>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Hogyan válasszunk kondenzációs kazánt tároló csatlakoztatásának lehetőségével

Hogyan válasszunk tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező kondenzációs kazánt

A külső használati melegvíz-tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező kondenzációs kazán ma a legelterjedtebb fűtési és melegvíz-készítési megoldások közé tartozik a háztartásokban. Ennek ellenére a kiválasztásnál rengeteg hibát követnek el – az emberek összekeverik a kombi kazánt a tároló fogadására előkészített kazánnal, alábecsülik a kazán teljesítményét a tároló felfűtésekor, vagy nem megfelelő térfogatú tárolót választanak. Az eredmény? Reggel nincs elég meleg víz, feleslegesen magas gázszámla, vagy csúcsterhelésnél túlterhelt kazán.

Ebben a cikkben az egész témát valóban mélységében járom körül – a működési elvtől kezdve a helyes teljesítmény megválasztásán át egészen a konkrét modellekig és azok tulajdonságaiig. Ha ilyen kazán vásárlásán gondolkodik, olvassa el végig, mielőtt dönt.

KAZÁN kondenzációs pl. 25 kW TÁROLÓ pl. 150 l csőkígyós hőcserélő FŰTÉS radiátor/padló hideg víz meleg víz a csapokhoz — primer kör (tároló felfűtése) - - - fűtési kör

Mi is valójában a tároló csatlakoztatására alkalmas kazán – és mi nem

Az első dolog, amit meg kell érteni: a tároló csatlakoztatására alkalmas kazán nem kombi kazán. Ez a leggyakoribb tévedés, amellyel a vásárlóknál találkozom. A kombi kazánba beépített átfolyós melegvíz-készítés van – vagyis közvetlenül a vízvételkor melegíti a vizet, bármiféle tároló nélkül. A tároló fogadására előkészített kazán tisztán fűtő kazán, amely ezen felül rendelkezik vezérlőkimenettel (általában elektromos jel vagy sorkapocs) és hidraulikus összeköttetéssel, hogy háromjáratú szelepen vagy töltőszivattyún keresztül vezérelhesse a külső tároló feltöltését.

Leegyszerűsítve: kombi kazán = a víz egyenesen a kazánon keresztül folyik a csaphoz. Tárolós kazán = a víz először a tárolóban melegszik fel, onnan jut a csapokhoz. Ez a melegvíz-készítés két eltérő filozófiája, különböző helyzetekben eltérő alkalmassággal. Ha ezt az összehasonlítást részletesen kifejtve szeretné látni, olvassa el a Különbség a tároló fogadására előkészített kazán és a kombinált kazán között című cikket a Tudásközpontunkban.

Miért érdemes éppen ezt a megoldást választani

A kazán + tároló rendszernek több alapvető előnye van a kombi kazánnal szemben:

  • Kényelem egyidejű vízvételnél: a tároló képes egyszerre kiszolgálni a zuhanyzót és a mosdót is, hőmérséklet- vagy nyomásesés nélkül – egy 24 kW-os kombi kazán ezt teljes átfolyásnál nem tudja ilyen kényelmesen kezelni
  • Energiahatékonyság: a kazán éjszaka vagy az olcsóbb tarifa idején fűti fel a tárolót, napközben a felhalmozott meleg vizet használja anélkül, hogy minden vízvételnél be kellene kapcsolnia az égőnek – ezt részletesebben a Miért takarít meg energiát a tárolós melegvíz-készítés az átfolyós rendszerhez képest című cikk tárgyalja
  • Hosszabb kazánélettartam: kevesebb égőindítás = kevesebb hőciklus = lassabb hőcserélő-kopás
  • Rugalmasság: a tárolót később kiegészítheti napkollektorral, hőszivattyúval vagy kombinált fűtéssel
  • Stabil vízhőmérséklet: nincsenek hőmérséklet-ugrások az átfolyás változásakor, amit főleg a zuhany alatt fog értékelni

Hátránya? Nagyobb helyigény (a tároló helyet foglal), magasabb kezdeti beruházás és a teljes rendszer helyes méretezésének szükségessége.

Hogyan működik a kondenzáció, és miért fontos éppen a tárolós rendszernél

A kondenzációs kazán úgy éri el a magas hatásfokot (a fűtőérték alapján akár 109 %-ot), hogy a füstgázt a harmatpont alá hűti, és kinyeri a füstgázban lévő vízgőz lekondenzálódásából származó latens hőenergiát. Ahhoz, hogy a kondenzáció valóban végbemenjen, a fűtési kör visszatérő vízhőmérsékletének kellően alacsonynak kell lennie – ideálisan 55 °C alatt, optimálisan 35–45 °C között.

A tárolós rendszernél ennek érdekes következménye van: amikor a kazán a tárolót tölti, magasabb hőmérsékleti üzemmódba vált (az előremenő hőmérséklet jellemzően 70–80 °C), ahol a kondenzáció kevésbé intenzíven zajlik. Az év nagy részében azonban a kazán alacsony hőmérsékletű fűtési üzemmódban dolgozik, ahol a kondenzáció teljes mértékben működik. Az eredmény egész éves magas hatékonyság – feltéve, hogy a rendszer helyesen van beállítva, és a tároló csak akkor töltődik, amikor szükséges, nem folyamatosan.

A kondenzációs kazán hatásfoka a visszatérő hőmérséklet függvényében 30°C 40°C 50°C 60°C 70°C Visszatérő hőmérséklet (°C) 95% 100% 105% 109% Hatásfok harmatpont ~57°C ~109% ~103% ~95%

Kazánteljesítmény: hogyan számoljuk ki helyesen tárolós rendszerhez

Ez a cikk technikailag legfontosabb része. A kazán teljesítményét két szempontból kell megítélnie: külön a fűtésre és külön a tároló felfűtésére. A kazánnak mindkettőt teljesítenie kell – és kombinált üzemben (tárolótöltés + fűtés) sem lehet elégtelen a teljesítmény.

Teljesítmény a fűtéshez

Alapszabály: a kazán teljesítménye feleljen meg az épület hőveszteségének, ne legyen jelentősen túlméretezve. Jól szigetelt, padlófűtéses új építésű háznál tájékoztató jelleggel 40–60 W/m² fűtött területtel számoljon. Régebbi, kevésbé szigetelt, radiátoros épületnél ez 80–120 W/m² is lehet. Tehát egy 150 m²-es családi háznál új építés esetén 6–9 kW, régi ház esetén 12–18 kW szükséges.

A gyakorlatban a megrendeléseknél leggyakrabban 120–200 m² méretű házakkal találkozom, ahol a fűtéshez szükséges teljesítmény 8–15 kW-ra jön ki. A tárolós megoldások kategóriájában a kondenzációs kazánok többsége 12–25 kW tartományban mozog, ami az esetek túlnyomó többségét lefedi.

Teljesítmény a tároló felfűtéséhez

Egy 150 literes, kb. 0,8–1,0 m² hőcserélő-felületű tárolót egy 20–25 kW teljesítményű kazán 20–30 perc alatt fel tud fűteni. Egy 200 literes tárolót 30–45 perc alatt. Ha a kazán teljesítménye túl kicsi (pl. 12 kW), a töltés tovább tart, és a reggeli csúcsidőben a tároló nem biztos, hogy elegendő lesz. A 150 literes tárolóhoz a gyakorlati minimum legalább 15–18 kW kazánteljesítmény a melegvíz-készítésnél.

Egyes kazánok a melegvíz-készítésnél (a tároló töltésénél) külön prioritásos üzemmóddal rendelkeznek – a kazán ideiglenesen megszakítja a fűtést, és a teljes teljesítményt a tároló gyors feltöltésére összpontosítja. Ez előnyös: a tároló gyorsan feltöltődik, majd a kazán visszavált fűtésre. A modern kazánok, mint például a Protherm Gepard Condens 25 MKO, természetesen rendelkeznek ezzel az üzemmóddal.

Az egy- és kétszivattyús kazánok közötti különbség – a rendszer hidraulikája

A tárolós kazán kiválasztásánál egy fontos hidraulikai részletbe ütközik: hogyan van megoldva az átkapcsolás a fűtés és a tároló felfűtése között?

Két alapvető séma létezik:

  • Háromjáratú váltószelep: a kazánnak beépített vagy külső háromjáratú szelepe van, amely a forró víz áramlását vagy a fűtési körbe, vagy a tároló hőcserélőjébe kapcsolja. Egyszerűbb megoldás, kevesebb alkatrész, alacsonyabb ár. Hátránya: a tároló töltése alatt a fűtés szünetel.
  • Töltőszivattyú keverővel: a kazánnak saját fűtési szivattyúja van, a tárolónak pedig önálló töltőszivattyúja. Mindkét kör egyszerre működhet. Drágább megoldás, de kényelmesebb – a fűtés nem áll le, amíg a tároló töltődik.

Családi házaknál az esetek többségében teljesen elegendő a háromjáratú szelepes, tárolóprioritásos megoldás – a tároló töltése mindössze 20–30 percig tart, és ez alatt az idő alatt az épület hőtehetetlensége miatt a fűtés nem „hűl ki". Csak nagy létesítményeknél vagy nagyobb tárolóval rendelkező társasházaknál van értelme a kétszivattyús megoldásnak.

Háromjáratú szelep – a körök átkapcsolása KAZÁN forró víz 3-járatú szelep FŰTÉS radiátor / padló TÁROLÓ használati melegvíz 150–200 l átkapcsol – – fűtési kör (prioritás: fűtés) ––– tárolókör (prioritás: HMV)

Konkrét modellek áttekintése – mit nyújtanak a gyakorlatban

Nézzük meg azokat a konkrét kazánokat, amelyekkel a kivitelezési gyakorlatban leggyakrabban találkozom, és amelyek bizonyítottan megbízhatóak.

Protherm Gepard Condens MKO – bevált alap

A Protherm Gepard Condens 12 MKO kompakt kondenzációs kazán 12 kW névleges teljesítménnyel, kizárólag fűtésre, külső tároló fogadására előkészítve. Az MKO jelölés (tároló fogadására előkészített kazánmodul) azt jelzi, hogy a kazán sorkapoccsal rendelkezik a tároló töltőszivattyújának vagy a háromjáratú szelepnek a vezérlésére. Előnye a kis méret, a modern Protherm elektronika és a szerviztechnikusok jó elérhetősége.

Nagyobb házakhoz vagy a tároló felfűtésével szemben igényesebb elvárásokhoz alkalmasabb a 25 kW teljesítményű Protherm Gepard Condens 25 MKO. Ez a modell egy 200 literes tárolót is ésszerű idő alatt feltölt, és közben gond nélkül fűti az épületet. Tapasztalatból tudom, hogy a Gepard Condens megbízható kazán, jó égőmodulációval – kis terhelésnél 3–4 kW-ra modulál le, ami a kondenzációs üzem szempontjából ideális.

Protherm Panther Condens KKO – nagyobb teljesítmény és robusztusság

A Protherm Panther Condens 15 KKO a Protherm kínálatának további modellje, ezúttal KKO jelöléssel – ami tárolós előkészítésű kondenzációs kazánt jelent kompaktabb burkolatban. A Panther Condens valamivel nagyobb épületekhez alkalmas, vagy oda, ahol a vásárló az ellenállóbb konstrukciót részesíti előnyben. A Gepard sorozathoz képest a Panther hagyományosan valamivel masszívabb hőcserélővel rendelkezik, ami magas hőmérsékleti igényeknél mutatkozik meg. A két sorozat részletes összehasonlítását a Hogyan csatlakoztassunk tárolót a Protherm Panther Condens vagy Gepard Condens kazánhoz című cikkben találja.

Vaillant ecoTEC – német precizitás és intelligens szabályozás

A Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro 24 kW teljesítményű kondenzációs fűtőkazán az ecoTEC pro sorozatból. A Vaillant mint gyártó a minőség és a hosszú élettartam szinonimája – kazánjaik kiváló szervizháttérrel és alkatrész-elérhetőséggel rendelkeznek. Az ecoTEC pro modell a középkategóriát képviseli, integrált hidraulikai blokkot, beépített bypasst és beépített automatikus légtelenítőt kínál, ami megkönnyíti a szerelést.

Magasabb szinten helyezkedik el a Vaillant VU 25CS/1-5 ecoTEC plus IoniDetect – ez a kazán az innovatív IoniDetect technológiával rendelkezik, ami adaptív szabályozású ionizációs lángérzékelést jelent. A rendszer folyamatosan elemzi az égési folyamatot, és optimalizálja a levegő/gáz arányt a maximális hatásfok és a minimális kibocsátás érdekében. Azoknak a vásárlóknak, akik a kondenzációból az abszolút maximumot szeretnék kihozni, és a lehető legalacsonyabb üzemeltetési költségekre törekszenek, ez a csúcsválasztás. A 25 kW teljesítmény elegendő a tárolóhoz és az átlagosnál nagyobb házakhoz is.

A Protherm és a Vaillant márka részletes összehasonlítását a Protherm vs Vaillant: tárolócsatlakozású kazánok összehasonlítása című külön cikkben találja.

Melyik tároló melyik kazánhoz – rövid útmutató

A tároló kiválasztása ugyanolyan fontos, mint a kazáné. Néhány gyakorlati szabály:

  • 1–2 fő, kis fogyasztás: 80–100 literes tároló, 12–15 kW kazán
  • 3–4 fő, átlagos fogyasztás: 120–150 literes tároló, 15–20 kW kazán
  • 5+ fő vagy nagy kád/pezsgőfürdő: 200 literes vagy nagyobb tároló, 20–25 kW kazán
  • Kétgenerációs háztartás: 200–300 literes tároló, 25 kW kazánteljesítmény

A tároló hőcserélőjének felülete (a csőkígyós hőcserélő felülete) legyen elég nagy ahhoz, hogy a kazán hatékonyan tudja átadni a hőt – 20–25 kW-os kazánhoz a hőcserélő felületének minimuma 1,0–1,3 m². A kis hőcserélővel rendelkező tárolók (0,5–0,7 m²) inkább napkollektorokhoz készültek, és a kazán lassan, nem hatékonyan tölti fel őket.

A számítás részletesebb menetét az Mekkora térfogatú melegvíz-tárolóra van szükségem a kazánomhoz című cikkben találja.

A telepítés műszaki követelményei – mit kell előkészíteni

A tárolós kazán beszerelése előtt érdemes néhány dolgot ellenőrizni, amelyeket a vásárlók a gyakorlatban alábecsülnek:

Hely a tároló számára

Egy 150 literes tároló átmérője kb. 55–60 cm, magassága 120–130 cm. Egy 200 literes tároló magassága 140–150 cm körüli. Nemcsak a tároló méreteivel kell számolni, hanem a vezetékek és az esetleges szervizhozzáférés helyigényével is. A tárolónak hozzáférhetőnek kell lennie az anódos védelem (magnéziumanód) legalább évi egyszeri ellenőrzéséhez.

Hidraulikus összekötés

A tárolót a primer (kazán-) körön keresztül hidraulikusan össze kell kötni a kazánnal. Szükség van: háromjáratú váltószelepre vagy töltőszivattyúra, visszacsapó szelepre, biztonsági szelepre, tágulási tartályra a szaniter oldalon (ha nincs a házban a vízóra után) és szabályozószelepre a tárolóági vezetéken. A pontos eljárást a Tároló szerelése kondenzációs kazánhoz – eljárás és követelmények című cikk írja le.

Elektromos összekötés

A kazánt össze kell kötni a tároló termosztátjával vagy elektronikájával. A legtöbb modern kazán ezt saját vezérlőelektronikával oldja meg – a tároló egy erre kijelölt sorkapocsra (pl. „BUS" vagy „tároló") csatlakozik, és a kazán automatikusan vezérli a töltést. Egyes régebbi tárolók csak klasszikus termosztáttal és relével működnek – ebben az esetben a bekötés egyszerű, de kevésbé kifinomult.

Kémény és kondenzátumelvezetés

A kondenzációs kazán kondenzátumot termel (savas víz, pH 3–5), amelyet kondenzátum-semlegesítőn keresztül kell a csatornába vezetni. Semlegesítő nélkül a csatornaüzemeltetőtől bírságot kaphat. A kéménynek alkalmasnak kell lennie kondenzációs kazánhoz – vagy műanyag koaxiális cső (60/100 vagy 80/125 mm), vagy a meglévő kémény rozsdamentes bélelése.

Teljesítménymoduláció – mi ez, és miért fontos

A moduláció a kazán azon képessége, hogy az égő teljesítményét a minimum és a maximum között változtatni tudja. Például egy 25 kW-os kazán 1:5 modulációval 5 kW-tól 25 kW-ig képes működni. Ez kulcsfontosságú tulajdonság a kondenzációs üzem szempontjából.

Miért? Mert az átmeneti időszakban (tavasz, ősz) a fűtéshez mindössze 4–6 kW szükséges. A moduláció nélküli kazánnak folyamatosan be- és ki kellene kapcsolnia (ez az ún. taktolás), ami rongálja a kazánt és csökkenti a hatásfokot. A mély modulációval rendelkező kazán ezeket az alacsony igényeket folyamatosan fedezi – az égő hosszan, kis lánggal üzemel, a kondenzáció intenzív, a fogyasztás minimális.

A modern kondenzációs kazánok, mint a Vaillant ecoTEC plus vagy a Protherm Gepard Condens, jellemzően 1:5 – 1:7 modulációs tartománnyal rendelkeznek, ami családi házakhoz kiváló. A régebbi vagy olcsóbb kazánok modulációja 1:3, ami kis házaknál taktoláshoz vezethet.

Taktolás vs. a kazán teljesítménymodulációja 0 5 kW 15 kW 25 kW Idő (óra) taktolás (moduláció nélkül) folyamatos moduláció Kazán moduláció nélkül (taktolás) Modulációs kazán

Szabályozás és intelligens vezérlés – időjárásfüggő szabályozás és internet

A tároló fogadására előkészített modern kondenzációs kazánokat el lehet látni időjárásfüggő (ekvitermikus) szabályozással – azaz a kazán a fűtővíz hőmérsékletét a külső hőmérséklethez igazítja. –15 °C-os külső hőmérsékletnél 70 °C-os víz megy a radiátorokba, +5 °C-nál csak 45–50 °C-os. Az eredmény: a kazán az év sokkal hosszabb részében kondenzál, mert alacsonyabb hőmérsékletekkel dolgozik.

Az időjárásfüggő szabályozáshoz külső hőmérséklet-érzékelő és ekvitermikus funkcióval rendelkező szabályozó szükséges. A Vaillant a sensoTRENS sorozatú szabályozókat kínálja, a Protherm a Thermolink vagy MiGo sorozatú szabályozókat használja. Ezek a szabályozók ma már mind csatlakoztathatók Wi-Fi-n keresztül és okostelefonról vezérelhetők – amit főleg akkor fog értékelni, amikor nyaralásról tér haza, és előre fel szeretné temperálni a házat.

A tárolós rendszernél fontos, hogy a szabályozó a tároló töltését is kezelni tudja – vagyis be lehessen állítani, mikor töltődik a tároló (például egyszer reggel 5:30-kor és egyszer este 22:00-kor), hogy mindig legyen meleg víz, amikor kell, és közben a kazán ne égessen feleslegesen egész nap.

Üzemeltetési költségek és a beruházás megtérülése

A vásárlók nagyon gyakran kérdezik tőlem: „Megéri többet fizetni a kondenzációs kazánért, ha léteznek olcsóbb, nem kondenzációs alternatívák?" A válasz 2024-ben egyértelmű: igen, megéri, méghozzá jelentősen.

A kondenzációs kazán szezonális hatásfoka (AFUE/SCOP) 95–109 % körüli (a gáz fűtőértékére vetítve), a szokásos atmoszferikus, nem kondenzációs kazáné 80–88 %. A gázfogyasztás különbsége egy évi 10 000 kWh hőigényű háznál:

  • Kondenzációs kazán (98 % hatásfok): gázfogyasztás ≈ 10 200 kWh ≈ 1 020 m³/év
  • Nem kondenzációs kazán (85 % hatásfok): gázfogyasztás ≈ 11 760 kWh ≈ 1 176 m³/év
  • Különbség: ~156 m³/év × 0,80–0,90 €/m³ = 125–140 € megtakarítás évente

A kondenzációs kazán kb. 300–600 €-val drágább az atmoszferikusnál. Évi 130 € megtakarítás mellett a megtérülés 2–5 év. A kondenzációs kazán élettartama megfelelő karbantartás mellett 15–20 év. A gazdasági előny tehát egyértelmű.

A tároló ezen felül lehetővé teszi az olcsóbb éjszakai áramtarifa kihasználását (ha elektromos utánfűtéssel ellátott tárolója van) vagy a napkollektoros fűtést. A megtakarítások részletesebb elemzését a Miért takarít meg energiát a tárolós melegvíz-készítés az átfolyós rendszerhez képest című cikkben találja.

Szerviz és karbantartás – amiről nem szabad megfeledkezni

A tárolós kondenzációs kazán rendszeres karbantartást igényel, amely eltér a klasszikus kazánétól. A fő pontok:

  • Éves kazánszerviz: az égő, a hőcserélő, az ionizációs érzékelő és a kondenzátumtálca ellenőrzése és tisztítása, a gáznyomás és az égési paraméterek ellenőrzése
  • A tároló anódos védelmének ellenőrzése: a tárolóban lévő magnéziumanód fokozatosan oldódik (a tároló köpenyét védi a korróziótól). Ellenőrzés 1–2 évente, csere állapot szerint
  • A tároló vízkőmentesítése: kemény vizű területeken (pl. Pozsony, Trencsén) vízkő rakódik le a tárolóban. A 2–4 évenkénti vízkőmentesítés meghosszabbítja a tároló élettartamát
  • A rendszernyomás ellenőrzése: a primer körben a nyomás hidegen 1,0–1,5 bar legyen. Rendszeresen ellenőrizze a manométert
  • A kondenzátumrendszer ellenőrzése: a kondenzátumszifon tisztítása, a semlegesítő ellenőrzése

A szerviz elhanyagolása közvetlenül kihat a kazán hatásfokára és élettartamára. A vízkővel eltömődött hőcserélőjű kazán akár 10–15 % hatásfokot is veszíthet, súlyos eltömődésnél pedig túlmelegedés és visszafordíthatatlan meghibásodás következhet be. Erről a témáról bővebben a Tárolós melegvizes kondenzációs kazán karbantartása és szervize című cikkben olvashat.

A leggyakoribb hibák a kiválasztásnál és a szerelésnél

A gyakorlat évei alatt ugyanazokat a hibákat láttam ismétlődni. Íme a legfontosabbak:

  • A kazánteljesítmény túlméretezése: a vásárló azt hiszi, hogy „a több mindig jobb". Egy 35 kW-os kazán egy 8 kW igényű házban taktolni fog, alig kondenzál, és hamar tönkremegy
  • Kis hőcserélős tároló: a vásárló olcsó, 0,5 m² hőcserélőjű tárolót vesz egy erős, 25 kW-os kazánhoz – az eredmény lassú töltés és nem optimálisan működő kazán
  • Hiányzó kondenzátum-semlegesítő: a kondenzátum semlegesítés nélkül kerül a csatornába – jogszabálysértés és a csővezeték károsítása
  • A tárolóprioritás helytelen beállítása: a tároló folyamatosan töltődik (a termosztát túl magasra van állítva), a kazán az idő 60 %-át a tároló fűtésével tölti a fűtés helyett
  • Szerelés a rendszer légtelenítése nélkül: a vezetékekben lévő levegő zajt, egyenetlen fűtést és korróziót okoz
  • Kondenzációs kazánhoz nem alkalmas kémény: klasszikus téglakémény nedves füstgázokhoz való bélés nélkül – a kéménytest gyors tönkremenetele

Gyakori kérdések (GYIK)

Csatlakoztathatok tárolót egy meglévő kondenzációs kazánhoz, amely nincs tárolóra előkészítve?

A kazán konkrét modelljétől függ. Egyes régebbi kondenzációs kazánok (jellemzően a klasszikus kombi kazánok vagy a tárolósorkapocs nélküli, tisztán fűtő kazánok) nem rendelkeznek a tárolóhoz szükséges vezérlőelektronikával. Ilyen esetben a tárolót külső termosztáton és relén, esetleg külső szabályozón keresztül kellene bekötni. Ez műszakilag lehetséges, de kevésbé elegáns. Ha a kazánnak van tárolósorkapcsa (pl. „BUS" vagy „tároló" jelöléssel), a bekötés közvetlen és egyszerű. A tároló megvásárlása előtt mindig ellenőrizze a kompatibilitást a kazán konkrét modelljével.

Mekkora hőmérséklet optimális a tárolóban – nem túl sok a 60 °C?

A 60 °C-os tárolóhőmérséklet higiéniai szempontból a minimum – ezen a hőmérsékleten pusztulnak el a Legionella pneumophila baktériumok, amelyek a tárolókban elszaporodhatnak. Ajánlott legalább hetente egyszer (a legtöbb modern kazán ezt automatikusan elvégzi a „legionella-ciklusban") a tárolót 65–70 °C-ra felfűteni. Hétköznapokon a tároló hőmérséklete lehet 50–55 °C is, ha nem számol a víz hosszabb pangásával.

Mi történik, ha a tároló nem elegendő a reggeli fogyasztás fedezésére?

Ha a tárolóban elfogy a meleg víz (kihűl), a kazán új töltést indít – ez azonban 20–40 percig tart. Ebben az átmeneti időszakban vagy nincs meleg víz, vagy túl hideg. Megoldás: nagyobb tároló, nagyobb kazánteljesítmény (gyorsabb utántöltés) vagy a reggeli töltés előrehozott beállítása (a tároló 5:00-kor feltöltődik, Ön 6:00-kor kel). Ha a probléma ismétlődik, általában az igény hibás felmérése áll mögötte a tároló térfogatának kiválasztásakor.

Szükséges-e tárolós rendszernél tágulási tartály a szaniter oldalon is?

Igen – a melegvíz-tároló zárt edény, amelyben a víz melegítéskor tágul. Ha a vízóra után nincs beszerelve tágulási szelep vagy visszacsapó szelep, a tárolóban a nyomás a biztonságos érték fölé emelkedhet. A legtöbb tárolóban van beépített biztonsági szelep (jellemzően 6 bar), de a szaniter oldali tágulási tartály (5–8 liter) megelőzi a biztonsági szelep felesleges csepegését, és meghosszabbítja annak élettartamát.

Hozzáadhatok később napkollektorokat a tárolós kazánhoz?

Igen, és ez a tárolós rendszer egyik fő előnye. Két hőcserélővel rendelkező tárolóra van szüksége – az egyik a kazánhoz, a másik a napkollektorhoz –, vagy közvetlen szolár körrel fűtött tárolóra. Az ilyen tároló kezdettől fogva 20–40 %-kal drágább, de ha 5–10 éves távlatban szolárt tervez, érdemes rögtön ezt megvenni. A szolár és a kazánkör összekapcsolását, valamint a prioritások helyes beállítását a szolárszabályozó oldja meg.

Mi a különbség a Protherm „MKO" és „KKO" jelölésű kazánjai között?

Az MKO jelölés „melegvíz-készítésre alkalmas kazánmodult" jelent – vagyis tároló csatlakoztatására előkészített kazánt, beépített tároló nélkül. A KKO „melegvíz-készítésre alkalmas kondenzációs kazán" – szintén tároló fogadására előkészített fűtőkazán, de más formai sorozatban (Panther). Mindkét jelölés azt jelenti, hogy a kazán vezérléssel rendelkezik a külső tárolóhoz. Funkcionálisan hasonlóak, konstrukcióban, teljesítménysorban és a burkolat alakjában különböznek. Részletesebb összehasonlítást a Protherm vs Vaillant: tárolócsatlakozású kazánok összehasonlítása című cikkben talál.

Összegzés: mit érdemes megjegyezni

A tároló fogadására előkészített kondenzációs kazán kiválasztása nem bonyolult, ha ismeri az alapelveket. A kulcspontok összefoglalása:

  • Méretezze helyesen a teljesítményt – az épület hővesztesége, nem az alapterület alapján. Használjon szakszerű számítást, ne csak tájékoztató táblázatokat.
  • Válasszon megfelelő térfogatú és a kazánjához elegendő hőcserélő-felülettel rendelkező tárolót.
  • Válasszon mély modulációjú kazánt – legalább 1:5, ideálisan 1:7.
  • Ne feledkezzen meg a hidraulikáról: háromjáratú szelep vagy töltőszivattyú, biztonsági szelep, tágulási tartály a szaniter oldalon, kondenzátum-semlegesítő.
  • Állítsa be helyesen a szabályozást: fűtési görbe, a tároló töltési időpontjai, legionella-ciklus.
  • Tervezzen rendszeres karbantartást – évente egyszer kazánszerviz, 1–2 évente a tároló anódjának ellenőrzése.

A konkrét, jó tapasztalatokkal rendelkező modellekért látogasson el közvetlenül a tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező kondenzációs kazánok kategóriába az Atria.hu oldalon. Ha konkrét projekten dolgozik, és nem tud dönteni, olvassa el még a Gyakori kérdések a tároló csatlakoztatásának lehetőségével rendelkező kondenzációs kazánokról című cikket – lehet, hogy ott közvetlen választ talál az esetére.

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani a háztartásában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >