>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Álló vs. függesztett tároló kondenzációs kazánnál: különbségek és előnyök

Álló vs. fali tároló kondenzációs kazánhoz: különbségek és előnyök

Amikor a kondenzációs kazán és a melegvíz-tároló összeállításáról dönt, az egyik első gyakorlati kérdés, ami felmerül: álló vagy fali tároló? Első pillantásra egyszerű választásnak tűnik – hiszen a tároló az tároló, nem igaz? A kivitelezői gyakorlatban azonban ez olyan döntés, amely nemcsak magának a rendszernek a teljesítményét befolyásolja, hanem a kazánház elrendezését, a kezelés kényelmét, a szerelés költségeit és nem kis mértékben a beépítéssel való hosszú távú elégedettséget is. Ebben a cikkben mindkét típust alaposan körbejárjuk – a műszaki paraméterektől a helyigényen át a konkrét gyakorlati példákig.

Álló tároló vs. fali tároló – alapvető különbségek ÁLLÓ padlón álló magasság 120–180 cm ⊛ nagy térfogat ⊛ stabil hőmérséklet ⊛ lassabb hűlés FALI falra magasság 60–95 cm ⊛ padlót spórol ⊛ max. 100–200 l ⊛ kompakt

Mi az a melegvíz-tároló és miért érdemes kondenzációs kazánnal kombinálni

A melegvíz-tároló (műszaki néven: HMV-tárolós vízmelegítő – használati melegvíz tárolója) egy hőszigetelt tartály, amelyben a háztartás számára szükséges melegvíz-készlet felmelegszik és tárolódik. Azért kombinálják kondenzációs kazánnal, mert a modern kondenzációs kazánok – a régi acélkazánokkal ellentétben – elsősorban fűtésre vannak tervezve, a használati melegvíz előállításához pedig előnyös külön, megfelelő kapacitású tárolóval rendelkezni.

Miért? A kondenzációs kazán a nap folyamán ismételten beindul és leáll. Minél rövidebbek ezek a ciklusok, annál nagyobb a hőcserélőt érő hőterhelés, annál nagyobb az ismételt felfűtésre fordított energiafogyasztás és annál hamarabb kopik el az egész rendszer. A tároló hidraulikus és hőtechnikai puffer szerepét tölti be – a kazán egyszerre nagyobb víztérfogatot melegít fel, majd hosszabb időre leáll. A kondenzációs üzemmód pedig hatékonyabban működik hosszabb, egyenletesebb ciklusoknál. Ez az egyik oka annak, hogy a kazán + tároló összeállítások a gyakorlatban ennyire beváltak.

Arról, hogyan válassza ki az egész összeállítást, bővebben olvashat a Hogyan válasszunk kondenzációs kazán és melegvíz-tároló összeállítást című cikkben a Tudásközpontunkban.

Álló tároló: jellemzők, méretek és műszaki paraméterek

Az álló tároló (néha padlón álló vagy hengeres tárolónak is nevezik) függőleges tartály, amely a padlón áll – vagy közvetlenül hajlított lábakon, vagy beépített talapzaton. A piacon lévő álló tárolók többsége 100 litertől 500 literig vagy annál nagyobb térfogatú, a szokásos családi házak esetében pedig a 120–300 literes tartomány a leggyakoribb.

Egy 120–150 literes álló tároló tipikus méretei: magasság körülbelül 120–135 cm, átmérő 50–56 cm. Egy 200 literes tárolónál a magasság 145–160 cm körül, az átmérő 58–65 cm körül mozog. Minden gyártónak kissé eltérőek a méretei, ezért mindig ellenőrizze az adott termék műszaki adatlapját.

Egy üres 150 literes tároló tömege általában 60–85 kg, vízzel feltöltve ez 210–235 kg-ot jelent – ez fontos adat a padló statikája szempontjából régebbi épületek felújításánál.

Anyag és hőszigetelés

Az álló tároló általában vastagabb hőszigetelő réteggel rendelkezik (rendszerint 50–80 mm PUR hab), éppen azért, mert a nagyobb víztérfogat lassabban hűl ki, és a gyártók ezt minőségi szigeteléssel kompenzálják. A minőségi tárolók hőveszteségei 65 °C-on általában 1,5–2,5 kWh/24 óra. Összehasonlításképpen: egy olcsóbb tároló hővesztesége akár 3–4 kWh/nap is lehet, ami éves szinten nem elhanyagolható különbséget jelent az energiaszámlán.

A belső felület vagy zománcozott (klasszikus, átlagos árú, magnéziumanódot igényel), vagy rozsdamentes (magasabb ár, hosszabb élettartam, agresszívebb vízhez is alkalmas). A gyártók körében a zománcozott tárolók dominálnak, mert az anód rendszeres cseréjével akár 20–30 éves üzemidőn keresztül is nagyon megbízhatóak.

Fali tároló: jellemzők, méretek és műszaki paraméterek

A fali tároló (angolul: wall-hung water heater, néha compact storage heater) szerkezetileg falra szerelésre van kialakítva. Lényegesen kisebb térfogatú – a szabványos tartomány 30-tól 200 literig terjed, kondenzációs kazánokkal kombinálva pedig leggyakrabban 75–100 literes változatokkal találkozhat. Kivételes esetekben 150 literes fali tárolók is elérhetők, ezek azonban nehezek, és falra szerelésük fokozott követelményeket támaszt mind a rögzítéssel, mind a teherhordó fallal szemben.

Egy 75–80 literes fali tároló tipikus méretei: magasság 65–80 cm, szélesség 50–60 cm, mélység (faltól való kiállás) 40–55 cm. Az üres tároló tömege 30–50 kg, feltöltve 105–130 kg – ez kulcsfontosságú paraméter, mert a falazatnak ezt a terhelést biztonságosan kell viselnie.

Különleges eset: „Q" típusú tároló sima csöves hőcserélővel

Egyes gyártók kínálatában (például Vaillant) léteznek „Q" sorozatú fali tárolók (VIH Q), amelyek bordázat nélküli, sima csöves hőcserélőt, úgynevezett DualMode hőcserélőt használnak. Ezek a tárolók kivételesen gyors felfűtéssel tűnnek ki, és kifejezetten kondenzációs kazánokkal való együttműködésre vannak optimalizálva. A kínálatból példa a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B összeállítás, ahol a 75 literes Q75 B tároló a kazán teljes teljesítményén akár 440 liter melegvizet is képes szolgáltatni óránként a kombinált felfűtés átfolyásos hatásának köszönhetően.

Térbeli elrendezés: kazánház kazánnal és tárolóval „A" változat – álló tároló KAZÁN TÁR. ~130 cm ~50 cm padló „B" változat – fali tároló KAZÁN TÁR. szabad padló

Térbeli és szerelési különbségek – hol dönt ez a gyakorlatban

A kivitelezői gyakorlatban a helyigény nagyon gyakran döntő szempont. Nézzük meg konkrétan, mit jelent az egyes tárolótípusok esetében a kazánházban rendelkezésre álló hely.

Az álló tároló és padlóigénye

Az álló tároló padlófelületet foglal el – rendszerint egy 50–65 cm átmérőjű kört. Első pillantásra ez nem sok, kis kazánházakban (4–5 m²-nél kisebb) azonban jól érezhető. A tároló körül legalább 30–40 cm szervizteret kell hagyni azon az oldalon, ahol az anód, illetve ahol a csatlakozások bekötnek. A tároló akár közvetlenül a kazán mögé/mellé is állítható, ami jó tervezés esetén nagyon hatékony elrendezés.

Az álló tároló előnye, hogy a 150 liter feletti tárolók többsége csak álló kivitelben kapható – ha 200, 250 vagy 300 literre van szüksége, gyakorlatilag az álló az egyetlen választás. Egy 5–6 fős, két fürdőszobás család esetében a 200 literes tároló általában a minimum, és ott az álló tároló egyértelmű válasz. A szükséges térfogat kiszámításáról bővebben a Mekkora tárolóra van szükségem: számítás a személyek és fürdőszobák száma alapján című cikkben olvashat.

Fali tároló – felszabaduló padló, de korlátozott kapacitás

A fali tárolót a kazán mellé (vagy ugyanarra a falra) rögzítik, és a padló alatta szabadon marad. Ez nagy előny kis kazánházakban, de műszaki fülkékben, alacsony belmagasságú pincékben is, vagy olyan esetekben, amikor a beruházó rendezett, szép gépészeti helyiséget szeretne. Különösen új építésű házaknál, ahol a kazán a folyosóra vagy a gardróbba kerül, a fali tároló elegánsabb megoldás.

A fali tároló hátránya a falra ható terhelés. A 200+ kg teherbírású falazat vagy betonfal nem jelent problémát, de a gipszkarton, a vékony válaszfal gázszilikát elemei vagy a régi, megnövekedett nedvességtartalmú téglák problémásak lehetnek. A fali tároló felszerelése előtt a szerelőnek mindig fel kell mérnie a falat – ez olyan felelősség, amelyet egy jó szerelő soha nem becsül alá.

Hidraulikus összekötés: hogyan kommunikál a kazán a tárolóval

Az álló és a fali tároló közötti egyik kulcsfontosságú különbség nem csupán mechanikai, hanem hidraulikus is. A kazán és a tároló összekötésének módja a különböző konfigurációknál eltér, és közvetlenül befolyásolja a teljesítményt és a melegvíz-használat kényelmét.

Hidraulikus ábra: kondenzációs kazán + HMV-tároló KONDENZ. KAZÁN forró (primer, 60–75°C) visszatérő (primer) 3-járatú szelep / Thermolink TÁROLÓ HMV hőcserélő → fűtési kör (radiátor/padlófűtés) hideg víz HMV kilépés primer (forró) visszatérő hideg/HMV

Oldalsó hőcserélő vs. alsó hőcserélő

Az álló tárolóban a hőcserélő általában a tartály alsó részében helyezkedik el – ez hidraulikailag előnyös, mert a hideg víz alulról felfelé melegszik, ami támogatja a természetes konvekciót és a hőmérséklet hatékony rétegződését a tárolón belül. A meleg víz felül gyűlik össze és felülről kerül elvételre, a hideg víz pedig alul áramlik be. Az ilyen rétegződés (termikus rétegződés) energetikai szempontból előnyös – a tároló akkor is ad meleg vizet, amikor a teljes térfogat még nincs teljesen felfűtve.

A Protherm FE BM alsó sorozatú tárolói (alsó hőcserélő) célzottan használják ki ezt az elvet. Például a Protherm Gepard Condens 12 MKO + FE 120 BM dolná + Thermolink P összeállítás tipikus képviselője az alsó hőcserélővel és a Thermolink P hidraulikus modullal alkotott hatékony kombinációnak, amely biztosítja a tároló elsőbbségi feltöltését – vagyis a kazán HMV-igény esetén a tároló felfűtését részesíti előnyben a fűtéssel szemben. Ugyanígy működik a nagyobb teljesítményű Protherm Gepard Condens 25 MKO + FE 120 BM dolná + Thermolink P összeállítás is, magasabb kazánteljesítménnyel.

Arról, hogyan működik a Thermolink P és miért fontos, bővebben a Thermolink P és a kazán–tároló hidraulikus összekötése: hogyan működik című cikkben olvashat.

Teljesítmény-összehasonlítás: a felfűtés gyorsasága és a melegvíz rendelkezésre állása

Az egyik legfontosabb gyakorlati paraméter, hogy milyen gyorsan szolgáltat a tároló meleg vizet, és mennyit képes belőle csúcsidőben biztosítani. Itt az álló és a fali tároló nemcsak térfogatban, hanem a hőcserélő felületében is különbözik.

Hőcserélő-felület és felfűtési idő

A nagyobb álló tárolónak általában nagyobb a hőcserélője – vagyis egyszerre nagyobb teljesítményt tud a kazánból elvenni. De vigyázat: a tipikus esetben nem a kazán teljesítménye a korlátozó tényező a tároló feltöltésénél – a tároló hőcserélőjének kapacitása a korlát. Például egy 24 kW-os kondenzációs kazánhoz tartozhat olyan tároló, amelynek hőcserélője csak 12–15 kW-ra van méretezve. Ilyen esetben egy 150 literes tároló felfűtési ideje 10 °C-ról 60 °C-ra 50–70 perc körül van.

Egy 75–100 literes kis fali tároló ugyanazzal a kazánnal 20–35 perc alatt melegszik fel, ami gyorsabb – de a teljes víztérfogat kisebb. Egy kétfős háztartás vagy kis lakás számára ez teljesen elegendő. Négy vagy több fős családnak, illetve két zuhanyzóhelynek ez a kis fali tároló határeset, vagy egyenesen elégtelen.

Gyakorlati példa egy megrendelésből: az ügyfél új építésű sorházban, négyfős család, két fürdőszoba. Reggel 6:30 és 8:00 között az apa és két tinédzser szeretett volna egymás után, a komfort megszakítása nélkül lezuhanyozni. A 100 literes fali tároló nem volt elég – a harmadik zuhanyzás után a víz langyos lett. A megoldás egy 150 literes álló tároló volt, amelynek cseréje után a probléma megszűnt. A tároló éjszaka 65 °C-ra töltődött fel, és a reggeli vízvételezéseket a felhalmozott készlet fedezte.

Ár és gazdaságosság: mindkét megoldás teljes költsége

A fali tároló beszerzési ára rendszerint alacsonyabb – 75–100 literért kevesebbet fizet, mint egy azonos minőségű, 150 literes álló tárolóért. A gazdasági összehasonlítást azonban komplexen kell elvégezni:

  • A tároló beszerzési ára: a 75–100 literes fali 15–30 %-kal olcsóbb, mint az ugyanattól a gyártótól származó 150–200 literes álló.
  • Szerelési munka: a falra függesztés rögzítést, esetleg falmegerősítést igényel; az állót csak felállítják és bekötik – az álló tároló szerelése azonos kazánház esetén általában 1–2 munkaórával olcsóbb.
  • Hőveszteség: kisebb tároló = kisebb hőveszteség, de kisebb komfort és rövidebb ideig rendelkezésre álló meleg víz utánfűtés nélkül.
  • Élettartam: mindkét típus élettartama helyes karbantartás mellett (anódcsere 2–3 évente) 15–25 év. Az álló tároló mechanikailag stabilabb – nincs kitéve a megerősített felfüggesztő tartókból eredő rezgéseknek.
  • Szerviz: az anód cseréje az álló tárolón valamivel egyszerűbb – felülről jobban hozzáférhető.

Következtetés: azonos teljesítmény mellett az álló tároló hosszú távon gazdaságosabb – a fali tárolóért fizetett felár csak akkor éri meg, ha a helymegtakarítás valóban kulcsfontosságú.

Tárolótérfogat vs. felfűtési idő (24 kW kazán, B típusú hőcserélő) Tárolótérfogat (liter) Felfűtési idő (perc) 0 20 40 60 80 25 perc 75 l 33 perc 100 l 40 perc 120 l 55 perc 150 l 72 perc 200 l fali álló (padlón álló) *tájékoztató értékek, a hőcserélőtől függenek

Konkrét termékpéldák: mit kínálnak a piacon szokásos összeállítások

Nézzünk meg konkrét összeállításokat, amelyek jól szemléltetik mindkét megközelítést:

Fali tároló a gyakorlatban: a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B tipikus példája a kisebb háztartás vagy lakás számára kialakított kompakt összeállításnak. A 75 literes VIH Q75 B tároló fali kivitelű, a kazán mellé kerül a falra, és a speciális DualMode hőcserélőnek köszönhetően (sima cső magas hőátbocsátással) akár 15 liter/perc kifolyási teljesítményt is elér. Ez az összeállítás 1–3 személynek vagy zuhanyzós lakásoknak felel meg (nem kádnak mint elsődleges vízvételi helynek). Erőssége a kompaktság és a gépészeti helyiség elegáns összképe.

Álló tároló a gyakorlatban (120 liter): a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 120 B összeállítás jól szemlélteti az álló tároló belépését – a 120 liter határméret, amelyet néhány gyártó fali és álló kivitelben is kínál, a VIH R 120 B modell azonban egyértelműen álló, padlón álló tároló. Egy 3–4 fős családi házban zuhanykabinnal és egy káddal ez megfelelő választás.

Álló tároló nagyobb háztartáshoz (150 liter): a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 150 B a 150 literes álló tárolóval ésszerű választás egy 4–5 fős, két fürdőszobás háztartás számára. A VIH R 150 B tároló B energiaosztályú, ami jó hőszigetelés mellett 1,8–2,0 kWh/24h körüli hőveszteséget jelent. Az összeállítás multiMATIC 700 szabályozórendszerrel is fel van szerelve a kényelmes programozás érdekében.

A kazánházzal szembeni követelmények: mit kell előre megoldani

A rendszer beépítésének tervezésekor még a megrendelés előtt érdemes néhány gyakorlati dologra gondolni:

  • A helyiség szabad belmagassága: egy 150–200 literes álló tárolóhoz legalább 160–170 cm szabad belmagasságra van szükség (a tároló magassága + szerviztér + felső bekötés). Alacsony mennyezetű pincékben ez problémát jelenthet.
  • A fal szilárdsága fali tárolóhoz: a falnak el kell bírnia a feltöltött tárolót a vízkészlettel együtt, ez rendszerint 100–180 kg. A teherbírás megítélése a tervező vagy a tapasztalt szerelő felelőssége.
  • Hidegvíz-bekötés: a tároló hidegvíz-bekötést és HMV-kivezetést igényel – ezeket a csatlakozásokat a tároló beépítési helyére kell vezetni, nem csupán a kazán helyére.
  • Biztonsági szelep és lefolyó: minden tárolónak rendelkeznie kell biztonsági szeleppel (rendszerint 6–8 bar-ra beállítva), amelyről a lefolyást biztosítani kell. Álló tárolónál a lefolyó rendszerint a tároló melletti padlón van; falinál a lefolyót a falon kell vezetni – ez olyan szerelési részlet, amelyről néha megfeledkeznek.
  • Magnéziumanód: olyan tárolót rendeljen, amelynél az anód hozzáférhető – néhány olcsó változatban az anód beépített és hozzáférhetetlen, ami jelentősen lerövidíti a tároló tényleges élettartamát.

A szerelési folyamat részleteit a Kazán és tároló összeállítás szerelése: eljárás, követelmények és mit kell előre biztosítani című cikk dolgozza fel.

Védelem a legionella ellen: termikus fertőtlenítés és hatása a tároló megválasztására

A legionella (Legionella pneumophila) olyan baktérium, amely 25–45 °C-os meleg vízben szaporodik. A kondenzációs kazánok a tárolót rendszerint 60–65 °C-ra fűtik fel, ami a legionella számára halálos hőmérséklet – 60 °C-on néhány percen belül elpusztul, 70 °C-on gyakorlatilag azonnal.

A modern rendszerek (Vaillant ecoTEC, Protherm Gepard/Panther) szabályozóegységében rendszerint elérhető az automatikus termikus fertőtlenítés funkciója – hetente egyszer (rendszerint éjszaka) a tárolót 70–75 °C-ra fűti fel. Ez a funkció főként a rétegződéssel működő nagyobb tárolóknál fontos, ahol az alsó, hidegebb zóna (40–50 °C körül) kockázatot jelenthet.

A legionella szempontjából a kis fali tároló kevésbé kockázatos – a teljes térfogat gyorsan felmelegszik, és az egész töltet biztonságos hőmérsékletre kerül. A nagyobb álló tárolónak nagyobb a hőtehetetlensége, de helyesen beállított termikus fertőtlenítés mellett a kockázati szint azonos. Következtetés: a legionella nem érv sem az álló tároló mellett, sem ellene – a rendszer helyes beállítása és karbantartása mellett szóló érv. Bővebben a Kazán és tároló összeállítás karbantartása és szervize: mit és milyen gyakran ellenőrizzünk című cikkben.

Különleges esetek és gyakorlati megoldások

Lakásfelújítás korlátozott hellyel

Régi lakások (panelházak, polgári lakásállomány) felújításánál a melegvíz-tároló néha az eredeti fürdőszobába vagy a folyosón lévő fülkébe kerül. Itt a 75–100 literes fali tároló szinte az egyetlen ésszerű megoldás – az álló tároló túl sok padlófelületet foglalna el egy olyan lakásban, ahol minden négyzetcentiméter számít. A tárolót a falra függesztik, a kazán mellé kerül, a fennmaradó hely pedig más gépészeti elemek számára marad szabadon (osztó, tágulási tartály).

Új építésű családi ház – optimális összeállítás

Új építésű családi házaknál, ahol a kazánházat a nulláról tervezik, szinte mindig 150–200 literes álló tárolót javaslok. Az okok gyakorlatiak: elegendő hely a tervezéshez, elegendő térfogat a növekvő családnak, alacsonyabb fajlagos hőveszteség literenként, és jobb szervizhozzáférés. A fali tárolónak itt nincs valós előnye – hely bőven van, az árkülönbség pedig az építkezés összköltségéhez képest elhanyagolható.

Nyaraló vagy üdülőingatlan

Szezonálisan használt ingatlanoknál a melegvíz-tároló kevésbé releváns – de ha a nyaralót egész évben vagy hosszabb tartózkodásokra használják, a 75–100 literes fali tároló ideális. Könnyebb, a szerelés gyorsabb, és a rendszer téli leállításakor egyszerűbben leüríthető, mint az álló.

Összehasonlító táblázat: álló vs. fali tároló

Paraméter Fali tároló Álló tároló
Tipikus térfogat 30–200 liter 100–500+ liter
Padlófoglalás nincs 0,2–0,4 m²
Fallal szembeni igény magas (teherhordó fal) nincs különleges
Beépítési magasság 60–95 cm 110–180 cm
Felfűtési idő (24 kW) 20–35 perc (75–100 l) 40–90 perc (150–200 l)
Alkalmasság személyszám szerint 1–3 személy 3–8+ személy
Hőveszteség (kWh/24h) 0,8–1,5 kWh 1,5–3,0 kWh
Ár (tájékoztató, kazán nélkül) alacsonyabb magasabb (nagyobb térfogat)
Az anód szervizelhetősége
Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >