>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Tárolós kazán vagy átfolyós vízmelegítő: melyik éri meg jobban

Tárolós kazán vagy átfolyós vízmelegítő: melyik éri meg valójában jobban?

Ez a kérdés azok közé tartozik, amelyekkel szinte minden vásárló szembesül a fűtés felújításakor vagy a régi kazán cseréjekor. És nem egyszerű rá a válasz, mert a helyes döntés tényezők kombinációjától függ – a háztartás méretétől, a használati melegvíz fogyasztásától, a lakás vagy a ház elrendezésétől, a meglévő szereléstől és nem utolsósorban az anyagi lehetőségektől is. A gyakorlatban több száz munkánál találkoztam mindkét megoldással, és azt kell mondanom: mindegyiknek megvan a maga logikája, de mindegyiknek megvannak a határai is.

Ebben a cikkben mindkét technológiát alaposan körüljárjuk – hogyan működnek, hol jeleskednek, hol ütköznek éppen ellenkezőleg korlátokba, és hogyan néz ki a gazdasági összehasonlítás a szlovákiai háztartások valós körülményei között. Ha csak gyors választ keres, olyan nem létezik. De ha tudni szeretné, miért éppen az egyik vagy a másik megoldás illik az Ön helyzetéhez, olvasson tovább.

Az átfolyós vízmelegítés elve (kombi kazán) Hideg víz KOMBI KAZÁN lemezes átfolyós hőcserélő Melegvíz azonnal 55–60 °C ⚠ Korlátozott vízhozam – max. 10–14 l/perc teljes teljesítménynél Égők / gáz

Hogyan működik az átfolyós vízmelegítő – és mit jelent ez a gyakorlatban

Az átfolyós vízmelegítő – a gyakorlatban leggyakrabban kombi kondenzációs kazán formájában – abban a pillanatban melegíti fel a vizet, amikor valaki a háztartásban megnyitja a csapot. A vezetékes hidegvíz átfolyik a lemezes hőcserélőn vagy a spirálon, miközben a kazán a kívánt hőmérsékletre melegíti. Első ránézésre tökéletes megoldás: nincs tárolási veszteség, a víz mindig friss, nem kell várni a felmelegedésre. Csakhogy a valóság bonyolultabb.

Ahhoz, hogy a kazán folyamatosan 55–60 °C-ra melegítse a vizet, elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie az átfolyós melegítéshez. Egy szokásos, 24–26 kW teljesítményű kombi kazán nagyjából percenként 10–14 liter ütemben képes felmelegíteni a vizet – és ezt is csak akkor, ha közben nem kell a radiátorokat is fűtenie. Mikor jelentkezik a gond? Egyidejű, két helyen történő vízvételnél – például zuhanyzás a fürdőszobában és mosogatás a konyhában. A hőmérséklet csökken, a vízhozam nem elegendő, a zuhany alatt állók kellemetlen hőmérséklet-ingadozást élnek át.

További gyakorlati probléma: a kombi kazán nagyon kis vízhozamnál (például kézmosásnál) egyáltalán nem biztos, hogy bekapcsol, vagy csak késleltetve kapcsol be. Ennek eredménye, hogy az első 10–30 másodpercben hideg vagy langyos víz folyik, amíg a kazán felfut és a hőcserélő felmelegszik. Ez nem csupán kényelmetlenség – vízpazarlás is, ami egy év alatt több száz literre rúg.

Hogyan működik a kazán + tároló összeállítás – és hol a különbség

A kondenzációs kazán és tároló összeállítása teljesen más elven működik. A kazán – ebben az esetben fűtő (egykörös), azaz kizárólag fűtésre szánt – közvetetten, beépített hőcserélőn (csőkígyón) vagy külső lemezes hőcserélőn keresztül melegíti fel a melegvíz-tárolót. A tároló a kész használati melegvizet általában 75–300 liter mennyiségben tárolja, a csapolás fokozatosan kiüríti, a kazán pedig automatikusan újratölti hővel.

Az előnyök nyilvánvalóak: a csapból gyakorlatilag azonnal folyik a melegvíz (a csőtávolság szempontjából, nem a felmelegedésre való várakozás értelmében), a vízhozamot a vezetékhálózat nyomása korlátozza – nem a kazán teljesítménye –, és az egyidejű, több helyen történő vízvétel sem jelent gondot, amíg a tároló ki nem ürül. Két zuhany egyszerre? Semmi gond, ha 150–200 literes tárolója és a regenerálódáshoz elegendő órateljesítményű kazánja van.

Összeállítás: kondenzációs kazán + melegvíz-tároló KONDENZ. KAZÁN (fűtő, egykörös) TÁROLÓ 75–300 l hőcserélő (csőkígyó) primer ↑ primer ↓ Hideg víz (HV) Melegvíz csapolás (HMV) Radiátorok (fűtés)

Mikor nyer egyértelműen a tárolós megoldás

A gyakorlatban több olyan háztartástípus is létezik, ahol a kazán + tároló összeállításnak nincs valós alternatívája:

  • Családi ház 4 vagy több személlyel: A használati melegvíz fogyasztása olyan magas és rendszeres, hogy a kombi kazán egyszerűen nem képes kényelmes csapolást biztosítani. A reggeli csúcsot (amikor mindenki mosakszik iskola és munka előtt) egy 150–200 literes tároló gond nélkül kezeli. A kombi kazán ugyanebben az időben a kapacitásával küzdene.
  • Két vagy több fürdőszobás ház vagy lakás: A több helyen történő egyidejű vízvétel csak idő kérdése. A tároló ezt elegánsan megoldja – a nyomást és a vízhozamot a vezetékhálózat határozza meg, nem a kazán teljesítménye.
  • Kádas háztartások: Egy szokásos kád megtöltése 120–160 liter melegvizet igényel. Egy 24 kW-os kombi kazán 10 l/perc vízhozam mellett percenként körülbelül 15 liter 40 °C-os vizet tud adni (hidegvízzel keverve), vagyis a kád megtöltése 8–10 percig tart – és ezalatt senki más nem használhat másik csapolóhelyet. Egy 150–200 literes tároló ezt szinte azonnal és korlátozás nélkül megoldja.
  • Régebbi házak hosszú vezetékekkel: Azokban a családi házakban, ahol a kazán messze van a fürdőszobától, a tárolós összeállítás lehetővé teszi a tároló elhelyezését közelebb a csapolási helyhez, ezzel rövidül a melegvízre való várakozás és minimálisra csökken a csővezetéki veszteség.
  • Napkollektoros házak: A tároló alapfeltétele a napkollektoros kombinációnak. Kombi kazánt napkollektorral összekötni gyakorlatilag lehetetlen – legalábbis külön tároló nélkül nem.

Mikor észszerű választás az átfolyós vízmelegítő (kombi kazán)

Igazságtalan lenne azt állítani, hogy az átfolyós megoldásnak nincs helye. Van – de konkrét körülmények között:

  • Kis lakás (1–2 személy, egy fürdőszoba): A használati melegvíz fogyasztása alacsony és kiszámítható. Két helyen történő egyidejű vízvétel ritka. A kombi kazán itt ár szempontjából kedvezőbb és helytakarékosabb is.
  • Panelházi lakások központi fűtéssel: Ha a társasháznak csak a melegvízre (HMV) van saját hőforrása, egy kis átfolyós vízmelegítő értelmes választás.
  • Korlátozott hely: Ha a lakás gépészeti aknájában vagy a technikai helyiségben egyszerűen nincs hely a tárolónak, a folyamatos vízmelegítésű kombi kazán az egyetlen lehetőség.
  • Ideiglenes megoldás felújításnál: Néha a legolcsóbb kezdet egy új, kompakt kazán tároló nélkül, a tároló pedig a második ütemben kerül be.

Gazdasági összehasonlítás: mi kerül többe és mi takarít meg többet

Nézzük a konkrét számokat. Egy négyszemélyes családi házra jellemző összeállítást hasonlítunk össze.

Tájékoztató költségek összehasonlítása (4 fős háztartás) 0 € 500 € 1 000 € 1 500 € 2 000 € 900 € +300 € 1 600 € +400 € 280 €/év 230 €/év Kombi kazán Kazán + tároló Üzemeltetés kombi kazán Üzemeltetés kazán+tár. Berendezés + szerelés Éves üzemeltetés (gáz+energia)

Egy kombi kondenzációs kazán beszerzési ára 700–1 200 € között mozog, ehhez jön a szerelés kb. 250–400 €. Összesen tehát 950–1 600 € beruházás. A kondenzációs kazán és tároló összeállítása (például Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 120 B) beszerzésben 1 400–2 200 €-ra jön ki a szereléssel együtt, a tároló méretétől és a konkrét modelltől függően.

Első ránézésre a kombi kazán tűnik előnyösebbnek – és valóban olcsóbb a kezdetekkor. De nézzük meg az üzemeltetést. A tárolós kondenzációs kazánnak alacsonyabbak a hőveszteségei a jobb fűtésszabályozásnak és annak köszönhetően, hogy kihasználható az éjszakai tarifa a használati melegvíz készítéséhez (a tároló felfűtése olcsóbb tarifában). A Vaillant VIH R sorozat tárolói kiváló hőszigeteléssel rendelkeznek (a veszteség mindössze 1,5–2,0 kWh/24 óra), így a tároló hosszú ideig tartja a hőmérsékletét utánfűtés nélkül is. Egy szokásos négyfős háztartásnál az éves üzemeltetési költségek különbsége 30–70 € a tárolós megoldás javára. Nagyjából 600–700 €-s beruházási különbség mellett ez 8–15 éves megtérülést jelent – ami hosszúnak tűnik, de a kazán teljes élettartama 15–20 év, a tároló pedig 15–25 évig bírja.

Tárolási veszteség – mítosz vagy valóság?

A tároló elleni egyik leggyakoribb érv az úgynevezett tárolási veszteség – az a hő, amelyet a tároló a környezetébe sugároz, akkor is, ha senki nem vesz ki vizet. Ez valós jelenség, de a mértéke a szigetelés minőségétől függ. A modern, PU habbal (poliuretán szigeteléssel) készült tárolók vesztesége 24 óra alatt 1,5–2,5 kWh, 60 °C-os tartási hőmérsékletnél. Ez évente 550–900 kWh, ami kb. 0,08–0,10 €/kWh gázár mellett évi 44–90 € többletet jelent az átfolyós melegítéshez képest.

Ezt a számot azonban egy fontos tényezővel korrigálni kell: a fűtött technikai helyiségben (jellemzően pincében vagy kazánházban) elhelyezett tároló ezt az elveszített hőt valójában a térbe adja le – ami a téli időszakban akár kívánatos is lehet. A fűtetlen térben elhelyezett tároló veszteségei magasabbak, és ezek a hőveszteségek valóban elvesznek.

További tényező: a tároló lehetővé teszi a kondenzáció jobb kihasználását. A tárolót felfűtő fűtő (egykörös) kazán hosszú ciklusokban, alacsonyabb indítási gyakorisággal dolgozik – tehát kevesebb indítás és több kondenzáció. A kombi kazán a folyamatos melegítésnél rövid ideig és gyakrabban indul, ezzel romlik a hatásfok (nem minden indítás éri el a teljes kondenzációt).

Konkrét összeállítások a gyakorlatból: hogyan néz ki ez a valóságban

Nézzünk néhány valós forgatókönyvet, amelyekkel a gyakorlatban találkoztam:

1. forgatókönyv: Családi ház, 4 személy, 2 fürdőszoba

A vásárlónak régi, elektromos tárolós bojlere (200 l) és külön gázkazánja volt a fűtéshez. A kazáncserénél a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 150 B összeállítást javasoltuk Multimatic 700 szabályozóval. A 150 literes tároló mind a 4 személy reggeli igényét fedezi (2 zuhany, 1 mosakodás) tartalékkal együtt. A kazán fűtő kivitelű – a teljes teljesítménykapacitás kizárólag a fűtésre, illetve a tároló gyors regenerálására megy. Az eredmény: elégedett ügyfél, az elektromos bojlerhez képest évi kb. 350–400 € megtakarítás, a komfort pedig magasabb a korábbinál.

2. forgatókönyv: Kétszobás lakás, 2 személy, 1 fürdőszoba

Itt kombi kazánt ajánlottunk. A vízfogyasztás alacsony, a tároló felesleges lenne és drága helyet foglalna a lakás gépészeti aknájában. A kombi kazán ebben a helyzetben gond nélkül működik – két helyen történő egyidejű vízvétel gyakorlatilag nem fordul elő, kád nincs (csak zuhanyfülke). Alacsonyabb beruházás, elfogadható üzemeltetés.

3. forgatókönyv: Régebbi családi ház, 2 felnőtt + 3 gyerek

Klasszikus eset, ahol a kombi kazán csődöt mondott. A reggeli csúcs (a gyerekek iskola előtt, mindkét felnőtt munka előtt – mindenki 45 percen belül) kimerítette az átfolyós vízmelegítő kapacitását. A megoldás a Protherm Gepard Condens 25 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P összeállítás lett 120 literes tárolóval. A Thermolink P biztosítja a kazán és a tároló hidraulikus összekötését külső HMV-készítő szivattyú nélkül – helytakarékos és megbízható megoldás. A beszerelés óta eltelt egy évben az ügyfél nulla problémát jelentett a víz hőmérsékletével, a csúcsidőszakban sem.

4. forgatókönyv: Alacsony energiaigényű ház napkollektorokkal

Itt a tároló elengedhetetlen volt. A napkollektorok akkumulációs térfogatot igényelnek – jellemzően 200–300 litert. A kazán csak téli utánfűtésként szolgál. Kombi kazán ebben az összeállításban egyáltalán nem működne.

Döntési fa: kombi kazán vagy tárolós összeállítás Hány fő a háztartásban? 1–2 fő 3 vagy több Hány fürdőszoba? 1 fürdő 2+ fürdő Kombi kazán megfelelő Tároló ajánlott Van rendelkezésre álló hely a tárolónak? nem igen Elrendezést átgondolni vagy kompakt egység Kazán + tároló összeállítás Mindig vegye figyelembe a kád, a napelemek vagy a tervezett bővítés meglétét is

Hatás a komfortra: hőmérséklet, nyomás, vízhozam

A melegvíz csapolásának komfortja azon szempontok közé tartozik, amelyeket a vásárláskor alábecsülnek, a mindennapi használat során pedig túlbecsülnek. A tárolós megoldásnak itt egyértelmű előnyei vannak:

  • Stabil hőmérséklet: A tároló a teljes térfogatban tartja a hőmérsékletet (ha a fűtés helyesen, 60 °C-ra van beállítva), így a csapból egyenletesen folyik a víz. A kombi kazánnál ingadozás léphet fel a belépő víz nyomásának változásakor, a vízhozam változásakor vagy elszennyeződött hőcserélő esetén.
  • Vízhozam: A tárolót csak a ház nyomása és a csövek átmérője korlátozza, nem a kazán teljesítménye. 3 bar mellett és 3/4"-os csöveknél a meleg csapból a vízhozam nyugodtan 15–18 l/perc – a kombi kazán ugyanekkora vízhozamnál a melegvízben alig érné el a 40 °C-ot.
  • Rendelkezésre állás gyorsasága: A tároló megfelelő elhelyezés mellett (a fürdőszoba közelében) 5–15 másodpercen belül melegvizet ad. A kombi kazánnak először érzékelnie kell az átfolyást, be kell kapcsolnia az égőket és fel kell fűtenie a hőcserélőt – ez 20–40 másodpercig tart, ezalatt hideg víz folyik.

Ebben az összefüggésben érdekes a Protherm Gepard Condens 12 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P összeállítás is, amelyet kisebb házakhoz vagy magasabb komfortigényű lakásokhoz terveztek. A 12 kW-os kazán 120 literes tárolóval kombinálva gond nélkül kiszolgál egy háromfős háztartást, és árban nagyon kedvezően jön ki. Arról, hogyan válassza ki a megfelelő tárolóméretet, többet olvashat a Mekkora tárolótérfogatra van szükségem: számítás a személyek és a fürdőszobák száma szerint című cikkben.

Mindkét megoldás műszaki élettartama és megbízhatósága

Az élettartam szempontjából a helyzet a következő. A kondenzációs kazán (akár fűtő, akár kombi) rendszeres szervizelés mellett 15–20 évig szolgál. A melegvíz-tároló a víz minőségétől függ – a kemény vizes területeken (20 °N feletti keménység) a tárolóban vízkő rakódhat le a hőcserélő felületén, ami csökkenti a melegítés hatékonyságát és rövidíti a hőcserélő élettartamát. A megoldás a rendszeres ellenőrzés, esetleg vízlágyító beépítése.

A kombi kazánban belső lemezes hőcserélő készíti a használati melegvizet – és éppen ez az Achilles-sarka. Érzékeny a kemény vízre, a hálózatban lévő szennyeződésekre, és elhanyagolt karbantartás mellett eltömődhet vagy megrepedhet. A lemezes hőcserélő cseréje egy kombi kazánban 150–350 €-ba kerül alkatrészenként + munkadíj. A lerakódott csőkígyós tároló vegyszeres tisztítással vagy az anód cseréjével kezelhető, ami olcsóbb beavatkozás.

Az összeállítás teljes megbízhatósága szempontjából előny, hogy a funkciók két készülék között oszlanak meg (kazán + tároló) – az egyik alkatrész meghibásodásakor a másik továbbra is működik. Ha elromlik a tároló, a kazán tovább fűt. Ha a kazán hibásodik meg, a tároló még néhány órán át tartja a melegvizet. A kombi kazánnál minden hiba egyszerre jelent gondot mindkét funkcióra.

Álló vagy fali tároló – hogyan befolyásolja ez az összeállítás választását

Az összeállításoknál kétféle alapvető tárolótípussal találkozunk. Az álló tárolók (mint a Protherm összeállításokban lévő FE 120 BM) a padlón helyezkednek el, nagyobb a térfogatuk és rendszerint nagyobb a hőcserélőjük is – ami gyorsabb regenerálódást jelent. A fali tárolók (mint a VIH Q75 B a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH Q75 B összeállításban) kisebbek, helytakarékosabbak, de a térfogatuk korlátozott – jellemzően 75–100 liter. Egy háromfős, egy fürdőszobás háztartásnál ez már határeset lehet.

A két típus előnyeiről és hátrányairól többet olvashat az Álló vagy fali tároló kondenzációs kazánhoz: különbségek és előnyök című cikkben.

Higiéniai szempont: legionella és a melegvíz biztonsága

Keveset tárgyalt, de fontos téma: a melegvíz-tárolót higiéniai szempontból helyesen kell üzemeltetni. A Legionella pneumophila baktérium az álló melegvízben 25–50 °C hőmérsékleten szaporodik. Ezért a tárolót legalább 60 °C-ra kell beállítani, és rendszeresen (legalább hetente egyszer) 70 °C-ra felfűteni – ez az úgynevezett higiéniai átöblítés. A modern szabályozók (pl. a Multimatic 700 a Vaillant összeállításban vagy a Thermolink P a Protherm összeállításokban) ezt automatikusan elvégzik.

A kombi kazán a legionella szempontjából elméletileg biztonságosabb – a víz folyamatosan melegszik és nem áll a tárolóban. A gyakorlatban azonban a teljes vezetékhálózat is fontos – a hosszú csőágakban álló víz szintén kockázat.

Szabályozás és okos vezérlés: a tárolós összeállítások előnye

A kondenzációs kazán és tároló modern összeállításai kifinomult szabályozást tesznek lehetővé, ami egy egyszerű kombi kazánnál nem valósítható meg. Például:

  • A tároló éjszakai felfűtése: A tároló éjszaka, olcsóbb villamosenergia-tarifában fűt fel (ha van elektromos fűtőbetét tartalék hőforrásként), vagy az alacsony gáztarifák idején.
  • HMV-készítés elsőbbsége: A kazán átmenetileg megszakítja a fűtést és a teljes teljesítményét a tároló felfűtésére összpontosítja – gyors regenerálódás kompromisszumok nélkül.
  • Okos vezérlés alkalmazáson keresztül: Az olyan rendszerek, mint a Vaillant sensoAPP vagy a myVaillant connect, lehetővé teszik a fűtési időprogramok beállítását, a távoli felügyeletet és az értesítéseket.
  • Napkollektoros integráció: A szabályozó automatikusan a napenergiás melegítést részesíti előnyben, a kazán pedig csak hiány esetén egészíti ki.

Gyakran ismételt kérdések (GYIK)

Kiegészíthetem-e később tárolóval a kombi kazánt a kazán cseréje nélkül?

Igen, de fenntartásokkal. Ha az Ön kombi kazánja fel van készítve külső tároló csatlakoztatására (a modern modellek többsége ezt kiegészítő szabályozómodulon keresztül lehetővé teszi), a tárolót később is beépítheti. A kombi kazán azonban nincs optimalizálva a tároló felfűtésére – nincs hidraulikus HMV-elsőbbsége, és a szabályozás kevésbé lesz hatékony, mint egy fűtő (egykörös) kazánnál. Ha a jövőben tárolót tervez, kezdettől fogva inkább fűtő kazánt válasszon az összeállítás magjaként. Az összeállításokról többet olvashat az Hogyan válasszunk kondenzációs kazán és melegvíz-tároló összeállítást című cikkben.

Hány literes tároló elegendő egy négytagú családnak?

A javasolt térfogat 4 személy és egy fürdőszoba esetén 120–150 liter. Két fürdőszobánál vagy kádnál legalább 150–200 litert ajánlok. A szokásoknak és a fürdőszobák számának megfelelő pontos számítást a Mekkora tárolótérfogatra van szükségem: számítás a személyek és a fürdőszobák száma szerint című cikkben találja. Tájékoztatásul: személyenként 40–50 liter tárolótérfogat a komfortos szabvány 60 °C-os tárolóhőmérséklet mellett.

A tároló a hőveszteségek miatt mindig energetikailag kedvezőtlenebb?

Nem feltétlenül. A PU szigetelésű modern tárolók (mint a Vaillant VIH R vagy a Protherm FE BM) hővesztesége 1,5–2,5 kWh/24 h, ami évente 550–900 kWh-t jelent. Ezt kompenzálja a hosszú ciklusokban dolgozó kondenzációs kazán magasabb hatásfoka, az alacsony hőmérsékletszintek jobb kihasználása és a felfűtés optimális időzítésének lehetősége. A tárolós megoldás teljes energiamérlege a nagyobb háztartásoknál összehasonlítható a folyamatos melegítésével, vagy jobb annál.

Mi az a Thermolink P, és miért használják a Protherm összeállításokban?

A Thermolink P olyan hidraulikus összekötő modul, amely biztosítja a Protherm Gepard Condens (MKO típusú) kazán helyes bekötését a melegvíz-tárolóval, külső HMV-köri szivattyú nélkül. Vezérli a tároló felfűtésének elsőbbségét, vált a fűtési és a HMV-készítési üzemmód között, és hidraulikusan szétválasztja a köröket. Elegáns és kompakt megoldás, amely leegyszerűsíti a szerelést. A működés részletesebb leírását a Thermolink P és a kazán tárolóval való hidraulikus összekötése: hogyan működik című cikkben találja.

Megéri-e a tárolós megoldás egy alacsony energiaigényű, kis fogyasztású háznál?

Az alacsony energiaigényű házban a fűtési fogyasztás alacsony, de a használati melegvíz fogyasztása ugyanaz marad, mint egy szokásos házban – a személyek számától függ, nem az épület hőszigetelési szintjétől. Ha a házban 2-nél több személy él vagy két fürdőszoba van, a tárolós megoldásnak passzívházban is van értelme. Ráadásul az alacsony energiaigényű házakba gyakran napkollektorokat szerelnek – azok pedig tároló nélkül nem használhatók.

Mennyi ideig tart a kazán + tároló összeállítás szerelése, és mit kell előre biztosítani?

Az összeállítás szokásos szerelése (a régi kazán cseréje, az új kazán és a tároló elhelyezése, összekötés, légtelenítés, a szabályozás beállítása) 1–2 munkanapig tart. Előre biztosítani kell: a tároló számára elegendő méretű, előkészített helyet, a gázbekötést és a kondenzátumelvezetést, az égéstermék-elvezetést (kéményfelülvizsgálat vagy turbókémény előkészítése), hidegvizet a tároló közelében és a kazán elektromos betáplálását. A részletes leírást a Kazán és tároló összeállításának szerelése: menete, követelmények és mit biztosítsunk előre című cikkben találja.


Összegzés: akkor hát melyik éri meg jobban?

Mindaz után, amit átvettünk, a válasz világosabb, bár továbbra is a körülményektől függ. Ha a háztartásban 3-nál több személy él, két fürdőszoba vagy kád van, vagy napkollektoros melegítést tervez – a kondenzációs kazán és tároló összeállítása az egyértelmű választás. A magasabb kezdeti beruházás jobb komforton, alacsonyabb üzemeltetési költségeken és a rendszer hosszabb élettartamán keresztül térül meg.

Ha kis lakásban él egyedül vagy párban, egy fürdőszobával és zuhanyfülkével – a kombi kazán olcsóbb, helytakarékosabb és funkcionálisan elegendő. De még itt sem áll a szabály kivételek nélkül.

Mindenesetre azt ajánlom, hogy a döntés előtt konzultáljon szakemberrel, aki figyelembe veszi a tér elrendezését, a víz keménységét, a csapolási helyek számát és az Ön szokásait. Az olyan összeállítások, mint a Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro + VIH R 120 B vagy a Protherm Gepard Condens 25 MKO + FE 120 BM alsó + Thermolink P, bevált megoldások a szlovákiai családi házak többsége számára – de csak helyesen méretezve és helyesen beszerelve hoznak valódi hasznot.

A kiválasztás és az üzemeltetés egyes szempontjairól további információkat talál a Tudásközpont többi cikkében, például Vaillant ecoTEC pro vs. Protherm Gepard és Panther Condens: összeállítások összehasonlítása, A kondenzációs kazán és tároló összeállításának gyakori hibái és megoldásuk, vagy A tárolós kazán összeállításának karbantartása és szervize: mit és milyen gyakran ellenőrizzünk.

Kérdése van ezzel a témával kapcsolatban?

Nem tud dönteni, vagy konkrét helyzetet szeretne megoldani a háztartásában? Írjon nekünk - szívesen tanácsot adunk.

Ezt a mezőt ne töltse ki:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >