – a 6KE az 6 kW, a 9KE az 9 kW, stb. A Raja és a Ray közötti fő különbségek a szabályozásban, a kommunikációs felületben (a Raynél OpenTherm) és a kezelésben vannak – nem a teljesítményskálában. Ha tehát a régi Raját új Rayre cseréled, az azonos teljesítmény helyes választás lesz, feltéve, hogy a ház szigetelése nem változott. Bővebben a Protherm Raja átállítása Rayre – a régebbi és az újabb modell közötti különbségek című cikkben.

Leggyakoribb kérdések (GYIK)

Jobb erősebb kazánt venni tartalékkal, vagy pontosan méretezettet?

A kis tartalék (10–20 %) rendben van, és a gyakorlatban kívánatos is – lefedi a hirtelen fagyokat, a HMV-készítést és az esetleges jövőbeli bővítést. A túl nagy tartalék (40–50 %-nál több) kontraproduktív: a kazán rövid ciklusokban jár (bekapcsol és rögtön kikapcsol), ami feleslegesen terheli és rontja a szabályozást. Elektromos kazánnál nincs gond a kondenzátummal, mint a gázkazánnál, de a rövid ciklusok továbbra is terhelik az elektromos alkatrészeket és a reléket.

Lehet Ray 6KE-m egy lakásban, ahol radiátorok és padlófűtés is van?

A lakás alapterületétől és hőveszteségétől függ. Ha 55 m²-es lakásod van egy jól szigetelt, felújított panelházban, a 6KE elég lehet – egy ilyen lakás hővesztesége 3–4 kW lehet. Ha a lakás nagyobb, vagy régebbi, szigeteletlen beépítésben van, a 6KE nem elegendő, és 9KE-re vagy 12KE-re kell váltani.

Nagyobb modellre való cserénél az elektromos hálózatot is át kell alakítanom?

Többnyire igen. Minden teljesítményfokozat másképp méretezett biztosítást és bevezető kábelt igényel. Például a 12KE-ről a 18KE-re való áttérés a biztosítás 20 A-ről 25 A-re (vagy többre) történő módosítását és esetleg erősebb kábelt is jelenthet. Ezt mindig villanyszerelővel kell egyeztetni és az elosztószekrényben ellenőrizni. A részletek a Protherm Ray csatlakoztatása és szerelése – az elektromos hálózattal és a biztosítással szembeni követelmények című cikkben.

Milyen teljesítményű Protherm Ray kell nekem egy 150 m²-es házhoz?

Ez a szigeteléstől függ. Egy 150 m²-es, alacsony energiaigényű háznál a veszteség kb. 6–8 kW lesz, jól szigetelt szokásos új építésnél 9–11 kW, eredeti falakkal rendelkező felújított háznál 12–15 kW, régi szigeteletlen háznál pedig nyugodtan 16–18 kW. Az ilyen alapterületű, jól felújított házak többségéhez a 12KE-t vagy a 14KE-t javaslom, régebbi, szigeteletlen házakhoz a 18KE-t.

Vehetek Ray 28KE-t családi házba?

Technikailag igen, de egy szokásos családi házhoz ez szinte mindig feleslegesen nagy teljesítmény. A Ray 28KE nagyobb objektumoknál van értelme – 200 m² feletti kétgenerációs házak, üdülőközpontok, kisebb társasházak vagy ipari terek. Szokásos családi házhoz az ilyen teljesítmény túlméretezett, és szabályozási gondokat okoz. Ráadásul jelentősen nagyobb villamos teljesítményfelvételt igényel, ami a főbiztosíték szolgáltatónál történő felemelésének szükségességét jelentheti.

Mit tegyek, ha nem vagyok biztos a helyes teljesítményben?

A legmegbízhatóbb út hőveszteség-számítást készíttetni tervezővel (ára a terjedelemtől függően 50–150 €). Ha ez nem lehetséges, használj részletes online kalkulátort, és add meg a lehető legpontosabb bemeneti adatokat. Segítségként felhasználhatod a Hogyan válasszunk Protherm Ray elektromos kazánt – teljesítmény a ház alapterülete szerint című cikket is, ahol részletesebb táblázatokat és magyarázatokat találsz. Két szomszédos teljesítmény közötti kétség esetén inkább a nagyobbat válaszd – de csak egy fokozattal.

Összegzés – a helyes teljesítmény mindig megéri

A megfelelő Protherm Ray teljesítmény kiválasztása nem rakétatudomány, de legalább minimális elemzést igényel a konkrét helyzetről. A tájékoztató szabályok és táblázatok jó kiindulópontok, de a valóban pontos méretezés jelenti a különbséget egy olyan kazán között, amely nyugodtan és hatékonyan fűt az egész szezonban, és egy olyan között, amely vagy küzd azért, hogy melegen tartsa a házat, vagy feleslegesen kapcsolgat be és ki néhány percenként.

Ha két modell közötti válaszúton állsz, a gyakorlati tapasztalatok többsége a nagyobbik mellett szól – feltéve, hogy a teljesítménykülönbség egy fokozat, nem kettő. A Protherm Rayhez hasonló elektromos kazán előnye, hogy fokozatosan szabályozza a teljesítményt, és enyhébb időben csak a maximumának töredékén jár. Egy jól megtervezett, ekvitermikus szabályozású és jó minőségű termosztáttal ellátott rendszer aztán biztosítja, hogy a kazán nagyobb teljesítmény mellett se kezdjen rövid ciklusokban járni.

Azoknak, akik konkrét modellek között döntenek: a Protherm Ray 12KE hosszú ideje a legnépszerűbb modell a 130 m²-ig terjedő szokásos családi házakhoz, a Ray 9KE lakásokban és kisebb házakban jeleskedik, a Ray 18KE pedig a helyes választás nagyobb objektumokhoz vagy 130 m² feletti, gyengébben szigetelt házakhoz. A többi modellnek megvan a maga egyértelmű helye ott, ahol azt a konkrét helyzet megkívánja.

Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ne töltse ki ezt a mezőt:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >