Mekkora melegvíztároló térfogatra van szükségem a kazánomhoz
Mekkora térfogatú melegvíz-tárolóra van szükségem a kazánomhoz?
Ez a kérdés a leggyakoribbak közé tartozik, amelyekkel az ügyfelekkel folytatott konzultációk során találkozom. Egyúttal ez az a kérdés is, amelynél a legtöbb hibát követik el – vagy túl kicsi tárolót vásárolnak, és a család reggelente veszekszik a melegvízen, vagy fölöslegesen nagyot, amelyet a kazán nem képes hatékonyan felfűteni, és így fölösleges energia megy el. A tároló térfogatának helyes megválasztása pedig néhány konkrét paraméter kérdése, amelyeket egészen pontosan ki lehet számítani és ellenőrizni lehet. Ebben a cikkben ezt alaposan végigveszem – gyakorlati példákkal, táblázatokkal, tipikus hibákkal és azzal együtt, amit a gyakorlatban a beszereléseknél tapasztalok.
Miért van egyáltalán szükségem tárolóra – a logika alapja
A tároló nélküli kondenzációs kazán – az úgynevezett átfolyós vagy kombi kazán – abban a pillanatban melegíti a vizet, amikor kinyitja a csapot. Előnye, hogy nincs szükség helyre a tartály számára, hátránya a korlátozott melegvíz-áramlás, valamint az, hogy nem képes több vételi helyet egyszerre azonos kényelemmel ellátni. A tároló csatlakoztatására alkalmas kazán másképp működik: előre felmelegíti a meghatározott vízmennyiséget a kívánt hőmérsékletre, és ez a mennyiség várakozás nélkül, azonnal rendelkezésre áll.
Fizikai szempontból a tároló hőakkumulátor – az energiát előre betáplálják a vízbe, és szükség szerint veszik ki belőle. Ennek alapvető hatása van nemcsak a kényelemre, hanem az energiahatékonyságra is, amit részletesebben a Miért takarít meg energiát a tárolós vízmelegítés az átfolyós melegítéshez képest című cikkben fejtek ki.
A szükséges tárolótérfogatot meghatározó fő tényezők
A tároló térfogata nem ízlés és nem véletlen kérdése. Konkrét paraméterek határozzák meg, amelyeket a rendszer megtervezése előtt mindig végigveszek az ügyféllel. Íme fontossági sorrendben:
1. A háztartásban élő személyek száma
A legalapvetőbb mutató. Egy átlagos háztartásban minden személy meghatározott mennyiségű melegvizet fogyaszt fürdéskor vagy zuhanyzáskor. Az átlagos zuhanyzás 6–8 percig tart, és kb. 38°C-os kevert víz hőmérséklete, valamint 8–10 l/perc áramlás mellett ez 50–80 liter kevert vizet jelent. Tiszta melegvízből (60°C, 38°C-ra keverve) ez nagyjából 30–45 liter tárolóvíznek felel meg egy zuhanyzásra.
A kádfürdő lényegesen többet igényel – egy szokásos kád 120–160 liter vizet fogad be 38–40°C-os kevert hőmérsékleten, ami 60°C mellett 70–100 liter tárolóvíznek felel meg.
2. A vételi helyek száma és azok egyidejű használata
Másképp méretezzük a tárolót olyan háztartáshoz, ahol reggel mindenki egymás után, sorban zuhanyzik, és másképp olyan családhoz, ahol a gyerekek egyszerre indulnak iskolába, és két zuhany működik egy időben. Az egyidejű vétel drámaian megnöveli a tárolóval szembeni igényeket.
3. A kazán teljesítménye és a tároló felfűtésére való képessége
Ez az a szempont, amelyet sok ügyfél figyelmen kívül hagy. A tárolót úgy kell méretezni, hogy a kazán ésszerű idő alatt fel tudja fűteni. A gyenge kazánhoz kapcsolt túl nagy tároló azt eredményezi, hogy a reggeli melegvíz-készítés órákig tart, és a tároló csúcsidőben soha nem melegszik fel teljesen. Tájékoztató szabály: egy 20 kW teljesítményű kazán egy 200 literes tárolót 15°C-ról 60°C-ra körülbelül 50–60 perc alatt fűt fel, ami a gyakorlatban elfogadható.
4. A tároló típusa – egyköpenyes vagy hőcserélős
Az indirekt fűtésű (hőcserélővel ellátott) tárolók hőátadási teljesítménye kisebb, mint az elektromos bojleré. A hőcserélőnek megfelelő felülettel kell rendelkeznie, és a kazánt tárolós üzemre kell méretezni. Ezért egyes kazángyártók külön feltüntetik az ajánlott maximális tárolótérfogatot – és ezt az értéket tiszteletben kell tartani.
5. A háztartás napi rendje
Egy dolgozó család, ahol a lakás napközben üres, kihasználhatja az éjszakai tarifát a tároló éjjeli vagy kora reggeli felfűtésére. Ilyenkor előnyös a nagyobb tároló, mert a kazánnak elegendő ideje van. Ezzel szemben egy kisgyermekes, otthon lévő család folyamatosan, egész nap fogyasztja a vizet – itt fontosabb a kazán teljesítménye és a felfűtés gyorsasága.
Tájékoztató táblázat: tárolótérfogat a személyek száma szerint
| Személyek száma | Ajánlott térfogat (l) | Minimális kazánteljesítmény tárolóhoz | Tipikus alkalmazás |
|---|---|---|---|
| 1–2 személy | 80–120 l | 12 kW-tól | lakás, kis ház, hétvégi ház |
| 2–3 személy | 120–150 l | 15 kW-tól | családi ház, 3+1 szobás lakás |
| 3–4 személy | 150–200 l | 20 kW-tól | átlagos családi ház |
| 4–5 személy | 200–250 l | 24 kW-tól | nagyobb családi ház |
| 5–6 személy | 250–300 l | 25–30 kW-tól | nagy családi ház, két fürdőszoba |
| 6+ személy / igényes használat | 300–500 l | 30 kW-tól (kaszkád) | nagy házak, több fürdőszobás nyaralók |
Figyelmeztetés: ezek az értékek tájékoztató jellegűek egy átlagos, hagyományos zuhanyzási szokásokkal rendelkező háztartásra. Zuhany helyett kád, több fürdőszoba vagy szokatlanul magas vízfogyasztás esetén a térfogatot 20–30 %-kal növelni kell.
Hogyan számoljuk ki a szükséges tárolótérfogatot – konkrét eljárás
Megmutatom azt a módszert, amelyet a rendszer tervezésénél használok. Egyszerű, de megbízható eljárás, amely a gyakorlatban jó eredményeket ad.
1. lépés: Határozza meg a napi melegvíz-fogyasztást
A melegvizet a tárolóban kb. 55–65°C-on tartjuk (szabványosan 60°C-on a legionella elleni védelem miatt). A vételi helyen hideg vízzel keveredik a kívánt kb. 37–40°C-ra. 60°C-os tárolóvíz és 15°C-os hideg víz esetén, 38°C-os kimeneti hőmérsékletre keverve nagyjából 60 % tárolóvíz és 40 % hideg víz arány érvényes. Másképp fogalmazva: 100 liter 60°C-os tárolóvízből kb. 165 liter kényelmes, 38°C-os vizet kap.
Számítási példa egy 4 fős családra:
- Napi zuhanyzás: 4 × 50 liter tárolóvíz = 200 liter
- Kézmosás, mosogatás, egyéb: kb. 40 liter tárolóvíz/nap
- Teljes napi tárolóvíz-fogyasztás: kb. 240 liter
Ennek alapján legalább 200 literes tárolót méreteznénk, azzal, hogy a kazán a nap folyamán utántölti a melegvizet. Ha a tárolót úgy szeretnénk méretezni, hogy közbenső utánfűtés nélkül fedezze a teljes napi fogyasztást (például éjszakai tarifánál), 240 literes tárolóra van szükség, de a megfelelő tartalék érdekében 250 literes tárolót javasolnék.
2. lépés: Ellenőrizze a kazán teljesítményével való összhangot
A tárolót ésszerű idő alatt fel kell fűteni. Egy 200 literes tároló esetén (tárolóhőmérséklet 60°C, belépő vízhőmérséklet 15°C) a szükséges hőmennyiség: Q = m × c × ΔT = 200 kg × 1,163 Wh/(kg·K) × 45 K ≈ 10 467 Wh ≈ 10,5 kWh.
Egy 20 kW teljesítményű kazán (tárolós üzemben ténylegesen kb. 18 kW) ezt a tárolót a következő idő alatt fűti fel: 10 500 Wh ÷ 18 000 W ≈ 0,58 óra ≈ 35 perc. Ez rendben van. Ha ezt a tárolót 12 kW teljesítményű kazánnal szeretné fűteni, a felfűtési idő 55–60 percre nőne – ez még elfogadható, de a határon van.
Konkrét gyakorlati példák
1. példa: Kétszobás lakás, gyermektelen házaspár
Az ügyfeleknek régi gázkazánjuk volt, és tároló csatlakoztatására alkalmas kondenzációs kazánra szerettek volna áttérni. A melegvíz-fogyasztás alacsony – két felnőtt, mindketten dolgoznak, reggel zuhanyoznak. Napi tárolóvíz-fogyasztás kb. 80–90 liter. Ilyen esetben a 100–120 literes tároló az optimális. 12–15 kW teljesítményű kazánt és 120 literes tárolót javasoltam nekik. Teljesen megfelelő megoldás ésszerű áron, a tároló 25–30 perc alatt felfűl, reggelente mindig van elegendő melegvíz.
Az a kazán, amelyet ilyen esetekben kompakt és megbízható megoldást keresve ajánlok, a Protherm Gepard Condens 12 MKO – ez egy 12 kW teljesítményű kondenzációs kazán beépített tárolóra való felkészítéssel, amely kompakt méretei és halk működése miatt kiválóan illik lakásba.
2. példa: Családi ház, 4 személy, két fürdőszoba
Ez a tipikus megrendelés, amely a leggyakrabban érkezik hozzám. 150 m²-es ház, négy személy (két felnőtt, két iskolás korú gyermek). Reggel egyszerre zuhanyozik a két gyerek, majd utánuk egy felnőtt. Délután további vétel. Napi tárolóvíz-fogyasztás: kb. 220–240 liter. A 200 literes tároló a határon lenne, ezért 250 literest választottunk gyors hőcserélővel és 25 kW-os kazánnal. Eredmény: a tároló 40–45 perc alatt felfűl, a reggeli csúcs gond nélkül lefedve.
Ilyen esetekre azt ajánlom, érdemes megnézni a Protherm Gepard Condens 25 MKO típust, amelynek teljesítménye 25 kW, és éppen a 300 literig terjedő tárolókhoz van jól méretezve. Nagyon hasonló helyzetet old meg a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro is 24 kW teljesítménnyel – kiváló kazán közepes méretű házakhoz 200–250 literes tárolóval.
3. példa: Nagyobb családi ház, 6 személy, három fürdőszoba
Itt a helyzet bonyolultabbá válik. Hat személy, három fürdőszoba, aktív család. Napi tárolóvíz-fogyasztás: 300–350 liter vagy több. Ilyen esetre legalább 300 literes, ideálisan 400 literes tárolót ajánlok min. 28–30 kW-os kazánnal. Kisebb kazánnál a közbenső utánfűtés túl sokáig tart, és a reggeli csúcsban melegvízhiány léphet fel. Egyes ügyfelek ilyen esetekben két kazán kaszkádjában is gondolkodnak, ez azonban külön téma.
4. példa: Hétvégi ház szabálytalan használattal
Olyan hétvégi ház, amelyet főként hétvégén használnak – péntek este érkezés, vasárnap távozás, 4–6 személy. Speciális eset: a tárolónak képesnek kell lennie a hideg vizet gyorsan felfűteni (hosszú szünet után a tároló hőmérséklete szobahőmérsékletre esik). Itt kulcsfontosságú a kazán teljesítménye és a tároló hőcserélőjének felülete. 200 literes tároló gyors hőcserélővel és 20–25 kW-os kazán: az első felfűtés kb. 50–60 percig tart, ami elfogadható, amikor megérkezés után még pakolnak és főznek.
A kazánteljesítmény és a maximális tárolótérfogat közötti összefüggés
A kondenzációs kazánok minden gyártója megadja a műszaki dokumentációban az ajánlott maximális tárolótérfogatot, amellyel a kazán együtt tud működni. Ez az érték a kazán tárolós üzemmódban leadott teljesítményéből indul ki. Fontos tudatosítani, hogy a legtöbb kazán tárolós üzemben a maximális névleges teljesítményhez közeli teljesítménnyel dolgozik, mert a tároló elsőbbséget élvez a fűtéssel szemben.
Gyakorlati példák a szokásosan elérhető kazánokból:
- Protherm Gepard Condens 12 MKO (12 kW) – ajánlott tároló 120–150 literig, 1–3 személy részére
- Protherm Gepard Condens 25 MKO (25 kW) – ajánlott tároló 200–250 literig, 3–5 személy részére
- Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro (24 kW) – tároló 200–250 literig, 3–5 személy részére
- Protherm Panther Condens 15 KKO (15 kW) – tároló 150–180 literig, 2–4 személy részére
- Vaillant VU 25CS/1-5 ecoTEC plus IoniDetect (25 kW) – tároló 200–250 literig, 3–5 személy részére
Ha az adott kazánhoz a gyártó által ajánlottnál nagyobb tárolót tervez, vagy nagyobb teljesítményű kazánt kell választania, vagy bele kell törődnie a tároló hosszabb felfűtési idejébe. Néha a hosszabb felfűtési idő rendben van – például éjszakai üzemmódnál, amikor a kazán az olcsó áram vagy gáz több órája alatt fűti fel a tárolót.
A konkrét kazánok részletesebb összehasonlítását a Protherm vs Vaillant: tárolócsatlakozással rendelkező kazánok összehasonlítása című cikkben találja, ahol ezek a modellek teljesítmény és kompatibilis tárolók szerint egymás mellé vannak állítva.
Speciális esetek: mikor válasszunk nagyobb tárolót, mint amit az alapszámítás mond
Több olyan helyzet is van, amelyben egy mérettel nagyobb tárolót ajánlanék, mint ami a személyek száma szerinti alapszámításból adódik:
- Kád a háztartásban: Ha legalább hetente egyszer kádat használnak (120–160 liter víz 38°C-on), a tárolónak fedeznie kell ezt az egyszeri vételt. Növelje a térfogatot 80–100 literrel a zuhanyzásból számított alapérték fölé.
- Kemény vizes házak: A kemény vizű területeken (jellemzően Dél-Szlovákia, Pozsony környéke) a tároló hőcserélőjén vízkő rakódik le, ami csökkenti a hőátadási teljesítményt. A tároló kevésbé hatékonyan működik, és hosszabb felfűtési időt igényel. A nagyobb tárolótérfogat ezt bizonyos mértékig kompenzálja.
- Napkollektoros rendszer: Ha a jövőben napkollektorokkal szeretné kiegészíteni a rendszert, a tárolónak két hőcserélővel kell rendelkeznie (alsó a napkollektornak, felső a kazánnak), és általában nagyobb térfogattal is – legalább 300 literrel. Érdemes ezt már a kiválasztásnál figyelembe venni.
- Hőszivattyú kiegészítésként: A napkollektorhoz hasonlóan, ha kazán + hőszivattyú hibrid rendszert tervez, a tároló mindkét forrást kiszolgálja, és ennek megfelelően nagyobbnak kell lennie.
- Éjszakai tarifa: Ha az olcsóbb éjszakai tarifát szeretné kihasználni a tároló fűtésére, a tárolónak egyetlen éjszakai felfűtésből kell fedeznie a teljes napi fogyasztást. Itt a tárolót a 100 %-os napi fogyasztásra méretezzük, nem csupán a csúcsvételre.
Mikor elegendő ezzel szemben a kisebb tároló
Vannak olyan helyzetek is, amikor fölösleges nagy tárolóért fizetni:
- Kétszemélyes háztartás kizárólag zuhanyzási szokásokkal (kád nélkül).
- Olyan házak, ahol a kazán a fürdőszoba és a vételi helyek közelében van – a bekötővezetékben keletkező hőveszteség minimális.
- Kifejezetten szabálytalanul használt háztartások (hétvégi ház) – itt fontosabb a gyors felfűtés, mint a nagy térfogat.
- Szigetelt burkolati rendszerrel épült új házak, ahol az összenergia-fogyasztás alacsony, és a kazán fűtési igénye minimális – a kazánnak elegendő a teljesítménye a kisebb tárolóhoz.
A tároló és az energiahatékonyság – hogyan ne pazaroljunk
A melegvíz-tároló nemcsak a kényelemről szól, hanem a hatékonyságról is. A kondenzációs kazán alacsony visszatérő hőmérsékleteknél működik a leghatékonyabban. A tároló ebben segíti, ha helyesen van beállítva – erről a mechanizmusról bővebben a Miért takarít meg energiát a tárolós vízmelegítés az átfolyós melegítéshez képest című cikkben olvashat.
A gyakorlatból tudom, hogy a tárolós rendszerek üzemeltetésénél a leggyakoribb hibák a következők:
- Túl magasra állított tárolóhőmérséklet – a 70–75°C fölösleges és energetikailag költséges, hacsak nem tervezi a tárolót technológiai víz tárolójaként használni, vagy nincsenek kifejezetten hosszú vezetékei. A 60°C szabványosan a legionella elleni védelem minimuma, az optimális 60–62°C.
- A felfűtött tároló túl sokáig tartja a hőmérsékletet – ha a tároló áll, a köpenyen át távozó hőveszteség miatt a kazán vétel nélkül is újra felfűti a tárolót. Egy jól szigetelt tároló (legalább 5–8 cm poliuretán szigetelés) naponta csak 1–2 kWh-t veszít.
- A tároló túl nagy a kazán teljesítményéhez képest – a kazán soha nem melegíti át a teljes térfogatot ésszerű idő alatt, és a tároló alsó része hideg marad. Ténylegesen csak a tároló felső harmada hasznosul.
Mi befolyásolja még a választást – további gyakorlati megjegyzések
A tárolótérfogatról való döntésnél ezekről a gyakorlati szempontokról sem szabad megfeledkezni:
A tároló méretei és elhelyezése: Egy 200 literes tároló magassága általában 1 150–1 300 mm, átmérője 520–600 mm. Egy 2,2 m szokásos belmagasságú gépészeti helyiségbe ez többnyire gond nélkül befér. A 300 literes tároló magassága 1 400–1 600 mm, átmérője 600–750 mm – itt a rendelkezésre álló helyet még a megrendelés előtt ellenőrizni kell.
A tároló anyaga: A rozsdamentes acél tárolók ellenállóbbak a korrózióval szemben, és alkalmasak kemény vízhez; a zománcozott tárolók olcsóbbak, de rendszeres ellenőrzést és a magnéziumanód cseréjét igénylik (általában 2–3 évente). Az anód figyelmen kívül hagyása drámaian lerövidíti a tároló élettartamát – láttam már belülről átrozsdásodott tárolókat 5 év után, elhanyagolt anóddal.
Nyomás a tárolóban: A tárolók a szokásos, 3–6 bar vízvezeték-nyomásra vannak méretezve. Magasabb nyomás esetén nyomáscsökkentő szelep szükséges a tároló előtt. Mindig építsen be biztonsági szelepet és tágulási tartályt a hidegvíz oldalán.
A beszerelés menetét és a bekötés konkrét követelményeit a Tároló szerelése kondenzációs kazánhoz – eljárás és követelmények című cikkben találja, konkrét modellekhez pedig a Hogyan csatlakoztassunk tárolót a Protherm Panther Condens vagy Gepard Condens kazánhoz című írásban.
Azoknak, akiket a csúcsminőségű égésdiagnosztikával rendelkező modell érdekel, javaslom megnézni a Vaillant VU 25CS/1-5 ecoTEC plus IoniDetect típust – ez az ionizációs égésérzékelő technológiával működő kazán tárolós üzemben is rendkívül hatékonyan dolgozik, mert folyamatosan optimalizálja az égést. Azok számára, akik a hosszú élettartamú, bevált konstrukciót részesítik előnyben, kiváló választás a Protherm Panther Condens 15 KKO is, amely 150–180 literes tárolókhoz alkalmas 2–4 személyes háztartásokban.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Csatlakoztathatok a meglévő kazánomhoz a gyártó által ajánlottnál nagyobb tárolót?
Műszakilag igen, funkcionálisan azonban problémákat okoz. A kazán nem lesz képes ésszerű idő alatt felfűteni a nagyobb tárolót, a tároló a reggeli csúcs alatt soha nem melegszik át teljesen, és a tényleges kapacitás jelentősen kisebb lesz a tároló névleges térfogatánál. Például egy 15 kW-os kazán 300 literes tárolóval több mint 75–80 percig fűti a hideg tárolót, miközben a fűtés ez idő alatt le van állítva. Ha valóban nagyobb tárolóra van szüksége, jobb a kazánt is nagyobb teljesítményűre cserélni.
Megéri a szolárkészültségű tároló akkor is, ha jelenleg nincs napkollektorom?
Igen, megéri, ha ez nem jelent drámai felárat. Az alsó, napkollektoros hőcserélővel ellátott tároló általában 10–20 %-kal többe kerül, mint a nélküle lévő, de ha a jövőben (5–10 éven belül) napkollektorokat szerel fel, nem kell tárolót cserélnie – csak kollektorokat és szolárállomást kiegészíteni. A tárolót egyébként teljes egészében cserélni kellene, ami drágább és bonyolultabb.
Mi az optimális beállított tárolóhőmérséklet higiéniai és energiahatékonysági szempontból?
Higiéniai szempontból a minimum 60°C a Legionella pneumophila baktérium elpusztítása miatt. Ez a baktérium 25–45°C-on szaporodik, és 60°C fölötti hőmérséklet hosszabb hatására elpusztul. Egyes szabványok hetente egyszer úgynevezett termikus fertőtlenítést javasolnak – a tároló felfűtését 70°C-ra 1 órán át. Energiahatékonysági szempontból a szokásos üzemben 60–62°C az optimális. A 65°C fölötti hőmérséklet fölöslegesen növeli a fogyasztást, és gyorsítja a vízkőlerakódást.
Miért nem elég a tárolóm, pedig 200 literes tárolót vettem egy 4 fős családnak?
Az okok többfélék lehetnek: először is, lehet, hogy a tároló nem melegszik fel a teljes térfogatában – ellenőrizze a beállított tárolóhőmérsékletet, és azt, hogy a termosztát helyesen működik-e. Másodszor, a kazán teljesítménye tárolós üzemben alacsonyabb lehet a feltételezettnél (egyes kazánok tárolós üzemben csak a névleges teljesítmény 60–70 %-ával működnek). Harmadszor, a hőcserélőn lerakódott vízkő csökkenti a hőátadást – a tároló nem melegszik fel olyan gyorsan. Negyedszer, a vízfogyasztás magasabb lehet a becsültnél – hosszú zuhanyzások, kád, gyakori mosogatás. A biztonság kedvéért javaslom, konzultáljon szerelővel, aki ellenőrzi a rendszer működését.
Zománcozott vagy rozsdamentes tartályú tároló a jobb?
A víz típusától és a prioritásoktól függ. A rozsdamentes tároló hosszú távon ellenállóbb a korrózióval szemben, nem igényel anódot, és kemény víznél, valamint a semleges tartományon kívüli pH-nál is alkalmas. A zománcozott tároló olcsóbb, de rendszeres ellenőrzést és a magnéziumanód cseréjét igényli (kemény víznél 2 évente, lágy víznél 3–4 évente). Az elhanyagolt anód a zománcozott tároló korai leállásának fő oka. Egy átlagos, szokásos vizű háztartás számára a megfelelően karbantartott zománcozott tároló elegendő és gazdaságilag előnyösebb. Igényesebb alkalmazásokhoz és hosszú távú gondolkodáshoz a rozsdamentes tartályt ajánlom.
Használhatom a melegvíz-tárolót nyáron, amikor nem fűtök, anélkül, hogy a kazán fölöslegesen fűtésre kapcsolna?
Igen, minden modern, tároló csatlakoztatására alkalmas kondenzációs kazánnak van úgynevezett nyári üzemmódja, amelyben a kazán csak a melegvíz-tárolót fűti, a fűtési szivattyú pedig kikapcsolva marad. Ez a beállítás a szabályozás szabványos funkciója – nyáron egyszerűen átkapcsol a kazán kezelőpaneljén nyári üzemmódba, és a kazán csak a tároló igényére fog reagálni. A fogyasztás ebben az üzemmódban jelentősen alacsonyabb, mert a kazán csak akkor indul, amikor a tároló hőmérséklete a beállított érték alá esik (általában 5 K-nel a beállított érték alatt).
Összegzés: A helyes választás megéri
A megfelelő tárolótérfogat kiválasztása nem rejtély, hanem konkrét számok kérdése – a személyek számáé, a zuhanyzási szokásoké, a kazán teljesítményéé és a háztartás napi rendjéé. A túl kicsi tároló frusztrál, és rövid ciklusokban járatja a kazánt; a túl nagy tároló alulméretezett kazánnál részben hideg marad, és fölöslegesen veszít energiát a köpenyen át. Az arany középút az a tároló, amely lefedi a reggeli csúcsvételt, és amelyet a kazán legfeljebb egy óra alatt fel tud fűteni.
A teljes rendszer – tehát a kazán és a tároló – kiválasztásánál mindig jobb szakemberrel konzultálni, aki ismeri az adott házat, a vezetékeket és a helyi vizet. Ha konkrét kazánmodellek között dönt, nézze meg az Hogyan válasszunk tároló csatlakoztatására alkalmas kondenzációs kazánt című összehasonlító cikket is, amelyben a választás szempontjából fontos paraméterek áttekintését találja, vagy a Mi a különbség a tárolóra felkészített és a kombi kazán között című írást, amelyben elmagyarázom a két koncepció alapvető műszaki különbségét.
Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet old meg a háztartásában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.
