Hogyan válasszunk kondenzációs kazán és melegvíz-tároló rendszert
Hogyan válasszunk kondenzációs kazán és használati melegvíz-tároló összeállítást
Ha családi ház vagy lakás fűtését és használati melegvíz-ellátását tervezi, előbb-utóbb szembesül a kérdéssel: kombi kazánba fektessen be, vagy inkább válasszon különálló kondenzációs kazánt melegvíz-tárolóval kiegészítve? És ha a tárolós megoldás mellett dönt, milyen kazánt, milyen tárolót válasszon, és hogyan állítsa össze őket helyesen? Ez a cikk minden ilyen kérdésre részletesen válaszol, konkrét számokkal és a valós gyakorlatból vett példákkal.
Több tucat megrendelésen mentem végig, ahol az ügyfél rosszul méretezett tárolót, túl kicsi vagy túl nagy kazánt vásárolt, vagy egyszerűen nem oldotta meg helyesen a hidraulikát. Az eredmény: hideg víz tíz perc zuhanyzás után, ingadozó nyomás, vagy olyan kazán, amely hárompercenként ki-be kapcsol. Ez a cikk pontosan azért készült, hogy Ön elkerülhesse ezeket a hibákat.
Miért éppen kazán + tároló összeállítás – az alapvető előnyök a kombi kazánnal szemben
A kombi kazán kompromisszum. Kompakt, olcsó a beépítése, és egy kétfős háztartás számára, amelynek nincsenek különleges melegvíz-igényei, jól működik. Amint azonban három vagy több személyről, két fürdőszobáról vagy nagyobb lakásról van szó, a kombi kazán elkezd fizikai korlátokba ütközni – átfolyós módon melegíti a vizet, tehát csak annyit, amennyit a kazán hőcserélője az adott pillanatban át tud adni. Ha valaki zuhanyozik, és Ön közben a kádat tölti, a nyomás és a hőmérséklet is leesik.
A kondenzációs kazán és tároló összeállítása másképp működik. A tároló lényegében a melegvíz „bankja" – éjszaka vagy alacsony fogyasztás idején felmelegszik, reggelre pedig több tíz liter azonnal rendelkezésre áll. A kazán a csapról való vételezéskor egyáltalán nem indul be – a tároló önmagában ellát. A komfort jelentősen magasabb, és helyesen megtervezett rendszer esetén a hatásfok is összehasonlítható vagy jobb.
További előny: az összeállításban lévő kondenzációs kazán elsősorban a fűtésért felel, a tárolót pedig csak akkor tölti fel, amikor arra szükség van. Beállíthatja a prioritást: vagy a fűtés, vagy a tároló felfűtése élvez elsőbbséget. A legtöbb modern szabályozó (pl. Vaillant multiMATIC vagy Protherm Thermolink) ezt automatikusan és intelligensen vezérli.
Első lépés: a kazán teljesítményének helyes méretezése
A tárolós összeállításban lévő kondenzációs kazán teljesítményét elsősorban az épület hőveszteségei (tehát a fűtési igény) alapján kell méretezni, nem a tároló térfogata szerint. Ezt fontos rögtön az elején megérteni – ha a régebbi átfolyós rendszerekhez szokott, ahol a teljesítményt a melegvíz alapján számolták, itt más a logika.
Alapszabály: egy modern, alacsony energiaigényű családi ház (150 m² hasznos alapterület) hővesztesége 8–12 kW körül mozog. A nyolcvanas évekből származó, szigeteletlen régebbi épület akár 18–25 kW-ot is elérhet. A kazán teljesítménye legyen szorosan a hőveszteség felett, ne jóval afelett – a túlméretezett kazán ciklizál (rövid bekapcsolások, gyakori leállás), ami rontja a hatásfokot és növeli a kopást.
A kondenzációs kazán ráadásul széles tartományban modulálja a teljesítményét – például a Vaillant ecoTEC pro a névleges teljesítmény 20 %-ától 100 %-áig dolgozik. Ez azt jelenti, hogy egy 24 kW-os kazán akár 5–6 kW-on is képes üzemelni, ami nagy előny. Ennek ellenére nem szabad a végletekig menni – egy 35 kW-os kazán egy 8 kW hőveszteségű házban a moduláció ellenére is ciklizálni fog.
Gyakorlati példák a teljesítmény méretezésére
- 80 m²-es lakás, szigetelt panelház, 3 személy, 1 fürdőszoba: elegendő egy 12–15 kW-os kazán (pl. Protherm Gepard Condens 12 MKO) 100–120 l-es tárolóval
- 150 m²-es családi ház, tégla, részben szigetelt, 4 személy, 2 fürdőszoba: ideális teljesítmény 20–25 kW, tároló 150–200 l
- 220 m²-es régebbi ház szigetelés nélkül, 5 személy, 2 fürdőszoba + jakuzzi: teljesítmény 30–35 kW, tároló 200–300 l
- Új építésű passzívház-szabvány 200 m², 4 személy: elegendő 12–18 kW, tároló 150 l
Ha még nincs energetikai auditja és hőveszteség-számítása, tájékozódhat a durva ökölszabály alapján: 60–80 W négyzetméterenként a szigeteletlen régi épületeknél, 35–50 W/m² a felújítás után szigetelt háznál, 20–30 W/m² az alacsony energiaigényű szabvány szerinti új építésnél. Ezek durva becslések – a pontos választáshoz mindig azt javaslom, készíttessen hőveszteség-számítást.
Második lépés: a tároló térfogata – hány literre van valójában szüksége
A tároló térfogata a következő kulcsfontosságú paraméter. A túl kicsi tároló hamarabb kiürül, mint ahogy újra felmelegedne, Önnek pedig várnia kell. A túl nagy tároló feleslegesen foglalja a helyet, tovább melegszik, és a köpenyen keresztüli hőveszteségek is nagyobbak.
A gyakorlatban bevált alapszabály: 40–50 liter tároló személyenként, a fürdőszoba felszereltsége szerinti korrekcióval. Tehát egy négyfős háztartás esetén 160–200 literes tárolóról van szó. Ez a szabály a szokásos használatra vonatkozik (zuhany, mosdó, mosogató), nem kádra vagy jakuzzira.
Ha van kádja, számolni kell azzal, hogy egy szokásos kád feltöltése kb. 150–180 liter melegvizet igényel. 150 l-es tárolónál és kádnál éppen a határon van – a többit a tárolónak a kazán működése közben kell pótolnia, ami 20–40 percig tart. Ezért kád esetén legalább 200 l-es tárolót javaslok, vagy érdemes újragondolni, hogy egy álló 200 l-es tároló nem foglal-e kevesebb helyet, mint gondolná.
A személyek és fürdőszobák száma szerinti részletesebb számítást a Milyen térfogatú tárolóra van szükségem: számítás a személyek és fürdőszobák száma szerint című cikkben találja a Tudásközpontunkban.
Harmadik lépés: álló vagy fali tároló – melyiket válasszuk az adott kazánhoz
Az összeállítás kiválasztásánál fontos megkülönböztetni a tárolók két alaptípusát: az álló (padlón álló) és a fali (karimás, falra szerelt) kivitelt. Mindkét típusnak eltérőek a hely-, beépítési és hidraulikai igényei.
A fali tároló (pl. Vaillant VIH Q 75 B) kisebb térfogatú, jellemzően 75–100 liter, közvetlenül a fali kondenzációs kazán alá vagy mellé szerelve. Előnye a kompaktság – a teljes összeállítás kb. 60×80 cm alapterületet foglal el. Hátránya a kisebb térfogat, amely 2–3 személyre alkalmas kád nélkül. A hidraulikus összekötés egyszerű, mert a gyártó előkészített szetteket szállít.
Az álló tároló (pl. Vaillant VIH R 120 B vagy VIH R 150 B, Protherm FE 120/150 BM) rugalmasabb. Térfogata 120–300 liter, állhat a kazán mellett, a kazánházban, sőt akár más helyiségben is (meghosszabbított csővezetékkel). Három vagy több személy esetén rendszerint ez a jobb választás. Hátránya a nagyobb helyfoglalás és a hidraulika helyes megoldásának szükségessége.
A két típus részletes összehasonlítását az Álló vs. fali tároló kondenzációs kazánnál: különbségek és előnyök című cikkben találja a Tudásközpontunkban.
Példák a gyakorlatból
Egy pozsonyi projektben – panelházi lakás, háromszobás, két felnőtt és egy gyermek – a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B összeállítást terveztük. A 75 literes tároló elegendő volt, mivel a családnak nincs kádja, és a zuhanyzások egyenletesen oszlanak el a nap folyamán. Az összeállítás bármilyen építési átalakítás nélkül elfért az eredeti kazánhelyiségben, a kazán az eredeti helyén maradt felfüggesztve, a tároló mellé került a padlóra. A beépítés egy napig tartott.
Ezzel szemben egy nyitrai családi házban – 5 személy, két fürdőszoba, az egyik káddal – a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 150 B összeállítást választottuk 150 literes tárolóval. Az ügyfél eredetileg 120 literes tárolót szeretett volna, de a számítás után (kád = 160 l, 5 személy, reggeli csúcs) meggyőztük a nagyobb változatról. A döntés helyes volt – a tároló a szokásos használat során soha nem ürült ki teljesen.
Negyedik lépés: hidraulikus összekötés – Thermolink, karimás csatlakozás vagy egyedi vezetékezés
A problémák egyik leggyakoribb forrása nem a kazán és nem is a tároló, hanem a hidraulikus összekötésük módja. A tároló helytelen bekötése azt okozhatja, hogy a kazán nem reagál a tároló felfűtési igényére, a tároló nem melegszik fel a kívánt hőmérsékletre, vagy visszaáramlás lép fel.
A gyártók ezért előkészített összekötő szettekkel szállítják az összeállításokat. A Protherm összeállítások esetében ez a Thermolink P – hidraulikus összekötő léc, amely a kazán, a tároló és a fűtési kör közötti vízáramlást vezérli. Egyetlen kompakt blokkban tartalmazza a keverőt, a szivattyúkat és a szelepeket. Előnye, hogy a szerelőnek nem kell nulláról megoldania a hidraulikát – a léc előkészített, elég a séma szerint bekötni.
Ha érdekli, hogyan működik pontosan a Thermolink P és mikor érdemes használni, ajánlom a Thermolink P és a kazán tárolóval való hidraulikus összekötése: hogyan működik című cikket a Tudásközpontunkban.
Ötödik lépés: szabályozás és vezérlés – mit kínálnak a modern összeállítások
A kondenzációs kazán intelligens szabályozás nélkül olyan, mint az autó sebességmérő nélkül – működik, de nem hatékonyan. A modern összeállítások időjárásfüggő (ekvitermikus) szabályozással, programozható termosztátokkal és okostelefonos távfelügyeleti lehetőséggel vannak felszerelve.
Vaillant multiMATIC 450/700 – szabályozó, amely egyes összeállítások része (pl. Vaillant ecoTEC pro + VIH Q75 B multiMATIC 450 szabályozóval). Nemcsak a kazánt és a tárolót vezérli, hanem a fűtési köröket, a tároló prioritásos felfűtését is, és külső érzékelő nélkül is képes időjárásfüggő szabályozásra (belső algoritmusok alapján számol). A multiMATIC 700 magasabb kategóriájú modell, teljes értékű többzónás szabályozással.
A Protherm Thermolink P Protherm termosztáttal kombinálva olyan megoldás, amelyet az ügyfelek főleg az egyszerűsége és kompaktsága miatt értékelnek. Minden hidraulikus elem egyetlen lécbe van integrálva, a szabályozó közvetlenül csatlakozik. A Protherm Gepard Condens 12 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P vagy a Protherm Gepard Condens 25 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P összeállítások jó példák erre – az ügyfél teljesen előkészített összeállítást kap a szabályozással és a hidraulikával együtt.
Az időjárásfüggő szabályozás a gyakorlatban nagyon fontos az energiamegtakarítás szempontjából. Az a kazán, amely a külső hőmérséklet szerint szabályoz, enyhe időjárás esetén nem melegíti 80 °C-ra a vezetékben lévő vizet, hanem pl. 45–55 °C-os előremenő hőmérséklettel dolgozik. Pontosan ez az a tartomány, ahol a kondenzációs kazán kondenzál és a legmagasabb hatásfokkal működik (a fűtőérték alapján akár 109 %). Időjárásfüggő szabályozás nélkül a kazán kevésbé hatékonyan üzemel, és az energiamegtakarítás alacsonyabb.
Hatodik lépés: Vaillant vs. Protherm összeállítások összehasonlítása – melyiket válasszuk
A szlovák piacon két fő márka uralja a kondenzációs kazán + tároló összeállítások szegmensét: a Vaillant és a Protherm (Bosch). Mindkettő minőségi, mindkettő sűrű szervizhálózattal rendelkezik Szlovákiában, és mindkettő a törvényi minimumon túli garanciát kínál regisztráció esetén. Hogyan hasonlítsuk hát össze őket?
A Vaillant ecoTEC pro régóta kiváló hírnévnek örvendő kazán. Az égésmodul teljesen előkeveréses (a levegő és a gáz bevezetése egyetlen torkolatban történik), ami alacsony NOx-kibocsátást garantál. A kazán halk, beépített diagnosztikával rendelkezik, és rendkívül egyszerű a kezelése. A VIH tárolókat pontosan ehhez a kazánhoz tervezték – karimás csatlakozás, előkészített hidraulika. A multiMATIC 450 és 700 szabályozók teljes körű időjárásfüggő szabályozást és távfelügyeletet kínálnak.
A Protherm Gepard Condens műszakilag nagyon hasonló színvonalon áll. Fő előnye az ár – a Protherm összeállítások összehasonlítható teljesítmény mellett általában valamivel olcsóbbak. A Thermolink P intelligens hidraulikai megoldás, amely időt takarít meg és csökkenti a beépítési hiba kockázatát. Azon ügyfelek számára, akik bevált és kedvező árú megoldást keresnek, a Protherm kiváló választás.
Ha e két márka között ingadozik, ajánlom elolvasni a részletes összehasonlítást a Vaillant ecoTEC pro vs. Protherm Gepard és Panther Condens: az összeállítások összehasonlítása című cikkben a Tudásközpontunkban.
Helyigény és beépítési követelmények
A kondenzációs kazán tárolóval nagyobb összeállítás, mint a kombi kazán, és ezt figyelembe kell venni a tervezésnél. Jellemző helyigények:
- Fali kazán + 75–80 l-es tároló (a kazán alatt): szélesség kb. 45–60 cm, mélység 50–60 cm, magasság 160–180 cm a kazánnal együtt. Fürdőszobába is befér (ha a szellőzés és a levegőellátás megoldott).
- Fali kazán + 120–150 l-es álló tároló (mellette): szélesség kb. 100–130 cm (kazán + tároló egymás mellett), mélység 60 cm, magasság a mennyezetig kb. 1,8 m. Kazánház vagy gépészeti helyiség szükséges.
- Fali kazán + 200 l-es álló tároló: a tároló átmérője 60–65 cm, magassága 1,5–1,7 m. A teljes összeállítás kb. 1,4–1,6 m szélességet foglal el.
A helyigényen kívül meg kell oldani a kondenzátum elvezetését is (a kondenzációs kazán savas kondenzátumot termel, amelynek semlegesítőn keresztül kell a csatornába folynia), az égési levegő bevezetését és az égéstermékek elvezetését (turbó rendszer koncentrikus csővezetékkel vagy különálló vezetékekkel). A részleteket a Kazán és tároló összeállítás beépítése: eljárás, követelmények és mit kell előre biztosítani című cikkben találja a Tudásközpontunkban.
Fontos szempont: a kondenzációs kazánt nem szabad fűtetlen helyiségbe telepíteni, ahol fagyveszély áll fenn. A kazánban és a vezetékben lévő kondenzátum megfagyna és károsítaná a hőcserélőt. Ha nincs más lehetőség, fagyvédelmet kell biztosítani (a kazánba integrált funkció – kb. 5 °C alatti hőmérsékleten működteti a szivattyút és az égőt).
Mire figyeljünk az összeállítás megvásárlásakor – a vásárlók leggyakoribb hibái
A gyakorlatból tudom, hogy a problémák többsége már a szerelés előtt keletkezik. Íme a leggyakoribb hibák:
- Kazán vásárlása nem azonos márkájú tárolóval: nem minden tároló köthető össze hidraulikailag egyszerűen minden kazánnal. A gyártók úgy tervezik a tárolókat, hogy a saját kazánjaikhoz illeszkedjenek – különböző márkák kombinálásakor egyedileg kell megoldani a hidraulikát, ami drágítja a beépítést és növeli a hiba kockázatát.
- A tároló térfogatának alábecslése: a vásárlók 80 l-eset vesznek egy négyfős családnak, mert olcsóbb, majd egy év múlva telefonálnak, hogy nem elég a víz.
- Túlméretezett kazán: 35 kW-os kazán egy 10 kW hőveszteségű házban. A kazán ciklizál, a kondenzátum semlegesítése nem győzi, az élettartam lerövidül.
- A kondenzátum-semlegesítő elfelejtése: a kondenzációs kazán savas kondenzátumot termel (pH 3–4). Semlegesítő nélkül nem szabad közvetlenül a csatornába engedni.
- Hiányzó időjárásfüggő szabályozás: a szerelő elfelejti bekötni a külső érzékelőt, és a kazán ekvitermikus szabályozás nélkül üzemel – jelentősen csökken az energiamegtakarítás.
- A vízkeménység figyelmen kívül hagyása: kemény víz esetén (2,5 mmol/l felett) vízlágyítást vagy legalább mágneses szűrőt kell alkalmazni, különben a tároló és a kazán hőcserélője vízkővel telítődik.
Gazdaságosság és megtérülés – mit takarít meg valójában
A kondenzációs kazán 95–109 %-os hatásfokot ér el (a visszatérő víz hőmérsékletétől függően). A régi alacsony hőmérsékletű kazánhoz képest (80–85 %-os hatásfok) a megtakarítás 15–25 % az energián. Például 1 200 € éves gázkiadás esetén ez évi 180–300 € valós megtakarítást jelent.
Kondenzációs kazán + tároló összeállítás vs. kombi kazán: az összeállítás ára kb. 400–800 €-val magasabb (tároló + beépítés), viszont a tároló nélküli (kombi) kondenzációs kazán élettartama intenzív melegvíz-vételezés mellett rövidebb, mert az átfolyós melegítés jobban terheli a kazánt. A tárolós összeállításban lévő kazánnak helyes méretezés esetén lényegesen kevesebb az indítási ciklusa, tehát hosszabb a hőcserélő és az égő élettartama.
Az összeállításba történő beruházás megtérülése az egyszerűbb megoldáshoz képest 3 és 6 év között mozog a háztartás méretétől és az energiaáraktól függően. Nagyobb háztartásoknál (5+ személy) a megtérülés gyorsabb.
Összeállítások közvetlenül a kategóriából – gyors kínálati áttekintés
Ha közvetlenül a termékekhez szeretne lépni, itt egy rövid áttekintés a kategóriában elérhető összeállításokról:
- Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B + multiMATIC 450 – kompakt összeállítás 2–3 személyre, 75 l-es fali tároló, szabályozóval együtt. Ideális lakásba vagy kisebb házba.
- Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 120 B – 120 l-es álló tároló, 3–4 személyre kád nélkül. Korlátozott szélességű kazánházba alkalmas.
- Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 150 B + multiMATIC 700 – komplett megoldás 4–5 személyre teljes szabályozással, 150 l-es tároló, többzónás szabályozással együtt.
- Protherm Gepard Condens 12 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P – kedvező árú összeállítás kisebb lakásba vagy házba, 12 kW, 120 l-es tároló Thermolink léccel.
- Protherm Gepard Condens 25 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P – erősebb változat nagyobb házba, 25 kW, 120 l-es tároló, Thermolink P. Nagyobb fűtött alapterületnél alkalmas.
Garanciális feltételek és szerviz – amit tudni érdemes
Ha bevált forgalmazótól vásárolja az összeállítást, és tanúsított szerviztechnikussal szerelteti be, meghosszabbított garanciát kap. A Vaillant például a termék regisztrációja és hivatalos szerviz általi beépítése esetén 5 év garanciát kínál a kazánra. A Protherm hasonló feltételekkel dolgozik.
Az éves szerviz nemcsak a garancia szempontjából kötelező, hanem biztonsági okokból is. A kondenzációs kazánt évente ellenőrizni kell – az égéstér tisztítása, a tömítések ellenőrzése, égéstermék-elemzés, a tágulási tartály ellenőrzése. A tároló az anódvédelem ellenőrzését igényli (a magnéziumanód elhasználódik, és védi a tartályt a korróziótól – 2–4 évente cserélni kell). A karbantartás részleteit a Kazán és tároló összeállítás karbantartása és szervize: mit és milyen gyakran ellenőrizzünk című cikkben találja.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Csatlakoztathatok tárolót a meglévő, otthon lévő kondenzációs kazánomhoz?
Igen, az esetek többségében lehetséges, de függ a kazán típusától és a szabályozásától. Ha a kazán rendelkezik kimenettel a tároló vezérléséhez (a legtöbb kondenzációs kazán igen), a szerelő kiegészíti a rendszert a tárolóval és a hozzá tartozó hidraulikával. Fontos ellenőrizni, hogy a kazán támogatja-e a tároló prioritásos kapcsolását, és hogy a kazán teljesítménye elegendő-e a tároló felfűtéséhez is. Javasoljuk, hogy a tároló megvásárlása előtt konzultáljon a hivatalos szervizzel.
Mi a különbség a közvetlen és a közvetett fűtésű tároló között?
A kondenzációs kazánnal alkotott összeállításban lévő tárolók kizárólag közvetett fűtésűek – a tárolóban lévő víz csőkígyós hőcserélőn (külső vagy belső) keresztül melegszik, amelyen a kazánból érkező forró víz áramlik át. A közvetlen fűtést (elektromos fűtőbetét a tárolóban) elektromos tárolóknál vagy kiegészítő hőforrásként alkalmazzák. Gázkazános összeállításoknál a tároló mindig közvetett fűtésű.
Mi van, ha napkollektorokat is szeretnék – kombinálható a tárolóval?
Igen, de két hőcserélővel rendelkező tárolót kell választani – egyet a kazánnak, egyet a szolár körnek. Az ilyen (bivalens) tárolók nagyobbak és drágábbak, de jó tetőtájolás mellett a melegvíz-fogyasztás 50–70 %-át képesek napenergiából fedezni. Ilyen esetben az egész rendszert alaposan meg kell tervezni, beleértve az egyes hőforrások prioritásának szabályozását is.
Mennyi ideig tart egy 150 literes tároló felfűtése hideg vízről?
Függ a kazán teljesítményétől és a kívánt vízhőmérséklettől (jellemzően 55–60 °C). Egy 24 kW-os kazán teljes teljesítményen kb. 25–35 perc alatt melegíti fel a 150 l-es tárolót 15 °C-ról 55 °C-ra. Egy 12 kW-os kazán ezt 50–70 perc alatt teljesíti. A gyakorlatban a tároló soha nincs teljesen hidegen – normál körülmények között mindig csak részlegesen töltődik újra, így az utánfűtési ciklus ideje sokkal rövidebb.
Szükséges-e a tárolóra felülvizsgálat vagy más engedély?
Az 1 000 literig terjedő térfogatú és 0,5 MPa üzemi nyomásig működő melegvíz-tárolók (ezek az összes szokásos háztartási tároló) a szlovák előírások szerint nem esnek nyomástechnikai-biztonsági felülvizsgálat alá. Nem szükséges tehát semmilyen külön engedély. A beépítést az érvényes szabványok szerint, szakmailag felkészült személynek kell elvégeznie, ami a garancia és az ingatlanbiztosítás feltétele is.
Hol találok több információt az összeállítás konkrét meghibásodásairól?
A Tudásközpontunkban elkészítettük a A kondenzációs kazán és tároló összeállítás gyakori meghibásodásai és megoldásuk című cikket is, ahol megtalálja a leggyakoribb hibakódok áttekintését, azok okait és a megoldás menetét. Ha további kérdései vannak, javasoljuk elolvasni a Gyakori kérdések a kondenzációs kazán és használati melegvíz-tároló összeállításokról című írást is.
Összegzés: hogyan döntsünk – gyakorlati eljárás 5 lépésben
A megfelelő kondenzációs kazán és tároló összeállítás kiválasztása nem bonyolult, ha rendszerezetten halad:
- Derítse ki a ház hőveszteségét – legalább tájékoztató jelleggel (m², az épület kora, szigetelés). Ez alapján határozza meg a kazán teljesítményét.
- Számolja össze a személyeket és a fürdőszobákat – ez alapján határozza meg a tároló térfogatát. Ne feledkezzen meg a kádról, ha van.
- Döntsön a tároló típusáról – fali (kompakt, 100 l-ig) vagy álló (nagyobb térfogat, rugalmasabb). Ez a rendelkezésre álló helytől is függ.
- Válasszon egy gyártótól származó összeállítást – így elkerüli a hidraulikával és a szabályozással kapcsolatos gondokat. A Vaillant és a Protherm bevált választás, jó szlovákiai szervizhálózattal.
- Ne tervezze a beépítést hivatalos szerviztechnikus nélkül – a garancia, a biztonság és a szabályozás helyes beállítása mind olyan ok, amiért nem érdemes a beépítésen spórolni.
Ha még mindig bizonytalan, vagy nem szokványos helyzetben van (történelmi épület, kombinált hőforrás, napkollektorok), bátran használja a Tudásközpontunkat – itt cikkeket talál a folyamat minden lépéséhez, a méretezéstől a beépítésen át a szervizig. A jól megtervezett összeállítás évtizedekig megbízható meleggel és kényelmes melegvízzel hálálja meg a döntést.
Kérdése van a témával kapcsolatban?
Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani otthonában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.
